Connect with Us

Spahia zbulon studimin e Bashkisë së Shkodrës/ “Numri i viktimave është rritur me 40%”

Politikë

Spahia zbulon studimin e Bashkisë së Shkodrës/ “Numri i viktimave është rritur me 40%”

Publikuar

-

Ish-deputeti i Partisë Demokratik Bardh Spahia deklaron se shifrat e publikuara nga Ministria e Shëndetësisë nuk pasqyrojnë realitetin.

Spahia ngre kuzat se sistemi shëndetësor parësor doli jashtë funksionit dhe i la qytetarët në dorë të fatit.

“Ministrja u përpoq të trajtonte si sukses komunikimin e mjekut të familjes me telefon apo online me pacientin. Gjë që nuk mundet. Mjeku ka nevojë për ta parë, për ta pyetur. Absolutisht e them i zhveshur nga veshja politike, asgjë nuk u bë mirë. Ose nuk janë ndërmarrë fare, ose nuk mori asgjë. I vetmi veprim është që u bë mbyllja e qytetarëve apo distancimi social, që nuk është shpikja e Edi Ramës. Nuk ka strukturë shëndetësore efiçiente, përgatitje dhe prandaj përfundojmë në izolim dhe ja lëmë barrën qytetarëve”, u shpreh ai në emisionin “Real Story”.

Demokrati pretendon se qeveria ka manipulkuar shifrat dhe sipas tij të paktën 5 viktima nga Covid-19 në shjodër nuk janë kalkuluar.

LEXO EDHE:  Voltana Ademi dhe dy deputetë takojnë të rinjtë e FRPD në komisariat

“Ne duhet të marrim masa, nuk dimë numrin real të viktimave sot. E patolerueshme që gënjehet edhe tek numri i viktimave dhe është e qëllimshme. Të paktën 5 në Shkodër kanë vdekur nga Covid-19 nuk janë kalkuluar. Virusi Covid ndikon tek patologjitë e trurit, zemrës, veshkave, renale. Bllokim direkt”, tha Spahia, ndërsa foli edhe për një studim të kësaj bashkie.

“Është një studim i Bashkisë Shkodër, e cila thotë se ka një rritje me 40% e numrit të të vdekurve… Ky studim do edhe një miratim, vullnet për ta realizuar. Ky fakt i bashkisë kërkon hulumtim të thellë, pasi mund të tregojë edhe situatën reale, pram und të jenë vdekje të shtuara si pasojë e Covid 19. Problemi më i madh në këtë situatë është mungesa e testimeve”, nënvizoi më tej ish-deputeti./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Publikuar

-

Nga

“Më tha Rama të hëngsha shaminë”/ Gjuzi shpjegohet pas përjashtimit nga Kuvendi

Deputeti Kujtim Gjuzi ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emision “360 gradë” në Ora news, ku ka sqarur dhe përjashtimin e tij nga Kuvendi me 26 qershor, pas debateve me Ramën dhe deputetët e tjerë.

Gjuzi tha se e dënuan pasi i tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë.

“Rama ka 78 vota. Nëse vjedh, intimidon dhe blen 6 vota të tjera, kjo është përgjegjësi e Ramës që do ta çojë aty ku nuk i shkon mendja.

LEXO EDHE:  Aksidenti në Rrugën e Kombit/ Zbardhet identiteti i viktimave

LEXO EDHE:  Kujdes, pamje të rënda nga Golemi/Si u gjet 21-vjeçari që humbi jetën në timon (Video)

I kam thënë Ruçit që nuk të takon të rrish aty dhe më ka dënuar. Më kërkoi 10 ditë dënim, por i shkoi një diplomate dhe 4 ditë la.

Më tha Rama në mes të Kuvendit që të hëngsha shaminë. Prandaj më dënuan.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ “Kujt i duket shtrenjtë, t’i bjerë nga rruga tjetër”

Publikuar

-

Nga

Bushati për rrugën me pagesë Milot-Fier/ "Kujt i duket shtrenjtë, t'i bjerë nga rruga tjetër"

Deputeti socialist, Ervin Bushati, thotë se kujtdo që tarifa e 7.5 euro e rrugës Milot-Fier i duket e shtrenjtë, atëherë të përdorë rrugën aktuale. Këtë deklaratë Bushati e bëri në studion e “Ora News”.

“Ne kemi disa lloj mundësish si mund ti ndërtojmë këto rrugë, njëra është të rrisim borxhin dhe limitet i kemi të kufizuara aq më tepër që tani duhet të marrim borxh për të ringritur ekonominë, ose të rrisim taksat që ne nuk duam ta bëjmë, ose të bëjmë që ai që e përdor më shumë ta paguajë. Patjetër që do të ketë rrugë alternative. Ata që duan të arrijnë më shpejt do të mund të kenë një vlerë të shtuar. Nëse mendojnë se është e shtrenjtë rruga, mund të përdorin rrugën që është sot”, tha Bushati.

Projekti është kundërshtuar nga opozita, e cila akuzon se vlera e investimit është 11 herë më e lartë nga realja.  Në shtator të këtij viti Ministria e Infrastrukturës do të hapë ofertat që kompanitë do të paraqesin për ndërtimin e autostradës Milot-Fier.

LEXO EDHE:  Sulmi terrorist në Sri Lanka/ Rritet numri i viktimave

LEXO EDHE:  E rëndë/ Gjendet i pajetë 45-vjeçari në Korçë

Ky aks propozohet të jepet me një koncesion prej 35 vitesh. Në të dhënat e qeverisë parashikohet dhe fluksi i automjeteve që do të qarkullojnë, por nëse kjo nuk arrihet fituesi do të ketë garancinë e shtetit për të mbuluar humbjet në gjysmën e parë të kontratës.

Më konkretisht në materialin zyrtar parashikohet një fond prëj 121 milionë euro që do të jepet për koncesionarin për 17 vitet e para duke nisur prej vitit 2024 deri në vitin 2040.  Të  ardhurat bazë në këtë periudhë janë parashikuar të jenë  1.7 miliardë euro. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Publikuar

-

Nga

Kapja e “peshqve të mëdhenj”?! Yuri Kim: Reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate!

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim thotë se Reforma në Drejtësi duhet të tregojë rezultate.

Teksa u pyet nga gazetari Sokol Balla në lidhje me çështjen e shumëpërfolur për arrestimin e të ashtuquajturve ‘peshqit e mëdhenj’, Kim u tregua e rezervuar, ndërsa dha mesazhin e qartë që kjo reformë duhet të vijojë përpara.

Ajo theksoi ndër të tjera se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta mbështesë Shqipërisë, por në fund të ditës i takon vendit të vendosë për veten.

Ambasadorja Kim: Mendoj që nëse e doni dhe luftoni për të, dhe i kushtoni pak kohë dhe përpjekje, po, e besoj. Mendoj që ajo që nuk ka për të ndodhur është një proces i menjëhershëm. Nuk ndodh. Nuk është që papritur, do keni një sistem gjykatash 100% të përsosur. Nëse prisni këtë, do të zhgënjeheni. Ajo që do të ndodhë është që do të shihni përparim, pastaj do të shihni diçka të tmerrshme, pastaj përparim përsëri. Siç e thashë, është si të shohësh baticën dhe zbaticën. Nuk është një proces i thjeshtë, i qartë linear.

LEXO EDHE:  Sulmi terrorist në Sri Lanka/ Rritet numri i viktimave

LEXO EDHE:  Aksidenti në Rrugën e Kombit/ Zbardhet identiteti i viktimave

Sokol Balla: Teksa jemi në ujëra, le të flasim për peshqit, peshqit e mëdhenj. Po presim që të kapen, por ju sugjeroni që të presim?

Ambasadorja Kim: Mendoj që ju …

Sokol Balla: E dini për çfarë e kam fjalën, apo jo? Peshqit e mëdhenj?
Ambasadorja Kim: E dini, sapo kam arritur gjashtë muaj më parë dhe e di cila është puna ime. Dhe siç ju kam thenë, dhe mendoj se populli shqiptar e di këtë, unë jam njeri shumë praktik. Dhe ajo që kam thënë është që reforma në drejtësi duhet të vazhdojë, duhet të këmbëngulim, dhe reforma në drejtësi duhet të tregojë rezultate. Nuk jam sistemi gjyqësor.

LEXO TE PLOTE