Connect with Us

“Bëj si të gjitha shtetet, na lër të jetojmë”/ Qytetarët “shpërthejnë” kundër Ramës

Politikë

“Bëj si të gjitha shtetet, na lër të jetojmë”/ Qytetarët “shpërthejnë” kundër Ramës

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka njftuar sot rregulla të reja, në lidhje me masat kundër përhapjes së koronavirusit.

Në një postim në rrjetet sociale, Rama bëri të ditur se nga sot do të lejohen edhe autoshkollat.

Rama shkruan se 11 maj nisin regjistrimet e reja dhe rihapet aktiviteti ekonomik për kursantët e rinj. Ndërsa nga 18 maji nis instruksioni në rrugë, jo më shumë se 1 praktikant në makinë. Në të gjitha rastet, të gjithë duhet të jenë me maska, doreza, matje dhe dezinfektime.

Por, mbyllja për rreth dy muaj ka sjellë jo pak kosto për qytetarët shqiptarë, dhe ekonominë e vendit.

LEXO EDHE:  1 Prilli, qytetarët: Politikanët gënjejnë 365 ditë (Video)

Pas këtij postimi të kreut të qevëerisë, qytetarët kanë shpërthyer në kritika të forta në drejtim të Ramës. Ata shprehen se tashmë duhet të ketë më shumë lehtësira, sepse po humbasin vendet e punës.

Po ashtu ka të tjerë qytetarë që ankohen se nuk kanë marrë pagën e “luftës”, sikurse e cilëson qeveria ndihmën financiare të akorduar për situatën e pandemisë së Covid-19.

Gjithashtu një tjetër ankesë që vjen nga qytetarët është edhe një mos akordim mes institucioneve, sa i takon lirisë së lëvizjes.

Më poshtë disa nga komentet e qytetarëve: / CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. t

    11 Maj, 2020 at 3:49 pm

    I luten rame m.it nga fb por skishin bythe me 9 maj ta detyronin te bente ate qe do populli

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Legalizimi i kanabisit/ Agron Duka këshillon Ramën: Mund të ketë pasoja negative!

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, ka komentuar propozimin e kryeministrit Edi Rama për legalizimin e kanabisit për përdorim mjekësor.

Duka këshilloi Ramën që para se të marrë një vendim të tillë, të konsultohet me grupet e interesit dhe me vendet e tjera, që e kanë marrë më herët, për të parë pasojat negative që mund të ketë në të ardhmen.
Sipas kreut të PAA, ky është një vendim jashtëzakonisht i vështirë, duke shtuar se nuk përjashtohet mundësia që Rama ta bëjë një gjë të tillë, për shkak se ndodhemi para zgjedhjeve parlamentare.

“Kjo kërkon një analizë dhe është një vendim shumë i vështirë. Nëse e shohim në prizmin ekonomik, cdo iniciativë që sjell rritje ekonomike është positive, por duke e parë me një sy tjetër, ku ne si shtet nuk kemi treguar se e zbatojmë ligjin, mund të shfrytëzohet në mënyrë negative. Është një vendim jashtëzakonisht i vështirë, edhe për faktin se nuk e di sa mund të jetë positive kjo për fermerët dhe njerëzit që merren me bujqësi. Kjo është diçka e re.
Përfitimi për kultivimin e kësaj bime është rreth 100 mijë euro, pra nuk është një shumë e madhe. Nuk jam kundër, por është shumë vështirë të jem pro, pasi ka një sërë pasojash. Unë i këshilloj kryeministrit që patjetër para se të marrë vendimin final duhet të konsultohet me grupet e interesit, si dhe të konsultohet me vendet e tjera, për pasojat që kanë pas, sepse mund të sjellë pasoja ndër vite”, u shpreh Duka në një intervistë për News 24./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha takim me prodhuesit shqiptarë/ Qeveria nuk ka dhënë asnjë ndihmë për ta

Publikuar

-

Nga

Përfaqësues të Shoqatës së Bashkimit të Prodhuesve Shqiptarë ndanë sot me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shqetësimet e tyre për ecurinë e mëtejshme të aktivitetit pas pamdemisë Covid 19.

Ndonëse kërkesat e tyre konkrete për të përballuar krizën e këtij sektori gjatë pandemisë janë bërë publike qysh herët, qeveria nuk ka marrë asnjë masë konkrete për t`u ardhur në ndihmë.

Përfaqësuesit  e Shoqatës së Bashkimit të Prodhuesve Shqiptarë shprehën shqetësimië e thellë për uljen e ndjeshme të prodhimit dhe të eksporteve, por edhe për humbjen e vendeve të punës, faktorë që kanë prekur pjesën dërrmuese të bizneseve prodhuese. Paketat ekonomike të qeverisë nuk e kanë ndihmuar aspak këtë sektor që, çdo ditë e më shumë, po varfërohet dhe rrënohet nga pandemia e krizës ekonomike. Mungesa e likuiditetit në zinxhirin prodhues, shoqëruar dhe me mungesën e aksesit në garancinë sovrane janë faktorë shtesë që e bëjnë sektorin e prodhimit shqiptar një nga më të rrezikuarit nga falimentimi për shkak te keqmenaxhimit të ekonomisë gjatë periudhës së pandemisë.

LEXO EDHE:  Replika të forta në parlament/ Hajdari “vë me shpatulla pas muri” Ramën

LEXO EDHE:  Dashamir Shehi flet pa dorashka/ Zbulon tre gabimet e Bashës

Kryetari i PD, Lulzim Basha ndau shqetësimin se pandemia ekonomike po shkatërron çdo sektor të ekonomisë, duke rritur ndjeshëm varfërinë dhe papunësinë. ‘Kam parë dhe takuar vetë njerëz që nuk kanë marrë asnjë lek nga qeveria, biznese që nuk kanë përfituar asnjë ndihmë dhe po mbyllen dita-ditës. Qeveria e keqmenaxhoi krizën e shkaktuar nga pandemia në dëm të shqiptarëve dhe në favor të miqve të saj. 41.5 milionë euro ka dhënë Edi Rama për 3 milionë shqiptarë, ku janë qindra e mijëra të papunë dhe biznese gati për t’u mbyllur, ndërkohë që, po kaq, i ka dhënë qeveria klienteve të saj për 2 km rrugë tek Unaza e Re’.

Kryetari Basha i konsideroi të drejta shqetësimet e ngritura nga  Shoqata  e Bashkimit të Prodhuesve Shqiptarë dhe i siguroi ata se PD do të jetë në krah të biznesit duke mbështetur kërkesat e tyre legjitime, si rruga e vetme për të shmangur katastrofën ekonomike dhe humbjen e dhjetëra mijëra vende pune.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tallja e Rilindjes me Korçën/ Dy investimet kryesore ngelen rrugëve

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Rama tek selia e PS

Rilindja premtoi shumë, vetë Edi Rama deklaroi se “rrugët ishin lënë rrugëve”. Në fakt në gati tetë vite të qeverisjes së tij asnjë centimetër rrugë nacionale nuk është investuar në qarkun e Korçës.

Aksi rrugor Lin-Pogradec ishte një aks i filluar gjatë qeverisjes së Partisë Demokratike.

Punimet në  këtë aksin kombëtar nisën përgjatë viteve 2011-2012, falë një investimi që shkonte afër 9.7 miliardë lekë të vjetra dhe ishte parashikuar që punimet në këtë aks të rëndësishëm të përfundonin në vitin 2013.

Por, me ardhjen e socialistëve në pushtet punimet u bllokuan dhe rruga mbeti në gjendje të mjerueshme. Punimet u ndërprenë për një afat të gjatë dhe më pas u ribë një projekt, i cili nuk kishte asnjë ndryshim nga thelb nga projekti fillestarë. Dhe Rilindja e përfundoi atë vetëm në vitin 2017. Pas katër vitesh.

Por, ky nuk ishte një investim i saj. Ishte një investim me kredi i siguruar nga qeveria e mëparshme.

Një investim i dytë është rruga Qukës-Qafë Plloçë, e cila gjithashtu ka ngelur rrugëve. Nga 120 milion euro investim që duhej, fatura është çuar në 180.

Projekti strategjik i nisur rreth një dekadë më parë, do të duhet të ndikonte në zhvillimin ekonomik dhe turistik të zonës, por sot pas 7 vitesh nga tenderimi, ajo që ka mbetur është vetëm një kantier i braktisur dhe një rrugë e lënë në mëshirë të fatit.

Janë mbi 100 milion euro investim, financuar nga Banka Islamike dhe Fondi Saudit i Zhvillimit, por miliona të tjera do të duhen për tu riivestuar. Miliona të tjera ikin dhe për mirëmbajtjen e makinerive në kantierë.

Skarpatet kanë filluar sërish të rrëshkasin. Masive dheu bllokojnë rrugën vazhdimisht, ndërsa rreshjet e shiut kanë shkatërruar dhe tabanin.

Rilindja vazhdon të mos e përfundojë rrugën dhe paratë duket se kanë përfunduar “rrugëve”.

Aksi i tretë, sërish dhe ky i filluar nga qeveria e Partisë Demokratike, është ai Korçë-Kolonjë. Një investim që u la rrugëve. Sot ende nuk ka përfunduar.

LEXO EDHE:  Robert Aliaj ‘shuplakë’ Ramës/ E ka humbur kontaktin me realitetin

LEXO EDHE:  “Rama kancer, Luli HIV-AIDS”/ Avokati i njohur e thotë troç: Basha kishte mision të shkatërronte PD

Rruga Korçë-Ersekë, e filluar në vitin 2013, dhe e lënë rrugëve nga Rilindja, ajo që premtonte se do të bënte rrugët e Shqipërisë, por nuk bëri asnjë centimetër në qarkun e Korçës.

Projekti për lidhjen e Korçës me Ersekën, i ndarë në tre lote, nisi në vitin 2013 me një fond 22 milon euro.

Në qershor të vitit 2019, kur përfundoi loti i parë i rrugës, 17.6 kilometra, dy ministrat pjesëmarrës në përurimin e përfundimit të kësaj pjese rruge, Damian Gjiknuri dhe Elisa Spiropali premtuan vazhdimin e punimeve edhe për dy lotet e tjera me qëllim përfundimin sa më shpejt të rrugës.

Mirëpo që nga ajo ditë e deri më sot, punimet në lotin e dytë ende nuk kanë filluar, për lotin e tretë nuk bëhet fjalë.

Është bërë një segment i caktuar dhe pjesë tjetër është lënë sërish rrugëve.

Pra, Rilindja në shtatë vite thjeshtë dhe vetëm u tall me Korçën dhe banorët e kësaj zone. Edhe për qytetin që pretendohet se ka pasur investime, kryesisht ato kanë qënë fasadë.

Pra, pazari i Korçës me rreth 4 milion euro, apo parku Rinia me rreth një million euro. Diku qindra mijëra euro, e diku godina ndoshta të panevojshme.

Këto ishin investimet që janë bërë nga Rilindja në qarkun e Korçës apo edhe në Bashkinë e Korçës, e cila para tetë vitesh premtoi qindra milionë euro investime, kurse sot janë disa qindra million euro të hedhura rrugëve, investime të lëna përgjysëm, të papërfunduara dhe asgjë që të flasë në favor të investimeve apo mbajtjes së premtimeve./ CNA.al

Foto-Rruga që u ndërtua me hapin e breshkës/ Aksi Lin-Pogradec, nxjerr “zbuluar” Qeverinë

Foto-video/ Rruga Korçë-Ersekë, investimi i braktisur i qeverisë prej 8 vitesh

Foto ekskluzive/ Rruga Qukës-Qafë Plloçë, segmenti i lënë në mëshirë të fatit, nuk mbaron prej një dekade

Rrugët e lëna rrugëve/ Si gënjeu publikisht kryeministri për aksin Qukës-Qafë Plloçë

Rruga Qukës–Qafë Plloçë, provë e dështimit të Rilindjes

LEXO TE PLOTE