Connect with Us

“Më tremb ky veprim”/ Pipero tregon ku po gabojnë qytetarët

Shëndeti

“Më tremb ky veprim”/ Pipero tregon ku po gabojnë qytetarët

Publikuar

-

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero ka folur për situatën nga pandemia në vend më kohën kur qytetarët pothuajse i janë rikthyer normalitetit.

Pipero tha se koha e virulencës së virusit është ulur, por qytetarët po gabojnë në zbatimin e disa masave.

Sipas tij, shoqërimi në grupe, apo grumbullime më shumë se 3 persona bëhen të rrezikshme.

“E vetmja gjë që më tremb është që ndalojnë nga 3-4 veta dhe bëjnë biseda. Kanë shumë kohë pa u takuar, ndalin përshëndeten dhe e harrojnë distancën.Sepse virusi mund të transmetohet përmes spërklave , e kemi thënë shumë herë këtë.

LEXO EDHE:  Qytetarët t'i ndëshkojnë bandat e politikës

Edhe virulenca e virusit ka rënë. Nese dje na duhej 5 minuta ekspozim, tani duhet kohë më e gjatë për transmetimin e virusit, gjithsesi virusi egziston dhe duhet të ruajmë distance.

Edhe nëse lejohet tranporti publik duhet të vendoset medoemos maskë. Masat lehtësuese janë të domozdoshme tani, më mirë të dalim”, tha Pipero./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Covid-19!/ OBSH: Një përqindje e ulët e popullsisë ka zhvilluar antitrupa

Publikuar

-

Nga

Në gjthë botën numri i përgjithshëm i rasteve pozitiv me koronavirusi është më shumë se 4 milionë kurse numri i përgjithshëm i vdekjeve ka kaluar 286 mijë.

Në nivel global,  autoritetet shëndetësore “kanë filluar të bëjnë studimet e para serologjike dhe, bazuar në të dhënat e mbledhura deri më tani, mund të thuhet se një përqindje relativisht e ulët e popullsisë ka zhvilluar antitrupa”.
Kështu u shpreh Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), gjatë konferencës për shtyp mbi pandeminë e koronavirusit Covid-19, duke theksuar se kjo do të thotë se “shumica e popullsisë është akoma e ndjeshme ndaj virusit” .

LEXO EDHE:  Pipero jep lajmin shpresëdhënës/ “Pandemia po kalon, do kemi një verë të shëndetëshme”

Sipas numrit një të OBSH, në Gjermani ka pasur një rritje të rasteve pas letësimit të masave kufizuese dhe e njëjta ka ndodhur në Korenë e Jugut./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shkon në 29 numri i viktimave nga koronavirusi në Kosovë

Publikuar

-

Nga

Një tjetër e infektuar ka ndërruar jetë mesditën e sotme në Kosovë si pasojë e koronavirusit.

Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Shëndetësisë së Kosovës, e cila njofton se ka mbetur viktimë 63-vjeçare me iniciale H.E. nga Komuna e Rahovecit.

Pacientja ishte shtruar në Klinikën Infektive me datën 3 maj në gjendje të rëndë, paraprakisht e konfirmuar për Covid-19 dhe me disa sëmundje të tjera shoqëruese.

LEXO EDHE:  Qytetarët t’i ndëshkojnë bandat e politikës

Ndërkohë, kujtojmë se kjo është viktima e 29-të nga koronavirusi në Kosovë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Stina e ngrohtë ul transmetueshmërinë e virusit, por jo agresivitetin”/ Mjeku tregon çfarë do të ndodhë në vijim

Publikuar

-

Nga

Mjeku Andi Koraqi, anëtar i Komitetit Teknik të Ekspertëve, ka folur sot në lidhje me situatën e pademisë së Covid-19,në vendin tonë.

Në një lidhje për Report Tv, Andi Koraqi është pyetur nëse   pandemia do të zhduket me rritjen e temperaturave.

Koraqi ka sqaruar me stina e ngrohtë ul transmetueshmërinë e këtij virusi, por jo agresivitetin e tij. Që do të thotë nga një person i prekur infektohen më pak persona, ndryshe sa ka ndodhur në pikun e COVID-it, por ai është aq i dëmshëm dhe i rrezikshëm sa më parë.

“Stina e ngrohtë në të gjithe virozat resipiratore ndikojnë, se vijnë gjithnë në mot të ftohtë, vjeshtë- dimër dhe në fillim pranvere. Stina e ngrohtë ndikon se ul transmetueshmërinë, jo agresivitetin e virusit. Ka teori të ndryshme s, nuk e dimë si sillet fiks virusi në temperatura të larta. Ka studime që thotë se virusi inaktivizohet në 56 gradë, të tjerët në 30 gradë, e vështirë për ta përcaktuar, por ka evidenca që edhe në vendet e ngrohta ka pasur raste”, tha Koraqi.

Kurba në Shqipëri është e qëndrueshme, ku gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 4 raste pozitive! Ky numër i ulët i të të prekurve, për Koraqin, do të përkthehet me rritje të numrit të testimeve. “Numri i të prekurve nuk shkon paralelisht me numrin e analizave. Numri i të prekurve ka rënë, numri i analizave duhet të rritjet. Kemi kaluar nga një survejancë pasive, në një survejancë aktive”, shtoi ai.

LEXO EDHE:  Tjetër bilanc negativ në Britani/ 596 viktima në 24 orë, mbi 120 mijë të infektuar

LEXO EDHE:  "Hajduta të paparë, mashtrues"/ Qytetarët nuk përmbahen më, ndaj Ramës

Ndalur tek testet serologjike, që kanë nisur prej pak javësh, qëllimi i së cilave është për të kuptuar se kush e ka kaluar koronavirusin, Koraqi njoftoi se do të testohen bluzat e bardha, që janë rreth 6500, dhë më pas në varësi të rezultateve do të vendoset nëse do të shtrihet në popullatë. Megjithatë, ai ka vënë theksin se më i rëndësishëm se testimi serologjik, është survejanca dhe gjurmimi.

“Analizat serologjike, përcaktimi i antitrupave, kanë filluar, kalohet në disa faza. Validimi i testit, duke qenë se janë teste të reja, OBSH rekomandojnë validimin e testiti nga bërësit e testit. Tani kem filluar me testimin e personelit shëndetësor, po ecën me ritme të kënaqshme, janë rreh 6500 personel mjekësor dhe pasi të mbarohet ky testim, atëherë do të vendose nëse do të shtrihet në këtë popullatë. Duhen bërë analizime brenda disa parametrave, duhet survejancë, gjurmin, pastaj analizim të tyre. Nuk mjafton një analizë serologjike”, tha ai.

LEXO TE PLOTE