Connect with Us

Gjykata pezullon dekretin e Presidentit Thaçi/ Nesër nuk votohet Qeveria

Kosova & Rajoni

Gjykata pezullon dekretin e Presidentit Thaçi/ Nesër nuk votohet Qeveria

Publikuar

-

Gjykata Kushtetuese ka vendosur që të pezullojë përkohësisht vendimin e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që përmes një dekreti e ka mandatuar Avdullah Hotin për kryeministër.

Kjo është bërë pas kërkesës së 30 deputeteve të grupit parlamentar të Vetëvendosjes, që kanë kërkuar që fillimisht të pezullohet vendimi deri në një vendim përfundimtar të Kushtetueses.

Kjo do të thotë që nesër nuk mund të mbahet seanca e thirrur nga LDK-ja për në ora 13:00./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Thaçi mandaton kryeministrin e ri të Kosovës/ Avdullah Hoti 15 ditë kohë për të krijuar qeverinë

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka mandatuar st kryeministrin e ri të Kosovës.

Mësohet se Thaçi me anë të një dekreti i ka proporzuar Kuvendit si kandidat për kryeministër Avdullah Hotin.

Në dekret theksohet se Hoti duhet që brenda prej 15 ditësh t’i propozojë Kuvendit të Kosovës përbërjen e qeverisë së tij dhe të kërkojë votimin e saj.

“Në krejt këtë situatë të panatyrshme, legjitimiteti i qeverisë aktuale është sfiduar nga votimi i mocionit nga më shumë se dy të tretat e deputetëve. Në anën tjetër, është obligim i imi si President, të sigurohem për funksionim të insititucioneve. Mocioni ka qenë plotësisht sipas Kushtetutës, në përptuhshmëri me vullnetin e deputetëve dhe rendit demokratik në Kosovë. Pavarësisht rrethanave, këto janë të rregulluar qartë me kushtetutë, dhe nuk mund të konsiderohen sit ë jashtëzakonshme”, ka thënë presidenti i Kosovës gjatë një deklarate për mediat./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Deklarata e pedagogut shqiptar/ “Lajmet e rreme ndaj NATO-s, BE-së dhe Perëndimit vijnë nga Rusia”

Publikuar

-

Nga

Pedagogu i gazetarisë dhe gazetari shqiptar në Malin e Zi, Ismet Kallaba, ka folur rreth luftës kibernetike ndaj ‘fake neës’ gjatë kohës së pandemisë COVID-19 në Malin e Zi.

Në një lidhje me “Euronews Albania”, Kallaba, duke iu referuar të dhënave nga raportet e BE-së dhe përfaqësive të tjera diplomatike, tha se shumica e lajmeve të rreme e kanë prejardhjen nga Rusia, pasi Moska po bën përpjeke për ndryshime gjeostrategjike në rajon.

“Lajmet e rreme janë shtuar gjatë periudhës së Coronavirusit. Kemi një përpjekje të shtuar për përhapjen e lajmeve të rreme në Mal të Zi. Po i referohem më tepër disa të dhënave që vijnë nga Bashkimi Europian dhe disa shqetësimeve që vijnë prej aty, por edhe nga përfaqësi të ndryshme diplomatike, sidomos nga ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, të cilët kanë vërejtur jo vetëm në këtë periudhë, por edhe më përpara një prani të shtuar të lajmeve të rreme. Këto informacione të rreme përgjithësisht kanë për burim  Rusinë, e cila po bën një përpjekje për ndikime gjeo-strategjike”, tha Kallaba.

Më tej ai shtoi se në këtë periudhë të vërshimit të informacioneve në hapësirën kibernetike është e vështirë lufta ndaj lajmeve të rreme.

LEXO EDHE:  Ilir Meta zgjidhet President/ Dy vota kundër

LEXO EDHE:  Kryesia e re e PD-së/ Qeveri në hije

“Mali i Zi është një shtet i vogël dhe sigurisht bën përpjekje për këtë luftë kibernetike që po zhvillohet. Edhe Mali i Zi nuk është imun në këtë luftë ashtu si dhe shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor. Unë mendoj që është pak e vështirë për të luftuar, megjithatë autoritetet zyrtare në Mal të Zi po mundohen të luftojnë kundër lajmeve të rreme, por në këtë kohë, të infoobezitetit, sfida bëhet më e madhe”, u shpreh Kallaba.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rrëzohet në detin Jon helikopteri ushtarak i NATO-s

Publikuar

-

Nga

Një helikopter ushtarak i NATO-s është rrëzuar mbrëmjen e sotme në detin Jon.

Mësohet se në bordin e helikopterit kanë qenë 6 pasagjerë, të cilët janë në kërkim.

Duke iu referuar zyrtarëve grekë, BBC shkruan se helikopteri ka humbur në detin Jon midis Italisë dhe Greqisë.

Nga informacionet paraprake, raportohet se helikopteri ishte ngritur nga një brigadë kanadeze si pjesë e një stërvitjeje ushtarake.

LEXO EDHE:  Ilir Meta zgjidhet President/ Dy vota kundër

LEXO EDHE:  Ndryshimet në qeveri? Rama: Sajesa, vet i shkruani vet i besoni

Ekipet e kërkim-shpëtimit të Natos po kërkojnë ujëra ndërkombëtare jashtë ishullit Kefalonia të Greqisë, ndërsa nuk dihet çfarë e ka shkaktuar rrëzimin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE