Connect with Us

Zbulohet qeveria e Lulzim Bashës/ Emrat e kabinetit të Republikës së re

Satire Politike

Zbulohet qeveria e Lulzim Bashës/ Emrat e kabinetit të Republikës së re

Publikuar

-

Lulzim Basha i Republikës së re deklaroi më në fund se pas tetë vitesh kishte ardhur koha që rrotacioni të ndodhte, Edi Rama nuk mund ta shmangte më dhe ai do të vinte në pushtet.

Menjëherë pas kësaj deklarate ka plasur euforia në bazën e Republikës së re, ku shumica tashmë kanë filluar të flasin edhe për kabinetin e ardhshëm.

Burime jo zyrtare nga kabineti i Bashës, i thanë CNA.al se kreu i Republikës së re gjithmonë e ka pasur një qeveri hije. Ai tani po bëhet gati që të shpërndajë edhe portofolet, do ta shpallë qeverinë përpara zgjedhjeve. Do ta bëjë atë publike, për të treguar se kabinetin e tij të ardhshëm dhe forcën për të mundur Edi Ramën.

Nuk ka rëndësi fiton apo nuk fiton Luli, rëndësi ka që rrotacioni do të bëhet. Portofolet do të ndahen dhe qeveria do të vijë në pushtet. Sesi, se qysh, se tek, kjo nuk ka rëndësi, ngelet për ta parë.

Të nxitur nga kurioziteti, ne mundëm të siguronim edhe portofolet e reja të qeverisë, të cilat Lulzim Basha i ka ndryshuar disa herë. I ndryshoi në 2017 kur bëri pazar me Edi Ramën, pastaj edhe në 2019 bëri gati qeverinë, por atë e ndryshoi kur tha se Edi Rama kishte rënë në 26 shkurt. Kishte rënë nja 10 herë Edi Rama nga pushteti, por ai vazhdon të jetë kryeministër.

LEXO EDHE:  Policia "luftë" PD-së/ Procedon penalisht Lulzim Bashën dhe 12 deputetë

E ndryshoi qeverinë atëherë kur nuk hyri në zgjedhjet lokale, e ndryshoi qeverinë edhe në 2015 kur i “fitoi” zgjedhjet lokale, edhe sa herë ka shpallur nga këto “fitoret” e tij të mëdha, Luli ka pasur kabinetin që e ndryshonte.

Por, ky i fundit duket të jetë kabineti më i fuqishëm dhe e ardhmja e pushtetit të nesërm të Republikës së re.

Më poshtë emrat e kabinetit të Republikës së re:

Lulzim Basha, kryeministër

Zv.kryeministre Monika Kryemadhi

Ministër i Brendshëm, Grida Duma

Ministër i Mbrojtjes, Klevis Balliu

Ministër i Mjedisit, Ervin Salianji

Ministër i Financave, Dhurata Cupi

Mministre e Kulturës, Nadire Mecorapja

Ministre për Marëdhëniet me Parlamentin, Albana Vokshi

Ministër Bujqësie, Agron Shehaj

Ministre e Shëndetësisë, Desada Metaj

Ministër i Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, Gazment Bardhi

Ministër i Arsimit, Nard Ndoka

Oriola Pampuri do drejtojë ministrinë e Drejtësisë

Fatbardh Kadilli do drejtojë ministrinë e Infrastrukturës

Edmond Spaho, ministër i Pushtetit Vendor

Endri Hasa, Ministër i Jashtëm

Ivi Kaso, zv. kryeministër dhe ministër shteti për biznesin

Kreshnik Çollaku, ministër për Diasporen

Flamur Noka ministër për Rindërtimin

Dashamir Shehi nënkryetar Kuvendi

Çlirim Gjata, Kryetar Kuvendi./ CNA.al

Ekskluzive/ Zbulohet qeveria hije e Lulzim Bashës

Pas lëvizjeve të fundit/ Zbulohet qeveria hije e Lulzim Bashës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Teli

    12 Maj, 2020 at 3:26 pm

    Ne qofshin keta, patjeter qe jane me te mire se keta qe kemi. Pacin kemben e mbare

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Satire Politike

Basha arrin fitoren e parë

Publikuar

-

Nga

Kreu i Republikës së re, Lulzim Basha më në fund ka arritur fitoren e tij të parë në karrierën e tij politike.

Kjo është një vlerë e madhe dhe duhet pranuar se më në fund ai ka siguruar zgjedhje të parakohshme, në prill të 2021.

Pra, me ndryshimet në Kodin Zgjedhor, zgjedhjet do të bëhen mes marsit, prillit dhe majit. Pra nga fundi i qershorit, siç ishin më parë, Lulzim Basha me një taktikë, ka arritur ti afrojë ato me dy muaj.Dhe kjo së fundi është shpallur si fitore te demokratët në bazë, të cilëve iu kishte thënë se në tetor do të kishte zgjedhje të parakohshme, parlamentare dhe vendore së bashku.

LEXO EDHE:  Hetimi i zyrtarëve të lartë/ Balla tregon qëllimin e vërtetë të Bashës

LEXO EDHE:  “Të bëhen sa më shumë testime”/ Topalli del hapur kundër Bashës

Por, duke qënë se nuk i arriti dot në tetor, zgjedhjet e parakohshme do t’i bëjë në muajin prill 2021, pikërisht dy vite pas zgjedhjeve lokale në të cilat nuk hyri dhe shpalli rrëzimin e Edi Ramës dhe zgjedhjet e parakohshme çdo pranverë dhe çdo vjeshtë, si dhe fiks katër vite pas humbjes katastrofike, pas marrëveshjes me Ramën në 2017. Fiks gjashtë vite pas humbjes në zgjedhjet lokale të 2015-ës dhe fiks pesë vite pas 2013-ës, ku ai ishte simboli i humbjes së atyre zgjedhjeve të Partisë Demokratike në pushtet, në qarkun e Tiranës.

Drejtues i këtij qarku ishte Lulzim Basha dhe PD doli me një rezultat të turpshëm, i cili fatkeqësisht vazhdon edhe thellohet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

“I ke hapur një telash të madh Olldashit…”/ Mitro Çela tregon biseden e Berishës me ministrin dhe historinë e Pelikanit Kaçurrel

Publikuar

-

Nga

“I ke hapur një telash të madh Olldashit...”/ Mitro Çela tregon biseden e Berishës me ministrin dhe historinë e Pelikanit Kaçurrel

Nga Mitro Çela 

ZOGU I RRALLË

Rruga Fier – Vlorë ishte parashikuar të ndërtohej me finacim të Bashkimit Evropian.

Viti 2008. Në Bruksel, për të firmosur levrimin e fondeve shkoi Sokol Olldashi, minister i Ndërtimit.

Kur ministri priste të hidhej firma, ekspertët e Brukselit kundërshtuan.

Ministri:-Pse nuk firmosni?

Eksperti:- Pelikani kaçurrel!

Ministri:- Çështë kjo marrëzi?! Ne kemi ardhur në Bruksel për rrugën, ju na flisni për zoga të egra?!

Eksperti:- Zoti ministër! Ruani gjakftotësinë! Zëvendës ministri juaj i Mjedisit Taulant Bimo, ka shkruar se në kënetën e Nartës, pranë së cilës do të kalojë rruga Fier – Vlorë, rritet një zog i rrallë.

-Me paratë e taksapaguesve evropianë, nuk mund të lejojmë “pushkatimin” e pelikanit kaçurrel?!…

Në inat e sipër ministri mori në telefon Berishën.

Nuk kam informacion për bisedën mes Berishës dhe Olldashit.

Unë di pasojat, sipas tregimit të zëvendës ministit të Mejdisit Taulant Bimo:

-Mesnatë. Isha shtrirë në krevat. Bie telefoni…Ishte Kryeministri!…Pa shumë delikatesë, më ftoi të shkoja në zyrë.

Rrugës duke udhëtuar me makinë, ku nuk më shkonte mendja.

Berisha më tha:– Ke shkruar ndonjë letër për Brukselin kohët e fundit?

-Jo!
-Mendohu mire?!

Vrava mendjen… Përsëri thashë: “ Jo!”…

-Për pelikanin kaçurrel nuk ke bërë ndonjë letër?

LEXO EDHE:  Fotot ekskluzive/ Live nga çadra e protestës

LEXO EDHE:  Policia "luftë" PD-së/ Procedon penalisht Lulzim Bashën dhe 12 deputetë

U kujtova…Më erdhi zemra në vend… Disa vite më parë kisha botuar një libër për shpendët e rrallë që rriten në Shqipëri. Mes tyre bën pjesë edhe pelikani kaçurel.

-Libri, me sa duket do ketë rënë në duart e ndonjë eksperti të BE, – I thashë Kryeministrit.

-Duhet gjetur një kompromis, – tha Berisha duke qeshur.- Të lutem, bëj një letër për Brukselin…I ke hapur një telash të madh Olldashit…

Po atë natë, tregon Taulant Bimo, “thura” një letër diplomatike për vlerat dhe rëndësinë që ka pelikani kaçurel për fatet e Shqipërisë. Hodha idenë: Rruga Fier- Vlorë, të ndërtohet, nëse projektit i bëhen korrigjimet e domosdoshme për mbrojtjen e pelikanit kaçurel.…

Pasi në projekt u shtuan disa rrjeta, ekspertët e Brukselit u bindën dhe miratuan fondet për ndërtimin e rrugës…

Shënim.

Vitin e kaluar djalit i erdhi një shoqe nga Norvegjia. Bëmë guidë turistike.

E nisëm nga Vlora.

U futëm në autostradë. Afër Panajasë, në të dy krahët e rrugës, janë ndërtuar rrjeta me lëndë plastike…

– Në Norvegji janë shumë të përhapura këto barriera, për të zvogëluar efektin e zhurmave të makinave nëpër qëndrat e banuara. Por këtu po shoh vetëm fusha…Pse janë ngritur?

Qesha dhe nisa ti tregoj historinë e Pelikanit Kaçurrel…

LEXO TE PLOTE

Satire Politike

Pse na duhet ky intelektual?/ Të gjitha rastësitë e drogës i ndodhin Ylli Ndroqit

Publikuar

-

Nga

Në datën 3 gusht 2020, SPAK bëri të ditur se me vendim të Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, ka sekuestruar pasurinë e presidentit të RTV Ora News, Ylli Ndroqi si dhe konfirmoi se ky i fundit është identifikuar si shtetasi Xhemail Pasmaçiu, i arrestuar për trafik droge në Turqi dhe në Itali.

Sipas SPAK, sekuestrimi i pasurisë së Ylli Ndroqit u bë pasi rezulton se kanë një nivel të pajustifikuar ekonomik dhe dyshohet se këto pasuri të paluajtshme apo të luajtshme, t’i kenë fituar si rezultat i veprimtarisë së tij kriminale që ai ka zhvilluar në Shqipëri, Turqi dhe Itali.

Çështja u dërgua në Gjykatën e Posaçme të Apelit, e cila sot vendosi të rrëzojë kërkesën e Ndroqit për heqjen e sekuestros ndaj pasurive, duke lënë në fuqi vendimin e Shkallës së Parë.

Ndërkohë, avokati i Ndroqit në një prononcim për mediat, tentoi t’i shiste si rastësi, gjithçka ka ndodhur në lidhje me Ylli Ndroqin në Itali dhe Turqi.

Avokati Alban Qafa tha se vendimi i Gjykatës është marrë mbi bazën e indicieve dhe jo provave që ata vunë në dispozicion.

Sa i takon çështjes së Ittalisë, ai tha se “Indicje janë shkresa të prodhuara kryesisht nga Ministria e Brendshme dhe jo nga organi i akuzës. Nga oficerë të policisë. Dokumentacioni i ardhur nga Ministria e Brendshme italiane thekson se nuk ka qenë asnjëherë i arrestuar në Itali.

Në fakt po të shikosh dokumentat e SPAK, thuhet se është hetuar për trafik droge në kuadër të një operacioni të koduar “Bakllavaja” dhe më pas çështja është mbyllur në 2010, por ka pasur edhe një urdhër-arrest të dhënë në 2006.

Fakti i dytë ëshët çështja në lidhje me ngjarjen e vitit 1998 në Turqi, për të cilën thuhet se vetëm është hetuar nga policia dhe i është kthyer celulari.

Ndërsa në lidhje me rastin e Turqisë, avokati Alban Qafa u shpreh se “z. Ndroqi ka pasur një verifikim nga celulari që është marrë dhe është çuar në laboratorin e policisë shkencore. I është bërë ekspertiza dhe nuk ka pasur lidhje me persona të tjerë që kanë pasur procedim penal për një vepër tjetër dhe i është kthyer sërish. Nuk ka asnjë dënim dhe në dosjen e gjykatës si dhe në fashikullin e prokurorit në Turqi për z. Ndroqi.”

Në fakt gazeta turke Hurriyet thotë se ai është arrestuar me një grup kriminal të trafikut të drogës. Megjithë pretendimet e avokatit se ai nuk është dënuar në Turqi.

LEXO EDHE:  Megaskandali/ Ministri Xhafaj nxit vrasjet ?

LEXO EDHE:  “Të bëhen sa më shumë testime”/ Topalli del hapur kundër Bashës

Në fillim Ylli Ndroqi nuk pranonte asgjë. Janë dhjetëra proçese gjyqësore ku ai nuk pranon ndryshimin e emrit nga Xhemail Pasmaçiu në Ylli Ndroqi. Më pas nuk pranon as hetimin në Itali, nuk pranon as shkrimin e gazetës turke Hyrriyet për arrestimin për trafik droge në Turqi.

Kanë kaluar vetëm dy apo tre muaj dhe Ylli Ndroqi thuajse i ka pranuar të gjitha. Edhe ndryshimin e emrit, edhe ndryshimin e mbiemrit, edhe hetimin në Itali dhe në Turqi.

Të paktën deri tani gjithçka që kanë thënë mediat shqiptare, përfshirë edhe CNA.al i ka pranuar.

Zbardhja dhe vërtetimi i tyre i takim Gjykatave dhe Prokurorisë. Por, të paktën u pranua publikisht se Ylli Ndroqi është trafikanti i drogës Xhemail Pasmaçiu i arrestuar në Turqi dhe i hetuar në Itali.Tani ka një pyetje.

Si shpjegohet që të gjitha rastësitë me grupe kriminale, me heroine në Turqi, me drogë dhe grupe kriminale në Itali, i ndodhin Ylli Ndroqit?

Vetëm këtij që ka ndryshuar emrin nga Xhemail Pasmaçiu në Ylli Ndroqi i ndodhin të gjitha rastësitë e botës.

Ky është i pafajshëm, ky nuk ka bërë kurrë trafik droge, është një njeri i ndershëm. Ky është një intelektual i kalibrit botëror, se ka qënë edhe Konsull Nderi i Meksikës.

Prokuroria nuk mundet të sekuestrojë pasuritë e një njeriu që i përket elitave intelektuale të këtij vendi.

Sepse Ylli “rastësisht” ka qënë në Turqi dhe rastësisht është hetuar në lidhje me trafikun e drogës.

Rastësisht ka qënë edhe në Itali. Të gjitha rastëitë i ndodhin vetëm këtij intelektuali të madh, këtij patrioti të shkëlqyer. Këtij njeriu me vlera dhe kapacitete që do t’i kishtte zili mbarë Europa. Njerëz që si Ylli Ndroqi, me kapacitete, vlera intelektuale dhe shkollimi, zgjuarësi politike dhe lidhje me elitat i duhen Shqipërisë. Ata do t’i sjellin zhvillim këtij vendi.

Kjo që ka bërë Gjykata sot është ajo që thotë SPAK dhe ajo që thonë amerikanët nuk mundet të pranohet sepse Ylli “shkëlqen” si një Xhemail Pasmaçi i vërtetë me historitë e drogës nga Turqia në Itali./ CNA.al

Apeli rrëzon kërkesën e Ndroqit/ Lë në fuqi sekuestron e pasurive

Avokati nxjerr “blof” Ylli Ndroqin/ Pranon urdhër-arrestin e Italisë

Dy dosjet e drogës të Ylli Ndroqit/ Si i ka shpëtuar drejtësisë

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: