Connect with Us

Eksperimenti i dritës së zezë/ Shikoni sa shpejt mund të përhapet koronavirusi në një restorant

Shëndeti

Eksperimenti i dritës së zezë/ Shikoni sa shpejt mund të përhapet koronavirusi në një restorant

Publikuar

-

Një video virale nga Japonia synon të tregojë sesa lehtë mikrobet dhe viruset mund të përhapen në restorante kur vetëm një person është i infektuar.

Eksperimenti është realizuar nga organizata e transmetimit publik NHK në bashkëpunim me ekspertë të shëndetit.
Videoja tregon 10 persona që hyjnë në restorant, me një të veçuar si personi i “infektuar”.

Në fund të videos, pjesëmarrësit janë hedhur nën dritat e zeza duke ndriçuar se ku është përhapur “infeksioni”.

Substanca, e përdorur për të sinjalizuar mikrobet, mund të shihet në ushqim, enë shërbyese dhe pllaka, dhe madje edhe në fytyrat e disa prej pjesëmarrësve. Ndërsa këto lloj eksperimentesh nuk janë të reja, John Nicholls, profesor klinik në patologji në Universitetin Hong Kong, tha që ata demonstrojnë se sa shpejt mund të përhapet një virus, veçanërisht kur larja e duarve nuk kryhet.

“Ajo që tregoi video, është se virusi do të përhapet në sipërfaqe dhe tek njerëzit me shumë efikasitet,” tha Nicholls për CNN, “dhe unë mendoj se me të vërtetë nënvizon nevojën e asaj që njerëzit kanë thënë për higjenën e duarve për të ndaluar përhapjen e sëmundjes”.

LEXO EDHE:  Çudia në Shqipëri/ Polici i kërkon patentën pasagjerit (VIDEO)

Kentaro Iwata, një specialist i sëmundjes infektive në Universitetin Kobe tha: “Eksperimenti thjesht përshkroi mundësinë e përhapjes përmes kontaktit, dhe kjo nuk është dëshmi e asaj që ndodhi, kështu që dallimi duhet të bëhet qartë midis asaj që mund të ndodhte dhe asaj që ndodhi”.

Por të dy ekspertët thanë se eksperimenti është një mënyrë e mirë për të treguar rëndësinë e larjes së duarve. Për hir të shkencës, Nicholls tha se do të ishte edhe më efektive të shihej eksperimenti i bërë pasi personi i “infektuar” lan duart për pesë dhe pastaj dhjetë sekonda.
“Kështu që publiku i gjerë merr një koncept të mekanizmit se sa në të vërtetë larja e duarve mund të zvogëlojë transmetimin e infeksionit,” tha Nicholls./Përgatiti CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Rritet sërish numri i të infektuarve/ 18 raste të reja me Covid në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Rritet numri i personave të infektuar me koronavirus në Shqipqri.

Mësohet se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 18 raste të reja me Covid.

Sipas Ministirsë së Shëndetësisë në 24 orët të fundit janë testuar 191 qytetarë të dyshuar si të prekur me Covid-19 dhe kanë rezultuar pozitivë 18 qytetarë. Pjesa më e madhe e tyre janë kontake të rasteve të mëparshme, ndërkohë që vazhdon hetimi epidemiologjik në terren.

Rastet e 24 orëve të fundit janë të shpërndara si vijon: 11 raste në Tiranë, 4 në Krujë, 2 në Berat dhe 1 në Durrës. Të shëruar janë 6 qytetarë.

Pavarësisht numrit të rasteve pozitive të identifikuara, situata epidemiologjike paraqitet e qëndrueshme, por që tregon qartë se kujdesi i qytetarëve duhet të vazhdojë, për të respektuar masat e vendosura, në mënyrë që të minimizojmë sa më shumë përhapjen e virusit tek kontaktet familjare apo më gjerë.
Deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 898 qytetarë, ndërsa 77% e të prekurve tashmë janë të shëruar.

Në të gjithë vendin aktualisht janë 173 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Krujë, Shkodër, Kamëz.
Situata në spitale paraqitet e qëndrueshme prej ditësh. Aktualisht në dy spitalet COVID janë të shtruar 19 pacientë dhe vetëm 3 prej tyre janë në terapi intensive.
Me pak se 11% e te prekurve aktivë po marrin trajtim në spitalet Covid, pjesa tjetër ndiqet nga mjeku i familjes.

LEXO EDHE:  Video/ Lutja e vëllezërve Aliko: “Aman mos na vrisni, ju lutemi”

Nga fillimi i epidemisë, deri tani, në vendin tonë janë kryer 11769 testime, nga të cilat, 11239 janë testime molekulare dhe 530 janë testime serologjike.

Rastet e sotme pozitive janë tregues se funksionimi i strategjisë së ri-hapjes dhe e lehtësimit të masave varet vetëm nga ju. Nëse ju do të tregoheni të përgjegjshëm duke respektuar distancimin fizik, të kombinuar me masat e higjienës respiratore dhe personale, të mos kryeni vizita tek të afërmit për çdo lloj arsye, bizneset të zbatojnë protokollet strikte, do të vijojmë me një situatë epidemiologjike nën kontroll.

Qytetarët duhet të jenë të kujdesshëm të mos neglizhojnë shenjat e sëmundjes Covid-19, ndaj ju lutemi telefoni në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127.
Për informacion në lidhje me COVID19, për këshillim psikologjik në rast të shfaqjes së shenjave të ankthit apo shqetësime të tjera, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

COVID-19 – Statistika (14 Maj 2020)
Testime totale 11769
Testime molekulare 11239
Testime serologjike 530
Raste pozitive 898
Raste të shëruara 694
Raste Aktive 173
Humbje jete 31 (Qarku Tiranë 18, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:
Tiranë 81
Krujë 47
Shkodër 16
Kamëz 12
Fier 5
Berat 5
Elbasan 2
Durrës 2
Kurbin 1
Mirditë 1
Korçë 1

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Shtohen sërish rastet me COVID-19 në Berat/ Pozitivë familjarët e punonjësve të Ujësjellësit

Publikuar

-

Nga

Dy raste të reja me koronavirus janë regjistruar sot në Berat, qytet i cili ishte pjesë e bashkive të gjelbërta.

Për të tretën ditë radhazi ky qytet është aktiv sa i përket koronavirusit por me shifra shumë të ulëta.
Rastet e sotshme janë rrjedhojë e atyre të djeshme, ku dy punonjës të Ujësjellësit të Beratit rezultuan pozitivë.

LEXO EDHE:  Konfirmohet rasti i tretë/ Një tjetër i prekur nga koronavirusi në Angli

Dje u kryen 33 tamponë përfshi familjarët e këtyre punonjësve dhe dy prej tyre kanë rezultuar pozitivë me COVID-19./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pas dy ditëve qetësi/ Rikthehen rastet e reja të të infektuarve në Krujë

Publikuar

-

Nga

Rikthehen rastet e reja të të infektuarve me Covid në qytetin e Krujës.

Pas disa ditësh qetësi, në 24 orët e fundit janë zbuluar 4 raste të reja me koronavirus, që janë pjesë e zinxhirit të kontakteve të fasonerive.

Në total gjatë ditës së djeshme kanë kryer 64 testime, prej të cilëve katër rezultuan pozitive. Kruja është pjesë e bashkive të kuqe në vend, për shkak se numri i personave të infektuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE