Connect with Us

Ankthi dhe vetëtrajtimi/ 6 mënyrat natyrale që do t’iu ndihmojnë ta luftoni atë

Shëndeti

Ankthi dhe vetëtrajtimi/ 6 mënyrat natyrale që do t’iu ndihmojnë ta luftoni atë

Publikuar

-

Për të qetësuar në mënyrë efektive ankthin tuaj, është e rëndësishme të angazhoheni për të bërë ndryshime në stilin e jetës, dhe të krijoni një sistem për ta mbajtur veten të përgjegjshëm siç është mbështetja ndaj miqve ose familjes për mbështetje dhe inkurajim. Nëse keni një çrregullim ankthi , duhet të punoni një plan trajtimi me mjekun, pasi gjithashtu mund të keni nevojë për terapi ose medikamente krahas këtyre ndryshimeve në stilin e jetës.Këtu janë gjashtë metodat e vetë-trajtimit që mund të ndihmojnë në zbutjen e ndjenjave të ankthit, pavarësisht nëse keni një çrregullim ankthi apo jo.

Ushtrohu rregullisht

Ushtrimi mund të jetë shumë efektiv në lehtësimin e simptomave të ankthit dhe rritjen e gjendjes shpirtërore . “Aktiviteti i moderuar fizik si ecja për 60 minuta, 4 ditë në javë, mund të jetë pothuajse po aq efektiv sa ilaçet për uljen e ankthit,” thotë Dawn Jonas, NMD, ne Kolegjin Jugperëndimor të Mjekësisë Naturopatike. Një përmbledhje shkencore e vitit 2017 e gjashtë studimeve të kontrolluara të randomizuara arriti në përfundimin se “ushtrimi uli ndjeshëm simptomat e ankthit më shumë sesa kushtet e kontrollit”. Një tjetër përmbledhje shkencore e vitit 2017 zbuloi se trajnimi i rezistencës si ngritja e peshës,  gjithashtu kishte një ndikim të rëndësishëm në uljen e niveleve të ankthit.

Krijoni një orar për gjumin

Ankthi mund ta bëjë të vështirë gjumin , dhe të mos pushosh mirë mund të kontribuojë në më shumë ankth. Sidoqoftë, ekzistojnë disa mënyra kryesore për të patur gjumë më të mirë, siç është të keni një rutinë gjumi që përfshin të shkoni në shtrat dhe zgjimi në të njëjtën kohë çdo ditë. Në përgjithësi, përpjekja për të marrë afër 7 deri 9 orë gjumë të rekomanduar çdo natë mund të ndihmojë për të mbajtur ankthin larg. “Gjumi jo adekuat rrit prodhimin e hormoneve të stresit që mund të përkeqësojnë ankthin,” thotë Jonas.

LEXO EDHE:  Jeni lodhur duke drejtuar flokët me pjastër?/ Provoni këto metoda të thjeshta

Provoni teknikat e relaksimit dhe meditimit

Meditimi dhe teknikat relaksuese mund të ndihmojnë në qetësimin e ankthit . Këto mund të jenë të dobishme si një praktikë e përditshme, ose kur ndjeni një nxitje në ankth që po shfaqet.

Praktikoni reagimin e biofizmave

Biofizma është procesi i monitorimit të reagimeve fizike të trupit tuaj ndaj ankthit në mënyrë që t’i rregullojë ato më mirë.  Për shembull, mund të vëreni që zemra juaj po rreh shpejt kur ndiheni në ankth. Atëherë, mund të monitoroni rrahjet e zemrës tuaj ndërsa merrni frymë thellë dhe të shikoni ndërsa zemra juaj ul gjatë kësaj teknike të relaksimit. Biofizma mund të na ndihmojë të rregullojmë frymën tonë, të zvogëlojmë tensionin e muskujve dhe të rrisim ndryshueshmërinë e rrahjeve të zemrës.

Hani shëndetshëm dhe shmangni substancat

Hulumtimet kanë zbuluar që një dietë e pasur me yndyrë, sheqer dhe karbohidrate të rafinuara mund të rrisë rrezikun për ankthin me 25% . Nga ana tjetër, ngrënia e një diete të pasur me ushqime natyrale, të shëndetshëm si frutat, perimet dhe bishtajoret, ndërsa shmangni ushqimet me sheqer, mund të ndihmojnë në kontrollin e ankthit . Një studim tjetër zbuloi se acidet yndyrore omega-3, që gjenden zakonisht në peshq si salmon, ulin ankthin tek studentët e mjekësisë. Në të njëjtën kohë, duhet të shmangni alkoolin. Shumë njerëz me ankth marrin lehtësim të përkohshëm nga simptomat kur pinë, por përjetojnë simptoma të rritura kur ndalojnë pirjen.

Magnezi

Magnezi është një shtesë minerale që është treguar se ul ankthin. Për shembull, një përmbledhje shkencore për 18 studime të vitit 2017 zbuloi se marrja e suplementeve të magnezit shoqërohej me ulje të ankthit subjektiv, ose ndjenja të ankthit që njerëzit raportojnë. “Magnezi ka efekte relaksuese të muskujve në trup dhe efekte anksiolitike uljen e ankthit në tru,” thotë Jonas./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Shëndeti

MSH ul numrin e testimeve/ Konfirmohen 683 raste të reja, ja sa kanë humbur jetën sot

Publikuar

-

Nga

MSH ul numrin e testimve/ Konfirmohen 683 raste të reja, ja sa kanë humbur jetën sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2708 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 683 qytetarë, ndërsa janë regjistruar dhe 17 viktima.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 292 raste në Tiranë, 35 raste në Elbasan, 26 raste në Kuçovë, 25 raste në Lushnje, Gjirokastër, 20 raste në Kavajë, 18 raste në Berat, Sarandë, 16 raste në Shkodër, Vlorë, Pogradec, 15 raste në Lezhë, 13 raste në Mallakastër, 11 raste në Kurbin, Kamëz, 10 raste në Durrës, Fier, Peqin, 9 raste në Krujë, Kukës, 8 raste në Delvinë, 7 raste në Gramsh, Vorë, 5 raste në Korçë, Memaliaj, 4 raste në Tepelenë, Malësi e Madhe, Kolonjë, 3 raste në Tropojë, Maliq, 2 raste në Devoll, Has, Rrogozhinë, Përmet, Divjakë, Belsh, Bulqizë, Skrapar, Cërrik, Libohovë, Konispol, 1 rast në Mat, Selenicë, Dibër, Himarë, Poliçan.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 697qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 75,887 që nga fillimi i epidemisë.
Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 646 pacientë, 40 në terapi intensive, nga të cilët 15 pacientë janë të intubuar.
Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 17 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 7 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Shkodra, 2 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetarë nga Vlora, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Divjaka, 1 qytetar nga Tepelena, të moshave 53-85 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombët are për çdo emergjencë apo referim në spital.

Statistika (8 Mars 2021)
Raste të reja ditore 683
Të shëruar në 24 orë 697
Të shtruar në spitale 646
Humbje jete në 24 orë 17
Testime ditore 2708

LEXO EDHE:  Foto/ Të famshëm që duken dhe më të bukur pa makeup

LEXO EDHE:  Katër mënyrat që përdorin qenushat për të shprehur dashurinë

Testime totale 491,844
Raste pozitive 113,580
Raste të shëruara 75,887
Raste Aktive 35,737
Humbje jete 1,956

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 23519
Fier 2545
Vlorë 1709
Durrës 1686
Shkodër 1329
Gjirokastër 1243
Korçë 914
Elbasan 769
Lezhë 730
Berat 625
Dibër 346
Kukës 322

LEXO TE PLOTE

Life Style

Farat e susamit parandalojnë dëmtimin e neuroneve dhe luftojnë këtë sëmundje

Publikuar

-

Nga

Farat e susamit parandalojnë dëmtimin e neuroneve dhe luftojnë këtë sëmundje

Shkencëtarët nga Universiteti i Qytetit Osaka testuan kimikatin sesaminol në qelizat e Parkinsonit, si dhe e ushqyen minjtë mbi 36 ditë për të zbuluar se çfarë ndikimi kishte në nivelet e dopaminës dhe neuronet në tru. Parkinsoni është një çrregullim neurologjik që dëmton lëvizjen, shkakton ngurtësi dhe mund të rezultojë në humbje të ekuilibrit, dridhje në duar dhe të folur të paqartë.

Autorët e studimit zbuluan se sesaminoli mbronte nga dëmtimi neuronal që shkaktoi sëmundjen e Parkinsonit dhe besojnë se mund të jetë një kurë për gjendjen.Ata zbuluan se minjtë me Parkinson që konsumuan kimikatin panë një përmirësim të niveleve të dopaminës, ekuilibrit dhe funksionit motorik.Studiuesit japonezë e gjetën testin e tyre kaq premtues për zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të Parkinsonit, saqë ata shpejt po lëvizin për të filluar provat klinike.

Vaji i farave të susamit është një përbërës i zakonshëm gatimi për aromën e tij me arra, dhe bëhet nga nxjerrja e vajrave yndyrore nga farat dhe hedhja e predhave boshe si mbeturina.Ekipi japonez zbuloi se këto predha mbetjesh kishin sasi të mëdha të kimikateve sesaminol.Ata testuan kimikatin në qelizat e gjalla dhe gjetën se trajton stresin oksidativ që dëmton qelizat.Stresi oksidativ është një çekuilibër midis radikalëve të lirë – molekulave që përmbajnë oksigjen – dhe antioksidantëve në trupin e njeriut. Krijon presion ekstrem mbi qelizat dhe bën që përbërësit të mos ekuilibrohen.

Në qelizat nervore të Parkinsonit në tru, të cilat kontrollojnë lëvizjen, prishen dhe vdesin për shkak të stresit oksidativ, kështu që zvogëlimi i stresit mund të parandalojë sëmundjen.Në një shembulim të drejtpërdrejtë të fjalës së moçme ‘plehrat e një njeriu janë thesari i një njeriu tjetër’, studiuesit zbuluan se një kimikat i quajtur sesaminol, i bollshëm në këto mbeturina, ka efekte mbrojtëse kundër stresit oksidativ.’Aktualisht nuk ka asnjë ilaç parandalues ​​për sëmundjen e Parkinsonit’, thotë profesori i asociuar i OCU Akiko Kojima-Yuasa, ‘ne kemi vetëm trajtime përballuese’.

LEXO EDHE:  “U përballa me ankthin dhe problemet me shëndetin mendor”/ Dua Lipa flet për videon që u bë virale

LEXO EDHE:  Ju tregojmë si të hiqni qafe pikat  dhjamore me produkte natyrale

Profesori i asociuar Kojima-Yuasa kreu një seri eksperimentesh për të kuptuar efektet e sesaminolit në modelet in vitro dhe in vivo të sëmundjes Parkinson. Ekipi zbuloi në eksperimentet in vitro të bazuara në qeliza – ato në mostra të vdekura – që sesaminoli mbronte nga dëmtimi i neuroneve duke promovuar rirregullimin e Nrf2, një proteinë e përfshirë në përgjigjen e stresit oksidativ.Eksperimentet in vivo – ato të kryera tek minjtë në këtë rast – sollën ekipin e Kojima-Yuasa rezultate po aq premtuese, shpjegoi profesori.Dëmtimi i lëvizjes për shkak të sëmundjes Parkinson është rezultat i neuroneve të dëmtuara që prodhojnë më pak dopaminë sesa nevojitet natyrshëm.Ekipi tregoi se minjtë me modelet e sëmundjes Parkinson tregojnë këtë mungesë të prodhimit të dopaminës.

Sidoqoftë, pasi i ushqyen minjtë me një dietë që përmban sesaminol për 36 ditë, ekipi hulumtues pa një rritje të niveleve të dopaminës.Krahas kësaj, minjtë u vendosën në një rotarod një test performance i ekuilibrit dhe qëndrueshmërisë – zbuloi një rritje të konsiderueshme në performancën motorike dhe funksionin motorik të zorrëve midis minjve që hanë sesaminol.Profesori Kojima-Yuasa thotë se ky mund të jetë ilaçi i parë për sëmundjen e Parkinsonit dhe vjen nga një burim krejtësisht i natyrshëm.Ekipi është i gatshëm të çojë punën e tyre në fazën e provës klinike dhe të lidhë zinxhirin e konsumit / prodhimit në një mënyrë që, siç shprehet ajo, ‘parandalon sëmundjet me ushqime natyrore për të promovuar shumë shëndetin shoqëror’./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Sa i madh është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?

Publikuar

-

Nga

Sa i madh është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?

Rritja e temperaturave i josh njerëzit të dalin në natyrë. Por sa gjasë ka që të infektohesh jashtë nga koronavirusi?

Mundësia e infektimit në natyrë nga virusi është dukshëm shumë më e ulët se sa në mjediset e mbyllura – qoftë nga varianti fillestar apo nga mutacionet e virusit. Aerosolet në ajër luajnë një rol vendimtar në përhapjen e koronavirusit. Sipas ekspertëve jashtë aerosolet shumë shpejt e humbasin rrezikshmërinë. “Kjo ka të bëjë me faktin, se qarkullimi i ajrit jashtë është më i madh. Duke pasur rryma ere shumë shpejt ndodh efekti i hollimit”, shpjegon për DW, Nico Mutters, drejtor i Institutit të Higjenës dhe Shëndetit Publik në Klinikën e Universitetit të Bonit.

Edhe Birgit Wehner, studiuese e aerosoleve në Institutin Leibniz për Studimet e Troposferës, thotë, se piklat, që dalin nga procesi i frymëmarrjes, jashtë thahen dhe hollohen më shpejt. Në një deklarim të Shoqatës për Studimet e Aerosoleve, që është nënshkruar edhe nga Wehner, thuhet megjithatë, se në grupime të mëdha njerëzish me distanca të vogla as në natyrë nuk mund të përjashtohet rreziku i ngjitjes së virusit.

Pra edhe jashtë duhet të respektohen rregullat e distancës 1.50 deri në 2 metra. „Nëse nuk e ruani distancën dhe qendroni ballë për ballë me njeri tjetrin e flisni me zë të lartë, këndoni apo pështyni, atëherë mund të infektoheni përmes aerogeneve infektuese, thotë në intervistë për DW virologu Alexander Kekulé. Ai njihet në media për kriitkat e tij ndaj masave të qeverisë. Sipas tij me virusin duhet të komportohemi pa u kufizuar në mënyrën e jetesës.

Rregullorja e ruajtjes së distancës duhet të respektohet edhe për mutacionet e virusit. Kekulé thekson: “Mutantët nuk fluturojnë më tej, kjo është e rëndësishme të thuhet.” Ato janë pak më shumë ngjitëse, por kjo nuk bën dallim për masat kufizuese. Duhet që të evitohen edhe të puthurat e përqafimet. Gjatë lëvizjeve normale – si një kalim shkurt krah tjetrit jashtë – pothuajse nuk ka asnjë rrezik. Studimet konfirmojnë, se rreziku për t’u infektuar jashtë është minimal. Një studim nga Kina p.sh. provon, se nga 7324 infeksione të regjistruara vetëm një ka ndodhur jashtë. Edhe Instituti Robert Koch në Gjermani në faqen e internetit shkruan, se infeksionet jashtë në hapësira janë shumë të rralla.

LEXO EDHE:  “U përballa me ankthin dhe problemet me shëndetin mendor”/ Dua Lipa flet për videon që u bë virale

LEXO EDHE:  Si të shpëtosh nga dhimbja e kokës sa hap e mbyll sytë

A luan rol era në përhapjen e virusit?

“Sa më shumë erë të ketë, aq më shumë shtyhet reja e aerosoleve që nxjerr njeriu”, shpjegon fizikanti dhe studiuesi i aerosoleve Gerhard Scheuch. Nëse respektohet distanca nuk ka gjasë që të ketë efekt ngjitës të aerosoleve.

Në intervistë për DW Scheuch thotë, se „vetëm përmes ngrohtësisë së trupit në atmosferë krijohet një rrymë ajri, që normalisht shkon lart si në një oxhak.” Sepse temperatura e trupit në përgjithësi është 37 gradë pra më e lartë se temperatura e mjedisit. “Ajri i ngrohtë shkon lart dhe reja me aerosole ngjitet kësisoj lart.” Edhe një studim në Iran provon, që era nuk luan rol për transferimin e aerosoleve infektuese.
Ka dallim nëse është ftohtë apo ngrohtë jashtë?

Kjo pyetje nuk ka marrë ende përgjigje përfundimtare prej studiuesve. Studiues amerikanë kanë hulumtuar infeksionet në rajone të ftohta, të ngrohta dhe me lagështirë në Kinë dhe nuk kanë gjetur ndonjë korelacion mes kushteve klimatike dhe numrit të infeksioneve. Ndërsa një studim austriak konfirmon, se rrezatimi ultraviolet i shkatërron viruset. „Rrezatimi ultraviolet ka një efekt minimal në infeksionin nga njeriu tek njeriu”, theksojnë studiuesit, megjithatë infeksioni mund të ndodhë për pak minuta.

Edhe ekspertët e pyetur nga DW kanë mendime të ndryshme. Nico Mutters vëren, se nuk mund të thuhet në mënyrë përgjithësuese që në stinën e nxehtë rreziku është më i ulët se sa në stinën e ftohtë. “Vërtetë në verë ka një rrezatim më të lartë ultraviolet, por të njëjtat vlera përmes reflektimit mund të arrihen edhe në hapësirat e skijimit me borë. Po ashtu në mbarë botën ka infeksione pavarësisht nga klima e ngrohtë apo e ftohtë në rajone të ndryshme. Por virologu Alexander Kekulé thotë, se infeksionet edhe në vendet e ngrohta ndodhin në mjediset e mbyllura dhe jo jashtë në natyrë.

A ka kuptim mbajtja e maskës jashtë?

Jashtë është e arësyeshme të mbahet maska kur nuk mund të respektohet distanca mes njerëzve. Nëse njerëzit janë dendur në masë dhe nuk ka mundësi shmangieje duhet mbajtur maska. Edhe në mjedise shfaqjesh apo koncertesh, në stacionet e trenave e autobusëve apo gjatë qndrimit në radhë ekspertët rekomandojnë ruajtjen e distancës dhe mbajtjen e maskës./DW

LEXO TE PLOTE