Connect with Us

Rrëfimi i talenit të QPR-së që ëndërron kombëtaren shqiptare

Kombëtare

Rrëfimi i talenit të QPR-së që ëndërron kombëtaren shqiptare

Publikuar

-

Broja dhe Dobra kanë rrëmbyer skenën për publikun shqiptar në kampionatin anglez, por atje është edhe një tjetër futbollist shqiptar i cili pak nga pak po i krijon hapësira dhe mundësi të rëndësishme vetes. Franklin Domi, mbrojtësi i talentuar i U21 të Shqipërisë, është bërë në vitin 2019 pjesë e QPR dhe shihet si një lojtar i cili mund të ketë të ardhme në radhët e këtij klubi.

Djaloshi ka treguar për faqen e klubit anglez disa kuriozitete rreth jetës së tij dhe përmirësimit që ka pasur në një vit, që kur ka firmosur me QPR. “Kam bërë shumë progres, si në fushë, ashtu edhe jashtë saj si një profesionist dhe si duhet të sillem. Në fushë më kanë ndodhur shumë, shumë gjëra të mira, si ftesa nga Shqipëria. Jam përmirësuar shumë, nëse shoh video të vetes të një viti më parë, mund të them se shumë gjëra i janë shtuar lojës time ndaj jam shumë i lumtur”, theksoi mbrojtësi i cili luan në qendër të prapavijës dhe në krahun e majtë.

Ai ka treguar emocionet e ftesës që mori në janarin e vitit 2019 nga Shqipëria U20, një moment krenarie për të. “Isha pa fjalë, në kulmin e entuziazmit. U ktheva në shtëpi dhe isha shumë i lumtur dhe i entuziazmuar. Familja ime ishte e lumtur për mia dhe ishte një moment të cilin unë do ta kujtoj gjithmonë. Bëmë një festë të vogël, një barbekju në janar, por ishte ngrohtë mjaftueshëm për një gjë të tillë. Unë mundohem gjithmonë të shkoj të takoj gjyshërit dhe familjarë të tjerë sa herë shkoj në Shqipëri për të luajtur”, tha futbollisti i cili është grumbulluar më pas gjatë vitit të kaluar me ekipin U21.

Domi e ka filluar karrierën si një mesfushor krahu por pastaj lëvizi në mbrojtje. Ndaj ai tregoi se idhujt e tij kishin ndryshuar me kalimin e kohës nga Mesi te emra si Roberto Karlos, Marcelo, Zhordi Alba, David Alaba dhe Endi Robertson, ndërsa mendon se ka lidhje me këtë të fundit.

Kur ishte në skuadrën e të rinjve të Enfilld Taun, ai financonte udhëtimet e tij për të luajtur duke punuar në një supermarket të enjteve dhe të dielave, ashtu si lojtari i Liverpulit bënte në periudhën kur ishte adoleshent. Djaloshi shqiptar shpreson që të ecë në të njëjtën rrugë si kapiteni i Skocisë. “Unë kam lexuar se në moshën 15-vjeçare e larguan nga Sëlltik se u dukej i vogël, por shiheni tani, ka fituar Ligën e Kampioneve. Disa histori futbollistësh janë shumë të bukura. Kjo histori më jep më shumë vetëbesim, kur e di se ka njerëz që ia kanë dalë duke qenë në të njëjtat kushte ku kam qenë unë.

Endi Robertson punonte, edhe unë gjithashtu Ai ia doli mbanë, kjo të jep një shtysë dhe të tegon se pavarësisht cdo gjëje, do të kesh gjithmonë një mundësi”, tha djaloshi i cili ishte huazuar te Istborn Borou në pjesën e dytë të sezonit për të luajtur rregullisht dhe shënoi që në ndeshjen e tij të parë atje.

Domi i ka idetë e qarta sa i përket objektivave që i ka vendosur vetes për të ardhmen. “Në periudhën afatgjatë, unë dua të mundohem të arrij dy gjëra. Unë dua të bëj debutimin tim me ekipin e parë të QPR dhe të stërvitem me Kombëtaren A të Shqipërisë”, deklaroi mbrojtësi i QPR: /vipsport.al/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Gjasula: Ja kush janë dy lojtarët më të mirë në kombëtaren shqiptare

Publikuar

-

Nga

Në Gjermani ka ni sur stërvitja e ekipeve prej disa ditësh dhe është saktësuar edhe data kur do të rikthehet futbolli i luajtur. Klaus Gjasula, mesfushori i Kombëtares tregon ekskluzivisht për “Panorama Sport” planin e masave që është ndërmarrë për ekipet e Bundesligës gjermane, zgjidhjen financiare për rrogat, muajt e shtuar përtej kontratës etj. Ndër të tjera, Gjasula evidenton edhe lojtarët më të mirë që ka grupi aktual i Kombëtares kuqezi.

Klaus si jeni dhe a po qëndroni në karantinë?

Jam mirë, faleminderit. Tani është bërë më mirë situata dhe nuk jemi më në kushte karantine. Sigurisht, me disa kushte shtrënguese, pasi përjashtë mund të rrish vetëm me familjarët e tu afër. Gjithashtu, edhe në dyqane, vendosja e maskës është e detyrueshme.

Ju keni nisur stërvitjen me Paderborn. Ju testuan para se të rinisnit?

Po. Çdo dy apo tri ditë na bëjnë teste. Gjithashtu, edhe çdo dy ditë na matin temperaturën.

Cili i paguan testet, ekipi, federata apo qeveria?

Nuk e di saktësisht. Mirëpo, besoj se federata e futbollit ua ka dhënë të gjitha ekipeve, jo vetëm neve.

Çfarë protokolli ka ndjekur ekipi për rinisjen e stërvitjeve?

Këtë javë kemi nisur me stërvitje normale. Mirëpo, disa ditë në fillim kemi bërë vetëm vrapime dhe pasime në distancë. Duke mos u bashkuar me njëri-tjetrin. Ndërsa këtë javë do të kemi edhe ndeshje dhe dyluftime mes nesh. Pra, do të bëjmë ndeshje në ritmin e tillë që çdo lojtar duhet të arrijë statistikat dhe parametrat e ndeshjeve të kampionatit.

E gjithë kjo është bërë me synimin që ne lojtarët të stërvitemi me ritëm ndeshjesh dy herë në javë, pasi mund të ketë kalendar të ngjeshur. Fatmirësisht, ekipi ynë nuk ka asnjë lojtar të prekur dhe po rikthehemi të punojmë normalisht.

Javën e parë kur u rikthyet, i përdornit dhomat e zhveshjes dhe dushet dhe a stërviteshit të gjithë bashkë në të njëjtën kohë?

Në dhomat e zhveshjes janë akoma vetëm nga gjashtë lojtarë për secilën. Pra, lojtarë të atyre grupeve që janë stërvitur bashkë. Në secilën dhomë ka dushe mjaftueshëm për të gjithë, por është vendosur që të lahen vetëm dy lojtarë njëkohësisht. Kjo ka ndodhur deri më tani. Mirëpo, në vazhdim, pasi kemi bërë dy – tri teste dhe meqë nuk kemi asnjë të prekur me virus, atëherë do të rikthehemi të luajmë, stërvitemi dhe qëndrojmë të gjithë bashkë. Besoj se do të ruhet vetëm ky rregulli për të mos qëndruar shumë veta në dhoma. Ndërsa në fushë do të jemi më të relaksuar.

Si ndiheni nga ana fizike dhe sa kohë ju kanë thënë që nevojitet përpara nisjes së sezonit?

Këtë javë kanë nisur stërvitjet normale, pasi ditët e para nuk ishin stërvitje, por vetëm një periudhë parapërgatitore. Pra, ka qenë një periudhë sa për të rinisur të lëvizim. Do kemi minimalisht dy javë deri në nisjen e kampionatit. Në fillim na u tha që mund të rinisnim më 15 maj, por u caktua data 22 maj.

Sa i përket aspektit fizik, besoj se ndihem gati. Normalisht që në rast se vendoset të luajmë dy herë në javë, atëherë do të hasim vështirësi, pasi nuk jemi në të njëjtin nivel fizik si përpara Koronavirusit. Por realisht nuk e kam shumë problem aspektin fizik, pasi ka gjenë gjithmonë një nga pikat e mia të forta.

Cili është lojtari më i mirë i këtij grupi në Kombëtare sipas jush?

Është e vështirë ta them, sepse të gjithë lojtarët janë të mirë dhe secili ka kualitetin e vet. Forcën e vet, faktin që luajnë në pozicione të ndryshme, etj. Gjithashtu, kjo është edhe sipas dëshirave personale të secilit. Pra dikush pëlqen x lojtar për një arsye të caktuar dhe një tjetër pëlqen tjetër lojtar për të tjera arsye. Nuk është diçka fikse. Ama, unë them Keidi Bare dhe Rei Manaj.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Hysaj bën testin e koronavirusit, del përgjigjia për mbrojtësin shqiptar

Publikuar

-

Nga

Skuadra e Napolit ka qenë ndër të parat që ka kryer tamponët e detyrueshëm para fillimit të stërvitjeve, edhe pse për momentin ato janë individuale. Klubi napolitan ka vendosur që tamponëve për COVID-19 t’u nënshtrohen lojtarët, stafi teknik dhe të gjithë drejtuesit apo punëtorët e klubit që do të kenë kontakt të afërt me ta.

Gjatë pasdites është mësuar se tamponët e parë që u janë marrë futbollistëve, kanë rezultuar të gjithë negativë. I vetmi për të cilin nuk ka ende përgjigje është ai i Karnezis, i cili do të procedohet nesër. Megjithatë, kjo nuk bën të “pastër” skuadrën e Napolit.

Për të qenë e tillë do të duhet që të vijë vërtetimi edhe nga tamponi i dytë. Napoli do ta kryejë një të tillë nesër për të gjithë futbollistët, në mënyrë që të jetë i sigurt se nuk ka futbollistë të infektuar në radhët e tij, edhe pse për momentin po kryen vetëm stërvitje individuale.

Skuadra më pas do të fillojë të bëjë stërvitjet në grup, por tamponët do të jenë një realitet i vazhdueshëm në jetën e saj, ashtu si edhe klubeve të tjera të Serisë A të cilat do të shohin herë pas here gjendjen e lojtarëve. Kushdo që rezulton pozitiv, do të izolohet në karantinë dhe nuk do të ketë kontakt tjetër me ekipin, ndërsa ky i fundit do të vazhdojë rregullisht punën.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Broja: më frymëzon Ronaldo “Fenomeni” dhe Drogba

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi i skuadrave zinxhir të Çelsit Armando Broja u është përgjigjur disa pyetjeve në profilin e tij në “Instagram”.

Futbollisti i cili pritet të grumbullohet me kombëtaren e Shqipërisë zgjodhi futbollistin e Real Madridit Eden Hazardin si lojtarin më të mirë që ka luajtur bashkë te Çelsi dhe më të talentuarin.

Për sa i përket sulmuesve që e frymëzojnë, 18-vjeçari zgjodhi brazilianin Ronaldo “Fenomeni” dhe ikonën e “Bluve” Didië Drogbanë.

Broja ka shprehur konsideratë për mbrojtësin e Çelsit dhe Gjermanisë Antonio Rudiger, i cili e motivon së tepërmi gjatë dueleve.

LEXO TE PLOTE