Connect with Us

Analistët i kundërvihen Ramës/ Shembja e Teatrit Kombëtar provokim për të gjithë

Politikë

Analistët i kundërvihen Ramës/ Shembja e Teatrit Kombëtar provokim për të gjithë

Publikuar

-

Shembja e ndërtesës historike të Teatrit Kombëtar nga qeveritarët socialistë rriti më shumë tensionet shoqërore dhe politike në Shqipërinë e dërrmuar nga pandemia dhe tërmeti.

Drejtuesi i Institutit të Studimeve Politike, Afrim Krasniqi, thotë se shembja e Teatrit ndodhi ditën e fundit të karantinës prej koronavirusit, dhe ky ishte një skenar gjakftohtë për të bllokuar dialogun politik dhe që palët të mos ulen nëpër tryeza reformash të përbashkëta.
“Maxhoranca ishte e vetëdijshme që në momentin e ndërhyrjes me forcë në Teatrin Kombëtar se po e shtynte opozitën të dilte nga shinat institucionale në rrugën e protestave, duke e menduar kalimin në rrugë si një pamundësi e saj për t’u ricikluar si alternativë politike. Ky është skenar i përgatitur dhe i bën dëm Shqipërisë, sepse prisnim në këtë moment të kishim ndoshta një marrëveshje të madhe konsensuale në lidhje me procesin e integrimit dhe për kushtet e vendosura nga Parlamenti Europian dhe nga Bundestagu ndaj Shqipërisë” – tha zoti Krasniqi.

Studiuesit pohojnë se ky acarrim i qëllimshëm i situatës politike në Shqipëri nga ana e kryeministrit Rama ka synime të pastra elektorale për t’u dhënë zemër militantëve socialistë me goditje qeveritare ndaj opozitës dhe se kjo metodë e vjetër e tij e ka ndihmuar atë për të mbijetuar në politikë.

Zoti Krasniqi thotë se pushteti demonstroi forcën kundër institucioneve shtetërore, duke injoruar Kushtetutën dhe ligjin.

Ndërsa shkrimtari Besnik Mustafaj tha se pa shfaqur asnjë ndjeshmëri për trashëgiminë kulturore kombëtare, kryeministri Rama e përdori qëllimisht shkatërrimin e Teatrit Kombëtar për të shkatërruar marrëdhëniet me opozitën.

“Ky është një tension që shkon përtej dy grupimeve kryesore politike në vend. Tensioni që erdhi me shembjen e Teatrit lidhet dhe prek horizontalisht mbarë shoqërinë, mjafton të shihet reagimi i gjerë i të gjitha shtresave dhe moshave. Kësaj here është goditur shoqëria shqiptare në një simbol dhe në një pikë ku nuk duron më” – tha zoti Mustafaj.

Vëzhguesit nuk parashikojnë ndonjë ulje të tensioneve politike së afërmi dhe aq pak ndonjë marrëveshje, sepse gjithçka në mes socialistëve dhe opozitës është minuar nga shembja e Teatrit Kombëtar.

“Kjo çështje është në proces gjyqësor, kanë reaguar gjithë institucionet e ligjit, madje ka edhe hetime. Qeveria nuk dëgjoi as thirrjet e BE-së për dialog dhe pritje deri në vendimet e gjykatave, por qeveria përdori dhunën për të frymëzuar militantët politikë, dhe prapa kësaj si gjithnjë qëndrojnë klientët e pushtetit” – tha zoti Krasniqi.

Opozita u detyrua nga qeveria të shkojë në protesta dhe bojkote tryezash, ndërsa shumica socialiste ka humbur shumë në sytë e opinionit publik me shkeljen e ligjeve, thonë analistët.

“Opozita detyrimisht që do ta ndjekë dhe do t’i përgjigjet këtij zhvillimi, por nuk mendoj se zgjidhja është te bojkotimi i reformës zgjedhore po te përshpejtimi i punës me të dhe të kërkojë zgjedhje të parakohshme” – tha zoti Mustafaj.

Vëzhguesit mendojnë se opozita duhet të bëjë kujdes nga kurthet e qeverisë dhe të qartësojë kërkesat e veta, ndërsa shumica socialiste ka fshirë gjithçka në premtimet e saj për shtet ligjor dhe demokraci funksionale, madje tani ajo perceptohet gjerësisht në opinionin publik si një maxhorancë e korruptuar e arrogante dhe si një pengesë për zhvillimin e vendit./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më ka krahasuar me Sllobodan Millosheviçin”/ Rama i përgjigjet kritikave të Albin Kurtit

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama i ftuar në emisionin Pressing, është pyetur dhe në lidhje me kritikat e Albin Kurtit për çështjen e Teatrit Kombëtar dhe se pse nuk reagoi për rrëzimin me votëbesim të qeverisë.

Rama tha se ka heshtur gjatë “luftës politike” kosovare në kohë të pandemisë ndërsa aktivistët e VV’së kanë punuar që të rrëzojnë qeverinë e tij në Shqipëri.

“Aktivistët e VV s’besoj se u ka ngelur hatri që s’kam thënë asgjë, në kushtet kur në Kosovë partitë janë në betejë të brendshme. Nuk kam marrë anë për të ndërhyrë në punët e brendshme, aktivistët në fjalë kanë ndërmarrë aksione për të rrëzuar qeverinë time kështu që s’besoj se të jetë kjo ajo që kanë pritur aktivistët nga unë. Mendoj që marrëdhëniet e vërteta janë me të vërtetë, e ajo që mua më ka lënduar shumë me Ramushin është gënjeshtra, ajo që më ka lënduar me Albin Kurtin është gënjeshtra.

LEXO EDHE:  Blushi zbulon skenarin/Çfarë rrezikojnë Rama dhe Meta

Gënjeshtra publike kur flasim për çështjen e Teatrit, çdo me thënë kjo qe do i jepet oligarkeve, që 1 mijë policë duhet të mbronin Teatrin e jo të bënin detyrën? Nga kush ta mbrojnë? Nga kush vjedhje e kriminalizim? Se  Albin Kurti ka shkuar edhe me larg, duke me krahasuar me Sllobodan Millosheviçin, që çfarë i bëri mounumenteve të Kosovës e që çfarë po i bëkam une asaj ngrehine që s’ka qenë kurrë në listen e monumenteve të Kulturës.

Njëherë është Isa Mustafa kriminel pastaj profesor. Njëherë thotë eja ti bëjmë varrin kriminelit, pastaj bëhen bashkë. Mua kësisoj akuza nuk më kanë hije. Nuk dua të ndërtoj këso kauza”, shton ai.

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Teatri Kombëtar ishte një mumje në vdekje klinike”/ Veliaj: Mua s’ma hedh njeri

Publikuar

-

Nga

“Teatri Kombëtar ishte një mumje në vdekje klinike”. Kështu deklaroi mbrëmjen e sotme kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, teksa foli për shembjen e Teatrit Kombëtar.

Veliaj tha se kishte ardhur momenti për ta prerë zinxhirin.

“Ka njerëz që përfaqësojnë një të vdekur të pakallur, por kishte ardhur momenti për ta prerë këtë zinxhir. Ky i vdekur duhet të kallet”, u shpreh ai në emisonin “Opinion”, ndërsa u pyet se përse nuk priti vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

Kryebashkiaku i Tiranës pretendon se presidenti Ilir Meta bëri një hile me dërgimin e çështjes së Teatrit në Kushtetuese, pasi pretendon se duhej çuar në Gjykatën Administrative.

LEXO EDHE:  Lajm i mirë/ 77-vjeçarja nga Kruja mposht koronavirusin

“Presidenti ka bërë një hile, sepse ky është akt administrativ dhe duhej drejtuar në Gjykatën Administrative. Ju sjell rastin e Kopshtit Botanik. Në Kopshtin Botanik e kuptuan që është akt administrativ dhe rektorati i Tiranës që mund të mos jenë të pëlqimit tim, bëri rrugën e duhur. Presidenti ka vajtur në vendin e gabuar për të bërë një hile.

Vajti presidenti bëri një hile ndaj atyre të vetëve, se mua s’ma hedh njeri dhe e çoi në Gjykatën Kushtetuese atë që duhej çuar në Gjykatën Administrative”, theksoi Veliaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Komentuesit degjenerojnë Veliajn/ “Hajdut i mbaruar”

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj ka folur mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” për shembjen e Teatrit Kombëtar.

Ndonëse ky akt ka hasur kundërshtime të forta dhe ka sjellë përplasje, Veliaj tregoi se nuk ishte penduar për veprimin që bëri.

Ai i cilësoi të gjithë ata që protestojnë për shembjen e Teatrit një minorancë, ndërsa duket se kjo nuk është pëlqyer aspak nga ndjekësit e emisonit.

LEXO EDHE:  M’u thaftë dora që shkruajta për ty Edi Rama/ Njeriu më mendjemadh dhe negativ

Komentuesit kanë shpërthyer në sharje dhe ofendime. Disa prej tyre e mallkojnë, e disa të tjerë e quajnë skuth dhe hajdut.

Për më tepër lexoni komentet e sjella më poshtë nga CNA.al

LEXO TE PLOTE