Connect with Us

Malltezi ngre alarmin/ “Në Lalëz po ndërtohen pontile me gurë, rrezikohet dëmtimi i plazhit”

Denoncim

Malltezi ngre alarmin/ “Në Lalëz po ndërtohen pontile me gurë, rrezikohet dëmtimi i plazhit”

Publikuar

-

7 kate shtesë mbi 20 katëshin pa leje/ Malltezi publikon foton, ja kush ja ngroh xhepat Ramës

Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Jamarbër Malltezi, ka bërë një denoncim të fortë ditën e sotme.

Në një postim në rrjetet sociale, Malttezi ngre alarmin se po bëhen pontile me gurë në Lalëz pa pasur asnjë studim paraprak, asnjë proces Vlerësimi për Ndikimin në Mjedis dhe asnjë dëgjesë publike siç i kërkon ligji.

Demokrati pyet ministrin e Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosin, se kush po e dëmton bregun në Lalëz dhe i kërkon të bëjë punën e tij siç duhet.

“Sa hidhesh degë më degë për t’i bërë tualetin një qeverisjeje hajdutësh bëj punën që e ke me detyrim, ndalo veprimtarinë e jashtëligjshme dhe kërko që të bëhen studime të detajuara para se të dëmtohet mjedisi. Ka profesorë të nderuar (nga Agim Selenica, Fatos Hoxha, etj.) që mund të ndihmojnë për dinamikat dhe modelimin e zonave detare, për sedimentologjinë dhe erozionin e lidhur me pontilet dhe të sugjerojnë zgjidhje në rast se duhen pontile. Por jo të dëmtosh vijën bregdetare dhe të fusësh kokën në rërë si struci. Kërko studime dhe proces të rregullt VNM se për këtë paguhesh, të mbrosh mjedisin që nuk ka gojë të mbrohet vetë.

Plazhet janë formuar përgjatë miliona viteve nga sedimentet e depozituara, ndaj vija bregdetare natyrore është e drejtë, pasi ka edhe erozion bregdetar nga veprimi i dallgëve, por edhe mbushje me sedimente që vijnë nga lumenjtë dhe këto sedimente kanë krijuar plazhe të bollshme në bregdetin ranor të Detit Adriatik që ka plot lumenj. Por vendosja e pontileve të pandërprera në bregdet dhunon proceset natyrore, nga njëra anë e pontilit (ajo më pranë lumit) krijon mbathje, pra sedimentet zgjerohen, por nga ana tjetër, kemi edhe veprim gërryes të dallgës. Pra, njëkohëisht, me pontilet kemi në njërën anë mbathje me sedimente (zgjerim të brezit ranor) por fill nga ana tjetër kemi erozion të detit. Ndërhyrjet e këtilla nuk janë natyrale dhe rrezikojnë edhe vilat edhe cilësinë e ujit të detit”, shkruan ai.

Malltezi thekson se deri tani vija bregdetare e plazheve në Gjirin e Lalzit ka qenë shumë e pastër, natyrore dhe me plazhe ranore të gjera me mbi 120 metra gjerësi nga sedimentet e depozituara prej mijëra vitesh nga Lumi i Erzenit, por sipas tij tashmë po ndërtohet një pontil me materiale të pakalueshme.

LEXO EDHE:  Për ju që vuani nga kompleksi i gjoksit të vogël këto janë rrobabanjet e duhura

“Kohët e fundit në mënyrë të fshehtë, pa asnjë studim të mirëfilltë për dinamikat detare, proceset bregdetare apo modelim të sjelljes se batimetrisë dhe pengesave të pakalueshme, në plazhin e Gjirit të Lalzit po ndërtohet pontil me materiale të pakalueshme gjë e cila rrezikon të dëmtojë plazhin (krijon sedimentim në pjesën jugore dhe erosion në pjesën veriore të pontilit, por edhe dëmton cilesinë e ujit të detit ngaqë nuk lejohet qarkullimi i lirë i ujit).

Zgjidhja alla-Shqiptarçe tek Mali i Robit ka qenë duke ndërtuar pontil pas pontili me material të pakalueshëm por problemi transferohet nga një zonë në tjetrën që vijon. Pra, pas ndërtimit të pontilit të parë (zgjerimit të rërës nga njëra anë) dhe krijimit të erozionin nga ana tjetër, ata që banojnë më pas dhe shohin sesi po i vjen deti (po ndodh erozioni) në vend që të heqin pontilin e parë që solli problemin, e vijojnë zgjidhjen “alla Shqiptarce” duke ndërtuar edhe këta një pontil tjetër. Kjo bën që të kemi vërtetë mbathje me sedimente, pra zgjerim brezi ranor, por ndërkohë kanë cënuar cilësinë e ujit të detit pasi nuk qarkullon dhe kthehet në ujë të ndenjur. Po ta shikojmë, edhe me sy të lirë nga fotografime nga ajri duket qartë kjo dukuri, që deti duket si gjol.

Duhet ndalur baterdia me pontile të pandërprera në Lalëz. Ka zgjidhje të pranueshme nëse ka një proces të ndershëm. Pontilet mund të jenë me këmbë (pilota) që mos ndërpresin qarkullimin e ujit, ose variante të tjera që kanë ndikim të ulët në mjedis. Mund të diskutohen zgjidhje të pranueshme por jo të bëhet fakt dëmi në mjedis pa asnjë proces Vlerësimi Ndikimi në Mjedis dhe pa asnjë dëgjesë me palët e interesuara pasi këto janë detyrime ligjore dhe jo dëshira të ndokujt”, përfundon demokrati./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Pasuria e gjyqtarit Arjan Qafa e zbuluar në Stop/ Kam kontratë paramartesore!

Publikuar

-

Nga

Arjan Qafa

Në 15 nëntor Emisioni “Stop” solli detaje mbi aktivitetin e kompanisë “Kurum”, që në më shumë se 20 vjet, ka vjelë resurset tona kombëtare përmes një mijë e një manovrave.

Një prej manovrave është bërë përmes gjyqtarit të Apelit Administrativ, Arjan Qafa, i cili nuk shfuqizon kontratën koncesionare, krejtësisht në shkelje. Në një analizë të shkurtër Stop tregoi, se pasuria e tij ishte absolutisht e pajustikueshme.

Gruaja e tij, me punën si mësuese dhe shitëse, kishte kursyer 710 mijë euro për 5 vjet. Pak ditë më parë gjyqtari Qafa doli para KPK-së për pasurinë dhe profilin profesional.Ai tha, se pasuritë me gruan i kanë pasur vec, pasi kanë patur kontratë paramartesore. Por kur relatorja Pamela Qirko, lexoi një dëshmi të bashkëshortes në prokurori në vitin 2014, ku ajo thoshte, se marrëveshja ishte gojore, Qafa tha, se e shoqja kishte ngatërruar datën e martesës, madje shpresonte, që ajo të mos i harronte edhe emrin.

LEXO EDHE:  Për ju që vuani nga kompleksi i gjoksit të vogël këto janë rrobabanjet e duhura

LEXO EDHE:  Malltezi kritikon ashpër Bashën/ Mos mbyll sytë për gabimet

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Faktet që “kryqëzojnë” Lleshajn/ Sa kushton BMW luksoze

Publikuar

-

Nga

Lleshaj “mbyll veshët” ndaj skandalit/ Shkon në Kuvend me makinën 100 milionëshe

Pas rreth dy javësh, ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, ka reaguar pas denoncimeve të vazhdueshme të CNA.al në lidhje me një mjet luksoz të blerë nga Policia e Shtetit për Ministrin e Brendshëm, me një vlerë raportuar prej nesh, rreth 100 milionë lekë. (Lexo këtu)

Lleshaj ka reaguar me një gjuhë të ashpër dhe fyese ndaj medias e cila nxorri skandalin e makinës, pa përmendur emrin e CNA.al. (Lexo këtu) Në çdo shkrim të publikuar nga CNA.al është theksuar se ky mjet është blerë nga Policia e Shtetit, për Oficerin e Kontaktit në Ambasadën tonë në Gjermani, dhe është marrë në përdorim, nga Sandër Lleshaj. Për më tepër mjeti qarkullon me targa falso dhe pa siguracion.

Automjeti sipas Lleshajt nuk kushton as 100 milionë lekë, dhe as 150 mijë euro. Asnjëherë dhe në asnjë rast CNA.al nuk ka thënë se mjeti ka kushtuar 150 mijë euro. Ne kemi thënë rreth 100 milionë lekë. Kjo vlerë ka qënë e përafërt me vlerat që jepet modeli BMW me të cilin ai lëviz, në treg. Ndërsa sot Lleshaj ka thënë se mjeti është blerë për 49 mijë euro, por pa treguar faturat e blerjes dhe Tvsh e paguar në doganë.

Por, me një kërkim të thjeshtë në internet mund të zbulohet fare thjesht çmimi i makinës me të cilën lëviz Lleshaj. Makina që ka marrë Sandër Lleshaj, BMW 730, modeli Lungo, fillon nga 77. 900 euro, pra nga 100 milionë lekë.

LEXO EDHE:  Malltezi kritikon ashpër Bashën/ Mos mbyll sytë për gabimet

LEXO EDHE:  Mos u nisni për plazh/Çfarë po ndodh në autostradën Tiranë-Durrës?

Ndërkohë ka edhe modele ekstra çmimet e të cilave shkojnë deri në 125 mijë euro. Mjafton që të kërkosh në mobile.de, shifrat dalin dhe flasin vetë.

Zoti Lleshaj ka marrë BMW model 730 Lungo, ndërsa sot tha se makina kushtonte 49 mijë euro. Nuk përjashtohet që mjeti mund të jetë marrë i përdorur dhe vlera të jetë po aq sa deklaron Lleshaj, por ministri duhet të na tregojë:

Kush e pa blerë?

Për kë është blerë ky mjet?

Pse qarkullon me targa fallco?

Pse është pa siguracion?

A është paguar TVSh-ja e tij kur ka hyrë në doganë?Sa për ku dhe kur, është blerë në Gjermani në muajin maj.

Faktet flasin vetë, gjithkush mund të klikojë *këtu dhe të shohë sesa vlen dhe cili është çmimi i makinës që ka ministri. /CNA.al

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

“Kapter” Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjet

Skandali me BMW-në luksoze të Sandër Lleshajt/ Makina qarkullon me targa falso

Skandali me BMW-në 100 milionëshe të Sandër Lleshajt/ Mjeti qarkullon pa siguracion

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Rryshfetxhinjë dhe gjobvënës!”/ Tatimet dhe ISHP presion biznesit të vogël

Publikuar

-

Nga

“Rryshfetxhinjë dhe gjobvënës!”/ Tatimet dhe ISHP presion biznesit të vogël

Ish kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një qytetari i cili denoncon presionin nga tatimorët dhe ISHP ndaj biznesit të vogël.

Denoncuesi i cili është pronar i një biznesi të vogël, shkruan se është presionuar dhe ndëshkuar pa të drejtë nga inspektorët e tatimeve, pasi sipas tij, donin rryshft.

“Ryshfetxhinje, gjobvenes, vrases te biznesit!

Miq, narkobandite tatimor dhe te ISHP te narkoshtetit te Edvin Hajdutit versulen si ujqer te vdesin me ryshfete dhe gjoba bizneset!Ne nje biznes te vogel familjar me siperfaqe 15 meter katror, horra me uniforme narkoshteti vendosin gjoba edhe 10.000.000 dhe 500.000

Lexoni mesazhin e biznesmenit dixhital. sb

Pershendetje doktor!
Une qe po ju shkruaj kam nje biznes familjar 15 metra katror,i marri ka leshuar Tatimoret dhe ISHP duke na bere presione nga me te tmerrshmet,diten e premte me vijn Inspektoret e tatimeve pasi bene verifikimin dhe ishte cdo gje ok nuk donin te dilnin nga dyqani pa nxjerr dicka sepse donin rryshfet,por ne diskutim e siper me nxjerrin pretekstin qe pse nuk mban bllok shit-blerjesh,ju them jam biznes i vogel dhe jo me tvsh,aty filluan me presione duke i thene njeri -tjetrit bejm aktkonstatimin dhe ta gjobisim si subjekt 500.000 leke,por duke i kapur ne argumenta dhe ku bazoheni per ndershkimin aty u terhoqen e iken si cerra,sot dite e hene sa e hap me vijne ISHP,duke pastruar dyqanin me thone pse nuk e ke vendosur masken,per kete shkelje protokolli gjobitesh me 10.000.000 leke,ju shpegoj qe e para po laj dyqanin me sulucion,e dyta nuk kam njerez te tjere ne biznes,dhe e treta sa e kam hapur!Por ju perse nuk i filloni ndershkimet nga autobuzat e Lali Erit qe i bejne njerzit paket nga 100-150 posagjere dhe ku mbi 80% prej tyre jane pa maska,apo me qendrat tregtare ku edhe aty e njeta situat,pa u futur ke administrata shtetrore ku askush prej jush nuk e mban masken ne istitucionet perkatese,mbasi e pane qe ishin ne shkelje flagrante dhe me urdher partie iken edhe keta si parazit!
Por realisht po na bejne presion te madh doktor,dhe imagjinoje neve biznesit te vogel qe nuk po mbulojm dot as shpenzimet por jemi drejte falimentit!
Nese e publikon do te falenderoja sinqerisht se jeni i vetmi institucion ku mund te ankohemi per bandat gjobvense te kesaj qeverie mafioze!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE