Connect with Us

Voltana Ademi flet me fakte/ “Numri i viktimave nga Covid është fshehur, 5 raste në Shkodër”

Politikë

Voltana Ademi flet me fakte/ “Numri i viktimave nga Covid është fshehur, 5 raste në Shkodër”

Publikuar

-

Kryebashkiakja në detyrë e Shkodrës, Voltana Ademi, akuzon Ministrinë e Shëndetësisë se po fsheh numrin e viktimave nga Covid-19.

Në një lidhje me emisionin “Open” Ademi u shpreh se janë të paktë 5 viktima në Shkodër që nuk janë raportuar.

“Ka pasur viktima nga Shkodra që kanë ndërruar jetë, duke pasur sëmundje të tjera por që janë prekur edhe nga Covid-19. Janë 5 viktima të tilla. Këto kanë ndërruar jetë në spitalin e Shkodrës dhe atë të Tiranës.

Flas me fakte, të gjithë i dinë, ne i njohim familjarët.  Janë të dhëna që nuk duhet të fshihen por të reflektohen në sitin e ministrisë”, tha Ademi./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Xhaçka i përgjigjet akuzave të opozitës/ “Po bën pis procesin me ligësi!”

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, i është përgjigjur akuzave të opozitës se shpërndarja e ndihmave po bëhet në mënyrë subjektive.

Në një lidhje me emisionin “Real Story”, Xhaçka tha se ndihmat po shpërndajen me korrektësi te të gjithë familjet në nevojë dhe pensionistët. Por sipas saj, po të qëndrosh në shtëpi dhe t’i shohësh gjërat nga divani gjërat nuk duken sic janë.

Xhaçka shtoi se opozita, jo vetëm që nuk po jep një dorë për të ndihmuar, por me ligësi po mundohet ta bëjë pis këtë proces.

“Po të qëndrosh në shtëpi dhe t’i shohësh gjërat nga divani jam e bindur se gjërat nuk duken sic janë. Për hir të së vërtetës, opozita nuk po jep sot një dorë për të ndihmuar këta njerëz.

LEXO EDHE:  I dënuar me 8 vite burg për drogë/ Zbulohet emri i viktimës së dytë në Durrës

LEXO EDHE:  I dënuar me 8 vite burg për drogë/ Zbulohet emri i viktimës së dytë në Durrës

Ka një VKM që e definon se si bëhet shpërndarja e ndihmave dhe kush përfiton. Çdo ndihmë që shkon, raportohet, verifikohet dhe është plotësisht e verifikueshme.

Për fat të keq, ka një keqdashësi, ligësi, nga ana e opozitës për ta bërë pis këtë proces, që po bëhet me shumë përkushtim nga mijëra njerëz, që kanë lënë familjet e tyre në shtëpi dhe rrezikojnë shtëndetin për t’iu ardhur në ndihmë të tjerëve.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Filozofia e Grida Dumës: Nëse të duket i vogël, mjafton ta shohesh nga poshtë dhe rritet…

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma, ka ndarë me ndjekësit një video të pazakontë në rrjetet sociale.

Me filtër nuancash erotike, tekst provokues dhe mesash shpërthyes, Grida Duma të jep këndvështrimin e botës, nga lart poshtë, apo anasjelltas.

“Gjithshka njerëzore përsëritet prej mijëra e mijëra vitesh. Por shumëkush mendon “që ajo që po ndodh në kohën e tij, s’ka ndodhur më parë”. Iluzion i dëmshëm shumë. Të krijon justifikimin që “fajin e ka bota, jo ti”.

Zilia, ambicja, konkurenca, kompleksi, pangopësia, cingunëria, dashuria, xhelozia, pushteti, tërheqja, vetmia, e më tej të gjitha ndjesitë njerëzore përsëriten e përsëriten prej mijëra vitesh.

Nëse ka diçka të re në këtë përsëritje është vetëm një; mënyra si i sheh dhe si i përballon në kohën që ecën më tej.

Prandaj ka evoluar gjithshka, vetëm nga mënyra e të parit të gjërave. Mënyra si i sheh gjërat është gjithshka; ndryshoje dhe bota do marrë trajtë tjetër.Mund ta kthesh të gjithën në avantazh”, vijon Duma mesazhin e saj./CNA.al

Ndrysho menyren si i sheh gjerat!

Gjithshka njerëzore përsëritet prej mijëra e mijëra vitesh.Por shumëkush mendon “që ajo që po ndodh në kohën e tij, s’ka ndodhur më parë”.Iluzion i dëmshëm shumë.Të krijon justifikimin që “fajin e ka bota, jo ti”.Zilia, ambicja, konkurenca, kompleksi, pangopësia, cingunëria, dashuria, xhelozia, pushteti, tërheqja, vetmia, e më tej të gjitha ndjesitë njerëzore përsëriten e përsëriten prej mijëra vitesh.Nëse ka diçka të re në këtë përsëritje është vetëm një; mënyra si i sheh dhe si i përballon në kohën që ecën më tej.Prandaj ka evoluar gjithshka, vetëm nga mënyra e të parit të gjërave.Mënyra si i sheh gjërat është gjithshka; ndryshoje dhe bota do marrë trajtë tjetër.Mund ta kthesh të gjithën në avantazh.

Gepostet von Grida Duma am Mittwoch, 29. April 2020

LEXO TE PLOTE

Politikë

Propagandë me pandeminë/ Neritan Ceka: Masat e qeverisë janë ekstreme

Publikuar

-

Nga

Ish kryetari i Aleancës Demokratike, ish deputeti, ambasadori dhe historiani Neritan Ceka, ka kritikuar masat e qeverisë për përballimin e situatës nga Covid-19, ndërsa u shpreh hapur dhe kundër ndryshimeve në Kodin Penal.

Sipas Cekës këto ndryshime janë të përkohshme pasi nuk do të zbatohen, ndërsa i konsideroi masat si një propagandë e panevojshme.

 “Ajo që pësoi më shuam Shqipëria në këtë periudhë, ishte informaliteti. Një pjesë e mirë është e punësuar në mënyrë informale dhe në këtë periudhë ata janë gjendur të papunë dhe kanë hasur vështirësi. Shpresoj që nëse do të hapen, mendoj se ka ardhur koha për tu hapur, sidomos zonat që nuk janë prekur. Mendoj që vetë shifrat, japin mundësi që të ketë një hapje më të shpejtë të ekonomisë.

Duhet të ketë një heqje gjobat dhe të bëhet një amnisti fiskale jo për ata që kanë grumbulluar para jashtë Shqipërisë, por për ata që janë gjobitur. Për sa u përket ndryshimeve në Kodin Penal do të jenë të përkohshme dhe nuk do të zbatohen. Këto masa janë propagandë e panevojshëm për këtë kohë. Masat që janë parashikuar janë ekstreme dhe janë dhunë, në kufijtë e kushtetutës. Presidenti ka dhënë një shenjë të vullnetit të mirë, por në raste të tjera nuk do t’i miratonte.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE