Connect with Us

Shembi Teatrin Kombëtar pa zbardhur dita/ Qytetarët “masakrojnë” Veliajn: Do marrësh fund si kryeplehër o piskuriq! Mafie!

Politikë

Shembi Teatrin Kombëtar pa zbardhur dita/ Qytetarët “masakrojnë” Veliajn: Do marrësh fund si kryeplehër o piskuriq! Mafie!

Publikuar

-

Mesditën e sotme kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, publikoi një videomesazh që shpjegonte arsyet për prishjen e Teatrit Kombëtar, që u kundërshtua masivisht dhe solli përplasje të forta.

Mirëpo ndjekësit i janë përveshur keq dhe e kanë masakruar në rrjetet sociale, pasi kanë shprehur irritimin e tyre për shembjen e Teatrit.

Komenti i parë që bie në sy është ai i ish-kreut të Institutit të Studimeve dhe Pasojave të Krimeve të Komunizmit, Agron Tufës, i cili e quan Veliajn mafie.

“Do marrësh fund si kryeplehër o piskuriq! Mafie!”, shkruan ai, ndërsa të shumtë janë edhe qytetarët që kanë shpërthyer ashpër dhe kanë mallkuar kryebashkiakun e Tiranës.

“A ke turp me dalë duke folur aty hajdut i keq, del aty ku është populli bashkë me at k*rvën e Surrelit. Po vjen edhe dita për ju”, komenton një tjetër, ndërsa një qytetar ka degjeneruar fjalorin, teksa thotë “Je një bir b*shtre, kaq merak e paskeni pasur Teatrin o me të ri ose s’ka që e prishet si b*shtra natën. turp të kenë edhe këta që ju duartrokasin”.

LEXO EDHE:  Laç/ Hapet zyra e re e punësimit

Nga ana tjetër, disa të tjerë shprehin irritimin për shembjen e teatrit dhe i kujtojnë faktin se në botë nuk shemben ndërtesat që kanë brenda histori dhe kulturë. Për më tepër, CNA.al po ju sjell disa nga komentet./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Shembja e Teatrit ishte kalim i vijës së kuqe”/ Salianji “kërcënon” me konflikt civil

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD-së, Ervin Salianji, shprehet se me shembjen e Teatrit Kombëtar u kalua vija e kuqe dhe u shkelën të gjitha parimet e shtetit të së drejtës.

Sipas tij, Rama nuk pyeti për asnjë institucion, përdori cdo formë për të rrëzuar Teatrin, prandaj duhet ttë përdoret cdo formë dhe cdo mënyrë për ta larguar atë.

“Ka ndodhur shembja dhe kthimi në pluhur e hi, jo vetëm Teatri, por është bërë pluhur dhe hi shteti i së drejtës. Tashmë nuk ka askush siguri ligjore. Të gjitha janë të riskuara tashmë nga një diktaturë, që i shërben vetëm një grupi prej 10 apo 15 personash. Dhunohen artistë, gazetarë dhe politikanë.

Është shkërmoqur ngrehina e shtetit ligjor dhe parimeve të së drejtës. Nuk është pritur hetimi nga SPAK, kemi 4 institucione që prisnin përgjigjen e drejtësisë. Cdo qytetar e kupton që jo vetëm është shembur teatri, por është kaluar vija e kuqe! Cdo gjë të con në një drejtim: Largimin e Edi Ramës. Ai nuk pyeti për asnjë institucion, përdori cdo formë për të rrëzuar teatrin, prandaj të përdoret cdo formë dhe cdo mënyrë për ta larguar.

LEXO EDHE:  Laç/ Hapet zyra e re e punësimit

Urrejtja e shqiptarëve është në shpërthim dhe vlim e sipër. Ne do i përgjigjemi interest qytetar, do marrim hapat e nevojshëm për largimni e tij. Nuk duam të shkohet në konflikt civil, largimi i kësaj klike ndryshe do bëhet me zgjedhje”, tha Salianji në një deklaratë për neës 24./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Frenojeni këtë njeri se ka ikur nga binarët”/ Alizoti bën thirrje për protesta

Publikuar

-

Nga

Anëtari i kryesisë së PD-së, Tomorr Alizoti, ka folur me tone të ashpra pas shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar.

Alizoti thotë se Rama do hyjë në histori si kryeministri i parë që prishi një teatër, ndërsa i bëri thirrje qytetarëve shqiptarë të protestojnë.

“Kjo ditë e trishtë, ndodh pas 30 vitesh demokraci, në një kohë që Shqipëria duhet të ketë sa më shumë teatro. Ka një gjë, që të gjithë njerëzit janë të përkohshëm por ky që prishi atë teatër, ky i sëmurë mendor do hyjë në histori si prishësi i teatrit. Kjo është një fatkeqësi e madhe për të gjithë njerëzit që e kanë jetuar këtë kohë.

LEXO EDHE:  Laç/ Hapet zyra e re e punësimit

Është fatkeqësi që nxirren policët të rrahin njerëzit se duan të mbrojnë një teatër. Ky nuk është La Scala por është teatri i Shqipërisë, kaq është Shqipëria këtë teatër ka.

Frenojeni një njeri që ka ikur nga binarët, jepini për të mbrojtur veten tuaj. Të shpëtojmë nga ky njeri, është detyrë qytetare”, është shprehur Alizoti për mediat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Betejat e qytetarëve nuk mund të bëhen pis me fytyrat e ndotura nga korrupsioni”/ Rudina Hajdari “shpërthen” keq ndaj Bashës dhe Kryemadhit

Publikuar

-

Nga

Deputetja opozitare Rudina Hajdari ka reaguar shpër pas shembjes së Shembjes së Teatrit Kombëtar.

Ajo thotë se shembja e Teatrit Kombëtar u arrit përmes një “mirëkuptimi” të fshehtë mes qeverisë dhe opozitës jashtëparlamentare.

Ndërsa shton se betejat e qytetarëve nuk duhet të bëhn pis fytyrat e ndotura nga korrupsioni dhe pazaret.

Edi Rama dhe Erion Veliaj, sot nuk pyetën aspak për ligjin por u sollën si një bandë. Për këtë ata do dhe duhet të mbajnë përgjegjësi një ditë.

Nga ana tjetër kemi po ashtu edhe korin e atyre që në mënyrë primitive marrin betejat e qytetarëve dhe i bëjnë pis me fytyrat e tyre të ndotura nga korrupsioni dhe pazaret. Nxitojnë të ofrojnë trupat e tyre, sa herë ua kanë shkelur fadromat dhe taknet?

LEXO EDHE:  Qytetarët “kryqëzojnë” Ramën/ Sot jemi me studentët, jo pikturat e tua 3D

Ishte një godinë me vlerë që duhet ta kishim ruajtur,” thotë ndër të tjera deputetja Hajdari./CNA.al

Koalicioni i atyre që prishën Teatrin do të përgjigjet shumë shpejt politikisht dhe penalisht.

Gepostet von Rudina Hajdari am Sonntag, 17. Mai 2020

LEXO TE PLOTE