Connect with Us

“Më ka krahasuar me Sllobodan Millosheviçin”/ Rama i përgjigjet kritikave të Albin Kurtit

Politikë

“Më ka krahasuar me Sllobodan Millosheviçin”/ Rama i përgjigjet kritikave të Albin Kurtit

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama i ftuar në emisionin Pressing, është pyetur dhe në lidhje me kritikat e Albin Kurtit për çështjen e Teatrit Kombëtar dhe se pse nuk reagoi për rrëzimin me votëbesim të qeverisë.

Rama tha se ka heshtur gjatë “luftës politike” kosovare në kohë të pandemisë ndërsa aktivistët e VV’së kanë punuar që të rrëzojnë qeverinë e tij në Shqipëri.

“Aktivistët e VV s’besoj se u ka ngelur hatri që s’kam thënë asgjë, në kushtet kur në Kosovë partitë janë në betejë të brendshme. Nuk kam marrë anë për të ndërhyrë në punët e brendshme, aktivistët në fjalë kanë ndërmarrë aksione për të rrëzuar qeverinë time kështu që s’besoj se të jetë kjo ajo që kanë pritur aktivistët nga unë. Mendoj që marrëdhëniet e vërteta janë me të vërtetë, e ajo që mua më ka lënduar shumë me Ramushin është gënjeshtra, ajo që më ka lënduar me Albin Kurtin është gënjeshtra.

Gënjeshtra publike kur flasim për çështjen e Teatrit, çdo me thënë kjo qe do i jepet oligarkeve, që 1 mijë policë duhet të mbronin Teatrin e jo të bënin detyrën? Nga kush ta mbrojnë? Nga kush vjedhje e kriminalizim? Se  Albin Kurti ka shkuar edhe me larg, duke me krahasuar me Sllobodan Millosheviçin, që çfarë i bëri mounumenteve të Kosovës e që çfarë po i bëkam une asaj ngrehine që s’ka qenë kurrë në listen e monumenteve të Kulturës.

Njëherë është Isa Mustafa kriminel pastaj profesor. Njëherë thotë eja ti bëjmë varrin kriminelit, pastaj bëhen bashkë. Mua kësisoj akuza nuk më kanë hije. Nuk dua të ndërtoj këso kauza”, shton ai.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Teatri Kombëtar ishte një mumje në vdekje klinike”/ Veliaj: Mua s’ma hedh njeri

Publikuar

-

Nga

“Teatri Kombëtar ishte një mumje në vdekje klinike”. Kështu deklaroi mbrëmjen e sotme kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, teksa foli për shembjen e Teatrit Kombëtar.

Veliaj tha se kishte ardhur momenti për ta prerë zinxhirin.

“Ka njerëz që përfaqësojnë një të vdekur të pakallur, por kishte ardhur momenti për ta prerë këtë zinxhir. Ky i vdekur duhet të kallet”, u shpreh ai në emisonin “Opinion”, ndërsa u pyet se përse nuk priti vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Kryebashkiaku i Tiranës pretendon se presidenti Ilir Meta bëri një hile me dërgimin e çështjes së Teatrit në Kushtetuese, pasi pretendon se duhej çuar në Gjykatën Administrative.

LEXO EDHE:  “Ka dështuar strategjia e Vetëvendosjes”/ Mustafa reagon ndaj Albin Kurtit

LEXO EDHE:  “Na duhet një kryeministër i ri”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën

“Presidenti ka bërë një hile, sepse ky është akt administrativ dhe duhej drejtuar në Gjykatën Administrative. Ju sjell rastin e Kopshtit Botanik. Në Kopshtin Botanik e kuptuan që është akt administrativ dhe rektorati i Tiranës që mund të mos jenë të pëlqimit tim, bëri rrugën e duhur. Presidenti ka vajtur në vendin e gabuar për të bërë një hile.

Vajti presidenti bëri një hile ndaj atyre të vetëve, se mua s’ma hedh njeri dhe e çoi në Gjykatën Kushtetuese atë që duhej çuar në Gjykatën Administrative”, theksoi Veliaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Komentuesit degjenerojnë Veliajn/ “Hajdut i mbaruar”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka folur mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” për shembjen e Teatrit Kombëtar.

Ndonëse ky akt ka hasur kundërshtime të forta dhe ka sjellë përplasje, Veliaj tregoi se nuk ishte penduar për veprimin që bëri.

Ai i cilësoi të gjithë ata që protestojnë për shembjen e Teatrit një minorancë, ndërsa duket se kjo nuk është pëlqyer aspak nga ndjekësit e emisonit.

LEXO EDHE:  “Ka dështuar strategjia e Vetëvendosjes”/ Mustafa reagon ndaj Albin Kurtit

Komentuesit kanë shpërthyer në sharje dhe ofendime. Disa prej tyre e mallkojnë, e disa të tjerë e quajnë skuth dhe hajdut.

Për më tepër lexoni komentet e sjella më poshtë nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po kush në të sëmës jeni ju…”/ Plas keq mes Bushatit dhe Maznikut

Publikuar

-

Nga

Analisti Andi Buashti dhe nën kryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku janë përplasur ashpër sonte në emisionin “Open”, për ndërtimin e Teatrit të ri.

Bushati hodhi akuza se po i detyrojnë qytetarët të paguajnë 28 milion euro për ndërtimin e teatrit të ri, një projekt i kushtueshëm dhe pa garë.

Bushati: Sa kushton teatri i ri, sepse do paguhet me taksat tona. Teatri i ri është ai projekti i Bjarke Inkes.

Mazniku: Ndërtimi i Teatrit të ri Kombëtar shkon nga 20 deri në 28 milion euro. Po është ai projekti.

LEXO EDHE:  Pezullimi nga detyra/ Malaj paralajmëron Ramën: “Do ta çoj në gjyq! Nuk është betejë për karrige”

LEXO EDHE:  “Rama në trekendëshin fatal të Bermudes”/ Paralajmërohet fundi i frikshëm

Bushati: Po kush në të sëmës jeni ju që na detyroni të paguajmë 28 milion euro pa garë.

Mazniku: Do të ketë garë. Kush tha që nuk do të ketë garë.

Bushati: Po ju e keni gati projektin. Nuk ka garë për projektin. Mund të vijë Muc Nano ta ndërtojë me më pak. Projekti i Bjarke Inkes është projekti i firmës Fusha.

Mazniku:Do të ketë garë Bushati. Do ta shohim që do të ketë garë sepse së shpejti do të hapet gara.

 

LEXO TE PLOTE