Connect with Us

Ish ministri Tafaj bën “parashikimin”/ “Covid do të shënojë revolucion në arsim”

Sociale

Ish ministri Tafaj bën “parashikimin”/ “Covid do të shënojë revolucion në arsim”

Publikuar

-

Ish ministri i Arsimit Myqerem Tafaj, i ftuar në Abc neës, ka komentuar vendimet e Minisrisë së Arsimit për kthimin pjesërisht në shkolla dhe universitete për një kategori studentësh.

Tafaj tha se vendimi i ministrisë së Arsimit ishte i guximshëm dhe pse patjetër në diskutim është niveli arsimor, por në këto kushte duhet të kemi parasysh se shëndeti është më i rëndësishëm.

Tafaj foli dhe për mësimdhënin online duke u shprehur se nbë vendin tonë është i vështirë për shkak se jo të gjithë studentët dhe nxënësit mund të kenë laptop apo internet mjaftueshëm.

“Duhet të jemi të vetëdishëm se pandemia nuk është vendet m në vendin tonë por në të gjithë botën, nuk jemi vetëm ne në këtë situatë, duheshin të bëheshin zgjidhje më të mira dhe pse ndoshta të mos kishim një platformë të mirëfilltë por do të kishim një platformë ndryshe që do të vinte në shërbim të mësimit online. Këtë vit nuk mund të pretendojmë shumë pasi janë bërë investime në platformën digjitale dhe pse nuk janë funksionale. Ky vit kshu do të mbyllet. Ky vit do të mbyllet kshu sipas urdhërit të ministrisë që është i guximshëm pasi universitetet shprehen që e kanë të vështirë.

Në çdo vend flasin ekspertët e virologjisë të epidimielogjisë dhe ne kemi vetëm një komitet teknik kemi dhe universitetin e mjeksisë i cili dy ditë para urdhërit të ministrisë në vendimin e senatit të tij deklani i mjeksisë është shprehur se këtë vit duhet ta mbyllim online dhe studentët për çdo mangësi do të kthehen në shtator. Unë mendoja se  atë vendim do të merrte dhe ministria pasi është universiteti që ka ekspertë. Ministria mori një vendim më të guximshëm por ngelët për tu parë nëse rektorët dhe dekanët mund të bëjnë të mundur kthimin e tyre në auditore. Nga pikpamja e situatës uroj që kthimi i studentëve mos e bëjë bumerang kthimin e studentëve në Tiranë se një pjesë e madhe janë nga rrethet.

LEXO EDHE:  Zbardhen faktet/ Rama po degradon arsimin

Covid do të shënojë një revolucion të vërtetë në arsim. Në Europë është vënë në diskutim e gjithë politika për shkencën, sot të gjithë profesoret kanë vënë në diskutim të gjithë prioritetet e BE në programin e horizontit 20-20 duke theksuar se ku kanë shkuar fondet, pse vështirësia u përball me këtë gjendje. Ato kanë kërkuar cburokratizim. Ato kanë vënë në diskutim se si ka mundësi se të jenë trilarda biliona fonde, dhe mjeksia është në këtë gjendje. Fondet e digjitalizimit do të shtohen dhe të gjithë arsimi Evropian dhe përtej do të shtrihen në këto shina. Dhe ne duke qenë pjesë e Evropës nuk mund të qëndrojmë jashtë saj. Ka një strategji të Komisionit Evropian që është Bolonja Digjitale që ka pasur kushte se si do të zbatohen këto kushte dhe tashmë këto janë urgjente”, është shprehur ndër të tjera ish ministri.”/CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Covid i merr jetën edhe ish drejtorit të shkollës së muzikës në Shkodër

Publikuar

-

Nga

Covid i merr jetën edhe ish drejtorit të shkollës së muzikës në Shkodër

Covid-19 i ka marrë jetën në moshën 62-vjeçare muzikantit shkodran Sokol Marku.

Mësohet se prej një muaji ai po luftonte ndaj Covid 19 në Turqi, por nuk arriti ta fitonte këtë betejë. Për 5 vite, deri në vitin 2014 ai ishte drejtor i shkollës së muzikës në Shkodër “Prenk Jakova”. Lajmi për ndarjen nga jeta u bë i ditur nga miku i tij kompozitori Gjon Shllaku.

“Natën e emnit tand u ndave nga kjo jetë, shok e mik i paharrueshëm Sokol Marku” – shkruan Shllaku./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ndarja nga jeta e Kasem Hysenbelliut/ Unioni i Gazetarëve mesazh ngushëllimi

Publikuar

-

Nga

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë ka reaguar lidhur me lajmin e trishtë të ndarjes nga jeta të biznesmenit dhe pronarit të medias Fax Neës, Kasem Hysenbelliu.
Me anë të një postimi në rrjetet sociale Unioni i Gazetarëve Shqiptarë i ka shprehur ngsushullime familjes, të afërmve dhe kolegëve.

“Ndahet nga jeta Presidenti i Fax Neës Kasem Hysenbelli. Nje bashkepunetor dhe partner i ngushte me dhjetra gazetare
Tirane me 5.12.2020

Unioni i Gazetareve Shqiptare ndan dhimbjen e humbjes se nje prej partnereve te vet, mikun dhe bashkepunetorin e dhjetra gazetareve shpiptare, zotin Kasem Hysenbelliu. Prej gati dy dekadash ai kontribuoi si administrator dhe pronar i mediave audiovizive, kryesisht informative duke qene nje partner aktiv dhe me cilesi te fuqishme njerezore, si dhe me ambicie te fuqishme. Ai drejtoi disa nga kanalet me te rendesishme informative televizive ne vend si Tv Arberia, Neës 24, Fax Neës Tv si dhe redaksi te reja onlini, duke deshmuar kurajo dhe force organizative. Zoti Hysenbelliu ndau vlerat e nje administratori shume aktiv dhe bashkepunues me dhjetra punonjes dhe gazetare te mediave si dhe me organizatat e gazetareve.
Unioni i Gazetareve Shqiptare u shpreh ngushellimet per ndarjen e parakohshme nga jeta te njeriut te dashur, familjes Hysenbelliu, stafit te Fax Neës dhe gjithe te afermve te Tij. Qofsh i paharruar miku yne!
Zyra e shtypit
Unioni i Gazetareve Shqiptare”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Berisha mesazh ngushëllimi për Marko Bellon: Zë i civilizuar që nuk u transformua në rilindas

Publikuar

-

Nga

Berisha mesazh ngushëllimi për Marko Bellon: Zë i civilizuar që nuk u transformua në rilindas

Ish-kryeministri Sali Berisha ka shkruar një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të politikanit të majtë Marko Bello.

Bello u nda nga jeta dje në Turqi, në moshën 59 vjeçare, pasi ishte infektuar me Covid-19.

“Miq, keto dite u nda nga jeta para kohe ish ministri dhe ish deputeti i Partise Socialiste, Marko Bello. Ne kampin e partise se tij, ai ishte sigurisht nje kundershtar por dhe nje ze i arsyeshem i civilizuar, qe besonte ne vlerat baze te sistemit demokratik. Marko Bello ka meriten e veçante se nuk u transformua ne rilindas duke qendruar besnik vlerave qe besonte. Me kete rast i shpreh familjes, miqve dhe te afermve te te ndjerit ngushellimet e mia te sinqerta dhe lutem qe shpirti i Markos te tyre te dashur te gjeje paqen e merituar. Amin”, shkruan ish-kryeministri./CNA.al

LEXO TE PLOTE