Connect with Us

Coronavirus/ Twitter lejon personelin të punojë nga shtëpia “përgjithmonë”

Teknologji

Coronavirus/ Twitter lejon personelin të punojë nga shtëpia “përgjithmonë”

Publikuar

-

Twitter ka njoftuar stafin se ata mund të punojnë nga shtëpia “përgjithmonë” nëse dëshirojnë ndërsa kompania shikon drejt së ardhmes pas pandemisë koronavirus. Vendimi erdhi pasi gjigandi i mediave sociale tha se rezultatet e tij të punës nga shtëpia gjatë bllokimit kishin qenë një sukses. Gjithashtu tha që do t’i lejonte punëtorët të ktheheshin në zyrë nëse ata vetë e zgjedhin të rikthehen kur gjithcka të hapet dhe të mos ketë rrezik.

Në fillim të këtij muaji Google dhe Facebook thanë që stafi i tyre mund të punojë nga shtëpia deri në fund të vitit. Blog-u i Twitter-it vazhdoi të thotë që për ata që duan të kthehen në zyrën e Twitter-it, kompania “do të jetë vendi i tyre më i ngrohtë dhe mikpritës sigurisht me masa paraprake.

Kompania me qendër në San Francisko punëson më shumë se 4,000 njerëz në zyrat e saj globale. Ajo i ka lejuar punonjësit të punojnë nga shtëpia që nga muaji Mars dhe nuk pret që të rihapin zyrat e saj përpara shtatorit.

Sree Sreenivasan, një Profesor Vizitor Loeb i Inovacionit Dixhital në Shkollën e Gazetarisë në Universitetin Stony Brook, tha që ishte “një lajm që përcakton epokën”.

LEXO EDHE:  Diber, gara e forte mes kandidateve tensionon edhe komisioneret

“Disa njerëz mund ta mos e marrin seriozisht këtë si Tëitter, por ne mund të mësojmë shumë nga Silicon Valley për fleksibilitetin e vendit të punës. Ka pasur një mentalitet që të punosh nga shtëpia mund të vjedhësh shefin ose të shmangësh përgjegjësitë. Por njerëzit po dëshmojnë se mund të jenë shumë më produktivë dhe t’i kryejnë detyrat duke punuar nga shtëpia.  Kompanitë në të gjithë botën po punojnë se si të rihapin zyrat gradualisht, ndërsa prezantojnë masa të reja për distancimin shoqëror.

Twitter ka thënë: “muajt e kaluar kanë provuar se mund ta bëjmë atë punë. Kështu që nëse punonjësit tanë janë në një rol dhe situatë që u mundëson atyre të punojnë nga shtëpia dhe ata duan të vazhdojnë ta bëjnë këtë përgjithmonë, ne do ta bëjmë atë të ndodhë.” Njoftimi është përshkruar si “një moment që përcakton epokën” nga një ekspert i inovacionit dixhital./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Shfaqin imazhe dixhitale mbi botën reale rreth jush/ Apple vjen me një krijim të veçantë

Publikuar

-

Nga

Apple po punon për krijimin e një palë syzeve që mbartin rrejtin 5G, sipas një analisti teknologjik pranë gjigantit të teknologjisë.
Syzet AR ose të quajtura ndryshe ” Syzet Apple” edhe pse ngjasojnë si syze normale por janë syze që shfaqin një pasqyrim në pjesën e brendshme të lenteve.

Leaker dhe analisti teknologjik Jon Prosser thanë se ka dy lloje të Syzeve Apple në kompani, të zeza dhe të bardha.Të dy modelet, të cilat përshkruhen si ‘të pastra’ dhe ‘të lëmuara’ në pamje, do të jenë në përputhje me 5G, tha ai.

LEXO EDHE:  Shqiptarët më të interesuar për zgjedhje se sa maqedonasit

Produkti, i cili mund të jetë i disponueshëm vitin e ardhshëm do të funskiononte në të njëjtën kohë me Iphone me rrjet 5G që me siguri do të lancohet këtë vjeshtë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

VIDEO- Qeni robot forcon distancimin shoqëror/ Ndan mesazhe ndërgjegjësuese për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Një qen robot po patrullon një nga parqet e Singaporit, si pjesë e vëzhgimit lidhur me koronavirusin. Roboti është krijuar në Boston Dynamics me qendër në SHBA për të monitoruar situatën në park.

Ky qen robot është i pajisur me një aparat fotografik i cili shkrep personat që kryejnë shkeljen e distancimit shoqëror.  Gjithashtu ai mbart një altoparlant për të transemtuar mesazhe ndërgjegjësuese për distancimin social për shkak të përhapjes së Coronairusit.

LEXO EDHE:  Izrael/Netanjahu në betejë për mandatin e katërt

Nga pamjet në video ai që të bën përshtypje është edhe reagimi i qytetarëve të cilët mundohen të shmangen sapo e shohin të afrohet. Për më tepër shihni videon e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Nëndetësja e jashtëzakonshme me pamje mahnitëse/ Kjo është “vepra” e fundit e teknologjisë

Publikuar

-

Nga

Një nëndetëse e mahnitshme do t’iu dhurojë turistëve një pamje magjike që nuk krahasohet me asnjë gjë tjetër.  Eshtë quajtur Triton Deep View 24 dhe në të mund të udhëtojnë vetëm 24 pasagjerë në thellësi deri në 100 metra dhe do tu ofrojë atyre një pamje të mrekullueshme falë dritave panoramike dhe do të shijojnë një komoditet të jashtëzakonshëm.

LEXO EDHE:  Dekorim me elemente natyrore

LEXO EDHE:  Dekorim me elemente natyrore

Anija është nuk krijon asnjë lloj zhurme është shumë e pastër dhe mund të qënlundrosh në një mënyrë shumë të ttë lehtë. Bruce Jones, Bashkëthemelues dhe CEO i Triton Submarines , tha: ‘Triton DeepVieë 24 me pamjen e tij panoramike paraqet një kërcim kuantik përpara në teknologjinë e nëndetëseve, duke siguruar një përvojë shumë të përmirësuar.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE