Connect with Us

Qëndrimi dhe ekuilibri/ 10 gabimet që dëmtojnë shpinën tuaj

Life Style

Qëndrimi dhe ekuilibri/ 10 gabimet që dëmtojnë shpinën tuaj

Publikuar

-

Qëndrimi për një kohë të gjatë ulur mund të shkaktojë probleme të shumta shëndetësore. Madje shkencëtarët e quajnë ndryshe “Sëmundja e uljes”. Dhimbja e shpinës është një nga problemet më kryesore që shkaktohet nga keq qëndrimi në ambientin tuaj të punës dhe ushtron presion mbi supet, krahët dhe këmbët. Kjo është arsyeja pse duhet të shmangim disa mënyra qëndrimi apo ekulibri. Më poshtë do të gjeni të listuar disa prej tyre që duhet patjetër ti ndryshoni nëse nuk doni të dëmtoni shëndetin tuaj.

1. Mos e mbani monitorin e kopmjuterit në nivelin e syve tuaj.

2. Mos e mbani shpinën larg mbështetëses së karriges apo harkoni shpinën tuaj.

LEXO EDHE:  5 hapat e gabuar që dëmtojnë shëndetin tuaj

3.Mos i mbani këmbët në pjesën e poshtmë të karriges, mundohuni ti mbështetni në tokë ashtu sic duhet .

4.Mos qëndroni këmbë mbi këmbë

5.Nuk përdorni mbështetëse në karrigen tuaj

6.Nuk qëndroni në karrige sipas vijës së trupit tuaj

7.Nuk pushoni cdo 30 minuta

8.Ju nuk e rregulloni lartësinë e karriges tuaj në mënyrë që ijet tuaja të jenë pak më të larta se gjunjët.

9.Lartësia e krahut është shumë e rëndësishme të jetë në një pozicion të drejtë me trupin.

10.Nuk përdorni kufja kur punoni në zyrë. Duke e mbajtur telefonin me sup do të shkaktoni shumë dëmtime për shpinën taj.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Janë ekstremisht të zgjuar/ Shenjat më inteligjente të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Ujori
Ujori tenton të filtrojë pothuajse gjithcka në mendjen e tij intelektuale. Ata janë në gjendje të distancohen nga një situatë e vështirë dhe të gjejnë një zgjidhje më të lehtë. Njerëzit që i përkasin kësaj shenje janë të ekuilibruar, krijues dhe shumë të zgjuar.
Ata janë gjithnjë në kërkim të ideve dhe koncepteve të reja dhe kanë një pikëpamje alternative. Nuk binden lehtë dhe sigurohen të kenë prova për cdo gjë.

Virgjëresha
Virgjëresha është një nga ato shenja që interesohen për të gjitha llojet e gjërave, edhe nëse ato janë gjëra që njerëzit i marrin si të mirëqena. Nëse nuk ka zgjidhje për një problem njerëzit që i përkasin kësaj shenje do të gjejnë patjetër një zgjidhje në mendjen e tyre. Ata pëlqejnë të zgjidhin të pazgjidhshmen dhe të rregullojnë të parregullueshmen.

LEXO EDHE:  Ushqimi ngushëllues, çfarë është dhe si të kënaqemi pa u dëmtuar

LEXO EDHE:  Kanye, ti je? Reperi i kthen shpinën Trump-it dhe deklaron se ai e përdori

Bricjapi
Njerëzit që i përkasin kësaj shenjeshumë të metodizuar të saktë dhe të strukturë të të menduarit që i ndihmon ata në marrjen e vendimeve të zgjuara. Mundohen të shmangin impulsivitetin dhe të jenë tepër gjakftohtë kur nëse duan të arrijnë qëllimet e tyre.Bricjapët kanë tendencë të jenë shumë inteligjentë dhe kanë aftësinë ta përdorin mirë trurin e tyre.

Akrepi
Eshtë praktikisht e pamundur të mashtrosh Akrepin për shkak të forcës së tyre mendore, inteligjencës perceptuese dhe intensitetit.Ata kanë arsyetim perceptues ose aftësi për të përdorur informacionin që kanë marrë nga shqisat e tyre. Ata jo vetëm që marrin shumë informacion nga shqisat e tyre, por janë në gjendje ta shfrytëzojnë atë shumë shpejt.Akrepat marrin informacione që njerëzit e tjerë janë të prirur ti humbasin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-“Më pëlqente kur dilja si klandestine”/ Balerina tregon 3 arsyet pse u zhgënjye me mbarimin e karantinës

Publikuar

-

Nga

Balerina e njohur Hueyda El Saied ka treguar se karantinën e saj po e kalon në Luksemburg ku tashmë karantina ka mbaruar. Por edhe pse karantina ka përfunduar ajo është shprehur nëpërmjet një video se nuk ka dalë për 3 arsye. Një ndër to ishte se i pëlqente më shumë karantina pasi i pëlqente të diltë në mënyrë klandestine me frikën se policia do ta ndalonte.

“Që dje në Luksemburg ka mbaruar karantina por unë s’kam dalë për 3 arsye. E para, se e dala nuk ka më lezet, më pëlqente kur dilja si klandestine, me frikën se do të më ndalonte policia. Së dyti, mbarimi i karantinës më ka zhgënjyer.

Unë mendoj se në fillim duhet të kishin lënë të dilnin meshkujt e pashëm dhe femrat normale si unë. Dhe pas një ose dy muaji të liheshin ato vajza që gjatë karantinës u ushtruan dhe nuk kanë shtuar asnjë kilogram.

LEXO EDHE:  Malltezi ngre alarmin/ “Në Lalëz po ndërtohen pontile me gurë, rrezikohet dëmtimi i plazhit”

LEXO EDHE:  Rama citon Marjana Kondin/ Mbështes çdo iniciativë për një Teatër të ri me ambiente bashkëkohore

Së treti, nuk kam dalë se teksa bëra sport për t’u dobësuar dëmtova një brinjë dhe mezi marr frymë. Por nesër do të dal se dua të vendos atë maskën që të merr frymë, por të bën të dukesh misterioz”, shprehet ndër të tjera në video./ CNA.al

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hueyda El Saied (@hueyda_artwork) on

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT- Zhvishet Demi Rose/ Dhuron poza topless për 14 milionë ndjekësit e saj

Publikuar

-

Nga

Demi Rose është një nga supermodelet më të ndjekura në Instagram. Ajo ka arritur numrin e 14 milionë ndjekësve dhe kjo sigurisht që ka një arsye, janë fotot e saj provokuese dhe format e rrumbullakosura.

Demi nuk ndal së pozuari në mënyrë seksi, duke ekspozuar format seksi thuajse e zhveshur. Ajo ka nisur me pushimet e saj në vende ekzotike dhe nuk ka nguruar aspak të pozojë toplles.

LEXO EDHE:  21 janari, tepsia mposhti drejtësinë

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme me fotot më seksi të Demi Rose./ CNA.al


 

LEXO TE PLOTE