Connect with Us

Nga Mitro Çela/ Bato me dy celularë?!

Sociale

Nga Mitro Çela/ Bato me dy celularë?!

Publikuar

-

-7 maj 2020-

Pasi u bëra dredha policëve,nisa të shetis, prapa liqenit. Në një stol ishte ulur Baftjari. (Bato). Shokë shkolle.

-Si të kam Bato djali!

-Si lumi të më marri!

-Pse?!

-Më la gruaja!

-Të rroni e ta kujtoni!

-Gruaja kishte një huq. Gërrhiste. Sa vinte kokën në jastëk. Unë hidhja shkelma. E tundja. I fishkëlleja. Kaluan muaj. U mësova. Pa gërrhitjen e gruas nuk më zinte gjumi… Mu bë zakon… -Tani nuk e kam gruan…Pa gjumë. Më mungon gërrhima. Njeriu qënka enigmë?!

-Të të gjëj një shoqe, siç llafos rinia?

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/ Hapa gojën-jo shalët!

-Po kandar më gjën dot? Apo si ajo kënga e djemve nga Elbasani: -Sonte kemi dasëm/ gaz edhe hare/ do martojmë babën/ Do bëjmë seks/ edhe ne?!

-Pse me dy celularë në duar?

-Më dërguan djemtë nga një celular.

-Çdo mëngjes marr celularin me dorën e djathtë. E afroj tek veshi: -…Alo!…U gdhive mo Bato mavria… Marr celularin tjetër tek dora e majtë:

-Ke ndonjë koqe leku për kafe?!

-Kam. Na e shtoi pensionin Rama. Por janë mbyllur kafenetë! -Dalim inkonjito nga liqeni?!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Sot ‘Dita pa makina’/ Rrugët ku nuk do të lejohet qarkullimi i automjeteve

Publikuar

-

Nga

cna sociale

Në periudhën 16-22 Shtator të çdo viti, me nismën e Bashkimit Europian, organizohet “Java Europiane e Qarkullimit”, e cila finalizohet me datën 22 Shtator, me ditën “Në qytet pa makinën time”.

Në kuadër të kësaj jave edhe Bashkia e Tiranës ka rikthyer më 22 shtator nismën “Dita pa Makina”, për të ndërgjegjësuar qytetarët që të shmangin të paktën për një ditë përdorimin e automjeteve të tyre.

Për një aktivitet të qetë janë marrë masa  për kufizimin e qarkullimit të automjeteve nga ora 08:00 deri në orën 14:00, në disa prej rrugëve të qytetit.

Kjo nismë europiane e ka zanafillën në Francë në 1998. U deshën vetëm katër vjet që ajo të bëhej një nga manifestimet me përfshirjen më të madhe në fushën e mbrojtjes së mjedisit.Qëllimi i nismës evropiane është pikërisht ndërgjegjësimi për ndërmarrjen e politikave të sukseshme urbane nga vendimamrrësit për të mundësuar rritjen e vëllimit të transportit me mjete miqësore me mjedisin.

LEXO EDHE:  Nga Mitro Çela/ Qeni dhe djali me petulla

LEXO EDHE:  Papritmas Microsoft filloi ti kushtonte vëmendje celularëve

 Kufizimi i qarkullimit të automjeteve do bëhet si më poshtë:

  • Rruga “Luigj Gurakuqi”, duke filluar nga kryqëzimi me rrugën “Xhorxh Bush” deri në sheshin “Avni Rustemi”.
  • Rruga “Kostandin Kristoforidhi” deri në kryqëzimin me rrugën “Luigj Gurakuqi”

2.Qarkullimi i mjeteve të emergjencës dhe Policisë së Shtetit do të vazhdojë normalisht në segmentet rrugore sipas pikës 1.

3.Qarkullimi i mjeteve të tjera do të vazhdojë në segmentet e mëposhtme:

  • Rruga “Xhorxh Bush” – Rruga -Barikadave”
  • Rruga “Hoxha Tahsim”,- “Rruga “Tefta Tasho Koço”

4.Qarkullimi i mjeteve të transportit publik linja -Porcelan – Qendër- do të devijojë në sheshin “Avni Rustemi” dhe do të stacionohet pranë tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rikthehen vranësirat/ Ulen ndjeshëm temperaturat

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Vendi ynë vijon të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, ku më të theksuara do jenë gjatë mesditës dhe lagështira e lartë në ajër do të ndihmojë në krijimin e shirave të afatshkurtër në zona të izoluara.

Por paraditja dhe mbrëmja do të jenë kryesisht në ndikimin e motit të kthjellët dhe vanësirave kalimtare.

LEXO EDHE:  Nga Mitro Çela/ Biografitë

LEXO EDHE:  “Ke frikë nga gruaja?!”/ Mitro Çela rrëfen bisedën “sekrete” me Koço Devolen  Sipas MeteoAlb, Temperaturat e ajrit do të bien në mëngjes, dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 10°C deri në 28°C.

Era do të fryjeë mesatarisht me shpejtësi mbi 45 km/h nga drejtimi  Verior – Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rriten sërish temperaturat/ Njihuni me parashikimin e motit për ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Mbetemi mes kthjellimeve dhe vranësira, ku në veri dhe në zona të izoluara të qendrës së vendit të rrezikohen momente me pika shiu.

Orët në vijim sjellin përmirësim të dukshme, duke bërë që kthjellimet të dominojnë në një pjesë të mirë të territorit.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes por, mesdita do te ruaje vlera konstante duke u luhatur nga 12°C deri në 31°C.

LEXO EDHE:  “Ke frikë nga gruaja?!”/ Mitro Çela rrëfen bisedën “sekrete” me Koço Devolen  

LEXO EDHE:  “Mamaja vdiq nga kanceri, babanë ma vranë..”/ Rrëfimi shokues i Mitro Çelës

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësinë mbi 35 km/h nga drejtimi  Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE