Connect with Us

Miliona lekë për blerje bitumi/ Bashkia e Tiranës jep tender me 100% të vlerës

Denoncim

Miliona lekë për blerje bitumi/ Bashkia e Tiranës jep tender me 100% të vlerës

Publikuar

-

pasuria e veliajt

Bashkia e Tiranës ka dhënë një tender për blerje bitumi, ku ka garuar vetëm një subjekt dhe është shpallur fitues.

Bëhet fjalë për kompaninë “RESULI-ER”, e cila ka fituar tenderin me 100% të vlerës.
Tenderi është dhënë nga Drejtoria e Përgjithshme e Rrugëve dhe Ndriçimit Rrugor, fondet nga Buxheti i bashkisë Tiranë.

Fondi limit i këtij tenderi është 67.925.000 (gjashtëdhjetë e shtatë milion e nëntëqind e njëzetë e pesë mijë) lekë pa TVSH.
Vlera totale përfundimtare e kontratës: 81.510.000 (tetëdhjetë e një milion e pesëqind e dhjetë mijë) lekë me TVSH.

Kjo kontratë është lidhur në 30 prill të këtij viti, në një kohë kur Shqipëria po vuan pasojat e rënda ekonomike që shkaktoi koronavirusi, bashkia jep milion lekë për blerje bitumi.
Siç duket Bashkia e Tiranës nuk shqetësohet aspak për këtë fakt ndërsa jep tendera me 100% të vleres. Normalisht tenderat behen me gare, në mënyrë që të arrihet çmimi më i ulët i mundshem, por Bashkia e Tiranës ka lidhur kontratë me vlerë 100% të fondit limit.

LEXO EDHE:  Regjisori jep alarmin/ Bashkia po zbraz Teatrin Kombëtar (Foto)

Gjithashtu, kjo ndërmarrje ka dhënë edhe dy tendera të tjerë me garë formale për mirëmbajtjen e rrjetit të ndriçimit publik, ku ka garuar vetëm një subjekt dhe është shpallur fitues.
Bëhet fjalë për kompaninë “ITE Group”sh.p.k, e cila ka siguruar nga Bashkia e Tiranës një tender me vlerë 39.198.200 (tridhjetë e nëntë milion e njëdind e tridhjetë e tetë mijë e dyqind lek) për mirëmbajtjen e ndriçimit publik dhe që mban datën 11 maj 2020.

Ndërkohë, po në të njëjtën datë, kjo kompani është shpallur fituese dhe për tenderin për blerjen e materialeve për ndriçim me vlerë 30.642.000 (tridhjetë milion e gjashtëqind e dyzetë e dy mijë lek).
Në dokumentet e Drejtorisë së Përgjithëshme të Rrugëve dhe Ndriçimit Rrugor, Tiranë, i vetmi operator konkurues në garën për këto dy tendera ka qenë “ITE Group”sh.p.k./CNA.al

LEXO EDHE:

Bashkia e Tiranës, 700 milionë në dy tendera të dyshimtë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Denoncimi: Bie zjarr në Ministrinë e Financave

Publikuar

-

Nga

“Bie zjarr në Ministrinë e Financave!” Kështu deklaron ish-kryeministri Sali Berisha duke iu referuar mesazhit të një qytetari dixhital.

Në një postim në rrjetet sociale, Berisha ngre aludimet se kjo zjarrvënie është e qëllimshme.

“Qytetari dixhital denoncon: Bie zjarr në Ministrinë e Financave! Lexoni mesazhin e tij. sb

Përshëndetje doktor! Ka rënë zjarr në Ministrinë e Financave në këto momende, po del tym dhe mendoj se është zjarrvënie e qëllimshme”, shkruan ish-lideri i demokratëve./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Aeroplani me drogë nga Dibra”/ Berisha publikon videon: Covid 19 dhe narkoflota aleatët më të mirë!

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar videon e qytetarit dixhital , sipas të cilit një aeroplan me drogë u ngrit dje nga Dibra.

Dibrani shkruan se rreth orën 20:00 të mbrëmjes së djeshme konstatoi një aeroplan të vogël që u nngrit në qiell.

“Covid19 dhe narkoflota janë aleatët më të mirë!
Lexoni mesazhin dhe shikoni videon e qytetarit dixhital! sb
Përshendetje dokor
Jam nje djal dibran
Dhe ne kohe karantine dolem ne piknik me shoqerine dhe ne zonen e arrasit ketu ne diber rreth ores 20:00 kemi konstatuar nje aeroplan te vogel qe u ngrit ne qiell
Po ju dergoj dhe vidjon e aeroplanit me droge qe u ngrit nga dibra”, thuhet në postimin e Berishës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Foto ekskluzive/ Rruga Qukës-Qafë Plloçë, segmenti i lënë në mëshirë të fatit, nuk mbaron prej një dekade

Publikuar

-

Nga

Rruga Qukës–Qafë Plloçë, i konsideruar si një nga segmentet më të rëndësishme të Juglindjes që do të bënte të mundur shkurtimin e një distance të konsiderueshme me kryeqytetin, duket se nuk do të përfundojë kurrë.

Projekti strategjik i nisur rreth një dekadë më parë, do të duhet të ndikonte në zhvillimin ekonomik dhe turistik të zonës, por sot pas 7 vitesh nga tenderimi, ajo që ka mbetur është vetëm një kantier i braktisur dhe një rrugë e lënë në mëshirë të fatit.

Janë mbi 100 milion euro investim, financuar nga Banka Islamike dhe Fondi Saudit i Zhvillimit, por miliona të tjera do të duhen për tu riivestuar. Miliona të tjera ikin dhe për mirëmbajtjen e makinerive në kantierë.

Skarpatet kanë filluar sërish të rrëshkasin. Masive dheu bllokojnë rrugën vazhdimisht, ndërsa rreshjet e shiut kanë shkatërruar dhe tabanin.

Një pamje e dhimbshme. Mbi 100 milionë euro të hedhura e lëna rrugëve. Qukës–Qafë Plloçë duket si një vepër krimi e përgatitur nga duart e zyrtarëve të shtetit.

LEXO EDHE:  Skandali me tenderin e Unazës/ Fevziu: Në Shqipëri ka gjithmonë një amerikan fals

LEXO EDHE:  Tirana përtej fasadave/ Nga pusetat e hapura tek “kullat e lali Erit”

Në shtatë vite do të ishte bërë e mundur të mbarohej disa herë kjo rrugë, nëse nuk do të mungonte vullneti politik, dhe urrejta që herë pas here që Edi Rama dhe disa segmente të tij shfaqin ndaj Juglindjes, ndaj Korçës, ndaj Devollit, ndaj Kolonjës, ndaj Pogradecit, sepse ky investim ju shërben gati 300 mijë banorëve të atij qarku dhe një zone më të gjërë akoma.

Por Edi Rama ka vendosur la lërë rrugëve rrugën Qukës-Qafë Plloçë. Ndërsa taksat e shqiptarëve që paguajnë kreditë janë hedhur në lumë.

CNA.al, bëri një vëzhgim sot, për ta sjellë me fakte atë që po ndodh me rrugën Qukës-Qafë Plloçë. Një pamje vërtet e dhimbshme, rruga është lënë në mëshirë të fatit./CNA.al

Rrugët e lëna rrugëve/ Si gënjeu publikisht kryeministri për aksin Qukës-Qafë Plloçë

Rruga Qukës–Qafë Plloçë, provë e dështimit të Rilindjes

LEXO TE PLOTE