Connect with Us

Regjistrohet viktima e 27 nga koronavirusi në Kosovë

Kosova & Rajoni

Regjistrohet viktima e 27 nga koronavirusi në Kosovë

Publikuar

-

Një tjetër viktimë është regjistruar mëngjesin e sotëm në Kosovë si shkak i koronavirusit.

Klinika Infektive e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, njofton në raportin ditor se ka humbur jetën një 63-vjeçare që vuante nga sëmundje kronike të veshkave dhe disa sëmundje të tjera shoqëruese.

Ndërkohë, raportohet se në klinikë janë duke marrë mjekimin 12 pacientë, 9 nga të cilët janë në gjendje të stabilizuar dhe 2 raste janë në trajtim me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive.

“Në mjekimin intensiv vazhdon të jetë në gjendje të rëndë dhe përkujdesje intensive një pacient i infektuar me Covid -19, i cili ka sëmundje kronike të veshkëve dhe është në dializë.

Në orët e mëngjesit ka ndërruar jetë pacientja e lindur me 1957 nga komuna e Dragashit, e cila veç infeksionit me Covid-19, ka pasur edhe sëmundje kronike të veshkave dhe sëmundje tjera shoqëruese.

LEXO EDHE:  “Kutërbon padije”/ Vasili i kthehet keq Ramës: Leri profesionistët të bëjnë punën

Nga klinika sot do të lirohen 5 pacientë të shëruar nga infeksioni me Covid -19, ndërsa 2 raste të cilët kanë rezultuar negativ ne testimet e fundit per Covid 19 vazhdojnë trajtimin në klinikë”, thuhet në njoftimin e Klinikës Infektive.

Kujtojmë se që nga fillimi i pandemisë kanë humbur jetën në Kosovë 27 të infektuar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

21 të prekur në 24 orë në Greqi/ Humb jetën një tjetër i infektuar

Publikuar

-

Nga

21 të konfirmuar me koronavirus u raportuan pasditen e sotme në Greqi nga përfaqësuesi i Ministrisë së Shëndetësisë, Profesor Sotiris Tsiodras.

Media e shtetit fqinj “Kathimerini” raporton se 11 nga këto raste kanë të bëjnë me strukturën shëndetësore të Forcave të Armatosura. Numri i përgjithshëm i të infektuarve që nga shpërthimi i pandemisë në Greqi deri tani ka arritur në 2.663.

Tsiodras njoftoi se gjithahstu ka humbur jetën një person në 24 orët e fundit, duke e dërguar numrin e vdekjeve në 147.

LEXO EDHE:  “Një vendim i vështirë por i domosdoshëm”/ Italia zgjat afatin e masave kufizuese

LEXO EDHE:  Kosovë, caktohet seanca për ligjet e Gjykatës Speciale

Ndërkohë, aktualisht 36 pacientë janë në trajtim intensiv dhe 82 janë shëruar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kriza politike në Kosovë/ Kurti: Zgjidhja janë zgjedhjet

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Kosvës Albin Kurti e sheh zgjidhjen e krizës aktuale politike vetëm tek mbajtja e zgjedhjeve të reja. I ftuar në emisionin Përballë, Kurti tha se Vetvendosjes i është dyfishuar mbështjetja në popull pas zgjedhjeve të fundit.

“ Na është përgjysmuar mbështetja në parlament, por na është dyfishuar mbështjetja në popull. Që nga zgjedhjet ne na është dyfishuar mbështjetja e popullit.

Kjo është dëshmi më shumë që të kthehemi tek qytetarët, të freskojmë legjitimitetin. Kësaj radhe ne e kemi bërë të qartë, Vetvendosje duhet të dale e para dhe më shumë se sa e para. ”- tha Kurti.”

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Marrëdhëniet Kosovë -Shqipëri/ Kurti: Kam hedhur idenë e një takimi me Metën e Ramën, s’kam marrë përgjigje

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti ka hedhur idenë e një takimi të ngushtë mes krerëve më të lartë të Shqipërisë dhe Kosovës në një kohë që mbledhjet e përbashkëta të dy qeverive nuk po bëhen për shkak të pandemisë Covid-19.

Në një intervistë për gazetarin Lutfi Dervishi në emisionin Përballë Kurti tha se për këtë iniciativë nuk ka marrë asnjë përgjigje nga pala shqiptare.

“ Edhe në këtë kohë të pandemisë mund të kishim bërë më shumë. Ekzistonte një iniciativë për të cilën edhe Presidenti i Kosovës ishte dakord edhe Kryeparlamentarja e Kosovës që mqs nuk po realizojmë mbledhje të përbashkëta të dy qeverive siç e kishim menduar për në fund të marsit kemi mundur shumë kollaj që të kemi një takim prej gjashtë vetave, Rama, Meta, Ruci, Thaci, Osmani dhe unë.

LEXO EDHE:  Edhe sa viktima nga Covid-19 mund të përballojmë?

LEXO EDHE:  “Një vendim i vështirë por i domosdoshëm”/ Italia zgjat afatin e masave kufizuese

Dhe mendoj që tek cështja e kombit nuk duhet të ndahemi ekzekutiv dhe legjislativ, tek cështja e demokracisë këto ndahen. Dhe një takim prej gjashtë vetave, kudo o në Shqipëri o në Kosovë do të ishte besoj shumë i dobishëm për dy vendet tona dhe për kombin  hqiptar por nuk mora një përgjigje në këtë rast. Dhe mendoj që duhet të intensifkojmë bashkëpunimin, mundësitë janë më të mëdha. Shpresoj që kur te zbiutet pak kjo pandemi do të mund të kompensojë dicka nga koha e humbur.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE