Connect with Us

Maskat në Shtëpinë e Bardhë

Bota

Maskat në Shtëpinë e Bardhë

Publikuar

-

Presidenti Trump e ka shmangur përdorimin e maskës, megjithëse kohët e fundit stafit të Shtëpisë së Bardhë i është kërkuar që t’i verë ato, në përputhje me udhëzimet ekspertëve. Për amerikanët, vendimi për të përdorur ose jo maskën është shndërruar gati në një deklaratë politike në klimën e betejës së re kulturore të koronavirusit.

Duke filluar nga kjo javë, maskat janë të detyrueshme për punonjësit dhe vizitorët e Shtëpisë së Bardhë, pasi më shumë pjesë e stafit u testua pozitivë për koronavirusin, përfshirë Katie Miller, sekretaren e shtypit të nënpresidentit dhe gruaja e këshilltarit të lartë të Shtëpisë së Bardhë Stephen Miller.

Presidenti Donald Trump tha se ishte ai që i bëri maskat të detyrueshme në Shtëpinë e Bardhë.

“Nëse ata janë në një distancë të caktuar nga unë, ose nëse janë në një distancë e caktuar nga njëri-tjetri, nuk kanë pse. Në rastin tim, unë nuk jam afër askujt”.

Trump kurrë nuk ka vënë një maskë në publik, përfshirë edhe gjatë vizitës së tij të fundit në një fabrikë prodhuese të maskave. Kjo është ajo që ai tha muajin e kaluar.

“Mendoj se më duhet një maskë për fytyrën ndërsa përshëndes presidentët, kryeministrat, diktatorët, mbretërit, mbretëreshat – nuk e di. Në një farë mënyre, nuk e shoh për veten”, tha Presidenti.

“Shqetësimi i tij me të vërtetë është për propagandën vizive të asaj se si duket presidenti i Shteteve të Bashkuara të verë një maskë. Mendoj për të, ndoshta sinjalizon dobësi”, thotë Jennifer Mercieca, profesore në universitetin A&M në Teksas.

Në fillim të prillit, Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandoi amerikanët të përdorin maska për fytyrën për t’u mbrojtur nga koronavirusi.

“Kur shumica e njerëzve vënë maskë, kjo zvogëlon transmetimin e viruseve të frymëmarrjes, COVID dhe gripit. Pra, ka një përfitim të dyfishtë. Por vënia e maskës është absolutisht gjëja më e rëndësishme që mund të bësh për të zvogëluar transmetimin”, thotë William Schaffner me qendrën mjekësore të Universitetit Vanderbilt.

Ndryshe nga disa vende të Azisë ku maskat zakonisht vihen për arsye shëndetësore, shumë në Sh.B.A nuk janë mësuar me ato.

Një anketë e fundit tregon se 79% e demokratëve mbajnë maska në publik, krahasuar me 59% të republikanëve … duke sugjeruar se vendimi për vënien e maskës mund të ndikohet nga politika, e njëjta politikë që i shtyn disa amerikanë të mblidhen kundër urdhrave të bllokimit, në protesta që janë mbështetur nga presidenti Trump në Twitter.

I njëjti grup ka më shumë të ngjarë të besojë teoritë e konspiracionit se virusi dhe përpjekja për mospërhapjen e tij është një mashtrim për të rrëzuar Trumpin.

Polarizimi i shëndetit publik është një vazhdim i partiakëzimit që është thelluar në dekadat e fundit, thotë Jennifer Mercieca.

“Njerëzit që janë përgatitur për 20, 30 vjet për ta kuptuar botën si një luftë “ne kundër tyre “, po kërkojnë të dhëna që sinjalizojnë,” Cili është pozicioni i palës sonë kundrejt atij të palës tjetër”. Pra është me të vërtetë për të ardhur keq që, siguria publike është në rrezik për shkak të një axhende partiake”.

Shmangia e maskës nga presidenti Trump është kritikuar, përfshirë edhe nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi, e cili tha se presidenti duhet të jetë një shembull për amerikanët gjatë kësaj pandemie vdekjeprurëse./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Gjermania do të rihapë kufijtë më 15 qershor

Publikuar

-

Nga

Gjermania do të fillojë të lehtësojë kontrollet e saj kufitare me Francën, Zvicrën dhe Austrinë të shtunën, ndwrsa Qeveria shpreson që këto kufij do të jenë plotësisht të hapura deri më 15 qershor.

DW raporton se sipas ministrit të Brendshëm gjerman Horst Seehofer  kontrollet kufitare do të qëndrojnë në vend, por do të ketë vetëm kontrolle të rastësishme.

Për më tepër, të gjitha vendkalimet kufitare midis këtyre vendeve do të rihapen, ndërsa kalimet e pakufizuara midis këtyre vendeve fqinje do të lejohen deri më 15 qershor.

Gjithashtu është bërë e ditur se edhe Kroacia po planifikon të hapë kufijtë e saj për turistët sllovenë brenda ditësh.

LEXO EDHE:  Maskat e skaduara/ Gazetari-Bashës: Po ke b*th kërko arrestimin e Petrit Vasilit & Co!

Ky vend po planifikon gjithashtu të lejojë turistët gjermanë jo më vonë se 15 qershor, tha Ministri i Shëndetësisë, Gari Cappelli.

“Ne presim një rezultat të mirë nga bisedimet me Slloveninë brenda ditëve sepse situatat tona epidemiologjike janë të ngjashme”, wshtw shprehur  Cappelli.

“Sipas kësaj marrëveshje, kur sllovenët kthehen në shtëpi, ata nuk do të duhet të hyjnë në karantinë për 14 ditë”, tha ai, duke shtuar se marrëveshje të ngjashme po negocioheshin me vendet e tjera./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritet numri i të infektuarve me Covid-19 në Kosovë/ Masat mund të ashpërsohen

Publikuar

-

Nga

Në tre ditët e fundit në Kosovë u regjistruan mbi 50 raste me Covid-19 duke rritur shqetësimin, se masat kufizuese nuk po respektohen sa duhet. Autoritetet paralajmërojnë për ashpërsimin në rast nevoje.

Në Kosovë pas një rënieje të ndjeshme të të infektuarve në javën që shkoi, në tri ditët e fundit pati rritje të numrit të personave të infektuar në mbi 50. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit u shënuan 24 raste të reja, që është numri më i lartë në një ditë kohët e fundit, duke vënë në dyshim kështu mundësinë e lehtësimit të masave të parapara për fazën e dytë.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, tha se raste e reja u konfirmuan pas 257 testeve të bëra në rajone të ndyshme të Kosovës. Prej tyre 14 raste janë nga komuna e Gjilanit, 4 raste nga komuna e Prishtinës, 3 nga komuna e Vushtrrisë dhe nga 1 rast në Kamenicë, Mitrovicë dhe Ferizaj. Rastet e të infektuarve gjatë 24 orëve të fundit e çuan në 919 numrin e përgjithshëm të të prekurve me Covid-19. Deri tani në Kosovë kanë humbur jetën 29 vetë. Rasti i fundit i vdekjes u regjistrua të martën, një grua 63 vjeçare nga komuna e Rahovecit e cila po trajtohej në Klinikën Infektive në Prishtinë. 14 persona u shëruan në 24 orët e fundit duke e çuar në 671 numrin e përgjithshëm të të shëruarve.

Paralajmërim për qytetarët

Rritja e numrit të të infektuarve me Covid-19 bëri që autoritetet e shëndetësisë në Kosovë të tërheqin vërejtjen, duke paralajmëruar se masat për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, mund të shtohen nëse qytetarët nuk respektojnë rregullat e parapara. Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë Faik Hoti, tha se “nëse vazhdon të rritet numri i rasteve pozitive, nëse fillon të ketë vatra të infeksionit në komunitet, atëherë duhet të reagohet menjëherë”. Komiteti për Menaxhimin e Pandemisë COVID-19 në Kosovë, u takua të martën për të analizuar masat e ndërmarra kundër përhapjes së koronavirusit, duke kërkuar nga qytetarët që t’i respektojnë maksimalisht rregullat për parandalimin e përhapjes së virusit.

Kosova tashmë ka filluar hapjen graduale duke lehtësuar pak masat, ndërsa faza e dytë e lehtësimit është paraparë të bëhet nga data 18 maj. Aktualisht është duke u zbatuar faza e parë e hapjes graduale ekonomike, duke lejuar të punojnë disa biznese nën kushtet e respektimit të rekomandimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike. Por këto masa si duket nuk po respektohen sa duhet, konstaton zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti. “Kur ka filluar hapja graduale ekonomike, ne shohim mosrespektim të masave nga qytetarët dhe nga një numër i bizneseve”, tha Hoti.

LEXO EDHE:  Shtohen sërish rastet me Covid-19/ Shkon në 842 numri i të prekurve

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i fortë i Europol/ Kriza nga Covid-19 favor për mashtruesit, ofertat për vaksina janë të falsifikuara

Kujdesi i qytetarëve vendimtar

Ulja e numrit të të infektuarve javën që shkoi, disa ditë me radhë me vetëm nga një rast në 24 orë dhe shumë të shëruar, ngriti shpresat që Kosova po e mund pandeminë. Mikrobiologu i njohur në Kosovë Lul Raka, shkroi në profilin e tij se “Kosova mund të ketë fituar një betejë më koronavirusin e ri, mirëpo si çdo shtet në botë është shumë larg për ta mundur atë tërësisht”. Sipas tij, dalja e parakohshme nga izolimi “do të ishte e rrezikshme”. “Duke marrë parasysh numrat e javës së fundit të të prekurve me COVID-19, Kosova betejën me këtë sëmundje e ka fituar, por për luftën është ende herët të flitet. Kujdesi i qytetarëve ka qenë vendimtar që ta kemi këtë numër të të infektuarve që e patëm. Por, duhet të vazhdojë edhe pas lirimit të masave, që tashmë po ndodh, që të kenë kujdes qytetarët. Ata duhet fokusohen në mbulimin e fytyrës me maska aty ku ka grumbullime të njerëzve dhe duke vazhduar me higjienën e duarve”, shkroi mikrobiologu Lul Raka.

Sipas mikrobiologut nga shembujt e shteteve tjera, të cilat kanë qenë të suksesshme në fazat e para, “çdo lirim i masave i parakohshëm ose i pakujdesshëm, është përcjellë me raste të reja të të infektuarve”. Sidoqoftë, Komiteti për Menaxhimin e Pandemisë në Kosovë do të takohet edhe një herë gjatë kësaj jave për të analizuar situatën në teren dhe sapo respektohen masat e ndërmarra. Faza e dytë e lirimit të masave është paraparë të fillojë nga data 18 maj./ DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjermania i jep fund krizës së maskave

Publikuar

-

Nga

Para pak javësh kishte shumë mungesa në furnizimin e personelit mjekësor me maska në Gjermani. Ndërkohë gjendja është përmirësuar ndjeshëm, sipas ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn.
Sigurimi i maskave filloi me vështirësi, tha politikani i CDU-së e ministër i Shëndetësisë, Jens Spahn në intervistë me gazetën gjermane, “Zeit”. Ndërkohë është e mundur që të porositen maska me shumicë. Tani po dëgjohet nga instanca të caktuara, se kemi shumë maska, mos sillni më furnizim. Para katër javësh, kjo ishte ende shumë e vështirë, thotë Spahn.

Në fund je më i mençur

Klinikat, qendrat mjekësore, azilet e pleqve kishin kritikuar në fillim të krizës së pandemisë në Gjermania, se nuk kishin maska në mënyrë të mjaftueshme për personelin. Qeveria gjermane vendosi atëherë të centalizojë porositjen e maskave. Jens Spahn megjithatë kërkon mirëkuptim. “Duhet të kishim siguruar me herët maska? Po. Vendosa unë në mënyrë aktive që të mos blej maska? Jo.” Sipas tij në momentin që kjo duhej bërë, tema e coronës nuk ishte bërë ende aq e ndjeshme. “Më vonë je më i mençur.”
Lidhur me trendin hap pas hapi të lirimit të masave kufizuese që u morën për zbutjen e virusit, Spahn tha, se “në fund me siguri që jo të gjitha vendimet kanë qenë vendimet e duhura.” Por nga ana tjetër ato janë marrë në bazë të dijes më të mirë të mundshme e me ndërgjegje.

LEXO EDHE:  Covid-19 godet rëndë artistët/ Njerëzit e artit drejt katastrofës, Stefi Prifti mesazh të fortë për qeverinë

Politikani i CDU-së është i mendimit, se duhen siguruar stimuj financiarë për të zhvendosur prodhimin e ilaçeve të rëndësishme në Europë. “Lidhur me ilaçet Europa duhet të bëhet sërish e pavarur nga Azia”, tha Jens Spahn pas një videokonference me vendet anëtare të BE. Farmacitë kanë kohë që ankohen, se mungojnë apo gjejnë me vështirësi preparate të caktuara. Shumica e përbërësve të ilaçeve prodhohet në Azi. Kriza e Coronës ka vështirësuar prodhimin dhe transportin./DW

LEXO TE PLOTE