Connect with Us

Bima që bën mrekulli/ Ndihmon në rigjenerimin e lëkurës dhe redukton inflamacionin

Life Style

Bima që bën mrekulli/ Ndihmon në rigjenerimin e lëkurës dhe redukton inflamacionin

Publikuar

-

Aloe vera është e shkëlqyeshme për djegien nga dielli sepse ndihmon në lehtësimin e dhimbjes dhe skuqjes duke zvogëluar inflamacionin. Xheli gjithashtu stimulon prodhimin e kolagjenit, i cili ndihmon procesin e shërimit duke përmirësuar qëndrueshmërinë e lëkurës, thatësinë dhe elasticitetin. Mënyra më e mirë për të përdorur aloe është që të merrni xhel drejtpërdrejt nga vetë bima ose të përdorni një produkt që është afër 100% aloe vera. “Aloe është trajtimi standard i arte në shtëpi për djegien nga dielli, duke pasur parasysh se është anti-inflamator dhe qetëson lëkurën,” thotë Caren Campbell, MD, një dermatologe në San Francisko .
Aloe vera punon në disa mënyra për të trajtuar djegien nga dielli:

Redukton inflamacionin: Aloe ka disa përbërës që zvogëlojnë dhimbjen, skuqjen dhe ënjtjen që lidhen me inflamacionin nga djegia e diellit. Së pari, aloe vera pengon rrugën e ciklooksigjenazës , e cila krijon një efekt anti-inflamator. Bima përmban gjithashtu bradykinaza , e cila zvogëlon inflamacionin kur aplikohet në mënyrë topike.

LEXO EDHE:  Thyejnë xhamin dhe djegin makinën e policit/Kush janë “të fortët” e Lezhës?

Stimulon prodhimin e kolagjenit: Aloe mund të përmirësojë ndjenjën dhe pamjen e djegies nga dielli përmes stimulimit të prodhimit të kolagjenit, i cili përmirëson qëndrueshmërinë e lëkurës, thatësinë dhe elasticitetin.

Hidraton lëkurën: Aloe përmban substanca të quajtura mucopolysaccharides , të cilat janë sheqerna që ndihmojnë në ruajtjen e lagështirës në lëkurën tuaj. Përmban gjithashtu një numër aminoacidesh, të cilat zbutin qelizat e ngurtësuara të lëkurës .

Përmban acid salicilik: Acidi salicilik është njëkohësisht një anti-inflamator dhe një antiseptik, që do të thotë se mund të lehtësojë dhimbjen, ndërsa gjithashtu parandalon infeksionin.

Përmban vitamina: Aloe ka shumë vitamina, përfshirë vitaminat A, C, dhe E, të cilat janë antioksidantë që mund të neutralizojnë radikalet e lira për të ulur dëmtimin e diellit, thotë dermatologu kozmetik Kenneth Mark , MD, një ekspert për lëkurën./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“S’ka njeri të të zëvendësojë”/ Çiljeta merr suprizën e veçantë nga i biri

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Çiljeta Xhilaga është nënë e një djali që e ka quajtur Fernando.

Shpesh ajo ka treguar se ka një lidhje të veçantë me të. Së fundmi, këngëtarja ka marrë një surprizë të këndshme nga i biri, të cilën e ka ndarë dhe me ndjekësit në Instagram.

Vogëlushi i ka lënë mamasë së tij një pusullë të ngjitur në frigorifer, në të cilën ka shkruar fjalët më të ëmbla për këngëtaren.

LEXO EDHE:  Evitoni djegjet nga dielli

LEXO EDHE:  Studimi/ Miqësitë mes nënave  përmirësojnë jetën e fëmijëve

“Është dora jote që më përkëdhel çdo natë, është zëri yt që më qetëson, është trupi yt që ngrohtësi më fal. Dua të të kem pranë, deri kur dita të agojë. Ti për mua je gjithçka në këtë botë e s’ka njeri të të zëvendësojë. Ti për mua je gjithçka e për ty gjithmonë do të kem nevojë”, janë fjalët që ka shkruar vogëlushi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Trup perfekt, Hygerta Sako i mahnit të gjithë me format e saj

Publikuar

-

Nga

Hygerta Sako njihet si një nga moderatoret më të spikatura të sportit në Shqipëri, ku përveç moderimit tërheq vëmendjen edhe për linjat e saj perfekte trupore.

Prezantuesja e “Rubrika Sportive” në “Rtsh”, i ka magjepsur ndjekësit e saj në “Instagram” së fundmi. Hygerta ka postuar një foto nga plazhi, teksa po kalon pushimet.

Ajo që tërheq menjëherë vëmendjen janë linjta e saj trupore, kjo edhe për faktin se shpesh bukuroshen e “Rtsh” e kemi parë të bëjë palestër. Pikërisht në foton ku shfaq linjat e saj edhe reagimet kanë qenë të shumta, sigurisht pozitive.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

E nxehtë dhe tejet provokuese/ Abiagail Ratchford tërbon rrjetin me format “bombë”

Publikuar

-

Nga

E nxehtë dhe tejet provokuese/ Abiagail Ratchford tërbon rrjetin me format “bombë”

Abigail Ratchford është një nga modelet më seksi të ekranit. Përveç modele ajo është dhe një aktore shumë e zonja.

Gjithashtu ka pozuar për marka shumë të njohura. Abigail është mjaft e ndjekur në rrjetet sociale ku eksopozon format e saj bombastike.

Modelja numëron më shumë se 9.1 milionë ndjekës në Instagram me të cilët ndan fotot e saj më të nxehta. Për më tepër shihni galerinë me fotot më të nxehta të Ratchford./ CNA.al

LEXO TE PLOTE