Connect with Us

FOTOT-Nëndetësja e jashtëzakonshme me pamje mahnitëse/ Kjo është “vepra” e fundit e teknologjisë

Teknologji

FOTOT-Nëndetësja e jashtëzakonshme me pamje mahnitëse/ Kjo është “vepra” e fundit e teknologjisë

Publikuar

-

Një nëndetëse e mahnitshme do t’iu dhurojë turistëve një pamje magjike që nuk krahasohet me asnjë gjë tjetër.  Eshtë quajtur Triton Deep View 24 dhe në të mund të udhëtojnë vetëm 24 pasagjerë në thellësi deri në 100 metra dhe do tu ofrojë atyre një pamje të mrekullueshme falë dritave panoramike dhe do të shijojnë një komoditet të jashtëzakonshëm.

LEXO EDHE:  Lë “kokën” pas dy yjeve më të mëdhenj të futbollit/ Kjo është modelja që iu heq trurin me format “super bombë”

Anija është nuk krijon asnjë lloj zhurme është shumë e pastër dhe mund të qënlundrosh në një mënyrë shumë të ttë lehtë. Bruce Jones, Bashkëthemelues dhe CEO i Triton Submarines , tha: ‘Triton DeepVieë 24 me pamjen e tij panoramike paraqet një kërcim kuantik përpara në teknologjinë e nëndetëseve, duke siguruar një përvojë shumë të përmirësuar.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Ndjekja e kontaktit të koronavirusit/ Ndarja botërore midis dy llojeve të aplikacionit

Publikuar

-

Nga

Vende në të gjithë botën po zhvillojnë aplikacione smartphone Covid-19 për të kufizuar përhapjen e koronavirusit dhe për të qetësuar kufizimet e bllokimit. Shpresohet që informacioni që ata mbledhin mund të përdoret për të paralajmëruar njerëzit nëse ata paraqesin rrezik përhapjen e infeksionit dhe duhet të izolohen. Por, gjatë javëve të fundit, ka dalë një ndarje midis dy llojeve të ndryshme të aplikacioneve – të ashtuquajturat versione të centralizuara dhe të decentralizuara.

Të dy llojet përdorin sinjale Bluetooth për t’u regjistruar kur pronarët e smartphone-ve janë afër njëri-tjetrit – kështu që nëse dikush zhvillon simptoma Covid-19, një alarm mund të dërgohet te përdoruesit e tjerë që mund të kenë infektuar.

Sipas modelit të centralizuar, të dhënat anonime të mbledhura ngarkohen në një server të largët, ku bëhen ndeshje me kontakte të tjera, nëse një person fillon të zhvillojë simptoma Covid-19. Kjo është metoda që Britania e Madhe po ndjek. Në të kundërt, modeli i decentralizuar u jep përdoruesve më shumë kontroll mbi informacionin e tyre duke e mbajtur atë në telefon. Shtë atje që ndeshjet bëhen me njerëz që mund të kenë kontraktuar virusin. Ky është modeli i promovuar nga Google, Apple dhe një konsorcium ndërkombëtar.

LEXO EDHE:  “Droga me nëndetëse drejt Europës”/ Paralajmërimi “bombë” i Berishës

Të dy palët kanë tifozët e tyre. Mbështetësit e modelit të centralizuar thonë se kjo mund t’u japë autoriteteve më shumë pasqyrë për përhapjen e virusit dhe sa mirë funksionon aplikacioni. Përkrahësit e qasjes së decentralizuar thonë se u ofron përdoruesve një shkallë më të lartë të intimitetit, duke i mbrojtur ata nga hakerat ose vetë shteti duke zbuluar kontaktet e tyre sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Facebook krijon chatbot-in e ri/ Çfarë mendojnë ekspertët e inteligjencës artificiale

Publikuar

-

Nga

Facebook ka filluar një chatbot të ri për të cilin pretendon se është në gjendje të demonstrojë empati, njohuri dhe personalitet.”Blender” u trajnua duke përdorur biseda në dispozicion të fushës publike, të cilat përfshinin 1.5 miliardë shembuj të shkëmbimeve njerëzore. Gjiganti i rrjeteve sociale tha se 49% e njerëzve preferojnë ndërveprime me chatbot se sa me njerëz. Por ekspertët thonë se trajnimi i inteligjencës artificiale (AI) duke përdorur një platformë të tillë si Reddit ka të metat e saj.

Gjatë bisedimeve u ngritën probleme të shumta. Ndonjëherë Blender mund të përdorë një gjuhë shumë ofensive dhe ndonjëherë mund të mbledhë të gjitha faktet së bashku.
“Ne besojmë se lëshimi i modeleve është thelbësor për të mundësuar një pasqyrë të plotë dhe të besueshme të aftësive të tyre,” tha një zëdhënës i Facebook.
Eksperti i Inteligjencës Artificiale Dave Coplin, shefi ekzekutiv i konsulencës The Envisioners, tha se Blender ishte një “hap në drejtimin e duhur”, por vuri në dukje dy çështje themelore që ende duhet të tejkalohen.

LEXO EDHE:  Fotot ekskluzive/ Ja si po prishet stadiumi “Qemal Stafa”

LEXO EDHE:  Kate Upton e kalon të dielën me të brendshme

“E para është thjesht se sa e ndërlikuar është të përsërisni të gjitha nuancat e një atributi njerëzor, si aftësia për të zhvilluar një bisedë, një aftësi që mund ta zotërojnë shumica e tre-vjeçarëve”, tha ai për BBC. Facebook gjithashtu krahasoi performancën e Blender me versionin e fundit të chatbot-it të vet Google, Meena. Ai u tregoi njerëzve dy grupe bisedash, njëra bëhej me Blenderin dhe tjetra me Meena.

Bisedat përfshinë një gamë të gjerë temash, përfshirë filma, muzikë dhe veganizëm. Facebook ka thënë se 67% e të anketuarve mendojnë se Blender tingëllonte më njerëzor se Meena. “Ne e arritëm këtë moment historik përmes një recete të re chatbot që përfshin teknika të përmirësuara të deshifrimit, përzierje të reja të aftësive dhe një model me 9.4 miliardë parametra, që është 3.6x më shumë se sistemi më i madh ekzistues. “Ky është chatbot-i i parë që ndërton një grup të larmishëm aftësish biseduese së bashku në një sistem.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Publikonte informacione të rreme në lidhje me pandeminë/ Youtube mbyll kanalin e teoricienit David Icke

Publikuar

-

Nga

Youtube ka fshirë kanalin zyrtar të teoricienti David Icke nga platforma e tij. Shërbimi i videoklipeve në pronësi të Google veproi pasi paralajmëroi vazhdimisht z. Icke se ai kishte shkelur politikat e tij duke postuar informacione mashtruese në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

Sidoqoftë, firma do të lejojë që videot e postuara nga të tjerët që paraqesin Z. Icke të mbeten për sa kohë që përmbajtja e tyre nuk i shkel rregullat e vendosura.”YouTube ka politika të qarta që ndalojnë çdo përmbajtje që kundërshton ekzistencën dhe transmetimin e Covid-19 siç përshkruhet nga OBSH dhe NHS”, tha një zëdhënës për BBC.

LEXO EDHE:  Foto-Video/ Heroina e kapur në Durrës

“Për shkak të shkeljes së vazhdueshme të këtyre politikave, ne kemi ndërprerë kanalin në YouTube David Icke.” Kanali kishte më shumë se 900,000 ndjekes në kohën kur u hoq. YouTube konfirmoi që Icke nuk do të lejohej të shpërndante video edhe nëse krijonte një kanal të ri./ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE