Connect with Us

Tritan Kalo mesazh të fortë shqiptarëve/ Së bashku do ia dalim, ja çfarë duhet të bëni

Shëndeti

Tritan Kalo mesazh të fortë shqiptarëve/ Së bashku do ia dalim, ja çfarë duhet të bëni

Publikuar

-

Mjeku i njohur infeksionist, profesor Tritan Kalo i ka drejtuar një mesazh qytetarëve shqiptarë.

Në një postim në rrjetet sociale, profesor Kalo ndërsa përshkruan sërish një ditë pune me të infektuarit me koronavirus, përsërit rregullat që duhet të zbatojnë të gjithë qytetarët, për të fituar sa më parë betejën me virusin.

“Një ditë e re pune…Nis me udhëtimin në urban për në QSUT, në Shërbimin e Sëmundjeve Infektive, të njohur edhe si Covid-1….Takimi në mbledhjen e mëngjesit, që vijon me informimin nga shërbimi i urgjencës për ecurinë e 24 orëve të rojes…Kqyrja e të sëmurëve së bashku me kolegët….Diskutimi mbi problematikat e shëndetit të tyre e leximi për t’u informuar për gjithshka, që sot ka të bëjë me këtë virus tinzar Sars-Cov2 dhe sëmundjen të cilën ajo shkakton, Covid-19…..

Fatmirësisht jemi në kushtet kur përpjekjet tona në bashkëpunim dhe në mirëkuptim me popullatën, kanë bërë që numuri i të sëmurëve të mos i kapërcejë mundësitë e kapaciteteve të infrastrukturës Shëndetëore parësore, dytësore dhe terciare për t’i trajtuar ato….një trend i tillë edhe mundet të përmbyset nëse nuk vijojmë të bëjmë kujdes gjatë hapjes graduale që po ndodh…..

LEXO EDHE:  Trump optimist për betejen me koronavirusin/ Kthimi në normalitet, para Pashkëve

Distancimi fizik, përdorimi i maskave kurdoherë që është e mundëshme, higjena vetjake dhe ajo e mjedisit ku jetojmë e punojmë, hidratimi i duhur, ushqimi i shëndetshëm, vijimi i marjes së barnave për sëmunjdet kronike (Hipertoni, Pamjaftueshmëri të zemrës, Lëndimeve kronike të veshkave, mushkërive, kyçeve, Diabetin, etj.), do të na mundësojnë që vijojmë të ruajmë këtë trend pozitiv të ecurisë së Covid-19 në vendin tonë…Ju duam dhe ju respektojmë të gjithëve….Aty ishim jemi dhe kurdoherë do të ndodhemi për t’ju ndihmuar, POR ndihmën më të madhe mundet t’ja jepni vetëvetes duke u kujdesur për të si dhe zbatuar këshillat tona…Me shumë siguri bashkë do ia dalim.”-shkruan profesor Kalo./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Zbulimi i rëndësishëm italian/ Ja çfarë e rëndon gjendjen shëndetësore të pacientëve me Covid-19

Publikuar

-

Nga

Një zbulim tronditës është bërë në lidhje me koronavirusin nga autopsitë e kryera te personat që kanë mbetur viktimë.

Media italiane “ Il Giornale” raporton se pneumonia intersticiale nuk është shkaku më serioz i koronavirusit, pasi virusi shkakton gjëra edhe më të këqija në trupin tonë, duke prekur qarkullimin e gjakut.

Nga 70 autopsitë ka rezultuar që pneumonia është vetëm një pasojë, mbase jo edhe aq serioze, nëse krahasohet me atë që ndodh me të vërtetë në trupin tonë. Mjeku kardiolog Palma, nga Salerno, ngriti këtë hipotezë ndonëse u kundërshtua nga disa ekspertë.

Sipas Palmës, koronavirusi prek veçanërisht enët e gjakut, duke parandaluar kështu qarkullimin e duhur të gjakut dhe që çon në formimin e trombit. Palma thotë se pneumonia është vetëm një simptomë pasuese dhe jo ajo kryesore nga e cila rëndohet gjendja shëndetësore e pacientit.

LEXO EDHE:  Manastirliu jep lajmin e mirë/ Brenda prillit, 10 mijë tamponë dhe 50 respiratorë të tjerë

LEXO EDHE:  Et'hem Ruka: Piku ka kaluar në mënyrë indirekte

Zbulimi tregon se për shkak të Covid-19, gjaku nuk mund të qarkullojë në trup dhe të arrijë në mushkëri të cilat për këtë arsye nuk janë në gjendje të ventilojnë, pavarësisht sasisë së oksigjenit të futur mekanikisht nga jashtë.

Sipas teorisë italiane, diagnoza pra duhet të bëhet duke analizuar së pari shkallën e inflamacionit që është gjetur tek pacienti./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Kruja po bëhet një Wuhan i vogël”/ Mjeku ngre alarmin

Publikuar

-

Nga

Mjeku radiolog i spitalit të Krujës, Adrian Mata në një intervistë për ABC news shprehet i shqetësuar lidhur me situatën e shpërthimit të pandemisë në këtë qytet.

Ai shprehet se asnjë nga sugjerimet e tij nuk po merret seriozisht nga autoritete e larta të shëndetësisë. Ndërsa kërkon që të kryhen më shumë tamponë dhe mbi të gjitha të vendosen rregulla të reja për karantinimin e të infektuarve, pasi virusi po përhapet me shpejtësi dhe tek familjarët e punonjësve të fasonerive.

“Kruja po bëhet një Wuhan i vogël. Kërkoj të vazhdojnë tamponët, por ajo që unë këmbëngul dhe shikoj me problematike është karantinimi. Në një familje kur rezulton një i prekur me një dhomë dhe një kuzhinë nuk ka si mund të karantinohen të tjerët.

LEXO EDHE:  Manastirliu jep lajmin e mirë/ Brenda prillit, 10 mijë tamponë dhe 50 respiratorë të tjerë

LEXO EDHE:  “Qëndro në shtëpi!”/ Peleshi apel qytetarëve: Ka vetëm një recetë për t’iu rikthyer jetës komunitare

Po tamponohen më shumë ata që janë me probleme siç janë me temperaturë dhe dhimbje koke”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Pas karantinës do të jemi më të mirë”/ Profesor Tupe tregon benfitet

Publikuar

-

Nga

Profesori Edmond Tupe në një intervistë për Fax news, duke folur për Covid-19 dhe ndikimin e kësaj situate në jetën tonë, rënditi edhe disa benefite të karantinës.

“Do të jemi më të mirë pas karantinës. E kemi të nevojshme të mbështesim njëri- tjetrin është një ndihmë psikologjike nëse ne i gjejmë vetes punë gjatë karantinës”, tha Tupe.

Teksa bëri një paralelizëm më një pjesë të letësisë botërore Tupe tha “se Covid-19 është si guri i Sizifit një kryevepër botërore, por edhe nëse kjo pandemi  është e tillë duhet të bashkëhetojmë më të”.

Në lidhje me masat e marra profesori tha se “kjo lidhet me disa shprehje si më i shkathti më i shpejti.

LEXO EDHE:  Trump optimist për betejen me koronavirusin/ Kthimi në normalitet, para Pashkëve

LEXO EDHE:  Manastirliu jep lajmin e mirë/ Brenda prillit, 10 mijë tamponë dhe 50 respiratorë të tjerë

“Në këtë lloj situatash ka edhe një gjë imponohet forca e njëshit duke iu referuar liderve politikë me vendimet e tyre”.Një gjë të mirë që ka karantina është edhe meditimi, qytetarët do të kenë ndryshime dhe reflektime në këtë periudhë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE