Connect with Us

Nga Sanço te Kristal Abazaj, ja asistuesit më të mirë nën 23-vjeç deri tani

Sport

Nga Sanço te Kristal Abazaj, ja asistuesit më të mirë nën 23-vjeç deri tani

Publikuar

-

Në një statistikë të publikuar së fundmi, me asistuesit më të mirë, nën 23-vjeç, nuk mungon as ylli i Kukësit, Kristal Abazaj. 23-vjeçari është përkrah yjeve të futbollit botëror, si Sanço, Aleksandër-Arnold, Hakimi, etj.

Shqiptari ka dhënë plot 10 asiste  në këtë sezon, para ndërprerjes së futbollit për shkak të pandemisë. Lista kryesohet nga ylli i Dortmundit, me 16 asiste.

Asistuesit më të mire nën 23-vjeç në këtë sezon:

Xhejdën Sanço (Borusia Dortmund) 16 asiste

Kristofer Enkunk (Lajpcig) 14 asiste

Trent Aleksandër Arnold (Liverpul) 12 asiste

Odson Eduar 12 asiste (Sëlltik)

Akram Afif 11 asiste (Al Sad)

Umar Sadik 11 asiste (Partizani i Beogradit)

Stuart Nikon 11 asiste (Colarian)

Ashraf Hakimi 10 asiste (Borusia Dortmund)

Kristal Abazaj 10 asiste (Kukësi)

Stiven Beregijan 10 asiste (Totenhem)

Musapa Bund 10 asiste (Aarahu)

Florian Koman 10 asiste (FSCB)

Xhonathan Kohen (Makabi Tel Aviv)

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Tefik Osmani i përvishet Erion Braçes: Çdo bësh me ne futbollistët shqiptare, se Pjaniçit i leh qeni shtrirë

Publikuar

-

Nga

Futbollisti i Tiranës Tefik Osmani ka ndezur sërish replikat me zv/kryeministrin e Shqipërisë Erion Braçe.

Pas Braçe shprehu zhgënjimin rreth lajmit të “Tuttosport” rreth hipotezave zëvendësimit të lojtarit të Juventusit Miralem Pjaniç me futbollistin e Barcelonës Artur, Osmani i ka tërhequr vëmendjen zyrtarit të lartë të qeverisë duke i kujtuar se shteti duhet të mbështesë financiarisht lojtarët “pasi 99% e tyre janë të varfër”.

Njëkohësisht, mbrojtësi korçar e ka mbyllur publikimin e tij në rrjetet sociale me ironi duke i kujtuar Braçes se Artur dhe Pjaniç janë lojtarë në kushte shumë të mira financiare sepse “qeni u leh shtrirë”.

“Erion Braçe, me ne futbollistët shqiptarë çfarë do bësh se 99% janë të varfër??? Pjaniçit dhe Arturit u leh qeni shtrirë!”, i drejtohet Osmani zv/kryeministrit Erion Braçe në rrjetin social “Instagram”.

LEXO TE PLOTE

Sport

Edison Cavani mund të zëvendësojë Muriqin te Fenerbahce

Publikuar

-

Nga

Fenerbahce janë duke shpresuar të sjellin në Turqi sulmuesin e Paris Saint Germain, Edinson Cavani

Media turke Fotomac, ka raportuar sot për interesimin e Fenerbahces për Cavanin.

33 vjeçari ka hyrë në muajt e fundit të kontratës me PSG, dhe do të largohet si lojtar i lirë pas shtatë sezoneve të kaluara në kryeqytetin e Francës.

Në anën tjetër, Fenerbahce po rrezikon të humbas këtë verë sulmuesin e Kosovës, Vedat Muriqin, i cili po kërkohet nga Lazio.

Largimi i Muriqit, do të bëjë që pala turke të hyjë seriozisht në bisedime me uruguaianin, për të zëvendësuar sulmuesin nga Kosova.

LEXO TE PLOTE

Sport

Pipero flet për futbollin: Tamponin nuk ia këshilloj futbollistëve

Publikuar

-

Nga

Pyetja se kur mund të fillojë sërish futbolli po shtohet gjerësisht në Shqipëri, ashtu sikurse në të gjithë Europën. Fjala e fundit do të jepet prej institucioneve mjekësore dhe shtetërore, ndërsa FSHF është ende në pritje të një përgjigje për planin e tyre të rinisjes së kampionatit të dorëzuar në tryezën e qeverisë.

Një mendim në lidhje me këtë çështje e jep edhe një prej atyre figurave që këto kohë pandemie jemi mësuar ta shohim shpesh, Pëllumb Pipero.

Ky i fundit ka folur për “Syri TV”, ku tregon se pavarëshit faktit se futbolli dhuron emocione të forta e sheh pa ktë vështirë rifillimin në këtë momënt, por të njëjtin mendim nuk e ka për stërvitjen. Doktori shqiptar tregon se stërvitje me respektimin e masave mbrojtëse mund të zhvillohet, si në të gjithë Europën. Ndërkohë tamponi nuk është një metodë që Piperi sugjeron për futbollistët.

Rifillimi i aktivitetit sportiv: “E kam të vështirë të jap një mendim, futbolli është një sport që të jep emocione, por ende kemi qarkullim të virusit në vendit tonë”.

Është e nevojshme t’u bëhen tamponet futbollisteve: “Tamponi është një metodë diagnostikuese. Në rastin e sportistëve nuk do ta këshilloja”.

Rifillimi i aktiviteteve në masa sigurie: “Tani për tani është e pamundur rifillimi i aktiviteteve sportive, por stërvitje në distancimin mund të ketë, si në vendet e tjera të Europës”, ka thënë Dr. Pëllumb Pipero.

LEXO TE PLOTE