Connect with Us

Dezinfektimi i ambienteve, Tirana bëhet gati për rinisjen

Sport

Dezinfektimi i ambienteve, Tirana bëhet gati për rinisjen

Publikuar

-

Tirana nis përgatitjet për rifillimin e stërvitjes, që çdo gjë të jetë brenda rregullave të parashikuara nga protokolli i sigurisë. Vete klubi bardheblu ka postuar në faqen zyrtare pamje në të cilat dallohet nisja e dezinfektimit të stadiumit “Selman Stërmani”, duke nisur që nga shkallët e deri në ambientet e brendshme.

E njëjta procedure është zbatuar edhe në kompleksin stërvitor “Skënder Halili”. Sikurse është bërë me dije, të hënën, më datë 18 majë ekipet do të kenë mundësi që të rinisin stërvitjen, teksa duhen zbatuar masat e parashikuara anti-COVID-19. E njëjta procedurë po ndiqet edhe nga ekipi i Flamurtarit dhe ekipet e tjera të Superiores.

Krahas rifillimit të stërvitjes, pritet tashmë një vendim përfundimtar nga ana e qeverisë, nëse do të miratojë apo jo datën 3 qershor si ditën e rifillimit të Kategorisë Superiore. Kjo datë u vendos pas takimit mes drejtuesve të FSHF-së dhe presidentëve të klubeve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

“Kam vuajtur nga uria”, Maradona shpërthen në lot: Ndihmojini njerëzit të ushqehen

Publikuar

-

Nga

Diego Maradona nuk përton asnjëherë të dalë në mbrojtje të njerëzve të varfër dhe popullit të thjeshtë. Legjenda argjentinase e ka lidhur gjithmonë veten me personat në nevojë. Varfërinë e ka provuar në lëkurën e tij dhe e di mirë se çfarë do të thotë të mos ushqehesh si duhet.

Trajneri i Gimnasia La Plata ishte ndër të parët që pranoi uljen e rrogës prej krizës së shkaktuar nga koronavirusi. Ai ka postuar një video së fundmi, duke i emocionuar të gjithë me thirrjen e tij, teksa nuk mungojnë as lotët.

“Ndihmojini njerëzit të ushqehen. Nuk e them diçka të tillë për show, i kam kaluar vetë këto vështirësi. Kam vuajtur shumë në Villa Fiorito (provincë e Buneos Aires, vendi ku është rritur Diego)“, deklaron Maradona në videon e dedikuar ndaj Corazones Solidarios, një OJQ që ofron mbështetje për mijëra fëmijë në vështirësi.

LEXO TE PLOTE

Sport

VIDEO/ Gol që në sekondën e 38 dhe shpikje të reja për festim, Bundesliga rezervon gjithçka

Publikuar

-

Nga

Dita e sotme ka qenë e gjitha e rezervuar për Bundesligën, që solli edhe njëherë futbollin në fushën e blertë dhe rizgjoi sërish ato emocione që mungonin përgjatë këtyre dy muajve. Pesë takimet e para janë luajtur në orën 15:30 për të kaluar më pas te përballja mes Eintraktit të Frankfurtit dhe Borusia Monshegladbah, që mbyll edhe siparin për ndeshjet e sotme. Momentalisht ekipet i janë drejtuar dhomave të zhveshjes, teksa arbitri ka sinjalizuar përfundimin e 45 minutave të para.

Por përballja e sotme kishte rezervuar shumë në fraksionin e parë të ndeshjes, teksa që në sekondën e 38, miqtë do të gjenin rrugën e rrjetës. Pritja e gjatë dy mujore pa shënuar ka marrë fund në më pak se një minutë në fushën e lojës. Plea do të shënonte golin e parë të takimit dhe të tijin pas ndërprerjes, por i veçantë do të ishte edhe festimi. Dhënia e dorës i ka lënë vendin përshëndetjes me bërryla, duke krijuar kështu një mënyrë të re sjelljes së lojtarëve.

Ndërkaq vetëm 6 minuta më vonë, në të 7-n do të ishte Thuram ai që do të dyfishonte shifrat për Gladbah. Adrenalina pas golit do të ishte e madhe, por futbollistët e klubit gjerman ia kanë dalë të përmbajnë emocionet dhe të tregohen kreativ për të shpikur festime të reja. Ashtu si ndodhi edhe në rastin e Thuram.

 

LEXO TE PLOTE

Sport

FOTO/ Rifillimi i Bundesligës, zbuloni të gjitha kuriozitetet e ndeshjeve të para

Publikuar

-

Nga

Bundesliga gjermane ka rinisur ditën e sotme pas dy muajsh e gjysmë ndalesë për shkak të pandemisë së covid-19.

Ky rifillim i sezonit ka nisur ndryshe pasi të gjitha klubet duhet të respektojnë rregullat e vendosura në protokoll, ndërsa ndryshimet janë të shumta. Lojtarët në stol qendrojnë me maska dhe në distancë, nuk ka festime gjatë golave, gjithashtu edhe intervistat bëhen duke mbajtur një distanca mjaft të largët.

Të gjitha këto ndryshime vijnë për shkak të pandemisë së covid-19 që tashmë ka ndryshuar shumë gjëra edhe në botën e futbollit. Më poshtë mund të ndiqni disa foto nga ndeshjet e sotme në Bundesligën gjermane.

LEXO TE PLOTE