Connect with Us

Manastirliu bën paralajmërimin e fortë/ Do të detyrohemi të bëjmë hapa pas

Politikë

Manastirliu bën paralajmërimin e fortë/ Do të detyrohemi të bëjmë hapa pas

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka paralajmëruar se nëse do të vijojë të shtohet numri i personave të prekur nga Covid-19 në vendin tonë, do të bëjnë hapa pas, sa i takon lirimit të masave.

Duke ngritur shqetësimin për rritjen e rasteve pozitive në ditët e fundit, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu kërkoi nga qytetarët respektimin e rregullave për të mos u kthyer në gjendjen e mëparëshme.

“Ekspertët tanë e kanë thënë që në kryer të herës. Faza e lehtësimit merr kuptim vetëm nëse shoqërohet me një ulje të qëndrueshme të numrit të infektimeve. Plani i lehtësimit të masave varet vetëm nga bashkëpunimi me ju. Është e vërtetë që ndëshkimet nuk janë zgjidhja, por është po aq e vërtetë se nuk mund të penalizohet një popull i tërë nga një pakicë, veprimet e së cilës mund të shkaktojnë dëme të pallogaritshme”, tha Manastirliu.

Ajo tha se Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale mbështet planin e hapjes dhe lehtësimin e masave, por shtoi se nëse do të vijojnë rritje të rasteve, sipas skenarëve, mund të përdoren frenat e emergjencës.

“Rritja në këto shifra e rasteve të reja është maksimumi i lejuar nga skenarët tanë të hapjes. Rritja e mëtejshme do të na detyronte të ndërmerrnim hapa të menjëhershëm për të mos lejuar një valë të dytë goditëse, që do të hidhte në erë atë që është arritur deri më sot. Nëse do të vazhdohet me tendencën përkeqësuese të ditëve të fundit, do të jemi të detyruar të bëjmë hapa pas. Dhe kjo nuk është në interes të askujt! Sigurisht nuk ka vend për alarm, por jemi në një moment ku kërkohet përgjegjshmëri nga çdo qytetar. Mbrojtja e shëndetit të qytetarëve është mbi gjithçka. Ditët në vijim do të jenë vendimtare për planin e ri-hapjes”, tha Manastirliu.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Edi

    15 Maj, 2020 at 12:47 pm

    Na mbyllni fare sa te shembni teatrin

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Meta akuza të forta Bashkisë/ Kjo është veprimtari e mirëstrukturuar kriminale

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka reaguar me tone të forta në lidhje me vendimin e Këshillit Bashkiak të Tiranës për të shembur Teatrin Kombëtar.

Në një prononcim për mediat, Meta e cilësoi këtë si një veprimtari kriminale, ndërsa shtoi se Teatri mbrohet nga Kushtetuta.

“Teatri e mbron më mirë se kushdo tjetër Kushtetuta dhe të gjitha konventat ndërkombëtare ku Shqipëria aderon dhe prevalon mbi çdo akt tjetër. Më duket një marrëzi e jashtëzakonshme çdo përpjekje për të prishur teatrin pa shteruar rrugën e plotë kushtetuese dhe ligjore të kësaj çështje që ka marrë dhe një dimension të qartë ndërkombëtar dhe europian. Nuk kam diçka të re nga 24 orët e mëparshme kur dola para jush për të sqaruar arsyet e padisë së re të vendimit të qeverisë në Gjykatën Kushtetuese. Ende nuk mund të besoj disa akte dhe fakte që janë denoncuar edhe nga media dhe në prokurori, pasi më duket një papërgjegjshmëri përtej çdo ekstremi dhe llogarie , sepse nuk kemi të bëjmë thjeshtë me shkeljen e Kushtetutës dhe ligjeve, por dhe përmbushjes  së parimeve të shtetit të së drejtës dhe përgjegjësisë penale për shkatërrimin e  teatrit kombëtar, por aktet e fundit të bëra publike flasin për një veprimtari të mirëstrukturuar kriminale. Na mjaftojë kazmat e komunizmit ndaj kisha e objekteve të kulturës. Në këtë situatë ende pandemie në vend të merremi me menaxhimin më të mirë të saj,  do i vinim kazmën edhe përpjekjeve tona për integrimin e vendit si dhe do të ishte një provokim mjaft serioz për paqen sociale”, tha Meta.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Hajvan, hajdut me çizme”/ Profesori “degjeneron” Veliajn, thirrja e fortë për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Profesor Ilir Pecnikaj ka reaguar me tone mjaft të forta në lidhje me vendimin e Këshillit Bashkiak të Tiranës, për të shembur Teatrin Kombëtar.

Në një postim në rrjetet sociale, Pecnikaj i drejtohet me fjalët hajvan dhe hajdut kryebashkiakut, ndërsa thekson se pushteti ua ka qorruar sytë.

Po ashtu ai publikon edhe  një tjetër detaj, ku vetë Bashkia e Tiranës, e promovon Teatrin si atraksion turistik, nga ana tjetër vendosin ta shembin.

LEXO EDHE:  Shqiptarët nuk tremben nga koronavirusi/ Shitjet e ushqimeve bazë, tashmë në normalitet

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Koreja e Veriut ekzekuton zyrtarin që shmangu karantinën

Më tej, ai ka edhe një mesazh të fortë për qytetarët shqiptarë, ndërsa bën  thirrje të “zhdukin këta hajdutë”.

“Hajvan debil dhe hajdut me çizme …
Pushteti ju’a ka qorruar sytë.
Nga njëra anë, TEATRIN KOMBETAR e promovojnë si atraksion turistik, nga ana tjetër duan ta shëmbin.
Zgjohuni shqipetare e zhdukni këta hajdutë.”-shkruan profesor Pecnikaj në postimin e tij./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk mund ta besoj…”/ Meta “surprizohet” nga Erion Veliaj

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas denoncimit të anëtarit të Bindjes Demokratike, në Këshillin Bashkiak të Tiranës, Fabian Topollaj, i cili tha se vendimi për shembjen e teatrit Kombëtar është miratuar në fshehtësi, nëpërmejt e-mail.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta shprehet i habitur nga ky veprim i Bashkisë së Tiranës.

“Nuk mund ta besoj që edhe kjo ka ndodhur!”-shkruan Meta, ndërsa shpërndan edhe denoncimin e Topollajt.

LEXO EDHE:  Shqiptarët nuk tremben nga koronavirusi/ Shitjet e ushqimeve bazë, tashmë në normalitet

Skandali-Veliaj gënjen sërish/ Teatrin e prishi me e-mail, ja si u manipulua mbledhja e Këshillit Bashkiak

LEXO TE PLOTE