Connect with Us

Denoncimi: Punëtorëve të një fasonerie në Korçë nuk i jepet paga e luftës

Denoncim

Denoncimi: Punëtorëve të një fasonerie në Korçë nuk i jepet paga e luftës

Publikuar

-

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë pak më parë një denoncim për disa punëtorë të një fasonerie në Korçë që nuk janë paguar.

Duke iu referuar mesazhit të një qytetari Dixhital, Berisha shkruan në rrjetet sociale se punëtorët janë lënë në rrugë dhe nuk kanë përfitur nga paketa e luftës.

Sipas tij, pronarët e fasonerisë ia hedhin fajin tatimeve, ndërsa tatimet ia pasojnë atë eprorëve.

“Punëtorët e një fasonerie lihen në rrugë, nuk përfitojnë paketën e luftës. Ky shtet i korruptuar ka lënë në rrugë 100 punëtorë dhe familjet e tyre. Tatimet e qytetit të Korçës ia hedhin fajin eprorëve të fasonerisë ndërsa eprorët ia hedhin fajin tatimeve. A mund ta dimë ne sesi do zgjidhet ky problem… A ka qeveri ky shtet??? Pronarët e fasonerisë nuk kanë pasur guximin as të shkojnë dhe të përballen me ato punëtorë. Një prej atyre punëtoreve është dhe nëna ime. Kompania Lorenso Shpk nuk ka pasur asnjë masë gjatë epidemisë Covid-19, një pjesë e punëtorëve kanë qenë të pa siguruara dhe tani po përballen dhe me varfërinë. Pse nuk merren masa për këto fasoneri??? Pse shkon Krimi Ekonomik dhe diskuton privatisht me administratën dhe nuk u jep asnjë përgjigje punëtorëve ? Apo mos ndoshta po presim korrupsionin e radhës? Kjo e gjitha është një lojë partiake sepse disa subjekte mbështeten dhe disa të tjera jo”, thuhet në denoncim./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

Skandal në Kakavijë/ Polici i merr 50 euro qytetarëve për t’i kaluar pa radhë

Publikuar

-

Nga

Skandal në Kakavijë/ Polici i merr 50 euro qytetarëve për t’i kaluar pa radhë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë një denoncim që lidhet me radhën kilometrike që është krijuar në doganën e Kakavijës.

Duke iu referuar mesazhit të një qytetari dixhital, Berisha deklaron se sekseri me uniformë polici u merr nga 50 euro emigrantëve për t’i kaluar pa rradhë.“Përshëndetje doktor! Skandal me përmasa të mëdha nga policia e inkriminuar e Rilindjes, polici në video ju merr 50 euro qytetarëve për t’i kaluar jashtë radhe, taktika që përdor ky punonjës policie është: Pasi ju merr 50-çen euro emigrantëve jua merr vetë makinën e tyre dhe qytetarët futen në makinën e policisë për të shkuar drejt doganës!”, thuhet në mesazh./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Letra e biznesmenit në ambasadën e SHBA-ve/ Ben Blushi kërkoi 2 apartamente për deklaratën e pasurisë, tani po më grabit me gjykatë pronat

Publikuar

-

Nga

Letra e biznesmenit në ambasadën e SHBA-ve/ Ben Blushi kërkoi 2 apartamente për deklaratën e pasurisë, tani po më grabit me gjykatë pronat

Letra e biznesmenit Andon Dhima drejtuar ambasadës së SHBA-ve në Tiranë nuk është e vetmja. CNA.al do sjellë edhe të tjera materiale ekskluzive për raste denoncimesh ndaj ish-deputetit të PS, ish-kreut të LIBRA, Ben Blushi.

Dje CNA.al solli pjesën e parë të denoncimit të biznesmenit Dhima ndaj Ben BLushit, pjesën sesi u bë vjehrri i tij, Abaz Brati me një gjyq dhe shumë formal pronar i një pasurie miliona dollarë.

Sot po sjellim vazhdimin e letrës ku flitet qartë se Ben Blushi po kërkon t’i grabisë pjesë të tjera të pronësisë, Andon Dhimës duke shfrytëzuar gjykatat, megjithëse sipërfaqet e përfituara dhe ndarja sipas ekspertëve flet për kthim të pasurisë dhe jo pjesë të tjera shtesë.

Në letrën drejtuar ambasasës së SHBA-së Andon Dhima shkruan më tej se “Pas përfundimit të objektit të mësipërm Z. Blushi më kërkon që t’i transferoj 2 apartamente më shumë, të cilat i duheshin (sipas thënieve të tij), për rakordimin e pasurive në kuadër të plotësimit të deklaratës vjetore të të ardhurave si deputet në vitin 2013. Në atë kohë Z.Blushi më konfirmoi verbalisht se do të mi rikthente këto pasuri menjëherë pas deklarimit, por ende sot këto 2 apartamente nuk më janë rikthyer”.

Në letrën e tij biznesmeni Dhima sqaron se “Më datë 16.01.2019 Znj. Nazmie Brati, bashkëshortja e të ndjerit Z. Abas Brari dhe njëkohësisht vjehrra e Z. Ben Blushi, më ka paditur në Gjykatën e Rrethit Gjyqsor Tiranë, duke kërkuar më shumë sipërfaqe ndërtimore në objektin e sipërpërmendur, nga ajo çfarë kishin përfituar deri në atë moment. Konkretisht, në këtë process kërkohet një siperfaqe ndërtimore shtesë prej 562.3m2, të ndara në njësi tretare dhe garazhe, vlera e të cilave shkon rreth 650.000 (Gjatëqind e pesëdhejtë mijë euro). Në kuadër të procesit gjyqsor, është marrë dhe njëmase për sigurimin e padisë së znj. Brati, nëpërmjet të cilës gjykata ka bllokuar 10 pasuri të paluajtshme (njësi dhe garzhe) në pronësinë time, deri nëpërfundimin e gjykimit të kësaj çështje. (bashkëlidhur kërkesëpadisa e Znj. Brati dhe Vendimi i Gjykatës nr.5421 datë 17.07.2019)
Kjo çështje aktualisht po gjykohet nga gjyqtarja e Rrethit Gjyqsor Tiranë, Znj. Teuta Hoxha, gjykimi cili do të vijohet nga një trup gjykues i kryesuar nga Znj. Hoxha. në moskthimin e 2 apartamenteve nga Z.Blushi , si dhe me qëllim përfitimin në mënyrë të pajustifikuar të pasurive të tjera . Gjithashtu, nisur nga realiteti në të cilin jetojmë, kam dyshimin e arsyeshëm të mendoj për mundësinë e ndërhyrjes dhe ndikimit të Z.Ben Blushi tek gjyqtarët që do të gjykojnë këtë çështje, duke shfrytëzuar pozicionin e tij si Drejtor i Përgjithshëm i Top Channel, në mënyrë që të vendosin në favor të vjehrrës së Z.Blushi”, shkruhet në letrën që biznesmeni Andon Dhima i ka drejtuar Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë./CNA.al

Vijon…

Ekskluzive-Letra për Ambasadën amerikane/ Ben Blushi bëri vjehrrin pronar në pasuri miliona dollarë

Ekskluzive-Zbulohen të tjera dokumente/ Si gënjeu Ben Blushi për pronën 500 milionëshe, vjehrri e nxjerr “zbuluar”

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarëEkskluzive-Zbulohen dokumentet/ Si Ben Blushi bleu për 30 mijë euro, pronën 500 milionëshe

CNA.al paralajmëron skandalin e radhës/ Kush e ka këtë pallat Zoti Blushi?

Një përgjigje që mos “çmendet” Ben Blushi/ Miliardat e tij, të vjehrrit dhe akuzat që po trondisin mediat dhe politikën

Baxhanaku i Blushit në Gjykatën e Lartë/ Pjesë e pasurisë 5 milion dollarë?!

“Sheiku” i mediave/ Të gjitha miliardat dhe skandalet e Ben Blushit

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Prag katastrofe”/ Berisha: Në spitalet Covid janë 270 pacientë

Publikuar

-

Nga

I shtruar prej ditësh tek Infektivi/ Ndërron jetë nga Covid 59-vjeçari nga Tepelena

Ish-kryeministri Sali Berisha, duke iu referuar raportimit të gazetarit Erjon Skendaj, për numrin e lartë të pacientëve të shtruar, denoncon qeverinë për keqmenaxhim të situatës epidemike dhe për fshehje informacioni. Në rrjetet sociale, Berisha shkruan e Qeveria ka dështuar, ndërsa ngre alarmin për prag kolapsi.

“Jane 270 te sëmure me covid 19 ne spitale dhe jo 124! Dështim total i kryepidemiologut xhahil me Covid19! Mashtrime, mashtrime, mashtrime!! Gjendje prag katastrofe!

Gazetari denoncon me guxim genjeshtrat e perditshme te Edvin Hajdutit nepermjet zedhenesve te tij per rastet e reja me covid 19, vdekjet dhe numrin e te shtruarve ne spital dhe kushtet tejet te renda ne spitalet e braktisura nga Edvin Hajduti dhe narkoqeveria.

Denoj me ashpersi qendrimin e papergjegjshem te Edvin Hajdutit qe po ju kushton jeten dhe shendetin qindra e qindra shqiptareve”, shkruan Berisha i cili më tej e vijon komentin, bazuar tek informacioni që dha Skëndaj.

Lexoni raportimin e gazetarit direkt nga spitali.

Gazetari plas ‘bombën’ live: Ministria gënjen, janë 270 të shtruar. Spitalet të tejmbushura, pacientët nuk ushqehen dhe higjienizohen.

Teksa po raportonte përpara spitalit “Shefqet Ndroqi”, gazetari Erjon Skëndaj, ka bërë një deklaratë të fortë, ku ka heshur akuza të rënda ndaj ministres së Shëndrtësisë.Sipas gazetarit Skëndaj, shifrat e raportuara nga ministria e Shëndetësisë, lidhur me pacientët e shtruar në të dyja spitalet Covid, nuk janë të vërteta pasi sipas tij aktualisht janë më shumë se dyfish i atyre të raportuara, duke theksuar se në spitale janë 270 qytetarë dhe jo 124 siç u tha sot në raportimin zyrtar.

Gjithashtu Skëndaj ka theksuar se kapacitetet në të dyja spitalet po ezaurohen, ndërsa shtoi se pacientët nuk po marrin shërbimin e duhur, pasi sipas tij nuk ka personel për t’i ushqyer dhe higjenizuar.

LEXO EDHE:  Siguria ushqimore/ Data e skadencës së produkteve nuk zgjat as sa boja e votimit

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Polici i shpallur në kërkim sot bënte eskpertin para policisë

“270 të shtruar në të dyja spitalet Covid dhe jo aq sa thotë ministria e Shëndetësisë. Ministria kur thotë atë shifër i referohet vetëm personave që kanë rezultuar pozitiv.

Nuk tregohet realiteti. Në spitalin ku jam une janë 7 të intubuar dhe jo vetëm 4. Shifrat që jep ministria nuk janë të vërteta. Po ezaurohen kapacitete në të dyja spitalet. Janë 50 vende të lira në të dyja spitalet.

Statusi i Berishës në rrjetet sociale

Ministria ka deklaruar se i ka gati kapacitetet për ato paciente në prag të shërimit, kjo do të zbrazte spitalet që po kalojnë një ngarkesë të madhe.
Ministria ka raportuar se ka gati personelin, madje disa ditë më parë ka prezantuar personelin. Madje tha se po trajnoheshin mjekë dhe infermiere. Vetë ministria e ka pohuar me të madhe se ne i kemi kapacitetet, njerëzore, godina apo shtretër.
Dy spitalet Covid në fakt po vuajnë. Por sipas ministrisë kanë 124 paciente. Apeli i drejpërdrejtë i vete pacienteve eshte fakti se ka një numër relativisht të vogël të infermierëve në raport me pacientët. Higjienizimi i pacientëve, ushqimi i tyre, nuk po behet. Apeli është për të patur ndihmës infermier, sepse nuk ka kush kudjeset për të sëmurët.

Vetë kapacitetet e reanimacionit ku janë vendosur 13 pacientë është për 8. Stafi mjekësor që ka shërbyer për më shumë se një javë është vetëm një klinikë mjekësore. Klinika tjetër do të fillojë nesër. Puna do ndahet përgjysëm se do të vijnë mjekët e tjerë që kanë qenë pushim.Te senatoriumi është përqendruar vëmendja pasi është një prej zonave më delikate me fluksin më të madh…”, tha ai. /CNA.al

LEXO TE PLOTE