Connect with Us

Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA/ 2488 humbje jetësh në 24 orët e fundit

Bota

Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA/ 2488 humbje jetësh në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Vijon të rritet numri i viktimave nga koronavirusi në SHBA.

Sipas të dhënave të Johns Hopkins University, në 24 orët e fundit në SHBA kanë vdekur 2448, duke shkuar në 75,670 në total.
Një ditë më parë numri i viktimave ishte 2073 persona, pra kemi një rritje të humbjeve të jetëve.

Po ashtu edhe numri i të infektuarve nga koronavirusi në SHBA është rritur, 28420 vetën 24 oret e fundit duke shkuar në rreth 1,3 milionë. Kujtojmë se SHBA është vendi më i prekur në botë nga pandemia e koronavirusit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Manipuluan me çmimet/ Gjobiten me 4 milion euro 14 kompani të nafte

Publikuar

-

Nga

Autoriteti i Konkurrencës në Kosovë, ka gjobitur me 4 milionë euro 14 kompani nafte pasi kishin manipuluar çmimet.

Sipas asaj që raporton “Koha” kompanitë të cilat kanë qenë nën hetim e kanë çrregulluar konkurrencën tregtare gjatë muajve nëntor dhe dhjetor të vitit 2018.

Në nëntorin e kaluar AKK-ja kishte gjetur fakte se për shkak të manipulimit me çmimin e naftës, fitimi i kompanive ishte rritur deri në 124 për qind.

Dyshohet se kompanitë e naftës janë marrë vesh paraprakisht me njëra-tjetërn për rritjen e çmimit të naftës.

Pas zhvillimit procedural, Komisioni i Autoritetit, më 6 maj 2020 ka vendosur masën ndëshkuese administrative në shumën prej 4 milionë euro ndaj 14 kompanive nën hetim.

LEXO EDHE:  Konfirmohen 27 raste te reja me Covid-19 në shtetin fqinj, dy viktima

LEXO EDHE:  Dërgohet me barrelë një person te Infektivi/ Dyshohet për koronavirus

Sipas informacioneve, të 14 kompanitë, me veprimet e tyre, kanë kryer shkelje të dispozitave të Ligjit për Mbrojtjen e Konkurrencës , përkatësisht nenit 4 për “Marrëveshje të ndaluara apo praktikë e bashkërenduar”.

Autoriteti Kosovar i Konkurrencës nuk i ka bërë ende publike emrat e kompanive dhe dënimet individuale për secilën nga to, por sipas asaj që raporton “Koha” mes tyre dyshohet se janë  “Hib Petrol”, “Al-petrol”, “Ex Fis”, “Lab Oil” e “Petrol Company”.

LEXO TE PLOTE

Bota

Origjina e koronavirusit/ Pompeo këmbëngul për më shumë informacion

Publikuar

-

Nga

Zyrtarët e lartë amerikanë dhe ata kinezë po vazhdojnë polemikat mbi origjinën e koronavirusit dhe masat kundër përhapjes së tij. Pekini po akuzon Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo për lojëra politike me pretendimet e tij se COVID-19 e kishte origjinën në një laborator të Wuhanit. Sekretari Pompeo po bën presion për më shumë informacion mbi origjinën e koronavirusit.

Duket se nuk ka asnjë argument kundër faktit se përhapja e koronavirusit filloi në Wuhan.

Mosmarrëveshjet janë mbi atë se si ndodhi.

Të mërkurën, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo u përball me pyetje të shumta nga gazetarët në lidhje me komentet e tij të fundit se ekzistojnë “prova të mëdha” se origjina e virusit ishte në një laborator kinez në Wuhan.

“Kjo mund të zgjidhet shpejt nëse Partia Komuniste Kineze respekton detyrimet e saj ndaj Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të qenë transparente dhe e hapur, të bëjë gjërat e thjeshta që bëjnë vendet e tjera të botës, të jap siguri që pandemitë si kjo nuk do të dalin jashtë kontrollit.”

Ndërkohë në Pekin, Ministria e Jashtme e Kinës denoncoi përsëri Sekretarin Pompeo për komentet e tij, duke e akuzuar atë se po merret me “lojëra të brendshme politike”.
“Zoti Pompeo flet në mënyrë të përsëritur mbi origjinën e virusit, por ai kurrë nuk ka paraqitur prova sepse ato thjesht nuk ekzistojnë. Kështu që unë mendoj se kjo pyetje duhet t’u lihet shkencëtarëve dhe ekspertëve mjekësor, dhe politikanët nuk duhet të vazhdojnë të gënjejnë për këtë çështje për nevoja të politikës së tyre të brendshme”, tha Hua Chunying, Zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme kineze.

LEXO EDHE:  Rritet bilanci nga koronavirusi në Itali/ 107 viktima, 3089 të prekur

LEXO EDHE:  Maqedoni/ Zgjedhjet e 5 qershorit rrezikojnë integrimin në BE

Edhe vende të tjera po kërkojnë më shumë informacion rreth shpërthimit të virusit në Wuhan, përfshirë Gjermaninë, Britaninë dhe Australinë.

Sekretari Pompeo tha të mërkurën se Kina duhet t’i lejojë shkencëtarët e saj të flasin.

“Kina ende refuzon të ndajë me ne informacionet që na duhen për t’i mbajtur njerëzit të sigurt, siç janë izolimet virale, mostrat klinike dhe detajet në lidhje me shumë pacientë të infektuar me Covid-19 në dhjetor të 2019. Nuk kanë dhënë informacion as për “pacientin zero”.”

Sekretari Pompeo tha se thirrjet e tij për transparencë nga Kina nuk kanë të bëjnë me politikën, por me shpëtimin e jetëve./VOA

LEXO TE PLOTE

Bota

Ambasadori i SHBA: Rusia të heqë dorë nga keqinterpretimi i historisë

Publikuar

-

Nga

Përfaqësuesi i SHBA pranë OSBE-së në Vjenë i bëri thirrje Rusisë të heqë dorë nga keqinterpretimet e historisë që lidhen me Luftën e Dytë Botërore dhe tha se historia duhet regjistruar dhe kujtuar në tërësinë e saj.

Ambasadori James S. Gilmore III komentoi të enjten me rastin e 75-vjetorit të përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

SHBA, tha ambasadori, kujtojnë pjesëmarrjen dhe humbjet e tyre në njerëz gjatë atij konflikti të madh, krahas aleatëve, duke përfshirë Rusinë e asaj kohe.

“Duke kujtuar historinë e plotë të Luftës së Dytë Botërore, – tha ambasadori Gilmore, – ne nuk mund të harrojmë se për shumë popuj në Evropën Qendrore dhe Lindore, fundi i shtypjes naziste u zëvendësua nga imponimi ose ri-imponimi, kundër vullnetit të tyre, i shtypjes komuniste. Për ta, bekimet e plota të lirisë, që Evropa Perëndimore i festoi në vitin 1945, erdhën vetëm në vitin 1989, 1990, ose më vonë.”

Ai tha se ndërsa ushtria dhe popullsia civile e Bashkimit Sovjetik bënë sakrifica të jashtëzakonshme për të mposhtur nazistët, nuk duhet harruar se Lufta e Dytë Botërore filloi në vitin 1939, kur Stalini dhe Hitleri arritën marrëveshjen që e ndau Evropën Lindore në zonat e kontrolluara nga sovjetikët dhe nazistët.

LEXO EDHE:  Konfirmohen 27 raste te reja me Covid-19 në shtetin fqinj, dy viktima

LEXO EDHE:  Përdorimi i plazmës së gjakut për kurimin e Covid-19?/ Çfarë thotë mjeku Pipero

Për shumë vende të Evropës, tha ambasadori Gilmore, viti 1945 shënoi jo kthimin në liri, por fillimin e gati 50 viteve të shtypjes nga Bashkimi Sovjetik.

“Ne, tha ambasadori i SHBA, i bëjmë thirrje Rusisë të heqë dorë nga pretendimet e ekzagjeruara të bazuara mbi keqinterpretimin e qëllimshëm të historisë.”

Ai tha se SHBA qëndrojnë në solidaritet me partnerët evropianë kundër falsifikimit të historisë nga Rusia./VOA

LEXO TE PLOTE