Connect with Us

“Aeroplani me drogë nga Dibra”/ Berisha publikon videon: Covid 19 dhe narkoflota aleatët më të mirë!

Denoncim

“Aeroplani me drogë nga Dibra”/ Berisha publikon videon: Covid 19 dhe narkoflota aleatët më të mirë!

Publikuar

-

Debati për çështjen e detit/ Berisha tregon çfarë do bënte po të ishte kryeministër

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar videon e qytetarit dixhital , sipas të cilit një aeroplan me drogë u ngrit dje nga Dibra.

Dibrani shkruan se rreth orën 20:00 të mbrëmjes së djeshme konstatoi një aeroplan të vogël që u nngrit në qiell.

“Covid19 dhe narkoflota janë aleatët më të mirë!
Lexoni mesazhin dhe shikoni videon e qytetarit dixhital! sb
Përshendetje dokor
Jam nje djal dibran
Dhe ne kohe karantine dolem ne piknik me shoqerine dhe ne zonen e arrasit ketu ne diber rreth ores 20:00 kemi konstatuar nje aeroplan te vogel qe u ngrit ne qiell
Po ju dergoj dhe vidjon e aeroplanit me droge qe u ngrit nga dibra”, thuhet në postimin e Berishës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Video që “çmendi” Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin

Publikuar

-

Nga

Video që “çmendi” Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin

Vjollca Hoxha dhe Ben Blushi kanë shfrytëzuar kontratat e tyre me një kompani private për menaxhimin e imazhit të shumë mediave private në rrjetet sociale, për të hequr videon që i “çmendi” me fakte dhe prova konkrete.

Në këtë marrëveshje biznesi midis tyre ka bërë që në CNA.al të censurohet një video ekskluzive bazuar në një lajm të ndërtuar mbi fakte dhe argumenta konkrete.

Disa ditë më parë, CNA.al publikoi një analizë në lidhje me çështjen e Top Channel dhe mbështetjen që ky televizion bën ndaj inceneratorëve, pronares së televizionit dhe drejtorit i cili është ortak me pronarët e inceneratorëve. Ben Blushi në kompaninë EM Kapital Group me Klodian Zoton dhe Mirel Mërtirin, nëpërmjet bashkëshortes së tij Eva Blushit, dhe Vjollca Hoxha një nga pronaret e Top Channel nëpërmjet kompanisë “Valtelino Kafe” ku “EM Kapital Group” ka blerë 51% të aksioneve për 2.2 milionë dollarë.

Shkrimi ishte një analizë e plotë, me fakte, pas publikimeve në lidhje me inceneratorët që kishte bërë Top Channel, pra televizioni ortak i pronarëve të inceneratorëve.  Lajmit, (Lexo këtu)  iu përgatit një video rreth pesë minuta me plane të ndryshme. Video u publikua në rrjetet sociale dhe u bë virale.

Por çfarë ndodhi?

Kompania Acromax Media, që qendron gjithmonë pas marrëveshjeve me televizionet kombëtare, nëpërmjet aksesit që ka, fillimisht e hoqi videon nga You Tube dhe kjo me pretendimin se ishte e drejta e autorit. Gjithashtu më pas, e njëjta gjë ndodhi edhe me videon e publikuar në rrjetet sociale. Së pari u godit faqja e CNA.al dhe dje është hequr edhe nga faqja e ish kryeministrit Sali Berisha, dhe kudo ku ajo ka qenë e publikuar.

Në një kontakt që CNA.al pati me Anxhela Faber, pronaren e Acromax,  e cila ka ndërtuar dhe një kompani tjetër në Shqipëri në lidhje me të drejtat dhe kontratat tha se ajo ka një platformë, por ja ka dhënë atë në shfrytëzim televizioneve dhe janë këta të fundit që veprojnë. Pra, sipas asaj që thotë Anxhela Faber, është vetë Top Channel i cili ka hequr materialin e publikuar. Pra lajmin me video, i cili është zhdukur nga Facebook, Youtube dhe rrjetet sociale CNA.al apo e sjell më poshtë sërish këtë video të cilën ne do e hedhim direkt në sistem për ta pasur të plotë dhe më të sigurt që askush të mos mundet ta cënojë dhe sulmojë.

Së pari theksojmë se heqja e videos është një skandal i radhës për të cilin nënvizojmë se ne nuk kemi përdorur kontente për përfitime ashtu sikundër mund të jenë kontratat e Top Channel me kompani private. Por, janë përdorur materialet e këtij televizioni për të bërë një analizë, për të krijuar një opinion dhe për të dhënë disa fakte të vërteta. Prandaj heqja e kësaj video që ka “çmendur” Vjollca Hoxhën dhe Ben Blushin e cila është konfirmuar se është hequr nga Top Channel për shkak të platformës së vënë në dispozicion nga Akromax, që është konfirmuar edhe nga Anxhela Faber, tregon qartazi se çifti drejtues i Top Channel është “çmendur’ nga faktete e vërteta, nga video e cila tregon gjithçka.

LEXO EDHE:  “300 mijë euro për kryeministrin”/ Zbulohet si e “qëroi” prokurorin Aldo Bare 

LEXO EDHE:  Izet Haxhia kërcënon Berishën/Nuk kam vrarë asnjë njeri, nëse do e bëj filloj me ty

Megjithëse tek faqja e Sali Berishës shkuan me qindra, mijëra vizitorë që e panë videon, tek CNA.al gjithashtu, ne po e hedhim sërish në panel. Po e publikojmë këtë lajm dhe po e reklamojmë fort në rrjetet sociale që askush të mos tentojë të bëjë të tilla veprime. Përballja e fakteve është përballje faktesh jo vjedhje kontenti. Ne nuk i kemi vjedhur askujt kontentin, nuk i kemi marrë askujt asnjë të drejtë, por thjesht dhe vetëm kemi përdorur një mënyra të thjeshtë, kemi vënë faktet përballë njëra tjetrës.

Por Top Channel dhe Ben Blushi të cilët sot thonë se inceneratorët nuk janë aq shumë problem, ne vumë përballë faktet se ky televizion, drejtori dhe vetë pronarja e Top Channel kanë ortakëri me pronarët e inceneratorëve. Nga ana tjetër kemi publikuar në vazhdim sesi Ben Blushi, kur ishte kryetar i parisë “Libra” sulmonte inceneratorët ndërsa sot bën avokatinë e tyre ashtu sikundër dhe vartësit e tij, gazetari Endrit Habilaj i cili dje tek emisioni “Të pa eksozuarit” të Ylli Rakipit i sulmonte inceneratorët , sot i bën avokatinë

Prandaj kjo video po rikthehet, do të rikthehet çdo material që sulmohet apo hiqet nga Facebook apo nga Youtube, do të hidhen në platforma të tjera dhe do të reklamohen në mënyra të cilat as Vjollca Hoxha, as Ben Blushi as platormat e Akromax vënë në dispozicion të televizioneve , të mos munden t’i heqin pasi ne po themi të vërtetën dhe po përballemi me fakte. Ajo që po bëhet nga Top Channel sic e përmendëm më lart tregon se pronarët e televizionit janë “çmendur” përballë fakteve dhe duan të pengojnë daljen e së vërtetës, gjë që nuk do të munden ta bëjnë dot kurrë.

E vërteta është një dhe vetëm një prandaj ne do e themi me zë të lartë: Ben Blushi dhe Vjollca Hoxha janë oratakë të Klodian Zotos dhe Mirel Mërtirti, pronarëve të inceneratorëve.

Këto janë fakte që ne i kemi treguar me shkrime me dokumenta, me video dhe do të bëjmë gjithçka që këtë gjë ta mësojë çdo shqiptar, deri tek komshiu i fundit i Ben Blushit në Dardhë apo i Vjollca Hoxhës në çdo cep të Shqipërisë ku shkel apo ku shkon sinjali i Top Channel që bën propagandë për inceneratorët dhe do i themi të vërtetën. Kjo është propaganda e ortakëve të pronarëve të inceneratorëve dhe oratkët janë ben Blushi, Vjollca Hoxha, Mirel Mërtiri dhe Klodian Zoto./CNA.al

 

 

 

Video-Top Channel propagandë për incineratorët/ Ndiqni faktet që nxjerrin zbuluar gënjeshtrat

Top Channel bllokon videon e skandalit të ortakërisë me incineratorët

 

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Nuk e lë vëllain të shohë nënën/ E moshuara ndërron jetë me peng

Publikuar

-

Nga

Nuk e lë vëllain të shohë nënën/ E moshuara ndërron jetë me peng

Pas një denoncimi të mbërritur në redaksi “Stop” shkoi pranë familjes Kyçyku në fshatin Bujqës të Elbasanit. Kryefamiljari, Mitat Kyçyku ankohet, se vëllai i tij, Isa Kyçyku, banon vetëm 30 metra larg por nuk e lejon të takojë nënën.

E moshuara 90-vjeçare, jeton te Isa Kyçyku prej shumë vitesh. Shkak për këtë situatë, janë bërë ca konflikte të hershme, të cilat kanë përçarë dy familjet. Mitati iu drejtua kryetarit të fshatit për ndërmjetësim, por ai nuk arriti ta zgjidhë dot. Në të tilla kushte, i kërkoi ndihmë të plotfuqishmit të zonës, i cili as që e mori ndonjëherë mundimin, që të arrihej takimi nënë-djalë.

Denoncuesi: Alo! Përshëndetje!

I plotfuqishmi: Përshëndetje! Urdhëro!

Denoncuesi: Mitat Kyçyku nga Bujqësi jam.

I plotfuqishmi: Urdhëro!

Denoncuesi: Kam bërë një denoncim unë, të shtunën, në orën 14:00.

I plotfuqishmi: Po!

Denoncuesi: Që të ndërhysh atje, për të takuar nënën, tek Isa Kyçyku.

I plotfuqishmi: Po! Do vij vetë aty, do vij vetë, hajde !

Denoncuesi: Kur mund të vini?

I plotfuqishmi: Mund të vij edhe sot. Po pres kryetarin, të më kthejë përgjigje.

Denoncuesi: Mirë! Hajde, mirupafshim!

Pas kësaj telefonate gazetari i “Stop” shkoi te familja e Isait dhe i mori këtij të fundit premtim, se do ta lejonte vëllain të takonte nënën e tyre. Por kjo do të ndodhte me kushtin, që ta merrte nënën me një person të besuar, pasi ai vetë nuk duhet t’i shkelte në shtëpi.

Kunata: Kunata ime, nuk më fliste, isha duke larë shtëpinë…, shtëpia ime u bë si spital, derisa erdhi puna dhe i thashë: oj grua… ik moj…

Kunata: A? Pse, këtë mendim paske patur për mua dhe hyn te shtëpia ime?

Mbesa: Ja, kjo lindi, pastaj shkruajtën këta, kush je ti, kush jam unë…

Kunata: Kur ka prurë mesazh çuni i madh i këtij, ai m’u kthye me ofendime prapë, bam e bam.

Kunata: I fundit është ky tani. Çfarë nuk ka thënë për tim shoq!

Vëllai: Kam edhe një akt të përfunduar nga Prokuroria e Elbasanit (kallëzim për djemtë e Mitat, se e shanë dhe e kërcënuan me mesazhe) U quajta unë fajtor më shumë… E mbylli me lekë ai. Kjo është historia. E mbylli ai, për mua nuk është e mbyllur.

Po të lexohen  të gjitha mesazhet, po t’i kisha bërë unë të gjitha publike, se mu lutën të tjerët, që mos i bëj publike, se juve do ju isha drejtuar, që do të ishte më me vlerë, po të ishin bërë në atë kohë, që duhej, tani që erdhën gjërat të shtrëngohen…

LEXO EDHE:  Zëdhënësja e Berishës i “nxjerr bojën” Bashës/ Ja kush i merr vendimet politike

LEXO EDHE:  Zëdhënësja e Berishës i “nxjerr bojën” Bashës/ Ja kush i merr vendimet politike

Megjithatë, për mua ai nuk ekziston. Erdhi, pruri edhe një kryeplak ai, që për mua nuk ka shans, që të më vijë njeri nga shteti ose policia, në shtëpinë time, të më kërkojë një nder të tillë, se me ata lloj fëmijësh, që ka rritur ai, me atë lloj edukate, që u ka dhënë ai, ai nuk ka, se çfarë kërkon më nga unë, pasuri? Të më shkelësh një fëmijë mua ti, me këmbë, të më shkelësh dinjitetin tënd ose të atij fëmije, ti nuk ke moralin më që të flasësh, jo me gazetarë, po ti duhet të ikësh nga fshati, të zhdukesh! Kam 25 vjet, e njëjta histori. Më ka sharë, më ka ofenduar, më ka ulur dinjitetin, çfarë nuk më ka bërë! Të gjitha historitë, që mund të flasin ata, janë të gjitha të trilluara, vetëm për të më ulur prestigjin.

Por brenda dy ditësh nga kjo negociatë, e moshuara ndërroi jetë pa e parë djalin me sy. Mitati shprehet, se i ka ngelur peng, që nuk e pa të gjallë nënën e tij.

Le të sjellë njeriun më të përshtatshëm. Më të besuarin tim, ta marrë me kushte, jo me batanije, se nuk e kam thes plehrash…, të më krijojë kushte, të ma marrë, të çmallet, jo në rrugë”, thotë vëllai që jetonte me nënën.

Por edhe pse ishte vendosur që të bëhej takimi, nëna e dy vëllezërve që janë në konflikt ndërroi jetë.

Denoncuesi: Mbas dy ditësh ndërroi jetë nëna dhe unë nuk isha futur akoma për ta parë të gjallë. Më ngeli peng, që ta kisha parë të gjallë, se unë nuk jam as kriminel. Fundja fare, vëllezër jemi. Kështu që, më ngeli peng për gjithë jetën, që nuk e pashë të gjallë. Nuk u bindën, që të arrija ta takoja.

Gazetari: Ju shkuat në varrimin e saj?

Denoncuesi: Mbas 24 orësh pasi ndodhi vdekja, vajta vetëm tre-katër orë, për hir të opinionit, miqësisë dhe të lagjes, ku jetoj. Është fatkeqësi e madhe, që një vëlla të pengojë vëllain, për të takuar nënën e vet. Më rëndë se një krim, që të arrish të pengosh vëllain, që edhe kriminel të jetë vëllai, do ta lësh, që të takojë nënën e vet në frymën e fundit.

Gazetari: Ne ju shprehim keqardhjen tonë dhe ngushëllime!

Denoncuesi: Faleminderit shumë nga ana juaj!/ tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Kaosi i COVID-19/ Ilaçe të gabuara dhe fatura disa milionëshe

Publikuar

-

Nga

Kaosi i COVID-19/ Ilaçe të gabuara dhe fatura disa milionëshe

Një qytetar 45-vjeçar ka rrëfyer për emisionin “Stop” në Tv Klan, se ka kaluar COVID-19 me simptoma të vështira. Dy javë ka patur temperaturë dhe dhimbje në të gjithë trupin dhe shumë kollë. Ai thotë, se kostoja e kurimit i ka shkuar 1,5 milionë lekë të vjetra për analiza e mjekim.

Përshëndetje, doja  të ndaja me ju eksperiencën e COVID-it, të cilën e kalova në muajin shtator, në gjendje jo fort të lehtë.  Atëherë mora një mjekim, që ishte goxha i mbushur me ilaçe, me vitamina, me të gjitha, mora një Aksef, që e pija dy herë nga një tabletë në ditë, ëëë…, mora një ilaç tjetër, i cili bëhej në bark për hollimin e gjakut me gjilpëra, pastaj mora një Avelox, i cili përsëri ishte një tabletë në ditë, mora vitaminën D, ishte UltraD, vitamin D3, goxha e fuqishme dhe kjo, mora një matës oksigjeni, me të cilin masja oksigjenin, mos të them edhe njëherë në dy-tre orë nga frika, se mos ulej oksigjeni në gjak, mora një Medrol, ishte ilaç, i cili përsëri 4 miligram, që merrja dy herë nga dy në ditë pas buke. Të gjitha këto ilaçe, antibiotikë dhe ilaçe për 10-12 ditë dhe po merrja dhe magnesium dhe calcium për 15 ditë. Ilaçet diku tek ditë e parë, përsëri ilaçe, skaner, kanë qenë diku 550 mijë lekë të vjetra, kurse të gjitha këto të tjerat, për shembull vitaminat extra, mund të kenë shkuar dhe 200-300 mijë lekë dhe mendoj se vetëm me ilaçe, me skanera dhe këto mund të ketë shkuar, jo më pak e gjithë situata me medikamentet, jo më pak se 1 milionë e gjysmë lekë gjatë muajit, që u kujdesa për trupin dhe për veten”, shprehet qytetari.

LEXO EDHE:  “Nuk i them kurrë Berishës, hajdut as kriminel”/ Rama: Do më vinte turp nga vetja

LEXO EDHE:  Trafikonin drogë/ Arrestohen 5 persona, mes tyre 2 shqiptarë

Një tjetër qytetare dëshmon, se mjekimi i ka shkuar rreth 80 mijë Lekë. “Kam 19 ditë sot me covid. Unë kam djersitje, dhimbje stomaku, kollë, këputje trupi, që jam e pafuqishme, nuk ngrihem nga krevati më. Mezi mbushem me frymë, herë pas here shtohet edhe oksigjeni ndonjëherë. Mora recetën, fillova mjekimin. Këtë Medrolin e kam 6 ditë, që po e vazhdoj, bashkë me vitaminën C, holluesit e gjakut, ilaçe të tjera pastaj, Ibuprofen e këto. Dy milionë ka shkuar goce.”, shprehet ajo.

Një arsimtare thotë, se kurimi prej 19 ditësh për simptomat e COVID-19 i ka kushtuar rreth 2 milionë lekë të vjetra.

Vitamina C, kam marrë 4 copë hidratantë, kokrra për kollën, një depon, kam përdorur 3 kokrra kanë qenë antibiotikë, 3 herë në 3 ditë. Diku tek 30 (mijë lekë), po mund ta kem kaluar”, thotë qytetarja.

Faturat e të sëmurëve me COVID janë marramendëse dhe pak ditë më parë qeveria ka marrë vendimin për të rimbursuar  faturat e pacientëve, nëse rastet kur ato sugjerohen nga mjekët.

Në të gjitha rastet medikamentet janë të ndryshme dhe të kushtueshme dhe të gjithë pacientët i kanë përballuar vetë. Ndërkohë Besnik Jakaj ish-drejtor i ISHP-së, shprehet se është shkëputur zinxhiri i ndjekjes e kurimit të COVID-19. Qytetarët nuk po lidhen me mjekun, pasi mjeku flet nga telefoni apo online, dhe për këtë arsye, shumica e qytetarëve po marrin mjekime të gabuara.

Nëse mjeku nuk e shikon pacientin, nuk e shikon me syrin e tij shqetësimet që ka pacienti, mund të vendos diagnozën. Ndërsa ne kemi zëvendësuar të gjithë mjekësinë me telefonata, kjo është fatale për qytetaret. Është shkëputur hallka mjek-pacient-spital”, thotë Jakaj./ tvklan.al

LEXO TE PLOTE