Connect with Us

“Kanë mbërritur të sëmurët e rinj”/ Tritan Kalo apel të fortë qytetarëve, mesazhi për politikën

Shëndeti

“Kanë mbërritur të sëmurët e rinj”/ Tritan Kalo apel të fortë qytetarëve, mesazhi për politikën

Publikuar

-

Mjeku infeksionit, profesor Tritan Kalo ka qenë tepër aktiv me mesazhet e tij në rrjetet sociale drejtuar qytetarëve por edhe politikanëve të cilët herë pas here kanë ngritur akuza të ndryshme, akuza të cilat kanë ngjallur polemika.

Së fundmi, profesor Kalo ka ndarë me miqtë një tjetër mesazh.

Ai shkruan se koronavirusi nuk bën përzgjedhje, as politike, as mjekësore dhe se të gjithë janë njëlloj të pambrojtur përballë tij.

Kalo thotë se qytetarët duhet të vazhdojnë kujdesin ndaj virusit të ri dhe të mbajnë parasysh informacionet që japin specialistët e fushës.

Mjeku thekson se fillimi i hapjes së domosdoshme të vendit sjell përsëri në prag rrezikun e infektimit, kjo duke marrë parasysh se pas 36 orësh pa asnjë rast, me hapjen e vendit kanë trokitur rastet etë sëmurëve të rinj.

“Kujdesuni dhe vijoni të kujdeseni për veten tuaj….VIRUSI Sars-Cov2/Covid-19 fatkeqësisht nuk bën përzgjedhje “politikisht të motivuar” në prekjet e tij, por agresiviteti i shfaqjeve klinike të tija nuk ka parë dhe kurrë nuk do të shoh përkatësira të tilla….Jemi të gjithë të pambrotjur para tij, nëse nuk respektojmë jetët tona, nëse nuk përkujdesemi për to dhe jetët e atyre që gjallojnë pranë nesh, nëse nuk vijojmë të zbatojmë këshillat për distancimin fizik, higjenën përsonale, kolektive dhe atë të mjedisit, hidrimin dhe ushqimin e shëndetshëm….zotër  te jetëve jemi vetë ne….

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari ngre tonet/ “Masakron” klasën politike

Bashkëqytetarët e mi, ju lutem të mos hiqni dorë asnjë herë nga informimi prej atyre, që ndokush i quan edhe “mesjetarët mjek” (S.G.), dhe të informoheni jo drejt dhe shpesh të mbështetur në mllefe politike, militantiste dhe shumë pak profesioniste nga gjithollogët e shumtë, të cilët vijojnë e gëlojnë në ekranet tona, në shtypin e shkruar apo në rrjetet sociale….

Fillimi i hapjes së dmozdoshme të vendit e sjedh përsëri në prag rrezikun e infektimit nga Sars-Cov2/Covid-19…Në këtë sfidë nuk ka vetëm heronj, të sëmurë dhe të mbijetuar, por edhe viktima…Pas 36 orëve të asnjë rasti të shtruar nga Covid-19 në Covid-1, Shërbimin e Sëmundjeve Infektive në QSUT, kanë filluar sot edhe trokitjet e para të sëmurëve të rinj….vijoni të bëni kujdes…”-shkruan Kalo.

Më tej, ai ka edhe një mesazh të fortë për politikën, ndërsa shkruan se “Nëse ka debate shkencore mes kolegësh, këto debate janë vetëm e vetëm për të hedhur dritë mbi shumë paqartësira, që ende bart kjo “flamë mbarëbotërore”….Mos u përpiqni të na përçani ne mjekët me idiotësirat tuaja…Ne Mantelbardhët, kemi bërë të gjithë një BETIM dhe jemi të gjithë në bllok në përballjen me sfidën “Covid-19”….VIJONI dhe bëni kujdes!!!”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Çfarë po ndodh me vaksinën për COVID-19?

Publikuar

-

Nga

Në garën për një vaksinë për t’i dhënë fund pandemisë globale COVID-19, tetë pretendentë janë përpara pjesës tjetër të konkurrentëve

Këta tetë kandidatë për vaksina po kryejnë testime njerëzore në klinika në Shtetet e Bashkuara, Kinë, Britani dhe Gjermania. Pas tyre të paktën 94 të tjerë janë në faza të ndryshme të zhvillimit.

Administrata Trump po bën presion që deri në fund të vitit të ketë qindra miliona doza të një vaksine në dispozicion. Sidoqoftë, ekspertët thonë se shpejtësia e paparë rrezikon të anashkalojë aspekte të sigurisë dhe nuk ka asnjë garanci se ndonjë prej vaksina do të funksionojë.

“Më shqetëson, fakti se ne nuk do të dimë çështje kryesore në lidhje me sigurinë dhe efektivitetin nëse planifikojmë ta administrojmë atë shpejt”, tha Paul Offit, drejtor i Qendrës për Edukimin ndaj Vaksinave në Spitalin e Fëmijëve në Filadelfia.

Tre kategori

Tetë kandidatët për vaksina renditen në tre kategori.

Një kategori mund të quhet teknika klasike: nxitja e sistemit imunitar të pacientit për t’iu përgjigjur virusit duke injektuar një version të vrarë të tij. Tre grupe të veçanta të studiuesve kinezë po testojnë vaksinat e virusit joaktiv.

Një metodë e dytë përdor një virus për të luftuar një tjetër.

Pavarësisht nëse shkakton COVID-19, sëmundjen Ebola ose ftohjen e zakonshme, një virus është në thelb vetëm një zarf që përmban udhëzime për të shumëfishuar virusin.

Në këtë strategji të re për vaksinat, shkencëtarët heqin udhëzimet nga një virus dhe i zëvendësojnë ato me udhëzime për të prodhuar vetëm një pjesë të koronavirusit.

Injektimi i virusit të modifikuar nuk shkakton sëmundje. Virusi infekton disa nga qelizat e pacientit, por në vend të kopjeve të virusit infektiv, këto qeliza prodhojnë një pjesë të koronavirusit. Sistemi imunitar i pacientit përgjigjet ndaj proteinës së koronavirusit, në mënyrë që të mund të luftojë kundër pushtuesit të vërtetë më vonë.

Dy grupe të ndara në Kinë dhe Britani po ndjekin këtë qasje.

Një strategji e tretë e re heq ndërmjetësin. Në vend që të japin udhëzime në një virus, studiuesit injektojnë kodin gjenetik të një pjese të koronavirusit direkt te pacienti në formën e ADN-së ose ARN-së.

Dy grupe janë duke punuar me vaksinat e ARN-së, dhe një me ADN.

Metodat më të reja janë të shpejta dhe të elastike, sipas Kimberly Taylor, drejtuese e seksionit të zhvillimit të vaksinave e në Institutin Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive.

“Këto vaksina janë shumë të mirë për rastet e pandemisë, sepse zakonisht janë shumë të shpejta për tu provuar dhe, mund të hyjnë shumë shpejtë në provat klinikë,” tha ajo.

Të mirat dhe të metat

Secila teknikë ka të mirat dhe të metat e veta.

“Nuk do t’i vendosim të gjitha vezët në një shportë,” tha drejtori pranë Qendrës së Vaksinave të Universitetit Emory, Walter Orenstein. “Grupe të ndryshme po kërkojnë të shohin se çfarë do të funksionojë dhe çfarë nuk mund të funksionojë.”

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari ngre tonet/ “Masakron” klasën politike

LEXO EDHE:  Bashkimi Europian i jep 100 milion euro Shqipërisë/ Ursula Von der Leyen mesazhe të forta

Sistemi i virusit të vrarë është më i provuari. Por duke vrarë virusin mund të ndryshosh formën e tij. Sistemi imunitar mund t’i përgjigjet virusit të vrarë ndryshe nga ai i vërtetë.

Strategjia e ndryshimit gjenetik të viruseve është një strategji e re dhe nuk është e qartë se sa mirë do të funksionojnë viruset e bartësve të ndryshëm. Në disa raste, njerëzit mund të kenë qenë tashmë të ekspozuar ndaj virusit bartës, i cili do të zvogëlonte efektivitetin e tij.

Vaksinat e ADN-së kërkojnë pajisje speciale.

“Nuk është aq e thjeshtë sa të përdorësh një gjilpërë dhe shiringë. Duhet të kesh një pajisje të tërë,” thotë Taylor.

‘Asnjëherë si dihet’

Ekspertët janë të shqetësuar se afati jashtëzakonisht i ngjeshur nuk do të lejojë kohë për përgjigje përfundimtare nëse një vaksinë është e sigurt dhe e efektshme.

Zhvillimi i një vaksine zakonisht zgjat rreth 20 muaj. Zakonisht testohet në dhjetëra mijëra njerëz përpara se të miratohet për një shpërndarje më të gjerë, sepse çështjet e sigurisë mund të mos jenë menjëherë të dukshme.

Për shembull, në një provë klinike të 35,000 pacientëve, studiuesit zbuluan se një vaksinë e etheve tropikale bëri më shumë dëm sesa të mira për fëmijët nën 9 vjeç të cilët nuk kishin pasur asnjë rast të sëmundjes para se të merrnin vaksinën. Ata zhvilluan raste më të rënda të etheve tropikale sesa ata që nuk ishin vaksinuar para infeksionit të tyre të parë.

“Asnjëherë nuk i dihet derisa të bëhen prova tek një numër i madh njerëzish,” tha Offit. “Atëherë dhe vetëm atëherë zbulon se çfarë është e vërteta.”

Sidoqoftë, njerëzit mund të ulin standardet e tyre për një vaksinë të koronavirusit.

“Për shkak se njerëzit janë të frikësuar në mënyrë të arsyeshme nga ky virus, mendoj se ata janë të gatshëm të pranojnë një nivel të caktuar rreziku që nuk do ta pranonin normalisht,” shtoi Offit.

Meqenëse shpejtësia është me rëndësi të madhe, prodhuesit duhet të rrisin prodhimin përpara se të dinë nëse vaksina e tyre funksionon.

“Nëse jeni prodhues, cila është gatishmëria juaj për të prodhuar sasi të mëdha nëse rezulton se vaksina juaj dështon?” pyeti Orenstein.

“Dhe si do ta mbështesim rrezikun? A duhet të ketë ndonjë fond për të thënë, ‘Nëse zhvilloni një vaksinë, ne do ta blejmë atë edhe nëse na duhet ta flakim poshtë sepse vaksina nuk funksionon ose është e pasigurt? ”

Qeveria amerikane ka nënshkruar marrëveshje me dy kompani vaksinash që arrijnë në gati 1 miliard dollarë e që përfshinë rritjen e prodhimit.

Rezultatet e testit të vaksinave janë akoma disa muaj larg për të gjithë kandidatët./ VOA

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Shqiptarët me fat për vdekshmërinë e ulët”/ Sulçebe: Kemi gjene të ngjashme me vendet fqinje

Publikuar

-

Nga

Mjeku imunolog Genc Sulçebe deklaroi se mjekët shqiptarë kanë një imunitet shumë të mirë dhe se e kanë përballuar pa pasur fatalitete koronavirusin.

Edhe për vdekshmërinë në popullatë, mjeku tha se kemi një numër të ulët, ndërsa e lidhi këtë me gjenet.

“Kemi një vdekshmëri shumë të ulët. Është një rast i veçantë, një fat i jonë dhe ne e ndajmë këtë fat edhe me vendet fqinje. Gjendja ka të bëjë edhe me konstitucionin gjenetik. Kemi gjene të ngjashme. Kemi një imunitet që është biologjik, por edhe nga kushte të tjera”, theksoi mjeku.

Imunologu nuk e kundërshtoi idenë se koronavirusi mund të ketë ardhur që në janar në Shqipëri, pasi theksoi se kinezët kishin lëvizur në të gjithë evropën kur u përhap virusi.

LEXO EDHE:  Deklarata e avokatit: Politikanët do detyrohen të firmosin fundin e tyre

LEXO EDHE:  Thirrja e mjekut/ “Ju lutem vejani veshin këshillave tona”

“Ky virus ka qarkulluar në evropë që në janar por fakte konkrete nuk kemi. Vetëm retrospektivisht në mund të gjykojmë nëse mund ta kemi kaluar, por kjo nuk ka një vlerë shumë të madhe”, nënvizoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Në Shqipëri nuk dihet ende”/ Sulçebe: 2–3 % e popullatës botërore e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

“2–3 % e popullatës botërore mund të jetë e prekur”. Kështu deklaroi mjeku imunolog Genc Sulçebe duke iu referuar Organizatës botërore të Shëndetësisë teksa po fliste për Covid-19.

Imunologu theksoi se shifrat reale të të infektuarve do të shihet kur të bëhet analiza serologjike.

“Ne nuk e dimë sa përqind kanë rënë në kontakt me virusin. Kjo mund të shihet kur të bëhen ato testet serologjike. OBSH ka thënë para ca ditësh se 2–3 % e popullatës botërore duhet të jetë e prekur nga koronavirusi. Gjermania thotë se në një studim të bërë në një popullatë 15% në Gringel kanë patur antitrupa ndaj virusit, kishin rënë në kontakt”, tha Sulçebe./ CNA.al

LEXO TE PLOTE