Connect with Us

Ishte në prag të zbulimit të madh për Covid/ Ekzekutohet brutalisht studiuesi i koronavirusit

Bota

Ishte në prag të zbulimit të madh për Covid/ Ekzekutohet brutalisht studiuesi i koronavirusit

Publikuar

-

Një studiues i mirënjohur i Universitetit të Pittsburgh Qendrës Mjekësore i cili ishte në prag të ‘gjetjeve shumë domethënëse’ të lidhura me koronavirusin, u gjet i pajetë.

Dr Bing Liu, 37 vjeç, ishte i vetëm në shtëpinë e tij në Ross Township, kur një burrë  i identifikuar si  Hao Gu dyshohet se hyri në shtëpinë e tij dhe qëlloi mbi të.

Sipas Daily Mail, Liu u qëllua me plumba në kokë, qafë dhe humbi jetën nga plagët e marra.
Liu ishte një profesor asistent kërkimesh në Departamentin e Biologjisë Informatike dhe Sistemeve të UPMC, sipas një deklarate të lëshuar nga punëdhënësi i tij që njoftoi vdekjen e tij të parakohshme

Para se të vritej ai kishte raportuar se ishte në faza të avancuara të zbulimit të Covid-19, tha universiteti.

LEXO EDHE:  Studimi, gjumi i pakët përshpejton plakjen e trurit

“Bing ishte në prag të zbulimeve serioze mbi mekanizmat e SARS -CoV-2 dhe komplikacioneve të tij. Ne do të përpiqemi të përfundojmë punën e nisur prej tij, në formë homazhi ndaj punës së tij të shkëlqyer shkencore”, tha në një deklaratë departamenti i tij.

Universiteti i Pittsburgh e përshkruante Liu si studiues të shkëlqyer, dhe ekspert në modelet kompjuterike të dinamikës së sistemeve biologjike.
“Humbja e tij do të ndihet në të gjithë komunitetin shkencor”. Hetuesit thanë se Liu dhe personi që e vrau, e njihnin njëri-tjetrin por policia nuk ka ende një motiv të saktë mbi rrethanat. Autoritetet thanë se janë ende duke hetuar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Gjermania po provon një mënyrë të moderuar për të dalë nga kufizimet

Publikuar

-

Nga

Shumë lande federale po krijojnë fakte para diskutimit të radhës në Berlin mbi zbutjen e kufizimeve të Coronas. Në Lindje hapen hotelet, në Bavari kopshtet e birrës dhe Baden-Württemberg-u lejon sporte në natyrë.
Qeveria Federale me sa duket dëshiron ta bëjë të varur lehtësimin e mëtejshëm të masave nga zhvillimi i shifrave të infeksionit. Një takim përkatës i kryeministrave të landeve me kancelaren Angela Merkel për të diskutuar se si të procedohet është planifikuar për të mërkurën. Sidoqoftë, disa lande federale tashmë po nxitojnë me masa konkrete të veçuara, për t’u rikthyer në normalitet.

Në Bavari, qeveria e landit ka vendosur të hapë përsëri kopshtet e birrës nga data 18 maj, me kushte të caktuara. Kryeministri Markus Söder (CSU) tha pas një mbledhjeje të kabinetit se kufizimi i mëparshëm i daljes nuk do të zbatohet më nga e mërkura. Sipas qeverisë së shtetit, hotelet, apartamentet për pushime dhe sheshet e kampeve mund të përdoren përsëri nga data 30 maj. Edhe institucionet e kohës së lirë si kështjellat dhe parqet argëtuese mund të hapin portat e tyre. Koncepti bavarez gjithashtu siguron relaksim për shkollat, azilet dhe shitësit me pakicë.

Bavaria është landi me numrin më të madh të infektimeve me virusin Corona dhe me më shumë vdekje. Söder theksoi se kufizimet e javëve të kaluara kanë qenë një sukses i madh. “Corona është nën kontroll”. Kjo bën të mundur guximin për të ndërmarrë hapa të kujdesshëm drejt hapjes.

Vendime të ndryshme

Bremen vendosi të hapë sërish sheshet e lojërave dhe muzetë. Edhe kryetari i Bashkisë së Hamburgut Peter Tschentscher (SPD) tha që Hamburgu është i gatshëm nga e mërkura të ndërmarrë “hapa më të mëdhenj” sesa kohët e fundit në sektorët e shkollave, kopshteve ditore, sporteve dhe gastronomisë. Ai mendon se hapja e hoteleve në maj është “e përfytyrueshme”.
Sipas kryeministrit Winfried Kretschmann (Të Gjelbrit), restorantet në Baden-Württemberg gjithashtu mund të shpresojnë për një rihapje së shpejti. Nga java tjetër, sportet në natyrë pa kontakt si tenisi dhe golfi do të lejohen përsëri. Në Saksoni-Anhalt, turizmi duhet të rifillojë gradualisht nga 15 maji. Nga 22 maji, restorantet gjithashtu mund të hapen përsëri. Mecklenburg-Pomerania Perëndimore kishte vendosur që të hënën në mbrëmje që restorantet dhe baret mund të rihapen nga e shtuna. Nga data 18 maj, hotelet, pensionet dhe apartamentet e pushimeve duhet të jenë në gjendje të akomodojnë përsëri mysafirët vendas. Saksonia e Ulët kishte njoftuar më parë se do të rihapte restorantet që nga e hëna. Edhe apartamentet e pushimeve mund të përdoren përsëri.

LEXO EDHE:  “Po bëjnë çmos të fusin koronavirusin në Shqipëri”/ Berisha ngre alarmin: Dënoj këtë qëllim kriminal

LEXO EDHE:  Si u fut në kurth Aleksandër Kurti

“Mbajtja e distancës është jeta e re e përditshme”

Instituti Robert Koch (RKI) e vlerëson pozitivisht zhvillimin e numrit të infektimeve me Corona në Gjermani. “Numri i infekstimeve të raportuara vazhdon të ulet. Ky është një lajm shumë i mirë,” tha Presidenti i RKI Lothar Wieler në një konferencë shtypi në Berlin.

Në javët e kaluara, u raportuan në RKI çdo ditë midis 700 dhe 1600 raste. Të hënën ishin 685. Shkalla e riprodhimit vlerësohet aktualisht në 0,71 – kjo do të thotë se mesatarisht jo çdo pacient me Corona e kalon virusin te një person tjetër dhe se patogjeni përhapet më ngadalë. Shumë e rëndësishme për zhvillimin e mëtejshëm është që të respektohen edhe më tej rregullat e distancës. “Mbajtja e distancës është rutina e re e përditshme,” tha Wieler. “Kjo me siguri do të na shoqërojë edhe për disa muaj të tjerë.”/DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Sharje, fyerje dhe kërcënime ndaj gazetarëve në Slloveni

Publikuar

-

Nga

Blaž Zgaga, fitues i çmimit Freedom of Speech Award (FOSA) nga Deutsche Welle, po përballet me fyerje dhe kërcënime, sepse ka kritikuar qeverinë për masat e krizës për Coronën.
Gazetarë sllovenë që nuk pajtohen me qeverinë e tyre po përballen këto ditë në Twitter ose Facebook me të shara, fyerje e madje edhe kërcënime me vdekje. Kjo vlen edhe për yjet e televizionit publik. Sikur të mos mjaftonin këto kërcënime edhe kryeministri u dha gazetarëve një goditje të fuqishme: “Nën patronazhin e së majtës ekstreme RTV Slovenija është bërë një nxitës qendror i urrejtjes dhe kërcënimeve”. Sipas tij radio-televizioni publik slloven RTV Slovenija, është pjesë e një “grupi ogurzi” që kërcënon “shëndetin dhe jetën” gjatë epidemisë së Coronës.

Epidemia si pretekst

Askund në Evropë lufta për masat e krizës për Coronën nuk po zhvillohet kaq e fortë sa në Slloveni. Kryeministri i ri, Janez Janša, ka vetëm gjashtë javë në detyrë dhe po përpiqet të përdorë momentin për të zgjeruar më tej pushtetin e tij. Epidemia është një mundësi unike për ta bërë këtë: armiku është virusi, dhe kushdo që kritikon qeverinë është i lidhur me virusin. Edhe emërimet dhe largimet nga detyra në televizionin publik justifikohen me gjendjen e emergjencës. Në kohë normale shanset për ndryshime të tilla do të ishin të pakta. Janša udhëheq një koalicion të dobët prej tre partish. Me qëllimet e tij nacionaliste të djathta dhe qeverisjen autoritare, 61-vjeçari nuk ka as shumicë në qeveri, e lëre më popullsi.
Sapo u bë e njohur se gazetari investigativ Blaž Zgaga u nderua me çmimin Freedom of Speech Award (FOSA) nga Deutsche Welle, ai u godit në mediat sociale me një sulm të stilit rus. “Fakti që Zgaga mori çmimin është dëshmi se askush nuk di sllovenisht në Deutsche Welle” – u shpreh p.sh. një deputet i partisë qeveritare. Qindra trollë nga llogari të rreme po shajnë këto ditë “lajmet e rreme të drejtuara nga George Soros”.

LEXO EDHE:  Përballja me koronavirusin/ Ja çfarë do bënte Berisha në vend të Ramës

LEXO EDHE:  Studimi, gjumi i pakët përshpejton plakjen e trurit

Fushata qeveritare

Burimi kryesor i fushatave është radiostacioni privat Nova24, i themeluar pesë vjet më parë sipas modelit të FoxNews në SHBA për të thyer hegjemoninë e mediave liberale. Nova24 sulmon refugjatët, homoseksualët dhe romët dhe financohet nga partia e Janšas SDS, e cila është e afërt me Orbánin. Në mes të marsit shefi i Nova24 Aleš Hojs, një nga twitteristët më të etur, u bë ministër i Brendshëm në qeverinë e drejtuar nga SDS.

Sulme personale kundër Zgagas

Blaž Zgaga është figurë e urruyer për kampin e Janšas pasi zbuloi një skandal për blerjen e tankeve finlandeze më shumë se dhjetë vjet më parë. Ekspertiza e tij ishte e padiskutueshme: me një koleg të radios, ai botoi tri vëllime mbi kontrabandën e armëve në kohën e luftërave në Jugosllavi – një vepër standarde me më shumë se 1.300 faqe e hulumtuar me përpikëri. Që nga ajo kohë, ish-redaktori i gazetës së Mariborit “Večer” ka shkruar kryesisht për mediat e huaja, përfshirë “Spiegel” dhe “Guardian”. Në shkrimet e tij ai nuk është marrë vetëm me Janšan dhe kampin e tij – por edhe me ish-presidentin Milan Kuçan, i cili qe përfshirë në një tregti armësh. Kur gazetari shkruajti për korrupsionin në furnizimin me aparate frymëmarrjeje në fillim të muajit prill, kryeministri Janša e sulmoi personalisht atë – një veprim i palejueshëm për qeveritë demokratike. Zgaga “i përtyp gënjeshtrat e tij për dekada të tëra”, shkroi kryeministri në Twitter.

Në intervistë me DW, Zgaga tha se jeton në një izolim të dyfishtë: “Nga njëra anë për shkak të Coronës, nga ana tjetër për shkak të kërcënimeve që mora. Për ca kohë guxoja të dilja nga banesa vetëm natën”. Ai është i vetëdijshëm se politika nganjëherë ka si qëllim frikësimin e gazetarëve dhe shmangien e kritikave ndaj shtetit. “Ne të gjithë duhet të jetojmë të frikësuar, qëllimi është një diktaturë e frikës,” tha gazetari investigativ, fitues i çmimit Freedom of Speech Award./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Përplasja SHBA-Kinë për origjinën e Covid-19/ Trump bën një tjetër paralajmërim të fortë

Publikuar

-

Nga

SHBA dhe Kina vijojnë të kenë një përplasje të fortë, në lidhje me origjinën e Covid-19.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka paralajmëruar se do të publikojë detaje për të mbështetur teorinë se coronavirusi është “liruar” nga një laborator në qytetin Wuhan të Kinës, ku edhe filloi pandemia.

Duke folur për reporterët në Shtëpinë e Bardhë, ai njoftoi se do të publikohet një raport i detajuar nga administrata amerikane lidhur me origjinën, por nuk dha detaje të tjera apo një datë konkrete.

“Ne do të raportojmë shumë shpejtë për këtë çështje”, tha presidenti Trump në Shtëpinë e Bardhë.

LEXO EDHE:  E rëndë/ Babai i tre fëmijëve i jep fund jetës me armë gjahu

LEXO EDHE:  “Mos hamendësoni sikur nuk do prekeni”/ Mesazhi i fortë i Organizatës Ndërkombëtare

Trump pretendon se virusi vdekjeprurës doli nga Laboratori i Virologjisë në Wuhan, por vetë inteligjenca amerikane hodhi poshtë pistën që ai të jetë krijuar nga dora e njeriut.

LEXO TE PLOTE