Connect with Us

Debatet dhe përplasjet/ Shtyhet data e zgjedhjeve në universitete

Politikë

Debatet dhe përplasjet/ Shtyhet data e zgjedhjeve në universitete

Publikuar

-

Shtyhet data e zgjedhjeve për rektor dhe për anëtarë të senatit në universitete që ishte vendosur të mbaheshin më 12 qershor

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini thotë se data e zgjedhjeve për organet drejtuese të IAL-ve shtyhet deri në një moment të dytë kur mund të sigurohet pjesëmarrje më gjithëpërfshirëse e studentëve.

“Procesi përgatitor i zgjedhjeve duhet të vazhdojë në mënyrë që IAL-të të jenë gati të fillojnë fushatën zgjedhore menjëherë pas shpalljes së datës.
Shpresoj që ky urdhër të mundësojë kthimin e vëmendjes së udhëheqësve të arsimit të lartë publik tek planifikimi i mbylljes së suksesshme të vitit akademik për studentët”, shkruan Shahini.

Kujtojmë se vendimi i Ministrisë së Arsimit për të lejuar zhvillimin e zgjedhjeve në universitete gjatë kohës së pandemisë së COVID-19, ktheu debatet me rektorin e Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Protesta kundër masave të qeverisë/ PD: Rama urdhëron përndjekjen e kundërshtarëve të tij

Publikuar

-

Nga

selia e pd ne tirane

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me protstën e djeshme në sheshin Skëndërbej, ku qytetarët protestonin lidhur me ndryshimet në Kodin Penal për shkak të koronavirusit.

Në reagim thuhet se PD dënon me ashpërsi përndjekjen e qytetarëve që kërkojnë kthimin e të drejtave kushtetuese, të kufizuara padrejtësisht kaq gjatë nga qeveria.

Sipas PD, ngritja e zërit nga disa aktivistë, që nuk pajtohen me vendimet antikushtetuese të parlamentit ilegjitim për zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme, është garanci për themelin e çdo shoqërie demokratike.

“Urdhrat e Edi Ramës për të përndjekur kundërshtarët e vendimeve të tij antikushtetuese e shndërrojnë Shqipërinë nga një vend kandidat për Bashkimin Europian në një vend që drejtohet prej një regjimi dhe kryeministër autoritarist.

LEXO EDHE:  Maqedonia në NATO/ Stoltenberg nxjerr datën

LEXO EDHE:  Zbulohet mashtrimi i qeverisë/ Kjo është skema e menaxhimit të universiteteve

Sot, qytetarëve po u cenohen të drejtat me lehtësi nga regjimi i Edi Ramës, sepse kryeministri anti-shtet po pengon ngritjen e Gjykatës Kushtetuese, me qëllim kontrollin politik të saj.

Partia Demokratike është në krah të çdo qytetari që ngre zërin për liritë dhe të drejtat, që ngre zërin për shëndetin dhe punën e tij. Asnjë vendim antikushtetues nuk mund të bëjë që Edi Rama të marrë shqiptarët peng dhe të zëvendësojë demokracinë me regjimet autoritariste”, thuhet më tej në reagimin zyrtar të PD.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama më shumë shikues se Basha në Syri Tv/ Kulluri: I shkreti Lulzim, nuk tërheq me vëmendjen e të djathtëve

Publikuar

-

Nga

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Edvin Kulluri thotë së dalja e Kryeministrit Rama dhe kreut të PD, Basha tek Syri Tv, muajin e fundit prodhoi vetëm 1 lajm, numrin e shikimeve “live” në Facebook në faqen e televizionit.

Kulluri thekson se raporti i shikimeve është mbi 3 herë më i lartë për Kryeministrin, 13.600 të Rames përkunder 3.600 të sivllaut në krye të PD!

Me tej Kulluri thotë se prej kohësh Basha nuk e tërheq me vëmendjen e pjesës dërrmuese të votuesve të djathtë e aq më keq të “elektoratit gri”.
Ai shprehet se këto shifra janë të frikshme për dinamikën politike në vend pas 7 vitesh qeverisjeje të Rilindjes.

“Qendrimi nq krye të opozitës i Bashës është dicka e pavlerë! Ose vërtet është kaq poshtë sic në fakt rezulton në sondazhe prej vitesh, ose televizionit më pranë PD nuk i hyn në punë as për imazh!”, shkruan mes të tjerash Kulluri.

“I shkreti Lulzim!
Dalja e Rames dhe Bashes te Syri muajin e fundit prodhoi vetem 1 lajm, pasi ne ato qe thane nuk do mbahet mend asgje! Numrin e shikimeve “live” ne facebook ne faqen e televizionit! Sic shihet ne foto raporti i shikimeve eshte mbi 3 here me i larte per Kryeministrin. 13.600 te Rames perkunder 3.600 te sivllaut ne krye te PD!
Pas momenteve te para te humorit qe shkatojne fotot qe mi derguan (pasi u be shume kohe qe nuk i shoh ne studio), ne nje moment te dyte duhet kuptuar deshperimisht se c’ndodh! Megjithese prej kohesh Basha nuk e terheq me vemendjen e pjeses derrmuese te votuesve te djathte e aq me keq te “elektoratit gri”. Por keto shifra jane te frikshme per dinamiken politike ne vend pas 7 vitesh qeverisjeje te Rilindjes.
Eshte e paprecedente ne 30 vite, qe drejtuesi i opozites te jete kaq i rrenuar ne fund te mandatit te dyte te qeverisjes se kundershtarit. Kjo s’ka ndodhur as me Berishen ne 1991 dhe 2004, as me Nanon ne 1996 qe kur bente ndonje interviste nga burgu Koha Jone “fluturonte” ne shitje, por as me Ramen ne 2012! Secili ne rrathanat e kohes pavaresisht mendimit personal qe kam, nuk kane qene kaq te pavlefshem si alternative pushteti ne fund te mandatit opozitar.
Por ka edhe nje mundesi tjeter teorike rreth kesaj ngjarjeje! Nderkohe qe po flisja me nje drejtues platforme debati shume te ndjekur, me shkuan se “ shikimet mund te jene blere jashte Shqiperise, pasi nuk ka mundesi qe shifrat e ndjekjes se ketij emisioni te jene kaq te larta”. C’ka edhe mund te jete e vertete deri diku por jo ne vlere absolute! Por ky opsion mund te jete edhe me “tragjik” per “medemek shefin e opozites”, sepse i shkreti nuk vlen as per marketing te emisionit!
Ne te dyja rastet qendrimi ne krye te opozites i Bashes eshte dicka e pavlere! Ose vertet eshte kaq poshte sic ne fakt rezulton ne sondazhe prej vitesh, ose televizionit me prane PD nuk i hyn ne pune as per imazh!
Kjo do te thote se 1 viti para zgjedhjeve sic thosh edhe vete gabimisht drejtuesi i emisionit para ca ditesh, kjo konjukture politike ne fakt nuk prodhon dot rrotacion politik. Dhe kur shifrat e ndjekshmerise i dalin vete medias me te afert me PD, imagjinohet sesi del llogaria ne media me neutrale apo te majta! Qe do thote “grope e zeze” per opoziten. Cdo dite e shkuar me Bashen ne krye te opozites eshte nje dite e “cuar dem” per te ndryshuar qeverisjen ne 2021! Dhe kjo eshte tashme ceshtje aritmetmike jo e “tipit 7×7=42” por 1+1=2!”, shkruan Kulluri në një postim në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dëshmia shokuese: Covid-19, virus i modifikuar në laborator, që kompanitë farmaceutike të fitojnë miliarda nga vaksinat

Publikuar

-

Nga

Përkthyer dhe përshtatur  nga CNA.al

Dr.Xhudi Mikovic, është cilësuar si një nga shkencëtaret më të mira të gjeneratës së saj. Teza me të cilën mbrojti doktoraturën në vitin 1991, e revolucionarizoi trajtimin e sëmundjes së HIV-AIDS. Kur ishte në kulmin karrierës së saj, Mikovic publikoi një artikull në një revistë shkencore, që tronditi komunitetin shkencor.

Aty ajo zbuloi se përdorimi i zakonshëm i kafshëve dhe i indeve të fetusit njerëzor, ishte duke shkaktuar lindjen e sëmundjeve të rënda kronike. Ajo shokoi botën edhe për sekretet vdekjeprurëse të kompanive të mëdha farmaceutike. Këto të fundit bënë gjithçka që t’i shkatërronin karrierën dhe emrin e saj të mirë.

Dhe tani që fati i kombeve të botës është në fije të perit, ajo denoncon me emër ata që fshihen pas “murtajës” së korrupsionit, siç titullohet edhe libri që ka publikuar disa kohë më parë, dhe që po vënë në rrezik ekzistencën e gjithë njerëzimit. CNA.al ka sjelle të përkthyer një intervistë të ditëve të fundit ku jepen fakte dhe argumenta shokuese.

Pra ju bëtë një zbulim që binte ndesh me narrativën zyrtare?

E saktë.

Dhe për këtë gjë ata bënë gjithçka që kishin në dorë për t’ju shkatërruar jetën, ju arrestuan, ju lanë në liri me kusht…

Po për 5 vjet. Nëse unë do të vazhdoja të isha aktive në mediat sociale, nëse do të thoja çdo lloj gjëje, ata do të gjenin prova të reja, dhe do të më fusnin sërish në burg. Në atë kohë unë qaja shpesh me veten, pasi e dija se ata nuk kishin asnjë provë kundër meje, madje as herën e parë. Unë mund të sillja në gjykatë 97 dëshmitarët e mi, perfshirë drejtuesit e mëdhenj si Entoni Fauçi.

Dhe për çfarë ju akuzuan?

Për asgjë.

Por ti u fute në burg…

Unë u mbajta në burg pa asnjë akuzë, u cilësova si një e arratisur nga drejtësia. Nuk pati asnjë mandat arresti. Policia erdhi dhe më mori me forcë nga shtëpia. Fqinjët tanë, po shihnin të habitur atë që po ndodhte. Ata kontrolluan shtëpinë time, pa autorizimin e gjykatës. E terrorizuan tim shoq për 5 ditë me radhë, dhe i kërkuan me ngulm shënimet dhe materialet e mia, të cilat në fakt ishin në kokën time.

Shumë në tjerë në pozitën tuaj do të ishin tërhequr , por nuk e këni bërë këtë. Pasi iu hoqën kufizimet, ju keni shkruar një libër “Murtaja e korrupsionit”, ku akuzoni me emra…

Absolutisht po.

Ata u përpoqën t’ju mbyllin gojën. Unë ju pyes sot, që po i sfidoni sërish ata:A keni frikë për jetën tuaj, kur të dilni nga këtu?

Sepse nëse nuk i ndalojmë tani, do ta harrojmë jo vetëm republikën tonë, lirinë, por mund të harrojmë edhe njerëzimin, pasi do të vritemi të gjithë nga kjo axhendë e errët.

Pra Entoni Fauçi, njeriu që drejton luftën kundër pandemisë në SHBA, është përfshirë në një skandal?

Ai fshehu qëllimisht kurën ndaj AIDS, dhe në fakt të gjithë që heshtën u shpërblyen në miliona dollarë fonde nga organizata e Toni Fauçit, Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID). Ata që patën gisht në atë punë, vazhdojnë të përfitojnë edhe sot shuma të mëdha parash nga NIAID.

Dhe e gjithë bota po dëgjon këshillat e tij, mbi mënyrën e trajtimit të pandemisë aktuale. Nga ta dimë që ajo që ai po thotë, është ajo që ne duhet të mësojmë?

Ajo që ai thotë është absolutisht propagandë, e njëjta lloj propagandë që ai ka përdorur për të vrarë miliona njerëz që nga vitit 1984. Gjithçka filloi kur unë ishte 25-vjeç, kur isha pjesë e ekipit që e izoloi virusin HIV-in nga pështyma dhe gjaku i pacientëve nga Franca, ku dr.Lyk Montanjer e izoloi i pari virusin.
I yni ishte në fakt një studim konfirmues. Por Toni Fauçi dhe Robert Galo, bashkëpunuan me njëri-tjetrin për të shtyrë historinë në një kurs tjetër. Në atë kohë dr.Roseti ndodhej jashtë qytetit, dhe Toni Fauçi më thotë që e dinte se ne të dy po përgatisnim një punim shkencor. Ai donte një kopje të tij.
Dhe unë iu thashë:Po ka një studim, por ai është konfidencial, dhe unë nuk do t’ju jap një kopje
të tij. Ai nisi të më bërtasë dhe më tha:Na e jep tani studimin, ose do të pushohesh nga puna për mosbindje ndaj eprorëve. Unë iu përgjigja:Kur kur doktori të kthehet në punë, ju mund të bisedoni me të.
Dhe kur dr.Frenk u kthye disa javë më vonë, nën presion ai ia dha studimin tonë Fauçit. Ky e mbajti peng për disa muaj, derisa Robert Galo shkroi studimin e tij, dhe mori të gjitha meritat dhe patentën e kurës. Kjo vonesë shkaktoi përhapjen e virusit, dhe vrasjen e miliona njerëzve. HIV-AIDS u perhap për shkak të arrogancës të një grupi njerëzish, dhe mes tyre përfshihet edhe Robert Redfilld që tani është kryetar i Qendrës së Kontrollit të Sëmundjeve në SHBA. Bashkë me Toni Fauçin, ai mori meritat dhe paratë për terapinë e Il-2, që ishte absolutisht një terapi e gabuar.

LEXO EDHE:  Cipras shpall datën/ Ja kur do të mbahen zgjedhjet parlamentare në Greqi 

LEXO EDHE:  Zbardhet data/ Ja kur do zhvillohet biseda e parë Putin-Trump

Çdo njeri që jep këshilla globale për shëndetësinë, dhe zotëron nga ana tjetër patentën e një vaksine, a nuk është në fakt në një konflikt interesi?

Po, dhe kjo është një nga gjërat që kam dashur t’ja them presidentit Trump. Unë e denoncoj Aktin Bajh-Doll, që u njohu të drejtën punonjësve të qeverisë të patentojnë zbulimet e tyre në mënyrë që të pretendojnë pronësinë intelektuale e zbulimeve, të financuara nga taksapaguesit amerikanë.
Qëkur ndodhi kjo gjë në fillim të viteve 1980, shkenca u shkatërrua, dhe lejoi zhvillimin këtyre konflikteve të interesit. Dhe kjo i jep mundësinë të jetë protagonist edhe një njeri si Bill Gejts që ka miliarda dollarë pasuri, edhe pse askush nuk e ka zgjedhur, ndonëse nuk ka formim mjekësor, dhe asnjë ekspertizë. Por ne i lejojmë njerëzit të tillë të kenë një ndikim në këtë vend, duke shkatërruar jetën e miliona njerëzve.

Nëse i bëjmë vaksinat të detyrueshme në rrafshin global, unë e imagjinoj se këta njerëz do të fitojnë qindra miliarda dollarë…

Po dhe ata do të vrasin miliona njerëz, siç kanë bërë tashmë me vaksinat e tyre. Aktualisht nuk ka asnjë vaksinë që mund të vrasë ndonjë virus ARN.

Ju jeni kundër vaksinës?

Absolutisht,jo. Në fakt vaksina është një terapi imunitare. Puna ime është të zhvilloj terapi të tilla. Për këtë gjë shërbejnë vaksinat.

Besoni se Covid-19 u krijua në një laborator?

Nuk do ta përdor termin”krijuar”. Por nuk mund të thuash që u krijua në mënyrë natyrale, nëse ai ia dalë nga një laborator. Ndaj është mëse e qartë që ky virus është manipuluar. Këto familje virusesh janë manipuluar dhe u studiuan në laborator, ku u çuan edhe kafshët.
Po të mos ishte e qëllimshme, nuk ka mundësi që dikush të shkojë në një treg, të blejë një
lakuriq nate, dhe virusi të kalojë befas në trupin e tij. Kjo ndodh vetëm kur ka ndërhyrje që përshpejton evolucionin e virusit. Nëse do të ndodhte në mënyrë natyrale, kjo do të kërkonte 800 vjet apo më shumë. Dhe nga SARS deri tani, kjo ndodhi brenda një dekade.

A keni ndonjë ide se ku ka ndodhur ky manipulim?

Unë jam e sigurt se ka ndodhur midis Laboratorit Fort në Karolinën e Veriut, Institutit të
Sëmundje Infektive të Ushtrisë Amerikane dhe Laboratorit kinez në Vuhan. Në vitin 1999, unë kam punuar në Fort Detrik. Detyra ime ishte të mësoja se si virusi Ebola infektonte qelizat njerëzore pa i vrarë ato. Ebola nuk mund të infektonte dot qelizat njerëzore, derisa u fut në laboratorë.

Unë kam biseduar me disa mjekë, që e kanë pranuar se kanë shtuar artificialisht numrin e pacientëve me Covid-19?

Sigurisht, një shtrim me Covid-19 në një spital amerikan i kushton shtetit 13 mijë dollarë, dhe nëse një pacient përfundon në ventilator, spitali fiton 39 mijë dollarë, pra 3 herë më shumë. Dhe ata i vrasin me ato ventilatorë, pasi i bëjnë trajtimin e gabuar.

Është e drejtë të thuhet se çdo gjë që nuk mund të jetë e patentuar, pengohet qëllimisnht të dalë në treg, pasi prej saj nuk mund të përfitohen para?

Absolutisht po, dhe kjo është saktësisht ajo që po ndodh me Covid-19. Loja është që të pengohen terapitë efektive, derisa të infektohen që të gjithë, në mënyrë që njerëzit të pranojnë të vaksinohen, dhe kjo duke e ditur që vaksinat e gripit rritin me 36 përqind shanset e prekjes nga Covid-19.

Nga del kjo e dhënë?

Këto të dhëna vijnë nga një botim i vitit të kaluar, ku pjesëtarët e ushtrisë amerikane që ishin vaksinuar ndaj gripit, ishin më të ndjeshëm ndaj koronaviruseve./CNA.al

LEXO TE PLOTE