Connect with Us

Parashikimi pesimist i BERZH/ Zhupa: Kllouni doli lakuriq, ka rritur papunësinë

Politikë

Parashikimi pesimist i BERZH/ Zhupa: Kllouni doli lakuriq, ka rritur papunësinë

Publikuar

-

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Ina Zhupa, ka reaguar lidhur me parashikimet pesimiste të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH), për ekonominë shqiptare.

BERZH-i parashikon se vendi jonë do ketë krizën me të thellë ne rajon me -9% rënie, ndërsa Zhupa thotë se kryeministri Edi Rama që e cilëson si një klloun në krye të qeverisë, doli përsëri zbuluar.

Sipas saj, Shqipëria është e fundit në rajon për paketën ekonomike, për mbështetjen ndaj qytetarëve dhe biznesit, por e para për papunësinë dhe rënien ekonomike.

“Ja si doli përsëri zbuluar kllouni në krye të qeverisë: Sipas BERZH-it vendi do ketë krizën me të thellë ne rajon me -9% rënie. Të fundit në rajon për paketën ekonomike, të fundit për mbështetjen ndaj qytetarëve dhe biznesit, por të parët për papunësinë dhe rënien ekonomike.

Për 7 vjet me radhë, Ramavirusi e ka gërryer ekonominë dhe mirëqenien e shqiptarëve. Pandemia ekonomike ka nxjerrë lakuriq Ramavirusin dhe gjithë korrupsionin, mashtrimet dhe dështimet e tij në kurriz të shqiptarëve”, shkruan demokratja në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndalimi i protestave/ Komiteti Shqiptar i Helsinkit: Mos kufizoni të drejtën e qytetarëve

Publikuar

-

Nga

Mbrëmjen e djeshme ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, deklaroi se nuk do t’i lejojnë tubimet, pasi theksoi se nuk i lejon ligji për shkak të gjendjes së jashtëzakonshme.

Duke marrë shkas nga kjo, ka ardhur edhe reagimi i ashpër i Komitetit Shqiptar të Helsinkit, i cili ka kundërshtuar qeverinë.

KSHH deklaron se e drejta e qytetarëve për t’u mbledhur nuk duhet të cenohet në asnjë moment.

“Megjithëkëtë, KSHH mendon se, edhe në situatën e pandemisë që po kalojmë, tubimet (veç rasteve të parashikuarë në ligj), nuk duhet të kufizohen dhe aq më tepër të ndalohet ushtrimi i kësaj të drejtë. Kjo nuk do të thotë të mos respektohen masat përkatëse kufizuese, siç janë distancimi fizik i protestuesve, përdorimi i mjeteve mbrojtëse prej tyre”, thuhet në reagim.

LEXO EDHE:  A e ka lodhur Meta me kërcënime Ramën?!/Ja çfarë thotë ministri

Më tej, Komiteti ka shprehur qëndrimin kundër aktit normativ për dënimin e me deri në 500 mijë lekë të reja gjobë të organizuesve të protestave.

“KShH vëren se bazuar edhe në praktikat e vendeve të tjera demokratike të Evropës, ku janë lejuar tubimet që respektojnë distancimin fizik dhe me masa mbrojtëse, kjo dispozitë vlen të rishikohet për të evituar interpretimet e ndryshme dhe subjektive dhe për të garantuar të drejtën themelore të tubimit dhe lirinë e organizimit ndaj çdo qytetari që respekton masat mbrojtëse”, thekson KSHH./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shehi zbulon “planin” e Ramës për zgjedhjet e 2021/ Me çfarë do të financohen

Publikuar

-

Nga

idea per kufizim te pushtetit

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi zbulon “planin” e kryeministrit Edi Rama lidhur me legalizimin e kanabisit.
Sipas Shehit, me paratë e shitjes së kanabisit, Rama do të financojë zgjedhjet e vitit 2021.

“Ky kanabis që do mbillet me shumicë, do shitet për të financuar zgjedhjet e 2021.
Rama po përgatitet që tani po i lëshon sinjal kriminelëve që do u legalizojë paratë e kanabisit që buxheti financiar të zgjerohet para zgjedhjeve. Një pjesë e atij parlamenti mbahet me paratë e kanabisit”, u shpreh Shehi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Legalizimi i kanabisit/ Shehi: Rama po u lëshon sinjal miqve të tij

Publikuar

-

Nga

Kreu i LZHK, Dashamir Shehi ka komentuar deklaratën e kryeministrit Edi Rama për legalizimin e kanabisit medicinal.

Sipas Shehit kjo nismë është në vazhdim të asaj që ka filluar me legalizimin e kanabisit.

Shehi thekson se me legalizimin e kanabisit medicinal, Rama po u lëshon sinjal miqve të tij për të mbjellë.

“Kjo është në vazhdën e nismës që ka flluar me legaizimin e parave të kanabisit. S’ ishte shumë e suksesshme kjo, e tani u sajua kjo tjetra që po u lëshon sinjal miqvve të vetë për të mbjellë kanabis. Kjo është pak për të qeshur, në një vend që kabanisi është mbjellë si misër, na u dashka një ligj për të mbjellë kanabisin për ccështje shëndetësore”, tha Shehi në “Top Talk”./CNA.al

LEXO TE PLOTE