Connect with Us

Ushqimet që ndikojnë në jetën seksuale/ Si të përmirësoni marrëdhënien tuaj

Life Style

Ushqimet që ndikojnë në jetën seksuale/ Si të përmirësoni marrëdhënien tuaj

Publikuar

-

Një dietë e mirë mund të ndihmojë në rritjen e dëshirës seksuale dhe të sigurojë që trupi juaj po funksionon mirë. Një dietë e dobët mund të çojë në një mori çështjesh shëndetësore, të cilat mund të ndikojnë negativisht në jetën tuaj seksuale. Për shembull, mosfunksionimi erektil shpesh lidhet me mbipeshën dhe diabetin, të cilat mund të shkaktohen nga një dietë e dobët.

Ushqimi është një pjesë e rëndësishme e jetës suaj të përditshme dhe shëndetit të përgjithshëm. Kështu që mund të mos ju befasojë që dieta juaj mund të ndikojë në jetën tuaj seksuale. Ndryshimi i zakoneve dhe sjelljeve tuaja të ngrënies mund të mos jetë një kurë e mirë për çështje seksuale, por është një vend i mirë për të filluar.

Ushqimi i një diete të ekuilibruar mirë dhe marrja e shtesave të caktuara mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj të përgjithshëm dhe jetës seksuale. Eshtë e rëndësishme të shmangni pirjen e alkoolit.

Karburanti i trupit tuaj me llojet e duhura të ushqimit mund të ndihmojë në rritjen e gjendjes shpirtërore dhe të energjisë për të mbështetur një marrëdhënie të shëndetshme dhe jetën seksuale. Për shëndetin optimal, konsumoni një dietë të pasur me lëndë ushqyese që është me pak yndyrna trans, yndyrna të ngopura, sheqerna të shtuar dhe natrium. Hani një larmi frutash, perimesh,bishtajore, arra dhe proteina. Për të mos fituar peshë, mos hani më shumë kalori sesa digjni brenda një dite.

Arginine dhe L-citrulline
Arginina, e njohur edhe si L-arginina, është një aminoacid i përdorur nga trupi juaj për të bërë oksid nitrik. Kjo kimike e rëndësishme ndihmon enët e gjakut të çlodhen, gjë që promovon rrjedhën e mirë të gjakut.
Të dy aminoacidet gjenden gjithashtu në ushqime. L-citrulina gjendet në ushqime të tilla si shalqiri. Arginina gjendet në shumë ushqime si: arra, bajame, peshk, fruta dhe perime.

Zinku
Lidhja midis zinkut dhe shëndetit seksual nuk është kuptuar plotësisht, por zinku duket se ndikon në prodhimin e testosteronit në trupin tuaj. Gjithashtu është e nevojshme për spermën tek burrat.

Pirja e alkoolit mund të ulë frenimet tuaja dhe të rrisë mundësinë që ju të përfshiheni në aktivitete seksuale. Sidoqoftë, gjithashtu mund të shkaktojë mosfunksionim erektil akut ose kronik. Mund të çojë edhe në sjellje të pasigurta. Kur përzieni seksin me alkoolin, ka më pak të ngjarë të përdorni masat paraprake të duhura për të parandaluar shtatzëninë e padëshiruar dhe infeksionet seksualisht të transmetueshme. Pirja jashtë kontrollit gjithashtu mund të ndikojë negativisht në sjelljen dhe marrëdhëniet tuaja me njerëzit e tjerë. Mos u mbështetni tek alkooli për të përmirësuar jetën tuaj seksuale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Gabimet fatale që nuk duhet t’i bëni kurrë në shtrat/ Zbuloni arsyet

Publikuar

-

Nga

Ka disa gabime që bëjmë në jetë, të cilat janë të falshme. Por kur flasim për shtratin, ato mund të jenë fatale. Ndaj këto 5 këshilla janë shumë të vlefshme, përpara se të kryeni marrëdhënie seksuale.

1.Marrja e medikamenteve të caktuara
Antihistamines (ilaçet antialergjike) thajnë membranat mukozale sidomos membranat e organit gjenital femëror.

2.Mos hani ushqime pikante
Ushqime të ndryshme mund t’i japin një aromë karakteristike organit gjenital të femrës, por që nuk mund të themi se është e këndshme. Ushqimet pikante mund të shkaktojnë gazra dhe fryrje.

3.Mos pini shumë lëngje
Një studim në Universitetin e Missouri-St. Louis ka dalë në përfundimin se 11 për qind e përdoruesve të alkoolit kishin probleme në arritjen e orgazmës: Meshkujt që pinë e kanë të vështirë të përjetojnë ereksione.

LEXO EDHE:  A i njihni përfitimet shendetësore të specave djegës?

4.Mos u depiloni
Të depilohesh disa orë para seksit, është vendimi më i keq që mund të merrni. Jo vetëm që lëkura do t’ju irritohet, por folikulat e qimeve do të jenë të hapura dhe lehtësisht mund të infektohen.

5.Mos përdorni ushqime gjatë marrëdhënies seksuale
Ushqimet e përdorura gjatë seksit, të tipit si çokollata apo mjalti, mund të bëjnë një mjedis perfekt për lulëzimin e baktereve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Sot është një nga vajzat më seksi të estradës muzikore/ Shihni si dukej Zajmina Vasjari në fëmijëri

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Zajmina Vasjari është një nga personazhet më aktivë në rrjetet sociale. Ajo numëron shumë ndjekës me të cilët ndan momente nga jeta e përditshme.

Së fundi ajo ka publikuar një foto nga fëmijëria e saj për të uruar të motrën për ditëlindje. Dy motrat shfaqen në moshë të vogël, teksa kanë pozuar krah njëra-tjetrës të veshura me fustane.

LEXO EDHE:  Si të forconi marrëdhënien tuaj në pesë hapa

“Pranë njëra-tjetrës ose milje larg, motrat do të jenë gjithmonë të lidhura nëpërmjet zemrës. Gëzuar ditëlindjen!”- janë fjalët e këngëtares në foton e rrallë nga fëmijëria.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Qëndrimi dhe ekuilibri/ 10 gabimet që dëmtojnë shpinën tuaj

Publikuar

-

Nga

Qëndrimi për një kohë të gjatë ulur mund të shkaktojë probleme të shumta shëndetësore. Madje shkencëtarët e quajnë ndryshe “Sëmundja e uljes”. Dhimbja e shpinës është një nga problemet më kryesore që shkaktohet nga keq qëndrimi në ambientin tuaj të punës dhe ushtron presion mbi supet, krahët dhe këmbët. Kjo është arsyeja pse duhet të shmangim disa mënyra qëndrimi apo ekulibri. Më poshtë do të gjeni të listuar disa prej tyre që duhet patjetër ti ndryshoni nëse nuk doni të dëmtoni shëndetin tuaj.

1. Mos e mbani monitorin e kopmjuterit në nivelin e syve tuaj.

2. Mos e mbani shpinën larg mbështetëses së karriges apo harkoni shpinën tuaj.

LEXO EDHE:  Këto janë shenjat që tregojë se  ka respekt në lidhjen tuaj

LEXO EDHE:  Këto janë shenjat që tregojë se  ka respekt në lidhjen tuaj

3.Mos i mbani këmbët në pjesën e poshtmë të karriges, mundohuni ti mbështetni në tokë ashtu sic duhet .

4.Mos qëndroni këmbë mbi këmbë

5.Nuk përdorni mbështetëse në karrigen tuaj

6.Nuk qëndroni në karrige sipas vijës së trupit tuaj

7.Nuk pushoni cdo 30 minuta

8.Ju nuk e rregulloni lartësinë e karriges tuaj në mënyrë që ijet tuaja të jenë pak më të larta se gjunjët.

9.Lartësia e krahut është shumë e rëndësishme të jetë në një pozicion të drejtë me trupin.

10.Nuk përdorni kufja kur punoni në zyrë. Duke e mbajtur telefonin me sup do të shkaktoni shumë dëmtime për shpinën taj.

LEXO TE PLOTE