Connect with Us

“Covid do na bëjë të jetojmë ndryshe”/ Doktoresha: Do t’i kthehemi një normaliteti të ri

Shëndeti

“Covid do na bëjë të jetojmë ndryshe”/ Doktoresha: Do t’i kthehemi një normaliteti të ri

Publikuar

-

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, publikon mesazhin e një tjetër doktoreshe, që bën thirrje për respektimin e masave kundër koronavirusit.

Është doktoresha Entela Kolovani, e cila apelon qytetarët , të ruajnë distancimin social dhe higjienën personale.

Ajo thekson në një video-mesazh se koronavirusi do na bëjë të jetojmë ndryshme dhe me një normalitet të ri.

“Të mbajmë distancat me njëri-tjetrin, të përshtatemi me normalitetin e ri, për të ruajtur prindërit tanë, fëmijët tanë, pacientët me sëmundje bashkëshoqëruese” Ju lutem dëgjoni mesazhin e dr. Entela Kolovanit. Bashkë kundër Covid-19”-shkruan Manastirliu.

“Edhe pse shifrat janë optimiste dhe uroj që ky optimizëm të mbetet gjallë edhe në ditët në vijim, përsëri ne do të tentojmë t’i kthehemi një normaliteti të ri tashmë. Të gjithë do t’i drejtohemi këtij normaliteti, por duke pasur parasysh se nuk do të jemi më siç kemi qenë. Do të jemi njerëzit e kujdesshëm në vazhdimësinë e jetës, për të mbajtur distancat me njëri-tjetrin, për të qenë të kujdesshëm me higjienën personale, duke larë sa më shpesh duart, duke marrë të gjitha masat që do të na ndihmojnë, që ky infeksion të mos përhapet më mes nesh.

LEXO EDHE:  Kina nuk po e ndihmon Italinë, ajo synon t’i ikë përgjegjësisë për përhapjen e koronavirusit

Do t’i rikthehemi këtij normaliteti, duke qenë të bindur që gjithsecili prej nesh do të jetë përsëri në të njëjtat kushte, kur distancimi social do të jetë pjesë e jetës sonë të përditshme. Të ruajmë prindërit tanë, fëmijët tanë, pacientët me sëmundje shoqëruese. Unë uroj që ditët në vazhdim të jenë ditët, të cilat t’i rikthehemi këtij normaliteti, por gjithmonë Brenda kushteve të reja të distancimit, sepse koronavirusi do na bëjë të jetojmë ndryshe.”-shprehet doktoresha.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mjeku shqiptar në vijën e parë të “luftës” në Suedi/ Si po trajtohet Covid-19

Publikuar

-

Nga

Suedia është një nga vendet e cila po e kontrollon pandeminw e Covid-19. Në një intervistë për “Abc e mëngjesit”, mjeku shqiptar, Agim Progni ka folur në për menaxhimin e COVID-19 në Suedi. Progni theksoi se situata është trajtuar me bazë shkencore e cila sipas tij ka dhënë efekte pozitive.

Mjeku shqiptar i cili është angazhuar në luftën ndaj koronavirusit shpjegoi se pavarësisht se situata është menaxhuar mirë, duhet treguar vigjilencë për të mos u rrezikuar nga ndonjë pakujdesi.

Gjithashtu ai tha se po bëhet një studim për antitrupa, duke u fokusuar edhe te imuniteti i grupit.

“Po punohet njëkohësisht edhe për vaksinën edhe pse nuk ka një kurë të veçantë deri tani. Pacientët e prekur kanë një përkeqësim të veshkave apo mushkërive, por nuk ka një konkluzion specifik për mjekimin. Megjithëse shifrat e ditëve të fundit po na tregojnë rezultate pozitive”, tha Progni.

LEXO EDHE:  Manastirliu në qendrën e re shëndetësore në Ndroq/ 140 mjekë të rinj në sistemin shëndetësor

LEXO EDHE:  Manastirliu në qendrën e re shëndetësore në Ndroq/ 140 mjekë të rinj në sistemin shëndetësor

Gjatë intervistës mjeku shqiptar tha se shpeshherë pandemia ka dalë jashtë kontrollit, gjithçka s ai përket virusit është e re dhe për këtë arsye do të duhet shumë kohë për rezultate konkrete. Më tej ai tha se vendet janë në një luftë të vërtetë me këtë virus dhe për pasojë ka humbje të mëdha.

Sa i përket vaksinës së turbekulozit, Progni tha se nuk ka pasur një ndikim ndaj COVID-19. “Sot po flitet shumë për trajtimin antitrompozë dhe kjo mendohet që mund të jetë një faktor mbrojtës”. Në Suedi kishte rekomandime për persona të moshuar që ishin edhe më të moshuar. Në Shqipëri kam parë se ka sjellë pasoja të jashtëzakonshme te qytetarët, dhe ajo masë më duket e tepruar”, u shpreh ai

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Qeveria e paqartë/ Eksperti i Shëndetit Publik tregon ku u gabua me masat

Publikuar

-

Nga

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, në një lidhje me “Open”, u shpreh se strategjia e ndjekur nga qeveria për parandalimin e përhapjes së pandemisë është akoma e paqartë.

“Mua personalisht më është dukur si e paqartë. Kemi dy shembuj sesi ishin zgjidhjet ndaj virusit. Është shembulli i shteteve si Zelanda e Re që e zhduku virusin. Kemi dhe shëmbuj si Suedia dhe Britania e Madhe që menduan bashkëjetesën me virusin.

Dua të theksoj se unë jam me idenë që personat duhet të mbrohen vetë nga virusi. Sipas meje nuk mund të të mbrojë shteti ndaj këtij virusi, sado i fortë të jetë ai”,  tha Dasho./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pipero hedh poshtë tezën e mjekut Xhepa/ “Virusi ka hyrë në Shqipëri dy javët e fundit të shkurtit”

Publikuar

-

Nga

Mjeku i njohur Gëzim Xhepa ka publikuar para pak ditësh disa imazhe të mushkërive të pacientëve, të cilët janë trajtuar në spitalin Infektiv që në muajin janar të këtij viti.

Referuar dëmtimeve të mushkërive që paraqesin imazhet grafike, Xhepa shprehet se koronavirusi ka qenë prezent në Shqipëri që në muajin janar.

Lidhur me këtë çëshjte që ka hapur shumë debat, është pyetur dhe mjeku Pëllumb Pipero sonte në “Open”, ku tha që virusi ka hyrë në Shqipëri javët e fundit të muajit shkurt.

“Unë nuk jam mjek imazherist, por mendoj se virusi ka hyrë në Shqipëri dy javët e fundit të shkurtit”, tha ai, duke hedhur kështu poshtë tezën e mjekut, Gëzim Xhepa, megjithëse duhet theksuar se Pipero iu referua mendimit të tij, pa analizuar atë çka mjeku Xhepa apo Renato Osmenaj kanë deklaruar shpesh herë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE