Connect with Us

“Do ta çojmë deri në fund këtë luftë”/ Budina: Duhet referendum europian

Politikë

“Do ta çojmë deri në fund këtë luftë”/ Budina: Duhet referendum europian

Publikuar

-

Një protestë është duke u zhvilluar në këto momente para Teatrit Kombëtar pas thirrjes së Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, e cila deklaroi se ka informacione që mund të shembin godinën.

Regjisori Edmond Budina deklaroi se Teatri nuk do të shembet, ndërsa foli edhe për opozitarët që kanë shkuar në mbështetje të tij.

Budina kërkoi të bëhet referendum europian për të mbrojtur Teatrin dhe paralajmëroi se do ta çojnë deri në fund këtë betejë.

“Partitë mund të jenë mbështetëse e kauzës sonë, por nuk na drejtojnë ata. Nëse dikush na tërheq për hunde, ne nuk do ta lejojmë. Ne kemi luftuar që teatri të jetë monument kulture. Ky monument iu ka takuar brezave më herët dhe do iu takojë edhe brezave më vonë. Duhet bërë referendum europian për të mbrojtur Teatrin. Duhet europian, sepse referendumi shqiptar nuk vlen.

LEXO EDHE:  Ku janë gazetarët që mungojnë në protestë?/ Zheji: Pasojë e një vendi post-komunist

Kjo sepse e kemi parë njerëzia nuk ka para, shitet për miell me para droge. Ne duam që kjo të jetë trashëgimi e brezave që do të vijnë. Ky është monument kulture e duhet mbrojtur, rregulluar dhe t’ua tregojmë brezave të ardhshem. Do ta mbrojmë deri në fund këtë trashëgimi kulturore shqiptare. Do ta çojmë deri në fund këtë luftë. Europa është me ne, Teatri nuk shembet”, tha regjisori./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha e bën sërish pushim/ Dërgon Kryemadhin dhe Bardhin te Teatri Kombëtar

Publikuar

-

Nga

Për të dytën ditë radhazi, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka shkuar te godina e Teatrit Kombëtar.

Mësohet se pak minuta më parë Kryemadhi i është bashkuar artistëve dhe aktivistëve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit së bashku me sekretarin e Përgjithshëm të PD-së Gazment Bardhin.

Gjithashtu edhe përfaqësues të tjerë të opozitës kanë shkuar të protestojnë kundër shembjes së Teatrit. Kryemadhi deklaroi se do rrinë zgjuar që të mos shkojë policia për prishjen e godinës.

“Edhe dje e kishin plan për të hyrë, nuk erdhën, ne këtu jemi. Informacionet të jenë si të duan, do të jemi këtu për të mos lejuar zbatimin e një vendimi të paligjshëm, do të rrimë zgjuar gjithë natën dhe do të donim të ishte zgjuar edhe drejtësia shqiptare për të parë se çfarë po ndodh”, tha Kryemadhi.

LEXO EDHE:  24 % e qytetarëve besojnë tek zgjedhjet/ Dule: Protesta për zgjedhjet e lira

LEXO EDHE:  Foto-Protesta para ministrisë/ Këto janë mesazhet e forta të studentëve

Ndërkohë, kryetari i Republikës së Re Lulzim Basha, duket se ka dërguar Kryemadhin e Bardhin në vend të tij, pasi sonde nuk është dukur pranë artistëve. Dy ditë më parë Basha qëndroi gjatë natës me arstistët, ndërsa dje dhe sot ka shkuar kryetarja e LSI-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“66 mijë familje pa bukë”/ Balliu thirrje qeverisë: Kthe sytë nga turizmi

Publikuar

-

Nga

Ish-deputeti i PD-së Klevis Balliu, ka ngritur akuza ndaj qeverisë lidhur me pandeminë e koronavirusit.

Nga Pogradeci, Balliu tha se gjendja ekonomike është rënduar dhe për këtë fajësoi qeverinë se nuk ka reaguar dhe nuk ka marrë masat e duhura.

“Pandemia po shndërrohet në një pandemi ekonomike të rëndë në mbarë vendin. Në vendin tonë për faj të qeverisë u rrit papunësia, ndërsa në Kosovë, Maqedoni e Mal të Zi ka ndodhur e kundërta. Sot 66 mijë familje shqiptare kanë humbur punën e tyre, janë pa rroga e pa bukë”, u shpreh ai, ndërsa i bëri thirrje qeverisë t’i kushtojë më shumë vëmendje turizmit.

LEXO EDHE:  24 % e qytetarëve besojnë tek zgjedhjet/ Dule: Protesta për zgjedhjet e lira

“Nga Pogradeci i bëj thirrje qeverisë të kthejë sytë nga turizimi, të alokojë fonde dhe të ndihmojë biznesin për marrjen e masave dhe përgatitjen për sezonin veror jo vetëm në Pogradec, por në çdo qytet ku ka turizëm. Kjo pandemi ekonomike që po kaplon vendin do ta bëjë koronavirusin të duket lule për shqiptarët. Shqiptarët të mos kënaqen me lëmoshë, miell, makarona dhe fasule por qeveria t’ju japë para pasi dritat dhe uji nuk paguhen me ushqime”, deklaroi demokrati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Flamur Noka shfrenon gjuhën ndaj Veliajt/ Je b*thë q…

Publikuar

-

Nga

flamur noka zbulon arsyen e djegies se mandateve

Ish deputeti i PD-së, Flamur Noka, ka shpërthyer ashpër ndaj Erion Veliajt, pasi vendosi në muret e Bashkisë së Tiranës ngjyrat e LGBT-së.

Noka e etiketon Veliajn si një njeri që ka arritur aty ku është sot, vetëm përmes “lëpirjeve, ndërsa me ironi shkruan se keto ngjyra duhet ti vendosë  në shtëpinë e tij, dhe jo në një institucion shtetëror.

“Qe je bythe..q kjo eshte puna jote..Qe gjjthe karrieren tende e ke bere bazuar te vlerat e bythes ,edhe kjo eshte puna jote.Qe te shkoi jeta duke i lepire bythen Edi Rames edhe kjo prape eshte puna jote .Qe te gjesh veten shpirterisht dhe te kesh simbol te vlerave tua keto ngjyra prape eshte puna jote..Por mbaje dhe vendose te shpia jote ..Sepse ky institucion shteteror perfaqeson qytetaret e Tiranes , dhe aty vendoset vetem flamuri kombetar dhe jo ngjyrat e bythes tende.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE