Connect with Us

“Hapja bëhet për të rritur imunitetin”/ Pipero tregon pse janë shtuar rastet

Shëndeti

“Hapja bëhet për të rritur imunitetin”/ Pipero tregon pse janë shtuar rastet

Publikuar

-

“Harroi” pandeminë pasi u shpall “Qytetar Nderi”/ Pipero kërkon ndjesë publike

“Hapja bëhet për të rritur imunitetin”. Kështu deklaroi mjeku Pëllumb Pipero pak momente më parë, teksa po fliste për lehtësimin e masave në vendin tonë.

Pipero tha se ne do të kishim më shumë përfitim nëse do të ekspozoheshim tani.

“Ne do të kishim më shumë përfitim nëse do vazhdonim të ekspozoheshim tani. Një hapje e kujdesshme do na hynte shumë në punë. Mjafton distanca fizike dhe larja e duarve. Është një virus me shumë të panjohura dhe vendet që nuk kanë respektuar gradualitetin janë kthyer pas në masa. Hapja duhet të jetë graduale dhe rajonale, pasi ato mikrovatra që janë ende t’i mbajmë të survejuara, të mos na ndodhi t’i kthejmë mbrapsh. Rastet edhe pse sporadike janë pa komplikacione. Ka një teori që  me kalimin nga një person në një tjetër bie virulenca dhe ky është fakt. Dhe ekspozimi, vazhdimi i hapjes do na japi dy gjëra: së pari në aspektin psikologjik do jemi më të qetë, në aspektin ekonomik po e po , por edhe rritja imunitetit”, u shpreh ai në emisionin “Opinion”, ndërsa tregoi pse janë shtuar rastet sot.

LEXO EDHE:  “Fasonet duhet të punojnë”/ Pipero-bizneseve: Shmangni grumbullimet dhe trasportin e përbashkët

“Rastet janë shtuar se po bëhet testimi i kontakteve të kontakteve. Tani ka më shumë vlerë të ndjekim rastet klinike”, nënvizoi mjeku./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mbi 900 raste të reja me Covid/ Humbin jetën 20 qytetarë

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e situatës së Covid gjatë 24 orëve të fundit.

Sipas raportimit, gjatë 24 orëve janë kryer 3689 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 916 qytetarë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 849 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 68,007 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 625 pacientë, 46 në terapi intensive, nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 20 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19.

LEXO EDHE:  Situata nga pandemia/ MEPJ publikon masat e reja për personat që do të udhëtojnë drejt Turqisë

LEXO EDHE:  Masa drastike në Nju Jork kundër koronavirusit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19, vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga Covid19.

Gjatë ditës së sotme janë kryer 1001 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 11,136 vaksinime antivCOVID./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Si përgatitet trupi për të lëvizur?

Publikuar

-

Nga

Si përgatitet trupi për të lëvizur?

Një numër i zonave të trurit ndryshojnë aktivitetin e tyre para se të ekzekutojmë një lëvizje të planifikuar vullnetare. Një studim i ri nga Universiteti Umeå identifikon një funksion të ri të këtij aktiviteti nervor përgatitor, duke theksuar një mekanizëm tjetër që sistemi nervor mund të përdorë për të arritur qëllimet e tij.

Lëvizjet vullnetare përgatiten para se të ekzekutohen. Për shembull, një përgatitje e tillë ndodh në periudhën midis shikimit të një filxhani kafeje dhe fillimit të zgjatjes për të. Neuronet në shumë zona të trurit ndryshojnë aktivitetin e tyre gjatë përgatitjes së lëvizjes në mënyra që pasqyrojnë aspekte të ndryshme të qëllimit, siç është drejtimi i synuar i lëvizjes.

Është e njohur se përgatitja përmirëson kohën e reagimit dhe cilësinë e përgjithshme të lëvizjeve, por ka qenë e paqartë se si aktiviteti përgatitor i trurit sjell rritjen e performancës motorike. Nuk ka pasur prova të ndryshimeve përgatitore të lidhura me qëllimin në muskuj. Sidoqoftë, një studim i ri nga Universiteti Umeå ka identifikuar një mekanizëm specifik nervor përgatitor që mund të çojë në përmirësimin e performancës motorike.

Studimi ynë demonstron një ndryshim përgatitor në ndjeshmërinë e receptorëve të gishtit muskulor dhe reflekset motorike që ato mundësojnë”, thotë Dr. Michael Dimitriou i cili drejtoi këtë studim dhe është një studiues në Departamentin e Biologjisë Mjekësore Integruese të Universitetit Umeå.

Receptorët e gishtit të muskujve ose “sensorët” normalisht masin sasinë e shtrirjes në një muskul. Spindles gjithashtu furnizojnë sinjalet që shkaktojnë dhe formojnë përgjigjet e refleksit të shtrirjes. Në ndryshim nga llojet e tjerë të receptorëve në muskuj dhe lëkurë, gishtat e muskujve kanë furnizimin e tyre motorik ose fusimotor. Kjo është, vetë sistemi nervor mund të rregullojë ndjeshmërinë e gishtave të muskujve në mënyrë të pavarur.

LEXO EDHE:  ‘Kapërcejnë’ sërish shifrat/ Konfirmohen 1124 raste të reja, ja sa kanë humbur jetën sot

LEXO EDHE:  Kush i beson më OBSH-së?

Duke modifikuar ndjeshmërinë e boshtave dhe reflekseve të shtrirjes gjatë përgatitjes, sistemi nervor mund të rregullojë ngurtësinë e muskujve në mënyrë të pavarur nga forca muskulore e njëkohshme”, thotë Dr. Dimitriou. Ngurtësia e muskujve i referohet rezistencës mekanike të muskujve për t’u shtrirë. Ngurtësia e muskujve dhe kyçeve është një parametër kritik për performancën motorike dhe ndërveprimin e suksesshëm me mjedisin tonë. Ngurtësia shumë ose shumë e vogël mund të jetë e dëmshme për performancën motorike. Për shembull, ngurtësia e madhe e muskujve është një shenjë dalluese e çrregullimit të spastikitetit.

Kur përgatitesh për të arritur në një drejtim të veçantë, zbuluam se ndjeshmëria refleksore dhe ngurtësia e muskujve zvogëlohen në mënyrë selektive në muskujt që do të shtrihen. Për të lehtësuar arritjen e qëllimit, sistemi nervor duket se në mënyrë të pavarur modulon” pushimet “në një mënyrë të favorshme para fillimit të lëvizjes “, thotë Dr. Dimitriou. “Përtej rolit të tij në përgatitjen e lëvizjes, kontrolli i pavarur i receptorëve ndijor mund të jetë një mënyrë tjetër në të cilën sistemi nervor ushtron rregullisht kontroll të varur nga qëllimi, përveç kontrollit nga lart-poshtë të muskujveforca dhe përpunimi selektiv i sinjaleve shqisore. Një kuptim më i mirë i funksionit sensorimotor të njeriut mund të informojë teknologji të reja në zona të tjera, të tilla si protezat dhe kontrolli i robotikës.“/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Takimi i mjekëve të diasporës për Covid-19/ Mjekja Dollenberg zbulon çfarë u diskutua

Publikuar

-

Nga

Takimi i mjekëve të diasporës për Covid-19/ Mjekja Dollenberg zbulon çfarë u diskutua

Mjekja Aurora Dollenberg duke komentuar takimin e mjekëve të diasporës për Covid-19 u shpreh se është diskutuar për strategjitë që duhet të ndjek Ministria e Shëndetësisë në muajt në vijim për të menaxhuar më mirë situatën e pandemisë.

Sipas Dollenberg, gjatë takimit u diskutua edhe për mënyrat më të duhura të diagnozës për pacientët e infektuar me Covid në mënyrë që të mos përsëriten gabimet që janë bërë, por të veprohet me hapa më të shpejtë.

Ajo kritikoi mënyrën e vendosjes së karantinës në Shqipëri, ku sipas saj nuk është e mirëfilltë dhe ka një lirshmëri të lëvizjeve.

“U diskutua shumë gjatë për strategjitë që do të ndjeki dhe qeveria dhe Ministria e Shëndetësisë shqiptare në muajt që vijon për të menaxhuar këtë krizë. Fokusi patjetër që ishin vaksina, cilat janë vaksinat më të favorshme për Shqipërinë, mënyra si mund t’i arrijmë ato edhe pse deri tani kemi ato kufizimet nga ana ekonomike, kontratat që nuk mund të mbyllen dot aq kollajshëm për të siguruara numrin e nevojshëm të vaksinës.

U diskutuan të gjitha ato studimet e fundit mbi terapitë dhe mënyrat më të mira diagnostike, në mënyrë të tillë që gabimet dhe përvojat që kemi bërë të gjithë ne si Europë gjatë gjithë këtij viti pandemik të mos i përsërisim, por të ecim pak me hapa më të shpejta.

LEXO EDHE:  “Fasonet duhet të punojnë”/ Pipero-bizneseve: Shmangni grumbullimet dhe trasportin e përbashkët

LEXO EDHE:  OBSH raporton për raste me poliomielit në Ukrainë

Situata është patjetër delikate nuk vlen vetëm për Shqipërinë, por vlen për të gjithë Europën. Testet duhet të bëhen më shpesh, më shpejtë dhe të kemi mundësinë që mos të pritet derisa pacienti të jetë infektuar pjesën më të madhe të familjarëve ose të rrethit shoqëror që për fatin e keq vazhdon t’i takojë edhe duke respektuar ato masat mbrojtëse, por lëvizshmëria e komunitetit tonë në Shqipëri është më e madhe dhe kontaktet nëpër bare dhe restorante janë më të mëdha sesa në vendet evropiane ku ne jetojmë si mjek të diasporës. Kjo është një pikë të cilën ne e diskutuam u debatu aspekti ekonomik si mund të mbyllen të gjitha këto biznese në kohën që Shqipëria nuk e përballon dot ekonomikisht.

Argumenti jonë si mjek është mbrojtja e shëndetit të pacientit dhe patjetër që duhet shikuar pak me kriticizëm kjo lirshmëri e qarkullimit dhe një karantinë e mirëfilltë që po ndiqet në Shqipëri”, u shpreh Dollenberg pwr Fax News./CNA.al

LEXO TE PLOTE