Connect with Us

Ndryshim i përkohshëm në Rregulloren e Lojës, FSHF bën njoftimin e rëndësishëm

Sport

Ndryshim i përkohshëm në Rregulloren e Lojës, FSHF bën njoftimin e rëndësishëm

Publikuar

-

Pandemia e COVID-19 ka patur një ndikim të gjerë në jetën e përditshme, përfshirë sportin në të gjithë botën. Ndërsa shumë vende fillojnë të dalin nga kjo situatë, përqendrimi ngadalë po kthehet në rifillimin e garave të futbollit që janë prekur nga virusi.

Si rrjedhim, IFAB ka aprovuar propozimin e FIFA-s për të futur një ndryshim të përkohshëm në Ligji 3 – Lojtarët në lidhje me numrin maksimal të zëvendësimeve të lejuara (detajet më poshtë) për garat e planifikuara që përfundojnë në vitin 2020, pavarësisht nëse tashmë kanë filluar.

Organizatorët e garës kanë detyrimin nëse do të zbatojnë apo jo këtë ndryshim të përkohshëm. IFAB dhe FIFA do të përcaktojnë në një fazë të mëvonshme nëse kjo mundësi do të zgjasë, për shembull, në garat që do të përfundojnë në 2021.

Teksti aktual:

Numri i zëvendësimeve
Garat zyrtare
Numri i zëvendësimeve, maksimumi deri në pesë, e cila mund të përdoret në çdo ndeshje të luajtur në konkurim zyrtar do të përcaktohet nga FIFA, Konfederata ose Federata kombëtare përveç garave të meshkujve dhe femrave duke përfshirë ekipet në kat. 1 dhe 2 si dhe ekipet kombëtare A ku maksimumi i zëvendësimeve është tre.

Ndryshimi i përkohshëm:

Organizatorët e garës kanë mundësinë të aplikojnë nga sa vijon:
• Gjatë ndeshjes, secili ekip:
• mund të përdori një maksimum prej pesë zëvendësimesh
• ka maksimumi tre ndalesa zëvendësimi *
• mund të bëjë zëvendësime në pushimin ndërmjet dy pjesëve

Kur luhet kohë shtesë(p.sh.në ndeshjet e kupës), secili ekip:
mund të përdorë një zëvendësues shtesë(një të gjashtë, pavarësisht nëse skuadra ka përdorur numrin maksimal të zëvendësuesve)
• ka një ndalesë shtesë zëvendësimi(një të katërt, pavarësisht nëse skuadra ka përdorur numrin maksimal të ndalesave të zëvendësimit)
• mund të bëjë zëvendësime shtesë:
* Në periudhën para fillimit të kohës shtesë
* Në periudhën ndërmjet dy kohëve shtesë
Nëse një ekip nuk ka përdorur numrin e tij maksimal të zëvendësuesve ose ndalesave të zëvendësimit, zëvendësimet dhe ndalesat e papërdorura mund të përdoren në kohë shtesë.
Kur të dy ekipet bëjnë një zëvendësim në të njëjtën kohë, kjo do të llogaritet si një mundësi zëvendësimi e përdorur për secilin ekip.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Premier Liga

Lajm pozitiv nga Anglia, ja kur do të fillojë Premier Liga

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Kulturës dhe Sportit në Britani të Madhe, Oliver Dowden, është shprehur se qeveria britanike “do t’i hap dyert”, për rikthimin e futbollit.

Deri te ky vendim kanë ardhur pas takimit me Federatën Angleze, Premierligën dhe Ligën Angleze të Futbollit.

“Futbolli do të rikthehet në muajin qershor. Plani për rikthim do të thotë një përfshirje më të madhe për fansat, në mënyrë që t’i shikojnë ndeshjet në transmetim direkt duke siguruar të ardhurat e futbollit”, tha Dowden.

Këtë muaj pritet të nisin stërvitjet në grup, ndërsa 13 ose 19 qershori shihen si data ideale për rifillimin e kampionatit.

LEXO TE PLOTE

Sport

Rikthimi te Tirana, Mario Morina befason me deklaratën

Publikuar

-

Nga

Mario Morina është rikthyer te Tirana në kohën e duhur. Sulmuesi  i dalë nga akademija bardheblu në një intervistë për Fan Zone në Supersport u shfaq shumë i lumtur që do të rinisë futbolli, ndërsa shtoi se me rikthimin te Tirana ka bërë zgjedhjen e duhur. Morina theksoi me bindje se bardheblutë do të fitojnë titullin në këtë sezon ndërsa dha një mendim edhe për trajnerin Emanuel Egbo.

“Normalisht që jemi të gëzuar që do rikthehet futbolli, pasi nuk rrihet kështu. Të rrish kaq shumë larg nuk është aspak e lehtë. Gjithmonë kur jam kthyer te Tirana jam kthyer në momentet e duhura. Edhe në të kaluarën edhe këtë vit. Më mirë do ishte që ta fitojmë titullin në fushë. Në do i bëjmë hyzmetin gjithçkaje. Jam i bindur që do e fitojmë titullin dhe do jem në fushë”.

“Me Bathën njihemi që shpejt dhe më është bërë shumë qejfi kur ai shënoi në derbi. Kur Partizani ka pasur drejtues edhe trajner të rinj kam pasur oferta, por nuk ishin rrethanat që ta bëja këtë”.

“Përderisa u riktheva te Tirana, shpresoj që të qëndroj këtu për shumë gjatë. Thirrjen e Tiranës në merkato nuk mund ta refuzoja”.

“Egbo? Mund të them se e njeh shumë mirë kampionatin shqiptar, pasi ka shumë vite këtu. Ka ditur si të menaxhojë shumë mirë grupin dhe kanë ardhur edhe rezultatet.”, u shpreh Morina për “Supersport”.

LEXO TE PLOTE

Sport

Kasijas publikon foton nga “Camp Nou”, Pike: Sa herë e ke nxjerrë topin nga rrjeta këtu?

Publikuar

-

Nga

Iker Kasijas dhe Xherard Pike për vite me radhë kanë ndarë dhomat e zhveshjes në kombëtaren e Spanjës, por në nivel klubesh kanë qenë pjesë e “El Clasico” në anë të kundërta. Dihet prej kohësh riveliteti i fortë mes Barcelonës dhe Real Madrid, por kjo nuk do të thotë se Pike dhe Kasijas të mos jenë shokë të mirë.

Ata gëzojnë një marrëdhënie të mirë me njëri-tjetrin, aq sa Pike guxon të komentojë edhe fjali “pikante” në fotot e ish-portierit, që në zgjedhjet e ardhshme të Federatës Spanjolle do të kandidojë për president. Iker ka postuar në Instagram një foto nga “Camp Nou” në një prej klasikeve të shumta të luajtura nga ai në atë arenë.

Kjo foto ka ngjallur kureshtjen e Pike, i cili nuk ka ngurruar dhe e ka pyetur në seskionin e komenteve: “Sa herë e ke nxjerrë topin nga porta në këtë stadium? Çfarë momenti i fokusuar”, shkruan Pike, që i bashkangjit disa emoji të qeshurash komentit të tij. Kaq ka mjafutar, që ai koment të marrë thuajse 20 mijë pëlqime dhe mbi 1500 komente dhe të zërë hapësirë në mediet më prestigjoze të globit.

LEXO TE PLOTE