Connect with Us

Policia mësyn në Teatrin Kombëtar/ Të lirohet godina, është pronë e Bashkisë

Aktualitet

Policia mësyn në Teatrin Kombëtar/ Të lirohet godina, është pronë e Bashkisë

Publikuar

-

Pas vendimit të qeverisë për kalimin e Teatrit në pronësi të Bashkisë, kjo e fundit u ka dërguar policinë bashkiake për tu komunikuar  vendimin artistëve.

Në bazë të vendimit të qeverisë, Bashkia ka marrë në dorëzim zyrtarisht Teatrin Kombëtar, madje ka çuar edhe një ak-konstatim ku artistëve u bëhet me dije se Teatri është pronë e Bashkisë, dhe duhet të lirohet sa më parë.

Kjo ka tensionuar dhe situatën mes efektivëve dhe aktorëve që ndodheshin aty. Regjisori, Edmond Budina, ka reaguar ashpër ndaj këtit veprimi duke u bëri thirrje kryebashkiakut të mos provojë ndërsa apeloi qytetarët të ngrihen në mbrojtje të Teatrit.

“Kujdes të mos derdhet gjak. Në pak minuta jemi shumë këtu dhe do të jemi shumë më tepër. Bëni kujdes dhe ruani mendjen, i bëj thirrje popullit të Tiranës të ngrihen dhe të marrin hunjtë”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Debatet për Reformën Zgjedhore/ Hajdari: Nuk mund të dal nga ajo tavolinë pa marrë asgjë

Publikuar

-

Nga

Deputetja Rudina Hajdari, në një intervistë për ABC news, ka folur për Reformën Zgjedhore dhe debatin mes palëve politike.

Ajo theksoi se kjo është një betejë e vështirë dhe se sipas saj janë mësuar t’i ndajmë pazaret siç duan ata vetë, por shtoi se sistemi zgjedhor është një betejë që do ta gjejë përgjigjen shumë shpejt.

Sa i përket tryezës politike Hajdari tha se nëse nga propozimet e bëra nuk merr asgjë, nuk e sheh të arsyeshme praninë në Këshillin Politik.

“Unë nuk jam për të komentuar çfarë thotë Edi Rama, mundohet t’i fokusohem agjendës që kam përpara. Ajo që bëri Rama ishte diversion dhe i bënë bisht një temë goxha të rëndësishme për vendin.

Jam në atë tryezë dhe përfaqësoj vullnetin e popullit që ka dëshirë që ky sistem të ndryshojë. Atëherë, çfarë do të marr unë nga kjo gjë. Sepse unë nuk mund të dal nga ajo tavolinë pa marrë diçka, është e padrejtë.

LEXO EDHE:  Tenderi korruptiv me uniformat e policisë/ PD paralajmëron Lleshajn

Ne momentin që më komunikohet që nga ai propozim që kam bërë nuk marr më asgjë, atëherë praninë time në atë Këshill Politik nuk e shikoj të dobishme. Nuk e shikoj të arsyeshme vazhdimin. Unë shikoj plagën e shoqërisë, por mos të harrojmë se shumica e këtyre janë shkaktuar nga politika shqiptare.

Këta nuk duan gjë tjetër veçse të bëjnë rrotacionin e pushtetit, unë kërkoj që kjo të ndryshojë, të krijohet hapësirë për shanse të barabarta. Këtu ka një politikë malinje, ka interesa të ngushta personale që janë në mes. Më pëlqen nënvlerësimi që më bëhet sepse ndryshimi vjen nga brenda.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Dhuna me bazë gjinore/ Ambasadoret Kim dhe Hastad ngrejnë zërin: Të parandalohet

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim dhe Ambasadorja e Suedisë Elsa Hastad organizuan sot një forum me 13 organizata që punojnë me çështjet e dhunës me bazë gjinore gjatë kufizimeve të COVID-19,

Ambasada e SHBA bën Tiranë bën me dije se të dyja Kim dhe Hastad diskutuan për ndikimin që ka pasur karantinimi te viktimat e dhunës, meqënëse i janë shtruar edhe më tepër mungesat financiare.

“Të dyja Ambasadoret patën një diskutim shumë të hapur mbi përpjekjet e shtuara të organizatave dhe sfidat e tyre në përgjigje të ndikimit që pandemia ka pasur në viktimat e dhunës me bazë gjinore, nga rreziku më i lartë i dhunës nga pjestarë të familjes, mungesën e mjeteve financiare për shkak të punësimit informal, rrezikun më të lartë të problemeve shëndetësore, deri tek rritja e vështirësive në qasjen ndaj drejtësisë për shkak të masave kufizuese. Në prill, Linja Kombëtare për Gra dhe Vajza mori 975 telefonata raportuese krahasuar me 312 në prill të 2019-ës, dhe 90% e tyre morën shërbime mbështetëse nga organizatat vendore që punojnë me çështjet e dhunës me bazë gjinore”, thuhet në deklaratën e ambasadës së SHBA.

LEXO EDHE:  “S’iu bindën urdhrit”/ Policia ndëshkon 334 drejtues mjetesh, bllokohen dhe 8 makina

Ndërkohë, raportohet se ambasadoret bënë thirrje për nevojshmërinë e një përgjigjeje më gjithëpërfshirëse nga publiku dhe institucionet qeveritare, përfshirë edhe policinë, në parandalimin e dhunës me bazë gjinore dhe dhënien e mbështetjes së nevojshme për viktimat e saj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

AKU kontrolle në të gjithë vendin/ Asgjëson 14 ton ushqime

Publikuar

-

Nga

AKU ka kryer 215 inspektime dhe monitorime në të gjithë vendin në kuadër të Task-Forcës kundër përhapjes së Covid-19.

AKU ka këshilluar dhe orientuar disa operatorë të biznesit ushqimor për problematika të hasura në protokollet e sigurisë kundër përhapjes së COVID-19.

Mësohet se janë asgjësuar 14 ton ushqime me kërkesë të një subjekti, si dhe janë marë 27 mostra në total.

LEXO EDHE:  Përplasi me makinë dy të rinj/ Në pranga 35-vjeçari

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit njofton se bazuar edhe legjilacionit ne fuqi do të jetë i pranishëm në të gjithë vendin për të garantuar sigurinë ushqimore dhe shëndetin e konsumatorëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE