Connect with Us

Koronavirusi në Shqipëri/ Rama tregon se kur mori alertin e parë për Covid-19

Shëndeti

Koronavirusi në Shqipëri/ Rama tregon se kur mori alertin e parë për Covid-19

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka treguar kur e mori alertin e parë për pandeminë e Koronavirusit në Shqipëri.

Sipas tij, qeveria ka qenë e përgatitur për virusin që në muajin shkurt.

“Ne kemi filluar që në shkurt të përgatitemi dhe faktikisht kemi filluar mbledhjet e brendshme të strukturës së brendshme të sigurisë qysh në mes të shkurtit zyrtarisht. Me kërkesë të ministres së Shëndetësisë. Le ti lemë këto çfarë bëmë apo nuk bëmë sipas parashikimeve tuaja apo sipas pretendimeve të mia. Faktet sot flasin qartë. Shqipëruia e ka përballuar këtë luftë, deri tani, fazën një, me sukses shembullor, spektakolar”, tha Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

“Nuk ka vizita për hidhërim e gëzim”/ Drejtoresha e ISHP: I afërmi im u përcoll nga dy persona

Publikuar

-

Nga

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, në një lidhje me emisionin “Open” ku ka folur për situatën e pandemisë në Shqipëri, tha se rastet janë ulur ndjeshëm dhe vatrat nuk janë familjare siç ishin në kulmin e pandemisë.

“Në kulmin e pandemisë kishim shumë vatra familjare. Kjo e vështirësonte stuatën. Tani kemi shumë më pak raste familjare. Kjo tregon se situata është nën kontroll. Duhen respektuar masat në mënyrë që most ë kemi shtim të rasteve gjatë hapjes.”

LEXO EDHE:  Rama zbulon kur do ta pranojë që Vangjush Dako ka blerë vota

LEXO EDHE:  Zëri i Amerikës: Kryemadhi merr drejtimin e LSI, çfarë ra në sy në fjalën e saj!

Fico e vuri theksin dhe tek respektimi i masave, duke dhënë dhe një shembullin e saj personal se si një i afërm u përcoll për në banesën e fundit vetëm nga dy persona.

“Nuk ndihmojnë vizitat familjare. Në rase gëzimesh apo hidhërimesh nuk duhet bërë vizita. Unë kam një të afërm që u përcoll me 2 persona”, tha Fico./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Tritan Kalo “shpërthen” ndaj politikanëve/ A jeni shqiptarë apo bukëshkalë!

Publikuar

-

Nga

Mjeku i njohur infeksionist, Tritan Kalo ka shpërthyer i indinjuar ndaj politikanëve duke i quajtur bukëshkalë.

Indinjata e mjekut vjen pas aludimeve të shumta nga ana e opozitës së shifrat e raportuara për koronavirusin nuk janë të sakta dhe se janë manipuluar.

Kujtojmë këtu akuzat e ish kryeministrit Sali Berisha, Monika Kryemadhit, Voltana Ademit etj.

Kalo shkruan se të lexosh dhe dëgjosh deklarata të tilla as zemërziu dhe më antishqiptari nuk mund të imagjonojë të luash me vdekjen dhe të ia dëshirosh atë bashkëkombasve të tu.

“JETA kurdoherë do të Triumfojë mbi VDEKJEN….SARS-COV2/COVID-19 nuk është MILITANT apo DASHAMIRËS i asnjë Partie… Sars-Cov2/Covid-19 është një “shëndet-vrasës viral”, dhe dëmet që ai shkakton mbi shëndetin tonë NUKU kanë të bëjnë fare me POLITIKËN MJERANE, që duan të luajnë disa kokënxehtë te ne…IDIOTËSITË keqdashëse të një GRUSHTI të PANGOPURISH me PUSHT-SHTET e PASURI, të pa vënë me Punë e Djersë në këto 30 vite DEMON-KRACI, po turbullojnë jo pak mëndjet tona.….Po trokas në dyert e vitit të 64 të jetës dhe atij të 39 të ushtrimit të profesionit më fisnik në Botë, të MJEKUT MANTELBARDHË, por që të lexoj nëpër gazeta, postime në rrjetet sociale, në komente të ndryshme apo të dëgjoj në dalje televizive, se DUHET të kemi më shumë te vdekur nga COVID-19 se sa ato që raportohen, KËTË gjë as INJORANTI apo ZEMËRZIU më anti-shqiptar NUKU mundet ta imagjinojë….JENI vallë SHQIPTARË apo BUKËSHKALË???….TË LUASH ME VDEKJEN, t’ja dëshirosh atë një Bashkëkombasi të tu, as në skenarët e SHQIPTAROFOBËVE më të egër ndër shekuj, nuk e kam lexuar apo ndeshur sa këto muaj në thëniet e mëndje-ftohurve tanë….AQ më keq, kur duan me shumë dëshirë që të sëmurë të ketë disa qindra apo mijra herë më shumë…..A KENI NDER e BURRNI ju që nxirni nga goja këto zezona???….MIQ e DASHAMIRËS…..Ju rikujtoj se SAPO hyn në Pavjonin e parë të COVID-19, në krahun e djathtë të tij gjindet dera ku shkruhet: “Dr. T. KALO”…JAM aty kurdoherë së bashku me EKIPIN e papërtuar të Mjekëve, Infermjerëve, Farmacisteve, Sanitareve, Imazheristëve, Administratoreve, Barrelmbajtësve, Shoferëve, Koordinatoreve, Dezinfektuesve, Punonjësve të Shërbimit e të Mirmbajtjes, Punonjësve të Rendit, etj., që të VIGJËLOJMË për shendetin tuaj, t’ju ndihmojmë të fitoni përpjekjet tuaja ndaj “SFIDËS COVID-19”, si dhe të KTHEHENI sa më shpejt të shëruar në gjirin e familjeve tuaja, që aq shumë ju i mungoni por që edhe ju vetë ata ju mungojnë përgjatë hospitalizimit te ne…BASHKËKOMBAS…Ju duam dhe ju respektojmë shumë…DËGJONI këshillat tona si profesionistë humanë, dhe VIJONI PËRKUJDESJEN ndaj vetes suaj, VIJONI e repektoni rregullat e higjenës e të distancimit fizik, sepse SË BASHKU ME DURIM e PËRPJEKJE do ja dalim mbanë kësaj sfide, ndaj një virusi shumë tinzar, shumë infektues dhe jo pak jetëmarës, POR jo të pamposhtshëm….SHQIPËRIA ka kurdoherë nevojë për gjithësecilin prej jush!!!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Covid-19/ OBSH tregon disa nga simptomat e reja

Publikuar

-

Nga

Ndërsa pothuajse gjithë bota po përballet me pandeminë e Covid-19, Organizata Botërore e Shëndetësisë bën të ditur se pacientët me këtë virus kanë shfaqur disa simptoma të reja.

‘The Guardian’, ka publikuar disa disa nga simptomat më të pazakonta që sipas OBSH, kanë shfaqur  pacientët e prekur nga koronavirusi, përveç atyre të zakonshme si kollë, temperature, ethe apo diarre.

Simptomat e reja:

 “Gishti Covid”

Pacientët në disa vende kanë raportuar skuqje në gishtërinjtë e tyre, në shumë raste të shoqëruara nga ndonjë prej simptomave të zakonshme të virusit. Gjendja është quajtur ‘Gishti Covid’. Skuqjet mund të marrin formën e lezioneve të kuqe ose vjollcë dhe, përkundër emrit, mund të gjenden në anën ose pjesën e poshtme të këmbës, ose edhe në duar dhe gishta.

Konjunktiviti / syri rozë

Konjunktiviti ka qenë një simptomë e rrallë në rastet e Covid-19, me grimca virale që gjenden në lot. Sidoqoftë, nuk ka gjasa që një person të paraqesë konjunktivit viral sekondar ndaj Covid-19 pa simptoma të tjera të etheve ose kollës së vazhdueshme pasi konjunktiviti duket se është një tipar i vonuar në rastet ku ka ndodhur. ”

Livedo ose nekroza

Një studim spanjoll, i botuar në Gazetën Britanike të Dermatologjisë javën e kaluar, zbuloi se 6% e 375 rasteve të koronavirusit të ekzaminuar përfshinin livedo, vdekjen e indeve të trupit për shkak të mungesës së furnizimit me gjak, ose njollosje të lëkurës. Sidoqoftë, kjo nuk ishte konsistente në të gjitha nivelet dhe nekroza u gjet edhe tek disa njerëz me koronavirus të cilët nuk kishin nevojë të shtroheshin në spital.

LEXO EDHE:  Çfarë paralajmëron Rama që në mëngjes/Mesazhi për qytetarët

LEXO EDHE:  "Pse nuk blejnë gjjirokastritët frigorifer"?/ Rama ironizon Kujtim Gjuzin dhe Ulsi Manjën

Marramendje / dhimbje koke

Një studim i 214 pacientëve në Kinë, botuar në Jama Neurology muajin e kaluar, zbuloi se pak më shumë se një e treta (36.4%) kishin përjetuar simptoma neurologjike si marramendje ose dhimbje koke, duke u rritur në 45.5% në ata me infeksione të rënda koronavirus. Për momentin, komplikimet neurologjike mund të konsiderohen më së miri si pasojë e ashpërsisë së sëmundjes Covid-19 sesa një shqetësim i ri i veçantë.

Ndjesi shpimi / gazi

Disa pacientë janë ankuar për një ndjesi shpimi gjilpërash apo edhe djegieje. Dr Ëaleed Javaid, drejtori i parandalimit dhe kontrollit të infeksionit në spitalin Mount Sinai në Neë York, tha se ka të ngjarë që përgjigjja imune e pacientit ndaj Covid-19 – sesa vetë virusi – po shkaktonte ndjesi të tilla.

LEXO TE PLOTE