Connect with Us

Vokshi në mbrojtje të artistëve/ “Hajdutët Rama-Veliaj po shtojnë pasuritë në kurriz të shqiptarëve”

Politikë

Vokshi në mbrojtje të artistëve/ “Hajdutët Rama-Veliaj po shtojnë pasuritë në kurriz të shqiptarëve”

Publikuar

-

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi, ka reaguar sërish për çështjen e Teatrit Kombëtar që ka ngjallur shumë debat.

Në një postim në rrjetet sociale, Vokshi deklaron se këmbëngulja e kryeministrit Edi Rama dhe e kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj për të shembur Teatrin Kombëtar nuk ka asnjë lidhje me artin.

Demokratja e cilëson këtë si një akt korruptiv, ndërsa thekson se teatri i përket vetëm qytetarëve.

“Është një akt korruptiv, që kërkon të vjedhë pronën publike, që dyshja e hajdutëve Rama-Veliaj të shtojnë pasuritë në kurriz të shqiptarëve. Se kujt i përket një pasuri kombëtare nuk e tregon një copë letër që i shërben pastrimit të parave të pista. Teatri Kombëtar u përket qytetarëve shqiptarë dhe ashtu duhet të mbetet.

LEXO EDHE:  Arrestohet shefi i rendit në Greqi

Akti i sotëm është një provokim ndaj artistëve dhe qytetarëve. Të kesh prioritet prishjen e një vepre arti, do të thotë se axhenda e kryeministrit dhe kryebashkiakut të Tiranës nuk janë qytetarët në ditën e tyre më të keqe, nuk janë bizneset që po falimentojnë, por është vetëm vjedhja e tyre në çdo formë, kudo dhe me çdo mënyrë”, shkruan ajo në rrjetet sociale.

Vokshi deklaron se Partia Demokratike është në krah të çdo qytetari dhe artisti që ka vënë të parin interesin publik dhe qëndron kundër vjedhjes së pronës publike dhe pasurisë kombëtare./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tensioni te Teatri Kombëtar/ Kryemadhi: Provokim i paturpshëm

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka reaguar për çështjen e Teatrit Kombëtar pas përplasjeve të pasdites së sotme mes arstitëve dhe policisë.

Kryemadhi tha se ose policët bashkiakë janë super janë super të çmendur, ose super perversë, ndërsa e cilësoi provokim sjelljen e policisë.

“Nuk mjafton pandemia, nuk mjafton situata e tmerrshme ekonomike që ka pllakosur Shqipërinë, në këto dy muaj izolim kanë sjellë varfëri dhe shkurtim të 60 mijë vendeve pune. Mijëra familje kanë ngelur pa bukë. Është një dëm i ekonomisë mbi 2 miliard dollarë, dhe sot shikojmë kllounët e bashkisë që shkojnë tek TK për të vetmen arsye sepse ose këtë janë super të çmendur ose super perversë në ligësinë e tyre ose janë super budallenj. E them këtë sepse  sot të shkosh tek TK dhe thua që unë do ndërtoj teatrin e ri me para borxh kur ndërkohë ekonomia shqiptare mirë që nuk ka rritje, por ka një rënie dhe sot shkojnë me paturpësinë më të madhe për të provokuar. Provokojnë njerëzit jo vetëm artistët, provokojnë në atë farë feje sa nuk do ketë më ndërprerje”, u shpreh ajo në Fax News./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Debatet për Reformën Zgjedhore/ Hajdari: Nuk mund të dal nga ajo tavolinë pa marrë asgjë

Publikuar

-

Nga

Deputetja Rudina Hajdari, në një intervistë për ABC news, ka folur për Reformën Zgjedhore dhe debatin mes palëve politike.

Ajo theksoi se kjo është një betejë e vështirë dhe se sipas saj janë mësuar t’i ndajmë pazaret siç duan ata vetë, por shtoi se sistemi zgjedhor është një betejë që do ta gjejë përgjigjen shumë shpejt.

Sa i përket tryezës politike Hajdari tha se nëse nga propozimet e bëra nuk merr asgjë, nuk e sheh të arsyeshme praninë në Këshillin Politik.

“Unë nuk jam për të komentuar çfarë thotë Edi Rama, mundohet t’i fokusohem agjendës që kam përpara. Ajo që bëri Rama ishte diversion dhe i bënë bisht një temë goxha të rëndësishme për vendin.

Jam në atë tryezë dhe përfaqësoj vullnetin e popullit që ka dëshirë që ky sistem të ndryshojë. Atëherë, çfarë do të marr unë nga kjo gjë. Sepse unë nuk mund të dal nga ajo tavolinë pa marrë diçka, është e padrejtë.

LEXO EDHE:  Rama tërhoqi padinë/ Gazetari i “Bild”: Mori vendim të mençur, po ndjekim gjurmët e parave

Ne momentin që më komunikohet që nga ai propozim që kam bërë nuk marr më asgjë, atëherë praninë time në atë Këshill Politik nuk e shikoj të dobishme. Nuk e shikoj të arsyeshme vazhdimin. Unë shikoj plagën e shoqërisë, por mos të harrojmë se shumica e këtyre janë shkaktuar nga politika shqiptare.

Këta nuk duan gjë tjetër veçse të bëjnë rrotacionin e pushtetit, unë kërkoj që kjo të ndryshojë, të krijohet hapësirë për shanse të barabarta. Këtu ka një politikë malinje, ka interesa të ngushta personale që janë në mes. Më pëlqen nënvlerësimi që më bëhet sepse ndryshimi vjen nga brenda.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta jep mesazhin e fortë të Churchill/ Populli ka të drejtë të ketë pushtetin nëpërmjet votës së lirë

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka dhënë një mesazh të fortë për të drejtat e njeriut për të zgjedhur dhe gjyqësorin.

Meta tregon se është duke lexuar librin “The Churchill Factor. How one man made history” të kryeministrit britanik Boris Johnsonit.

Kreu i Shtetit deklaron se ky libër nuk duhet humbur, ndërsa sjell ndërmend edhe një mesazh të shkëputur nga fjalimi i Winston  Çërçill në Fulton të Misurit në 1946, kur paralajmëroi “Perden e Hekurt”.

“Ne asnjëherë nuk duhet të pushojmë së shpalluri me tone të patrembura parimet e mëdha të lirisë dhe të drejtat e njeriut, të cilat janë trashëgimi e përbashkët e botës anglishtfolëse dhe të cilat nëpërmjet Manja Kartës, Ligjit për të Drejtat, Habeas Korpusit, gjyqit ndërmjet një jurie dhe ligjit tradicional anglez kanë gjetur shprehjen më të famshme në Deklaratën Amerikane të Pavarësisë….

LEXO EDHE:  Rama merr në mbrojtje Dakon dhe Tom Doshin/ “E kam mik edhe po u fut në burg”

LEXO EDHE:  Arrestohet shefi i rendit në Greqi

Të gjitha këto duan të thonë se popujt e cilitdo vendi kanë të drejtën dhe duhen të kenë pushtetin, nëpërmjet veprimit kushtetues, nëpërmjet zgjedhjeve të lira dhe të papenguara, me votim të fshehtë, të zgjedhin ose të ndryshojnë karakterin apo formën e qeverisjes, nën të cilin ndodhen; që të mbretërojnë liria e shprehjes dhe e mendimit; që gjyqet, të pavarura prej ekzekutivit, pa asnjë anësi partiake, të zbatojnë ligjet që kanë marrë miratimin e gjerë prej shumicave më të mëdha ose që janë sanksionuar prej kohës dhe traditës. Këto janë aktet themelore të lirisë, që duhet të ndodhen në çdo shtëpi ose kasolle. Ky është mesazhi i popujve britanikë dhe amerikanë për njerëzimin. Le të predikojmë atë që bëjmë në praktikë: le të bëjmë në praktikë atë që predikojmë”, shkruan Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE