Connect with Us

Ekonomia/ Ahmetaj zbulon kur mund të rikthehemi në normalitet

Ekonomi

Ekonomia/ Ahmetaj zbulon kur mund të rikthehemi në normalitet

Publikuar

-

“Si në shkurt të këtij viti do jemi vitin tjetër në këtë kohë”. Kështu deklaroi ministri i ngarkuar për situatën ekonomike nga Covid-19, Arben Ahmetaj, teksa po fliste për rikthimin e gjendjes ekonomike në normalitet.

Ahmetaj tha në emision “Opinion” se në një normalitet të ri vendi mund të arrijë në muajt shtator-tetor.

“Është goditur kërkesa dhe jo vetëm, por i gjithë zinxhiri. Ne jemi të kushtëzuar edhe nga hapja e rajonit, edhe nga hapja e europës. Hapja e shteteve tjera do na lehtësojë, por në gradualitet unë besoj se do të arrijmë në normalitetin e ri diku në shtator-tetor. Si në shkurt të këtij viti do jemi vitin tjetër në këtë kohë. Ky ëshët parashikim optimist. Ne do kemi një rënie, po në formën e V-së do kemi ngritjen. Punësimi do rikthehet në qershor. Ne turizmin do ta hapim kujdesshëm”, deklaroi ministri./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Ahmetaj tregon shifrën/ Ja sa ka shkuar dëmi ekonomik nga koronavirusi

Publikuar

-

Nga

Ministri i ngarkuar për situatën ekonomike nga Covid-19, Arben Ahmetaj, ka treguar shifrën se sa mund të shkojë dëmi ekonomik nga pandemia në vendin tonë.

Ahmetaj tha se dëmi ekonomik mund të shkojë -5%, e përkthyer ndryshe gati 1 miliardë dollarë.

“Dëmi ekonomik do të shkojë në -5%. Nëse do ta transmetoja në shifra të prodhimit të brendshëm bruto do shkojë gati 1 miliard dollarë. Unë mendoj se do shkojë pak më lart, të 1.3 miliardë dollarë që do të ndjehet edhe nga të gjitha bizneset”, u shpreh ai në emisionin në “Opinion”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

“Emergjenca ka kaluar”/ Sejko: Objektiv kemi stabilitetin financiar

Publikuar

-

Nga

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko tha në një lidhje me seancën parlamentare online se emergjenca ekonomike ka kaluar dhe është përballuar me sukses.

Sejko deklaroi se tashmë po mendohet për situatën pas krizës ekonomike për të arritur stabilitetin financiar.

“Objektiv kemi stabilitetin financiar dhe të çmimeve. Ka kaluar momenti i emergjencës dhe ne e kemi përballuar. Momentet e para ishin të stresuara, tani po shohim masat që mund të ndërmarrim për situatën post krizë. Kemi pasur një bashkëpunim shumë të mirë institucional. Shpresojmë që vera do të përmirësojë jo vetëm nga ana shëndetësore, por edhe ekonomike. Situata do të jetë me rënie ekonomike, kjo është e pranuar në të gjithë botën. Kjo do të jetë situatë kalimtare. Pasojat nuk do të mbarojnë me fundin e majit, do të vijojnë, por rëndësi ka adresimi. Kemi punuar dhe kemi qenë me fat që situata na ka gjetur me likuiditet. Jemi munduar të ruajmë inflacionin, kursin e këmbimit. Po e monitorojmë, shpresojmë të kemi stabilitet. Elementët kryesorë kanë qenë ulja e normës bazë të interesit, po diskutojmë një shtyrje tjetër të pagesave”, theksoi gurvernatori i BSH-së./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Pasojat e COVID-19 në Shqipëri/ BB: Vendet e punës do të shkatërrohen, bizneset do humbasin të kualifikuarit

Publikuar

-

Nga

Ekonomia shqiptare pritet të vuajë shenja të përhershme në ekonominë e saj të lena nga kriza që po shkakton COVID-19. Në një raport të dedikuar për Shqipërinë Banka Botërore analizon në thelb se cilat do të jenë pasojat që do të vuajnë të gjitha kategoritë. Sipas Bnakës teksa një rikthim i aktivitetit ekonomik pritet sapo impakti i virusit të ngadalësohet në muajt në vijim, ndërprerja ekonomike me shumë mundësi do të vërë në stres të fortë shumë shqipatrë.

“Shumë familje do të hasin vështirësi financiare pasi : vendet e punës do të shkatërrohen, disa individë që përfitojnë të ardhura do të detyrohen të qëndrojnë në shtëpi dhe të kujdesen për anëtarët e familjes, do qëndrojnë në karantinë apo do të trajtohen për sëmundjen e tyre.  Për më tepër kriza do të detyrojë biznese në thelb të kyçe që të mbyllen, do të prishë marrdhëniet e zinxhirit të prodhimit apo do të lenë të largohen punnonjës që kanë krijuar eksperiencë(knoë hoë) mbi punën, shoku mund të lerë shenja të përhershme në ekonomi” nënvizon raporti.

I njëjti ndalet edhe tek sektori bankar dhe tek masat që u morën në përgjigje të kësaj situate sa i takon politikës monetare lehtësuese. Raporti vlerëson se bankat hynë në këtë krizë me kapital të fortë dhe amortizatorë likujditeti por do të hasin vështirësi nëse kreditë nuk do të paguhen sipas planit dhe e ardhmja e biznesit të tyre mund të ndikohet në mënyrë të theksuar.

LEXO EDHE:  “Biznesi faktor determinant nga shkon ekonomia”/ Arben Shkodra tregon dy llojet e krizave

LEXO EDHE:  Kërkesat për rikthimin në krye të PD/ Berisha thotë fjalën e fundit

“Një paketë mbështetëse e fortë është e nevojshme për të mbështetur ekonominë në zbutje të krizës. Ndërkohë që masat do të evolojnë në mënyrë dinamike sipas ecurisë së krizës dhe mund të pritet që politikat mbështetëse, të kombinuara me një ngadalësim të theskuar të ekonomisë, të zgjerojnë në mënyrë drastike defiçitin fiskal në vitin 2020 si dhe rritje të borxhit publik.  Masat kyçe përfshijnë një fond garancie që mundëson huadhënie për bizneset për të shlyer pagat si dhe rritja e një transferte sociale. Politika monetare po lehtësohet duke ofruar likujditet pa limit për sektorin bankar dhe ulja e mëtejshme e normës së poltikës do të mbështesë më tej ekonominë” thuhet në raport.

Banka Botërore vlerëson se impakti në ekonominë shqiptare ndihet edhe më shumë po të kemi parasysh që COVID-19 vjen vetëm pak muaj pas tërmetit shkatërrues të 26 nëntorit të vitit të shkuar i cili shkaktoi dëme të mëdha materiale por mbi të gjitha edhe njerëzore.

Këto dy problematika pritet që ta ndikojnë në mënyrë dramatike ekonominë gjatë këtij viti. Rënia e eksporteve dhe pasiguria për turizmin cilësohen po ashtu si elementë që mbështesin parashikimin pesimist.

“Porositë e eksportit janë përmbysur në një kohë kur partneri tregtar më i rëndësishëm, Italia po kalon një situatë të vështirë ekonomike. Po kështu po bëhet evidente nga dita në ditë që Shqipëria do të përballet me një sezon turistik veror jashtëzakonisht të varfër” nënvizon BB./ Monitor

LEXO TE PLOTE