Connect with Us

Shfaqin imazhe dixhitale mbi botën reale rreth jush/ Apple vjen me një krijim të veçantë

Teknologji

Shfaqin imazhe dixhitale mbi botën reale rreth jush/ Apple vjen me një krijim të veçantë

Publikuar

-

Apple po punon për krijimin e një palë syzeve që mbartin rrejtin 5G, sipas një analisti teknologjik pranë gjigantit të teknologjisë.
Syzet AR ose të quajtura ndryshe ” Syzet Apple” edhe pse ngjasojnë si syze normale por janë syze që shfaqin një pasqyrim në pjesën e brendshme të lenteve.

Leaker dhe analisti teknologjik Jon Prosser thanë se ka dy lloje të Syzeve Apple në kompani, të zeza dhe të bardha.Të dy modelet, të cilat përshkruhen si ‘të pastra’ dhe ‘të lëmuara’ në pamje, do të jenë në përputhje me 5G, tha ai.

Produkti, i cili mund të jetë i disponueshëm vitin e ardhshëm do të funskiononte në të njëjtën kohë me Iphone me rrjet 5G që me siguri do të lancohet këtë vjeshtë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. 50G

    12 Maj, 2020 at 3:33 pm

    Syzet nuk komunikojne dot me rrjeyin celular 2/3/4/5G sepse ju duhet antene, bokse, mikrofon, amplifikues dhe bateri. Ato thjesht do lidhen me bluetooth me iPhone te lidhur me rrjetin celular. Pra nje imazh i iPhone do dale pak edhe ne syze. Dhe kjo ska lidhje te syzeve me rrjetet 5G. Mos i ngaterroni njerezit me lajme te pasakta. 5G do jete me shume per industrine sesa per njerezit e zakonshem

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

VIDEO- Qeni robot forcon distancimin shoqëror/ Ndan mesazhe ndërgjegjësuese për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Një qen robot po patrullon një nga parqet e Singaporit, si pjesë e vëzhgimit lidhur me koronavirusin. Roboti është krijuar në Boston Dynamics me qendër në SHBA për të monitoruar situatën në park.

Ky qen robot është i pajisur me një aparat fotografik i cili shkrep personat që kryejnë shkeljen e distancimit shoqëror.  Gjithashtu ai mbart një altoparlant për të transemtuar mesazhe ndërgjegjësuese për distancimin social për shkak të përhapjes së Coronairusit.

LEXO EDHE:  Krijimi i KLGJ-së dhe KLP-së/ Reagon OSBE-ja

Nga pamjet në video ai që të bën përshtypje është edhe reagimi i qytetarëve të cilët mundohen të shmangen sapo e shohin të afrohet. Për më tepër shihni videon e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

FOTOT-Nëndetësja e jashtëzakonshme me pamje mahnitëse/ Kjo është “vepra” e fundit e teknologjisë

Publikuar

-

Nga

Një nëndetëse e mahnitshme do t’iu dhurojë turistëve një pamje magjike që nuk krahasohet me asnjë gjë tjetër.  Eshtë quajtur Triton Deep View 24 dhe në të mund të udhëtojnë vetëm 24 pasagjerë në thellësi deri në 100 metra dhe do tu ofrojë atyre një pamje të mrekullueshme falë dritave panoramike dhe do të shijojnë një komoditet të jashtëzakonshëm.

LEXO EDHE:  Samsung Galaxy S10 pritet të bëjë namin/ Ja se çfarë surprize na pret

LEXO EDHE:  Çfarë lidhje ka 5G më shëndetin?/ Mjeku i njohur sqaron qytetarët

Anija është nuk krijon asnjë lloj zhurme është shumë e pastër dhe mund të qënlundrosh në një mënyrë shumë të ttë lehtë. Bruce Jones, Bashkëthemelues dhe CEO i Triton Submarines , tha: ‘Triton DeepVieë 24 me pamjen e tij panoramike paraqet një kërcim kuantik përpara në teknologjinë e nëndetëseve, duke siguruar një përvojë shumë të përmirësuar.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndjekja e kontaktit të koronavirusit/ Ndarja botërore midis dy llojeve të aplikacionit

Publikuar

-

Nga

Vende në të gjithë botën po zhvillojnë aplikacione smartphone Covid-19 për të kufizuar përhapjen e koronavirusit dhe për të qetësuar kufizimet e bllokimit. Shpresohet që informacioni që ata mbledhin mund të përdoret për të paralajmëruar njerëzit nëse ata paraqesin rrezik përhapjen e infeksionit dhe duhet të izolohen. Por, gjatë javëve të fundit, ka dalë një ndarje midis dy llojeve të ndryshme të aplikacioneve – të ashtuquajturat versione të centralizuara dhe të decentralizuara.

Të dy llojet përdorin sinjale Bluetooth për t’u regjistruar kur pronarët e smartphone-ve janë afër njëri-tjetrit – kështu që nëse dikush zhvillon simptoma Covid-19, një alarm mund të dërgohet te përdoruesit e tjerë që mund të kenë infektuar.

Sipas modelit të centralizuar, të dhënat anonime të mbledhura ngarkohen në një server të largët, ku bëhen ndeshje me kontakte të tjera, nëse një person fillon të zhvillojë simptoma Covid-19. Kjo është metoda që Britania e Madhe po ndjek. Në të kundërt, modeli i decentralizuar u jep përdoruesve më shumë kontroll mbi informacionin e tyre duke e mbajtur atë në telefon. Shtë atje që ndeshjet bëhen me njerëz që mund të kenë kontraktuar virusin. Ky është modeli i promovuar nga Google, Apple dhe një konsorcium ndërkombëtar.

LEXO EDHE:  Sakrificat e fotografëve

Të dy palët kanë tifozët e tyre. Mbështetësit e modelit të centralizuar thonë se kjo mund t’u japë autoriteteve më shumë pasqyrë për përhapjen e virusit dhe sa mirë funksionon aplikacioni. Përkrahësit e qasjes së decentralizuar thonë se u ofron përdoruesve një shkallë më të lartë të intimitetit, duke i mbrojtur ata nga hakerat ose vetë shteti duke zbuluar kontaktet e tyre sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE