Connect with Us

Rrëzohet në detin Jon helikopteri ushtarak i NATO-s

Kosova & Rajoni

Rrëzohet në detin Jon helikopteri ushtarak i NATO-s

Publikuar

-

Një helikopter ushtarak i NATO-s është rrëzuar mbrëmjen e sotme në detin Jon.

Mësohet se në bordin e helikopterit kanë qenë 6 pasagjerë, të cilët janë në kërkim.

Duke iu referuar zyrtarëve grekë, BBC shkruan se helikopteri ka humbur në detin Jon midis Italisë dhe Greqisë.

Nga informacionet paraprake, raportohet se helikopteri ishte ngritur nga një brigadë kanadeze si pjesë e një stërvitjeje ushtarake.

LEXO EDHE:  Shtatëmbëdhjetë vjet nga hyrja e NATO-s në Kosovë

Ekipet e kërkim-shpëtimit të Natos po kërkojnë ujëra ndërkombëtare jashtë ishullit Kefalonia të Greqisë, ndërsa nuk dihet çfarë e ka shkaktuar rrëzimin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Shkon në 74 numri i viktimave në Maqedoninë e Veriut/ Konfirmohet 21 të prekur të tjerë

Publikuar

-

Nga

21 persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 në Maqedonin ë e Veriuit ditën e sotme nga 279 teste që janë kryer gjithsej.

Duke iu referuar shifrave zyrtare, Illyria News Agency raporton se 8 raste janë paraqitur në Shkup, 6 në Kumanovë, 4 në Prilep, si dhe nga një në Tetovë, Strugë dhe Pehqevë. Mësohet se nga fillimi i pandemisë në shtetin fqinj numri i personave të diagnostikuar me Covid-19 shkon në 1436.

Ndërkohë, numri i përgjithshëm i personave të shëruar nga Covid-19 është 627.

LEXO EDHE:  A është NATO shumë e madhe për të pasur sukses?

LEXO EDHE:  A është NATO shumë e madhe për të pasur sukses?

Fatkeqësisht, gjatë 24 orëve të fundit tre raste tjera me Covid-19 kanë humbur jetën, duke e dërguar numrin e viktimave në total në 74 persona./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vizita misterioze e Thaçit në Tiranë/ Çfarë shkruajnë mediat kosovare

Publikuar

-

Nga

Në kohën kur e gjithë audienca e vendit ishte drejtuar tek fluturimi i Behgjet Pacollit në Aeroportin e Tiranës, një eskortë e veturave ku ishte edhe Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, ka kaluar pikën kufitare në Vërmicë.

Presidenti ka qëndruar në Shqipëri për disa orë ndërsa është kthyer në vend në orën 19 e 20. Raportet tregojnë se makina e tij nuk është kontrolluar për shkak se është makinë VIP.

Sipas nje raporti drejtuar komandantit të pikës kufitare në Vërmicë, Arben Telaku, thuhet se Presidenti i Kosoves ka kaluar në orën 19:20, i ulur në sediljen e parë të makinës.

Raporti i policit thotë se nuk kanë arritur të shohin nëse prapa në makine ka pasur persona të tjerë ulur për shkak se mjeti ka pasur xhamat e zinj.

Nga zyra e Presidences nuk ka pasur asnje pergjigje per te konfirmuar viziten e bere.

Media kosovare ka biseduar me këshilltarin politik të Thaçit, Ardian Arifaj, por ai ka thënë që t’i dërgohen pyetjet në zyrë për media.

Edhe komandanti, Arbër Telaku, nuk ka dhënë detaje pasi ka thënë se duhet t’i drejtohemi zyrës së mediave.

Kallxo.com raporton se komandanti i rajonit kufitar ku bënë pjesë Vërmica, Nexhmi Krasniqi e ka konfirmuar kete informacion.

Ai ka thënë se nuk i ka raportet sepse ato dërgohen në Prishtinë por atij i është thënë se eskorta ka kaluar në Shqipëri dhe është kthyer në Kosovë.

LEXO EDHE:  Foto-Protestuesi mesazh të fortë/ NATO çliro shqiptarët, nga kryetarët  

LEXO EDHE:  Foto-Protestuesi mesazh të fortë/ NATO çliro shqiptarët, nga kryetarët  

Sipas ligjit, makina e Presidentit dhe Kryeministrit janë VIP dhe nuk iu nënshtrohen kontrolleve. Kjo vizitë e Presidentit Thaçi në Shqipëri nuk ka qenë e paralajmëruar nga zyra e Presidentit.

Dje gjatë ditës, kryetari i partisë Aleanca Kosova e Re, Behgjet Pacolli, u ul me avion nga Zvicra në Tiranë. Ende nuk dihet nëse Pacolli është kthyer në Kosovë apo po qëndron në Shqipëri.

I pari i AKR-së tha fillimisht se atij iu ndalua zbritja në Aeroportin e Prishtinës, por më pastaj njoftoi se ka leje për të ardhur në Kosovë.

Ish-kryediplomati kosovar u përfshi në një diskutim të gjatë në rrjetin social “Twitter” rreth ardhjes së tij në Kosovë.

Pacolli akuzoi partinë e cila udhëheq ekzekutivin në detyrë se nuk po e lë të hyjë në vend.

Behgjet Pacolli pritet të jetë pjesë e Qeverisë së re të cilës do t’i prijë Avdullah Hoti i LDK- së. Këtë e ka konfirmuar dje gjatë ditës vetë Hoti para mediave.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Haradinaj arrin marrëveshje me Mustafën për koalicion/ Ja ministritë që merr AAK

Publikuar

-

Nga

Nënshkruhet marrëveshja e koalicionit në mes të LDK-së dhe AAK-së.

Lajmin e ka bërë të ditur kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj pas takimit me të parin e LDK-së, Isa Mustafën.

Haradinaj tha se partia e tij do marrë 4 ministri dhe do ketë edhe një zëvendëskryeministër në qeveri. Mësohet se AAK merr Ministrinë e Drejtësisë, Arsimit, të Punëve të Jashtme dhe të Zhvillimit Ekonomik./CNA.al

LEXO TE PLOTE