Connect with Us

Blushi dhe Vjollca sulmojnë Ditmir Bushatin për hesap të oligarkëve të inceneratorëve

Politikë

Blushi dhe Vjollca sulmojnë Ditmir Bushatin për hesap të oligarkëve të inceneratorëve

Publikuar

-

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka folur sot me tone mjaft të forta, kundër koncesioneve dhe oligarkëve te inceneratorëve. Bushati kujtoi 2013 kur PS premtoi se do anulonte koncesionet korruptive por mesa duket thotë ai PS po u kthen shpinën shqiptarëve.

Por pas këtij fjalimi të fortë që ish-ministri mbajti në parlament, ka ardhur një reagim nga portali i Blushit e Vjollcës që e perdorin si gojë të pisët për të sulmiar ata që i shpallin “armiq”.

Në një shkrim të botuar në gazetën “Shqip”, shkruhet se Ditmir Bushati heshti për koncesionet, kur ishte ministër.

Në fakt Bushati foli sot, dhe ngritit zërin fort në lidhje me një tender 15 milion euro, i dhënë me prokurim të drejtpërdrejtë, pa një garë, ortakëve të Klodian Zotos të inceneratorëve, i cili është ortak i Ben Blushit dhe Vjollca Hoxhës.

Pra, sulmi ndaj Ditmir Bushatit vjen si një mbrojtje që Top Channel iu bën oligarkëve, ortakëve që ka tek koncesioni i inceneratorëve, ndërkohë që ata të fitojnë 15 milion euro nga taksat e shqiptarëve.

Pra, televizioni kombëtar Top Channel, në vend që të ishte në mbrojtje të interesit të qytetarëve shqiptarë, të denonconte korrupsionin dhe të përshëndeste kur dikush e bën një gjë të tillë, del dhe e sulmon.

LEXO EDHE:  Nga Delijorgji, gjyqi, burri i tezes dhe gjithçka tjetër/Shkëlzen Berisha sqaron pozicionin e tij në tragjedinë e Gërdecit

Arsyeja kuptohet. Klodian Zoto është ortak me Vjollca Hoxhën, është ortak me Eva Blushin, bashkëshorten e Ben Blushit.

Klodian Zoto i inceneratorëve është ai që qëndron pas Porto Romanos dhe askush nuk mund ta mohojë këtë fakt.

Tani Top Channel ngaqë i djeg dhe i përvëlon kur i sulmohen bashkëortakët tek Lori Kafe, që kanë paguar 2.2 milion dollarë, “kërcen dhe hidhet” përpjetë. Se po është sharë Klodian Zoto, na shahet edhe Eva Blushi, Vjollca Hoxha.

Pra, po u sulmuan oligarkët dhe ata që po vjedhin ditë e natë me koncesionet që paguhen nga taksat e shqiptarëve, na ofendohet Ben Blushi, Top Channel dhe shërbëtorët e vërtetë të oligarkëve dhe korrupsionit në Shqipëri./ CNA.al

Skema korruptive qeveri-media-koncesione/ Ditmir Bushati “shkund” parlamentin pas denoncimeve të CNA.al

Dokumenti-Klodian Zoto dhe Top Channel, edhe pas tenderit 15 milion euro për Porto Romanon

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Kryemadhi tregon pse s’ka shkuar në emisione/ “Mediat nuk më pranonin në studio”

Publikuar

-

Nga

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka treguar mbrëmjen e sotme arsyen se përse nuk ka qenë shumë aktive në politikë gjatë kohës së karantinës.

Kryemadhi tha se është lidhur vetëm 3 apo 4 herë në skype me emisionet pasi pretendon se televizionet nuk e pranonin si të ftuar në studio.

Kryetarja e LSI-së deklaroi në studion e Syri Tv se nuk e beson historinë e koronavirusit dhe për të folur për masat ka nxjerrë të flasë ish-ministrin e Shëndetësisë dhe nënkryetarin e LSI-së Petrit Vasilin.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Qeveria tallet me arsimtarët

“Unë gjatë kohës së karantinës kam dalë 3-4 herë në intervista në skype sepse nuk pranonin televizionet, biles jam nga të vetmet që shkoj nëpër studio sepse unë nuk e kam besuar kurrë historinë e koronavirusit dhe zoti Vasili ka qenë një nga njerëzit kryesorë që ka dalë se është edhe një nga epidemiologët më të mirë që ka Shqipëria “, tha ajo./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zjarri në Ministrinë e Shëndetësisë/ Bardhi sjell provat, si u dogjën dokumentet

Publikuar

-

Nga

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi në një intervistë për Syri tv, ka folur për akuzat se në katin e 4-rt të Ministrisë së Shëndetësisë, atje ku ndodhet zyra e prokurorimeve, janë djegur dokumente të tenderave sekretë, që po hetohen nga SPAK.

Bardhi këmbëngul se nuk bëhet fjalë për një incident, por për djegje dhe zhdukje të qëllimshme të provave lidhur  me tenderat sekretë.

“Ne provuam në mënyrë të pakundërshtueshme se më datën 15 prill, jashtë orarit zyrtar, në ambientet e Ministrisë së Shëndetësisë kishte rënë zjarr apo alarmi për zjarr. Dhe nga verifikimi i bërë nga vetë punonjësit e sigurisë në institucion ishte konstatuar djegja e një sasie të konsiderueshme dokumentesh. Për ata që punojnë në administratë publike e dinë fare mirë që, nuk ndodh kurrë që një punonjës i administratës publike të djegë dokumenta, qoftë edhe kur ato dokumenta nuk i duhen. Nuk i ve zjarrin në mes të zyrës por e merr dhe e hedh letrën në koshin e plehrave.

LEXO EDHE:  Mero Baze kundër qeverisë/Ta jetojmë dimrin, si në dimër

Të dhënat tona të besueshme, në të njëjtën formë siç morëm informacionin për zhvillimin e këtyre procedurave sekrete të tenderimit, apo të çmimeve skandaloze të blerjeve të materialeve , na kanë konfirmuar që bëhet fjalë për djegje dhe zhdukje të provave lidhur  me tenderat sekretë.

Një ditë thotë se nuk ka tym dhe është vetëm në kokën e PD dhe më pas thotë se ka patur tym por nuk ka lidhje me dokumentet e tenderave sekretë por ka lidhje me incidentin e shkarkuar nga një nëpunëse tregon qartë që Ministria e Shëndetësisë po përpiqet me çdo mjet të fshehë provat”, tha Bardhi/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Arritja e konsensusit për Zgjedhoren jo e lehtë”/ Hajdari: Të lëmë mënjanë interesat partiake

Publikuar

-

Nga

Bashkëkryetarja e komisionit për Reformën Zgjedhore, Rudina Hajdari tha se procesi që palët politike të arrijnë në një konsensus nuk do të jetë i lehtë.

Teksa komentoi tryezën e sotme të Këshillit Politik, Hajdari deklaroi se çështjet që po diskutohen janë të nxehta, ndërsa përmendi depolitizimin e administratës zgjedhore që nuk ka gjetur zgjidhje.

“Parashikoj që nuk do të jetë një proces i lehtë dhe janë çështje të nxehta. Depolitizimi i administratës zgjedhore duhet zgjidhur si çështje, por ajo që nuk ka gjetur dakordësi është mënyra se si do të kompozohet KQZ. PD ka rënë dakord për një depolitizim të mesëm nga KZAZ e poshtë, jo për KQZ”, u shpreh ajo në Euro News.

LEXO EDHE:  Denoncimi/ Qeveria tallet me arsimtarët

Deputetja theksoi se Reforma Zgjedhore duhet të ecë përpara për një integrim sa më të shpejtë të vendit tonë në BE.

“Ajo që mendoj se është thelbësore është pikërisht ecja përpara dhe integrimi i Shqipërisë në BE dhe ne e kemi shansin që kjo të ndodhë dhe duhet të lëmë mënjanë interesat partiake. Por nga ana tjetër nuk mund të kjo Reformë Zgjedhore të ndodhi në mënyrë të njëanshme. Absolutisht asnjëri nga ne nuk mund të jetë i pakënaqur. Duhet gjendur një konsensus në të gjitha pikat që propozojmë’, deklaroi Hajdari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE