Connect with Us

Denoncimi i CNA për rrugën Korçë-Ersekë/ Mesazhi i deputetit për Ramën: I ke një borxh Kolonjës

Politikë

Denoncimi i CNA për rrugën Korçë-Ersekë/ Mesazhi i deputetit për Ramën: I ke një borxh Kolonjës

Publikuar

-

Arlind Çaçani, deputet i Kolonjës nga lista Basha, i cili tashmë është pjesë e opozitës parlamentare, ka reaguar pas denoncimit të publikuar nga CNA.al për braktisjen nga qeveria të ndërtimit të rrugës Korçë-Ersekë.

Në një prononcim për ekskluziv për CNA.al ai shprehet se Aksi Korçë-Ersekë, i lënë në mes nga rilindja socialiste, është zhgënjimi më i madh i kolonjarëve, të cilët sipas tij, nuk e kanë zhgënjyer asnjëherë Partinë Socialiste me votë.

Mes të tjerash ai thekson se rruga është e domosdoshme dhe jetike për rreth 20 mijë banorë të Ersekës, Leskovikut dhe fshatrave përreth.

“Aksi Korçë-Ersekë, i lënë në mes nga rilindja socialiste, është zhgënjimi më i madh i kolonjarëve, të cilët nuk e kanë zhgënjyer asnjëherë Partinë Socialiste me votë. Madje ka dalë dhe mbi pritshmëritë, përsa i përket rezultatit.
Duket qartë se rilindja nuk e pati në planet e zhvillimit Kolonjën, të cilën duke mos i përfunduar rrugën, e ka paralizuar atë në të gjitha drejtimet e ekonomisë, si të bujqësisë, blegtorisë, turizmit, agro-turizmit etj. Duke mos pasur rrugën, sa do që të investojnë kolonjarët, nuk konkurojnë dot me qytetet e tjera që kanë rrugë bashkëkohore.
Nuk dua të bëj anti reklamë dhe t’u prishim mendjen atyre që janë nisur për turizëm në Kolonjë, sepse ata që dashurojnë bukuritë e Kolonjës nuk duhet t’i pengojnë kilometrat e amortizuar të rrugës që është ndërtuar që në kohën e Italisë.
Rruga është e domosdoshme dhe jetike për rreth 20 mijë banorë të Ersekës, Leskovikut dhe fshatrave përreth. Është një aks i rëndësishëm, që përveç Kolonjës, lidh dhe Përmetin me Korçën. Kryeministër, i ke një borxh Kolonjës, ktheje në qoftë se nuk e do kufirin atje ku mbaron rruga. Kjo nuk vlen vetëm për ty, por dhe për ata dy shokët e tu që pretendojnë të jenë KM pas zgjedhjeve të 2021!” shprehet Çaçani./CNA.al

Foto-video/ Rruga Korçë-Ersekë, investimi i braktisur i qeverisë prej 8 vitesh

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Analiza/ Veliaj, maska e punëve të pista të Ramës

Publikuar

-

Nga

Përditë e më shumë po bëhet e qartë se Erion Veliaj shërben si rrufepritëse e punëve të pista të Edi Ramës. Sa herë kryeministri gjuhet më baltë, kryebashkiaku nxjer kokën përpara për ta marrë ai njollën në fytyrë.

Kështu ka ndodhur edhe këtë radhë kur Rama ka zgjedhur një tjetër manovër për vazhduar planin e vjetër të shembjes së Teatrit Kombëtar duke e kaluar atë në pronësi të bashkisë së Tiranës. “Lali” jo vetëm që ka marrë mbi shpatulla detyrën, por po sakrifikohet edhe duke bërë mbrojtjen publike të këtij akti. Ai po replikon me presidentin, me aktorët që i quan të opozitës dhe po mbron me mish e me shpirt rrënimin e kësaj pasurie të historisë sonë.

 

Në fakt, gjithkush e di se Veliaj nuk ka asnjë lidhje me këtë veprim. Ai fillimisht ka qenë kundër kësaj nisme dhe në rrethe të ngushta thoshte se kjo është një cmenduri. Rama e ka nisur këtë plan që në 1998, kur ende Veliaj as nuk kishte dështuar me “Mjaft”, as nuk ishte fëlliqur me 12 mijë votat e G99. Pra të gjithë janë të ndërgjegjshëm se ai po shërben si maskë e shefit.

Dhe kjo nuk është një gjë e re.

Ai të njëjtën gjë ka bërë duke vendosur në mënyrë absurde tek parku i liqenit memorialin e “viktimave të grushtit të shtetit”, që Ramës i ishte kërkuar nga Erdogani. Të gjithë e dinë që kryebashkiaku nuk ka asnjë lidhje me autokratin turk e megjithëatë ai e mori përsipër këtë njollë publikisht duke ngritur në park monumentin dhe duke emëruar rrugën 15 korriku.

Të njëjtin rol mori përsipër ai edhe në komunikimin për unazën e Re, pasi Ramës i shpërtheu skandali i tenderit me dokumenta të fallcifikuara.  Veliaj bëri cmos për ta tërhequr urrejtjen rreth vetes duke përdorur fyerje raciste ndaj atyre që kishin zbritur si zaptues në Tironë.

Por, skena më e neveritshme e bythlëpirjes është ajo kur Rama e degjeneroi në sy të kamerave pasi e urdhëroi të lyente shkallën e një pallati që në ora 4 të mëngjesit. Si një njeri me stomak të fortë Erioni e kapërdiu ofendimin, madje më pas doli dhe dha edhe intervistë tek Luana Vjollca se Kryeministri se kishte pasur me të por me administratrorin e asaj godine.

LEXO EDHE:  Lajmi i mirë i Spiropalit për kolonjarët

Raste të tilla ka pa fund dhe enumeracioni i tyre nuk shton asnjë gjë në portretin tashmë të skalitur të kryebashkiakut.

Por pyetja që shtrohet është pse e bën ai këtë?

Përgjigjja e atypëratyeshme është se ai synon vendin e Edi Ramës. Dhe mënyra më e mirë për ta arritur atë në partinë socialiste është servilosja ndaj shefit. Në këtë kuptim Veliaj po ndjek rrugën e atij, të cilit në fund do ti ngulë thikën.

Ai jo vetëm ka kopjuar trajektoren e Ramës duke filluar me bashkinë e Tiranës dhe pushtetin financiar multimilionësh që buron prej saj, por po adopton edhe sjelljen e tij. Rama e bëri përpara jo vetëm duke iu servilosur Nanos dhe Metës, por imagjinoni, edhe Pandi Majkos ato kohë që qe kryeministër. Të gjithë e mbajnë mend si qe pro Majkos dhe pastaj e lëshoi sa humbi kongresin kundër Nanos.

Të gjithë e kujtojnë si u reshtua pro kryeministrit Meta duke u tallur me të papunin Robert Camcakizi, të cilit pastaj iu ngjit si camcakiz me lule në duar në Korfuz për ti kërkuar falje. Të gjithë e kujtojnë si garoi me Nanon në sfidën për kreun e PS duke iu lutur socialistëve që e linin jashtë dyerve: ‘Unë nuk jam një axhami”.Dhe pas shtatë vitesh mundime Rama kapi kreun e PS-së. Këtë rrugë po ndjek edhe Veliaj, i bindur se për të bërë karrierrë në këtë parti, nuk ka rëndësi të jesh i besueshëm për publikun. Më e frytshme është të shërbesh si leckë për shefin. Prandaj dhe “Lali” po bën rrufepritsen e baltës që hidhet mbi Ramën. Ai synon vendin e tij./Lapsi.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kopjaci Lali Eri/ Fotot që nuk harrohen

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, përvecse mashtrues është edhe kopjac.

Prej disa vitesh, në rrjet kanë qarkulluar fotot ku tregohet qartë sesi Lali Eri kopjonte ish presidentin e SHBA-ve, Barack Obama.

Veliaj shfaqet sipas tyre, në imitim të plotë të Obamës, gjatë fushatës elektorale ose gjatë punës së përditshme si Kryebashkiak. Shumë detaje ai i ka kopjuar nga Barack Obama dhe fotot q ënuk harrohen janë një shenjë e pakthyeshme e kësaj të vërtete./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha “çjerr maskën” e Ramës/ Mashtrimi me masat dhe planin ekonomik: Po përqendron pushtetin

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon qeverinë se e priti pandeminë me duar në xhepa dhe pa marrë asnjë masë përgatitore për përballimin e saj.

Berisha kujton deklaratën e kryeministrit Edi Rama, i cili fillimisht tha se koronavirusi nuk është asgjë dhe e lidh atë me masat e marra pas shërthimit të epidemisë.

“Me 12 mars Edi Rama deklaroi se Covid-19 nuk është gjë, por problem kemi infodeminë dhe jo pandeminë. Por kur rastet filluan të shtohen, ai vendosi karantinën e plotë përsëri pa numrin e nevojshëm të testeve dhe pa maska. Mirëpo karantina e zgjatur kuptohet se është paralizë e zgjatur me pasoja të rënda për ekonominë”, u shpreh ish-kryedemokrati në një intervistë për gazetën “Dielli” në SHBA.

Sipas tij, qeveria nuk mori asnjë masë paraprake për të përballuar epideminë, nuk futi asnjë njeri në karantinë, qëndroi me një sasi fare të vogël testesh dhe nuk siguroi maskat.

Pyetjes se çfarë do bënte sikur të ishte në qeveri, Berisha iu përgjigj duke thënë se: “Do bëja gjithçka për të siguruar maskat, së paku për punonjësit e shëndetësisë, do aplikoja gjerësisht testimin për hetim epidimiologjik, do aplikoja karantinë më të studiuar dhe më të kufizuar dhe do ç’dëmtoja dhe kompesoja humbjen financiare të individëve, familjeve dhe sipërmarrjes nga paraliza e ekonomisë që krijoi karantina”.

LEXO EDHE:  “Policinë e Lleshit angazhoje të luftojë krimin”/ Ish deputeti demokrat mesazh Ramës

LEXO EDHE:  Pollo sulmon Ambasadën e SHBA/ Sms të papranueshme, duhen refuzuar

“Ky është një plan kuturu i cili për mungesë të testimeve nuk bazohet në asnjë të dhënë konkrete të hetimit epidimiologjik. Nga ana tjetër ndihma shtetërore direkte për sipërmarrjen është sipas FMN më e ulta gjithësejt 1,3% e GDP kurse Rama mashtron se kjo ndihmë është 5,3% e GDP”, vijoi më tej ai, ndërsa ngriti akuza se Rama po e përdor pandeminë për përqendrim absolut të pushtetit.

“Është ai që vendos për çdo gjë sepse do që të shpallë suksesin mbi mashtrimin dhe dështimin. Por përveç këtyre ai dhe bashkëpunëtorët e tij po përdorin pandeminë si hajduti errësirën për të vjedhur dhe për tu pasuruar me tendera sekretë në çdo gjë”, nënvizoi Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE