Connect with Us

Ndjekja e kontaktit të koronavirusit/ Ndarja botërore midis dy llojeve të aplikacionit

Teknologji

Ndjekja e kontaktit të koronavirusit/ Ndarja botërore midis dy llojeve të aplikacionit

Publikuar

-

Vende në të gjithë botën po zhvillojnë aplikacione smartphone Covid-19 për të kufizuar përhapjen e koronavirusit dhe për të qetësuar kufizimet e bllokimit. Shpresohet që informacioni që ata mbledhin mund të përdoret për të paralajmëruar njerëzit nëse ata paraqesin rrezik përhapjen e infeksionit dhe duhet të izolohen. Por, gjatë javëve të fundit, ka dalë një ndarje midis dy llojeve të ndryshme të aplikacioneve – të ashtuquajturat versione të centralizuara dhe të decentralizuara.

Të dy llojet përdorin sinjale Bluetooth për t’u regjistruar kur pronarët e smartphone-ve janë afër njëri-tjetrit – kështu që nëse dikush zhvillon simptoma Covid-19, një alarm mund të dërgohet te përdoruesit e tjerë që mund të kenë infektuar.

Sipas modelit të centralizuar, të dhënat anonime të mbledhura ngarkohen në një server të largët, ku bëhen ndeshje me kontakte të tjera, nëse një person fillon të zhvillojë simptoma Covid-19. Kjo është metoda që Britania e Madhe po ndjek. Në të kundërt, modeli i decentralizuar u jep përdoruesve më shumë kontroll mbi informacionin e tyre duke e mbajtur atë në telefon. Shtë atje që ndeshjet bëhen me njerëz që mund të kenë kontraktuar virusin. Ky është modeli i promovuar nga Google, Apple dhe një konsorcium ndërkombëtar.

LEXO EDHE:  Shfaqi simptoma të koronavirusit/ Humb jetën rrugës për në spital shqiptari në Greqi, zbulohet e vërteta

Të dy palët kanë tifozët e tyre. Mbështetësit e modelit të centralizuar thonë se kjo mund t’u japë autoriteteve më shumë pasqyrë për përhapjen e virusit dhe sa mirë funksionon aplikacioni. Përkrahësit e qasjes së decentralizuar thonë se u ofron përdoruesve një shkallë më të lartë të intimitetit, duke i mbrojtur ata nga hakerat ose vetë shteti duke zbuluar kontaktet e tyre sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Facebook krijon chatbot-in e ri/ Çfarë mendojnë ekspertët e inteligjencës artificiale

Publikuar

-

Nga

Facebook ka filluar një chatbot të ri për të cilin pretendon se është në gjendje të demonstrojë empati, njohuri dhe personalitet.”Blender” u trajnua duke përdorur biseda në dispozicion të fushës publike, të cilat përfshinin 1.5 miliardë shembuj të shkëmbimeve njerëzore. Gjiganti i rrjeteve sociale tha se 49% e njerëzve preferojnë ndërveprime me chatbot se sa me njerëz. Por ekspertët thonë se trajnimi i inteligjencës artificiale (AI) duke përdorur një platformë të tillë si Reddit ka të metat e saj.

Gjatë bisedimeve u ngritën probleme të shumta. Ndonjëherë Blender mund të përdorë një gjuhë shumë ofensive dhe ndonjëherë mund të mbledhë të gjitha faktet së bashku.
“Ne besojmë se lëshimi i modeleve është thelbësor për të mundësuar një pasqyrë të plotë dhe të besueshme të aftësive të tyre,” tha një zëdhënës i Facebook.
Eksperti i Inteligjencës Artificiale Dave Coplin, shefi ekzekutiv i konsulencës The Envisioners, tha se Blender ishte një “hap në drejtimin e duhur”, por vuri në dukje dy çështje themelore që ende duhet të tejkalohen.

“E para është thjesht se sa e ndërlikuar është të përsërisni të gjitha nuancat e një atributi njerëzor, si aftësia për të zhvilluar një bisedë, një aftësi që mund ta zotërojnë shumica e tre-vjeçarëve”, tha ai për BBC. Facebook gjithashtu krahasoi performancën e Blender me versionin e fundit të chatbot-it të vet Google, Meena. Ai u tregoi njerëzve dy grupe bisedash, njëra bëhej me Blenderin dhe tjetra me Meena.

LEXO EDHE:  Ishin shëruar të gjithë të infektuarit/ Fieri rikthehet në hartën COVID

LEXO EDHE:  Koronavirusi!/ Pas Ramës dhe ministrave, deputetët e PS heqin dorë nga gjysma e rrogës

Bisedat përfshinë një gamë të gjerë temash, përfshirë filma, muzikë dhe veganizëm. Facebook ka thënë se 67% e të anketuarve mendojnë se Blender tingëllonte më njerëzor se Meena. “Ne e arritëm këtë moment historik përmes një recete të re chatbot që përfshin teknika të përmirësuara të deshifrimit, përzierje të reja të aftësive dhe një model me 9.4 miliardë parametra, që është 3.6x më shumë se sistemi më i madh ekzistues. “Ky është chatbot-i i parë që ndërton një grup të larmishëm aftësish biseduese së bashku në një sistem.”/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Publikonte informacione të rreme në lidhje me pandeminë/ Youtube mbyll kanalin e teoricienit David Icke

Publikuar

-

Nga

Youtube ka fshirë kanalin zyrtar të teoricienti David Icke nga platforma e tij. Shërbimi i videoklipeve në pronësi të Google veproi pasi paralajmëroi vazhdimisht z. Icke se ai kishte shkelur politikat e tij duke postuar informacione mashtruese në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

Sidoqoftë, firma do të lejojë që videot e postuara nga të tjerët që paraqesin Z. Icke të mbeten për sa kohë që përmbajtja e tyre nuk i shkel rregullat e vendosura.”YouTube ka politika të qarta që ndalojnë çdo përmbajtje që kundërshton ekzistencën dhe transmetimin e Covid-19 siç përshkruhet nga OBSH dhe NHS”, tha një zëdhënës për BBC.

“Për shkak të shkeljes së vazhdueshme të këtyre politikave, ne kemi ndërprerë kanalin në YouTube David Icke.” Kanali kishte më shumë se 900,000 ndjekes në kohën kur u hoq. YouTube konfirmoi që Icke nuk do të lejohej të shpërndante video edhe nëse krijonte një kanal të ri./ CNA.al

Marrë nga BBC

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Fabrika më e madhe e makinave në botë rihap biznesin/ Çfarë pritet të ndryshojë Volkswagen gjatë periudhës së Covid-19

Publikuar

-

Nga

Volkswagen rihapi të hënën fabrikën më të madhe të makinave në botë në Wolfsburg në Gjermani pasi për shkak të koronavirus u detyrua të mbyllte aktivitetin e saj. Në historinë e saj 82-vjeçare kjo është hera e parë që kompania qëndronte e mbyllur për një kohë kaq të gjatë.
Prodhuesi më i madh në botë ka bërë 100 ndryshime në mënyrën e funksionimit të pajisjeve të saj ndërsa përpiqet të rindezë biznesin pa rrezikuar shëndetin e qindra mijëra punëtorëve.

“Asnjëherë nuk kemi zhvilluar, prodhuar dhe shitur automjete në këto kushte më parë,” tha Bernd Osterloh, përfaqësuesi më i lartë i punës në Volkswagen ( VLKAF ) .
Kompania planifikon të rrisë prodhimin ngadalë, në përputhje me disponueshmërinë e pjesëve, kërkesat e qeverisë dhe kërkesën për makina, e cila u shemb pasi përhapja e koronavirusit. Ai pret që të ndërtojë 1.400 vetura në ëolfsburg këtë javë, duke u rritur në 6,000 javën e ardhshme, ose rreth 40% e prodhimit para kësaj pandemie.
“Në Volkswagen, shëndeti merr përparësi mbi shpejtësinë,” tha Thomas Ulbrich, kreu i e-mobilitetit për markën Volksëagen, në një deklaratë javën e kaluar kur kompania rihapi fabrikën e saj të automjeteve elektrike në Zwickau, Gjermani.

Wolfsburg do të rifillojë me një ndërrim të 8,000 punonjësve të linjës prodhuese në vend të 20,000 . Do të ketë shkrutime të orareve të punës si dhe masa të rrepta mbrojtëse për të siguruar jetën e punonjësve në fabrikë. Volkswagen ka vendosur 100 masa të ndryshme shëndetësore dhe të sigurisë, të dakorduara me punëtorët e saj, me informacionin e shfaqur në më shumë se 8,000 postera në fabrikë, dhe në broshura./ CNA.al

LEXO TE PLOTE