Connect with Us

Situatë e pazakontë, FIFA anulon trofeun prestigjioz

Sport

Situatë e pazakontë, FIFA anulon trofeun prestigjioz

Publikuar

-

Ky sezon është shumë i pazakontë për shkak të pandemisë dhe pritet të mbyllet në të njëjtën mënyrë. Ditën e sotme, organi më i lartë qeverisës i futbollit ka vendosur të anulojë ceremoninë e dhënies së çmimeve të më të mirëve të këtij edicioni. FIFA nuk e sheh të arsyeshme të zgjidhen më të mirët e një sezoni të tillë, ku disa prej kampionateve janë mbyllur dhe të tjerë janë në dyshim.

Sezoni 2019-2020 nuk do të shpallë më të mirët dhe Leo Mesi do të vazhdojë të jetë mbajtësi në fuqi i çmimit “FIFA Best Player”. Ky është një nga eventet e shumta që ky organ ka anuluar, teksa e vetmja, që pritet të shpëtojë do të jetë Kupa e Botës për klube, e parashikuar të luhet në muajin dhjetor në Arabinë Saudite.

Mbetet për tu parë se ç’do të ndodhë me eventet e UEFA-s, që çdo vit në ceremoninë e shortit të Champions League në muajin gusht, jep edhe çmimin e lojtarit më të mirë në Europë. Gjithashtu, do të duhet të presim për të mësuar fatin e ceremonisë së “Topit të Artë”, të organizuar çdo vit nga revista e famshme “France Football”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

VIDEO/ Lojtarët dhe drejtuesit bëhen një, shikoni festën e çmendur te Vllaznia pas kualifikimit në finale

Publikuar

-

Nga

Vllaznia arriti të kualifikohej për në finalen e Kupës ditën e sotme, teksa triumfoi minimalisht ndaj Laçit.

Pas ndeshjes gëzimi te Vllaznia ka qenë i madh, teksa kjo shihet qartë edhe te festa e skuadrës pas përfundimit të ndeshjes. Në videon e postuar nga klubi, shihet festa e çmendur e lojtarëve të Vllaznisë, teksa në mes të tyre qëndron trajneri Tomas Brdariç.

Të pranishëm janë edhe drejtuesit e klubit, me në krye sponsorin Xhaferi, i cili gjithashtu bëhet bashkë me lojtarët dhe trajnerin për të festuar.  Në finalen e Kupës shkodranët do të përballen me Skënderbeun, që eliminoi ditën e sotme Teutën.

 

 

LEXO TE PLOTE

Sport

Brdariç: Kujdes Skënderbeun, tani gjithçka është në dorën tonë

Publikuar

-

Nga

Trajneri i Vllaznisë, Brdariç, u shpreh tepër i lumtur, për suksesin e arritur më sigurimin e një biletë për në finalen e Kupës. Shkodranët triumfuan me rezultatin 1-0 falë golit të Ardit Hoxhajt. Në prononcimin për “Gol pas Goli”, tekniku Brdariç deklaroi:

SI PËRJETOHET PËRSONALISHT KY MOMENT? – Si fillim falenderit. Jam shumë i lumtur për klubin, për tifozët, për skuadrën. Ne e meritonim këtë fitoren. Kemi punuar shumë. Ajo që na ka mbajtur bashkë në ditët më të vështira, është që kemi qëndruar bashkë dhe kjo na diferencon nga ekipet e tjera dhe ishte çelësi për të arritur këtu.

STRATEGJIA- Në filozofinë time si dhe të drejtorit Djarmati, nuk është se suksesi vjen sot apo nesër, ne duhet të punojmë gjatë, është punë progresive. Ne duhet të rrijmë të qetë dhe të vazhdojmë përpara. Ramë poshtë dhe mbijetuam, tani jemi rikthyer dhe do të vazhdojmë përpara. Rruga është vetëm drejtë.

KUPA APO KAMPIONATIN? Deri tani kemi fituar. Pak ditë më parë të gjithë thonin që nuk mund të bënim dot asgjë. Jemi hedhur në sulm (në mënyrën metaforike), tani gjithçka është në dorën tonë.

SULMUESËT- E kam thënë dhe shumë herë të tjera, nuk jemi vetëm 11 lojtarë, jemi ekip i plotë. Të gjithë lojtarët sot bënë mirë, bënë presing lartë. U lodhën pak lojtarët e sulmit, për shkak të presingut, ndaj u detyruam t’i zëvendësonim. Por ata ishin lojtarët kyç të ekipit.

FINALJA- I kemi parë ndeshjet e Skënderbeut. Të gjithë menduan se Skënderbeu u rrëzua dhe do ta kishte të vështirë të ringrihej, por nuk ndodhi kështu. Duhet vlerësim maksimal. Përgatitje maksimale për çdo ndeshje. Rezultati i sotëm do të na ndihmojë shumë edhe për ndeshjet e ardhshme, për të arritur objektivat tona.

LEXO TE PLOTE

Sport

FOTO/ Goditja me shkelm e Obanor në fund të ndeshjes, shihni shenjat e takave në trupin e Markut

Publikuar

-

Nga

Vllaznia-Laçi ishte një nga dy gjysmëfinalet e Kupës së Shqipërisë të luajtura ditën e sotme në “Loro Boriçi”. Takimi u mbyll me fitoren 1-0 për shkodranët, falë golit të shënuar nga Ardit Hoxhaj në pjesën e parë.

Në fund ndeshja u mbyll me tension dhe sherr nga të dyja ekipet. Mbrojtësi i Laçit, Obanor goditi me shkelm mesfushorin e Vllaznisë, Herald Marku. Pas ndeshjes është publikuar edhe fotoja teksa shihen qartë shenjat e takës që Obanor i ka bërë Markut. Një goditje e ashpër që padyshim do të jetë objekt i Komisionit të Disiplinës.

LEXO TE PLOTE