Connect with Us

VIDEO- Sa kohë do të duhet të shëroheni tërësisht nga Coronavirus

Shëndeti

VIDEO- Sa kohë do të duhet të shëroheni tërësisht nga Coronavirus

Publikuar

-

Më shumë se 1.1 milion njerëz janë rikuperuar nga koronavirusi globalisht, por koha që duhet për tu rikuperuar mund të ndryshojë.
Shumica e njerëzve kanë vetëm simptoma të buta, të cilat zakonisht marrin një javë për tu rikuperuar, ndoshta edhe më gjatë. Në raste më serioze, mund të jetë më shumë se një vit.

Mjekët në Qendrën e Kujdesit Perioperativ , me qendër në Kolegjin Mbretëror të Anestezistëve , thonë se ndalimi i pirjes së duhanit, pirjes sa më pak të alkoolit, ushtrimet fizike dhe mbajtja e një peshe të shëndetshme mund të sjellë ndryshim.

Korrespodentja e shëndetit në BBC Laura Foster shpjegon kohët e rimëkëmbjes dhe atë që mund të bëni për të ndihmuar të tjerët. “Mund të duhet javë, muaj, vit për tu shëruar nga Coronavirus. Disa njerëz që kanë simptoma të buta mund të shërohen në shtëpi. Zakonisht mund rekuperimi mund të zgjasë një javë por edhe më shumë.

Infeksioni nuk është zhdukur nëse keni ende shenja temperature, por mos u shqetësoni nëse vijoni të keni kollë për disa javë.Disa njerëz mund të ndhiehn shumë të lodhur pas largimit të virusit. Edhe nëse i rikthehen normalitetit duke bërë gjërat rutinë do të ndihen sërish të lodhur. Ata duhet të pushojnë, të hanë shëndetshëm dhe të pinë shumë ujë”, thuhet ndër të tjera në videon që mund ta shikoni më poshtë./ CNA.al

Marrë nga BBC

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Bie sërish numri i rasteve të reja/ 12 të infektuar në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Gjatë 24 orëve të fundit, janë konfirmuar 12 raste të reja me koronavirus në Shqipëri.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, numri total i të infektuarve në vendin tonë ka arritur 832 persona.

Siç raportoi zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, 12 rastet e reja janë:

Fier 3 raste
Krujë 3 raste
Kamëz 3 raste
Shkodra 2 raste
Tirana 1 rast

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Covid do na bëjë të jetojmë ndryshe”/ Doktoresha: Do t’i kthehemi një normaliteti të ri

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, publikon mesazhin e një tjetër doktoreshe, që bën thirrje për respektimin e masave kundër koronavirusit.

Është doktoresha Entela Kolovani, e cila apelon qytetarët , të ruajnë distancimin social dhe higjienën personale.

Ajo thekson në një video-mesazh se koronavirusi do na bëjë të jetojmë ndryshme dhe me një normalitet të ri.

“Të mbajmë distancat me njëri-tjetrin, të përshtatemi me normalitetin e ri, për të ruajtur prindërit tanë, fëmijët tanë, pacientët me sëmundje bashkëshoqëruese” Ju lutem dëgjoni mesazhin e dr. Entela Kolovanit. Bashkë kundër Covid-19”-shkruan Manastirliu.

“Edhe pse shifrat janë optimiste dhe uroj që ky optimizëm të mbetet gjallë edhe në ditët në vijim, përsëri ne do të tentojmë t’i kthehemi një normaliteti të ri tashmë. Të gjithë do t’i drejtohemi këtij normaliteti, por duke pasur parasysh se nuk do të jemi më siç kemi qenë. Do të jemi njerëzit e kujdesshëm në vazhdimësinë e jetës, për të mbajtur distancat me njëri-tjetrin, për të qenë të kujdesshëm me higjienën personale, duke larë sa më shpesh duart, duke marrë të gjitha masat që do të na ndihmojnë, që ky infeksion të mos përhapet më mes nesh.

LEXO EDHE:  “300 mijë shqiptarë në kushte mbijetese”/ Pampuri publikon videon: Rama i ka harruar

LEXO EDHE:  Video/ 10 njërëzit e arrestuar nga policia duke bërë seks me prostituta

Do t’i rikthehemi këtij normaliteti, duke qenë të bindur që gjithsecili prej nesh do të jetë përsëri në të njëjtat kushte, kur distancimi social do të jetë pjesë e jetës sonë të përditshme. Të ruajmë prindërit tanë, fëmijët tanë, pacientët me sëmundje shoqëruese. Unë uroj që ditët në vazhdim të jenë ditët, të cilat t’i rikthehemi këtij normaliteti, por gjithmonë Brenda kushteve të reja të distancimit, sepse koronavirusi do na bëjë të jetojmë ndryshe.”-shprehet doktoresha.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Mjeku shqiptar në vijën e parë të “luftës” në Suedi/ Si po trajtohet Covid-19

Publikuar

-

Nga

Suedia është një nga vendet e cila po e kontrollon pandeminw e Covid-19. Në një intervistë për “Abc e mëngjesit”, mjeku shqiptar, Agim Progni ka folur në për menaxhimin e COVID-19 në Suedi. Progni theksoi se situata është trajtuar me bazë shkencore e cila sipas tij ka dhënë efekte pozitive.

Mjeku shqiptar i cili është angazhuar në luftën ndaj koronavirusit shpjegoi se pavarësisht se situata është menaxhuar mirë, duhet treguar vigjilencë për të mos u rrezikuar nga ndonjë pakujdesi.

Gjithashtu ai tha se po bëhet një studim për antitrupa, duke u fokusuar edhe te imuniteti i grupit.

“Po punohet njëkohësisht edhe për vaksinën edhe pse nuk ka një kurë të veçantë deri tani. Pacientët e prekur kanë një përkeqësim të veshkave apo mushkërive, por nuk ka një konkluzion specifik për mjekimin. Megjithëse shifrat e ditëve të fundit po na tregojnë rezultate pozitive”, tha Progni.

LEXO EDHE:  Artan Hoxha: Ekziston video ku tregohet porosia për të vrarë Tom Doshin

LEXO EDHE:  Video/ 10 njërëzit e arrestuar nga policia duke bërë seks me prostituta

Gjatë intervistës mjeku shqiptar tha se shpeshherë pandemia ka dalë jashtë kontrollit, gjithçka s ai përket virusit është e re dhe për këtë arsye do të duhet shumë kohë për rezultate konkrete. Më tej ai tha se vendet janë në një luftë të vërtetë me këtë virus dhe për pasojë ka humbje të mëdha.

Sa i përket vaksinës së turbekulozit, Progni tha se nuk ka pasur një ndikim ndaj COVID-19. “Sot po flitet shumë për trajtimin antitrompozë dhe kjo mendohet që mund të jetë një faktor mbrojtës”. Në Suedi kishte rekomandime për persona të moshuar që ishin edhe më të moshuar. Në Shqipëri kam parë se ka sjellë pasoja të jashtëzakonshme te qytetarët, dhe ajo masë më duket e tepruar”, u shpreh ai

LEXO TE PLOTE