Connect with Us

Punonjësit e fasonerisë në Kuçovë protestë për “pagën e luftës”/ Paralajmërojnë grevë urie

Sociale

Punonjësit e fasonerisë në Kuçovë protestë për “pagën e luftës”/ Paralajmërojnë grevë urie

Publikuar

-

Punonjësit e fasonerisë në Kuçovë janë mbledhur sot dhe janë nisur që herët në mëngjes nga qyteti i Kuçovës për të protestuar për të dytën ditë radhazi përpara Drejtorisë së Tatim-Taksave Berat.

Për shkak të mungesës së mjeteve urbane dhe autobuzave, ata e kanë përshkruar qytetin e Beratit në këmbë.

Shkak për këtë protestë është bërë mos-pagimi i “pagave të luftës” për 159 punonjësit e kësaj ndërmarrjeje që me vendim të qeverisë është mbyllur në datën 9 Prill.
Protestuesit shprehen se,fasoneria ku ata punojnë ka 159 punëtorë dhe të gjithë janë të siguruar por askush nuk ka marrë “pagën e luftës”. Punonjësit kanë deklaruar se, në qoftë se nuk u kalon “paga e luftës” siç u është premtuar ata do të përshkallëzojnë protestat e tyre deri në grevë urie./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

2 muaj në karantinë/ Tritan Kalo: Do mendojmë për ardhmërinë apo do brohorasim “Rroftë partia”?

Publikuar

-

Nga

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka një mesazh për qytetarët shqiptarë në këtë kohë karantine për shkak të koronavirusit.

Kalo pyet nëse kemi reflektuar si popull gjatë këtyre dy muajve apo do vijojmë të brohorasim “Rroftë partia” dhe të nesërmen të marrim rrugët e kurbetit?!

“A kemi reflektuar ndopak si “il poppolo Albanese” gjatë këtyre dy muajve “QUARANTIN”…..Do fillojmë të mendojmë thelbësisht për ARDHMËRINË dhe MIRËQËNIEN TONË, apo do vijojmë të brohorasim “Rroftë Partia”, e të nesërmen me trastë krahut të marrim udhën e hidhur të theqafjes/kurbetit….Kurrë të mos i harrojmë vargjet epope: “Koha është e Maskarenjve, por ATDHEU i Shqiptarëve”. (Ali Asllani)….Është koha e juaj Populli im!!!”, shkruan Kalo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Ikja e një rezistenti”/ Plasari: Maks Velo la mbrapa kujtime dhe punë me vlerë

Publikuar

-

Nga

Pasditen e djeshme u nda nga jeta në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe piktori i njohur Maks Velo.
Studiuesi Aurel Plasari thotë se ikja e Maks Velos la mbrapa edhe kujtime të mira, edhe punë me vlerë.

Plasari shkruan se Velo, mbi të gjitha la pas modelin e rezistentit: në art, në burg, mbas burgut në të quajturën “liri”.

“Ikja e një rezistenti
Maks Velo iku, por la mbrapa edhe kujtime të mira, edhe punë me vlerë. Të kish’ të linte gjithëkush prej nesh të tilla!
La punë në arkitekturë, la vepër krejt vetjake në pikturë e grafikë, la letërsi, la memorialistikë të përndjekjeve dhe padrejtësive që i bënë të tjerët atij dhe jo ai të tjerëve, la dhjetëra biseda mësimdhënëse për ata që kanë ardhur mbas e që do të vijnë. Mbi të gjitha la modelin e rezistentit: në art, në burg, mbas burgut në të quajturën “liri”. Vepra e tij më e fundit e rezistencës mundet që ishte ajo për ruajtjen dhe mbrojtjen e ndërtesës shumëfish historike dhe kulturore të ish-Qarkut “Skanderbeg”, ku funksionojnë sot dy teatrot, ai kombëtar dhe ai eksperimental.
Sa e shanë! Dhe sa mund ta shajnë ende pikërisht ata që në vend të rezistencës kanë zgjedhur në jetën e tyre nënshtrimin. Po ç’punë prish? Si tha ajo mendja e zgjuar: nëpërmjet nënshtrimit sigurojmë rendin, nëpërmjet rezistencës sigurojmë lirinë”, shkruan Plasari./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kthjellime dhe vranësira/ Kapriçot e motit për këtë të premte

Publikuar

-

Nga

Vendi do të ketë mot të kthjellët deri në mesditën e së premtes.

Sipas Shërbimit Meteorolgjik Ushtarak, më tej vranësirat do të marrin zhvillim në pjesën më të madhe të vendit.

Era, do të fryjë me drejtim juglindje-veriperëndim e lehtë e mesatare në bregdet, duke u pasuar nga valëzim i forcës 3 deri 4 ballë, kryesisht në mëngjes. Më tej valëzimi vjen në dobësim.
Temperaturat parashikohen në:
vendet malore 2⁰ deri 20⁰C
vendet e ulëta 6⁰ deri 26⁰C
vendet bregdetare 9⁰ deri 25⁰C

LEXO TE PLOTE